Nowy Rok Księżycowy

Spieszymy z informacją, że właśnie ruszył drugi sezon naszego podcastu Ok!Azja do Rozmowy! Pierwszy sezon zakończyliśmy świętami Bożego Narodzenia, kolejny zaczynamy Tet. Tak jak obiecaliśmy, pierwszy odcinek tej serii jest o Nowy Roku Księżycowym. Przypominamy, że 1 lutego 2022 r. – 21 stycznia 2023 r. to rok Tygrysa, któremu towarzyszy żywioł Metalu.

Księżycowy Nowy Rok
Tet - najważniejsze święto?

Łukasz Kozłowski z Adrianem Zagrodzkim spotkali się, aby opowiedzieć nieco więcej o jednym z najważniejszych świąt w Wietnamie, a mianowicie o Tet. W pierwszym odcinku nowego sezonu podcastu przybliżają słuchaczom temat Wietnamskiego Nowego Roku i odpowiadają na wiele ciekawych, czasem nurtujących pytań. 

O Księżycowym Nowym Roku, częściej też nazywanym Chińskim Nowym Roku, wie chyba każdy. Słyszymy o nim w telewizji, radio, pojawiają się artykuły w Internecie. 

Wietnamski Nowy Rok jest czasem niezwykłym. Po tygodniach szalonych przygotowań, tempo życia zwalnia, a Wietnamczycy cieszą się spokojem - są uśmiechnięci, zrelaksowani, przyjaźni.

Zwyczaje podczas Tet

Jednym z tematów o którym opowiadają jest ciekawy obrzęd wręczania czerwonej koperty z pieniędzmi, które mają symbolizować obdarowanemu dobrobyt. Z podcastu dowiedzieć się można również:

  • Dlaczego w Azji obchodzi się Nowy Rok dwukrotnie?
  • Czy rok może mieć 13 miesięcy?
  • Co to jest kumwat?
  • Jak się spłaca długi przed nowym rokiem?
  • Kogut czy kot? Kto pierwszy wchodzi do domu?
  • Podróżowanie w czasie tet

Po więcej zapraszamy do odsłuchania rozmowy na kanale Ok!azja! Przypominamy również o innych ciekawych odcinkach z poprzedniego sezonu, np.: Azjatyckie przesądy, Covid w Wietnamie czy Kuchnia azjatycka

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!