Wstęp do Wietnamu

Wietnam to coraz popularniejszy wśród podróżników kraj Azji Południowo-Wschodniej, leżący na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą, co miało ogromny wpływ na kształtowanie się lokalnej historii, kultury i kuchni. Kraj ten jest niewiele większy od Polski, a żyje tu ponad dwukrotnie więcej mieszkańców! Mówi się również, że Wietnam ma dwie stolice: Hanoi i Ho Chi Minh City. Pierwsza to stolica polityczna i kulturalna, druga – zwana potocznie Sajgonem – to stolica biznesowa, największe i najbogatsze miasto w kraju. Wietnamczycy to też jeden z najszybciej bogacących się narodów świata!


Najlepsza kuchnia świata!

W ostatnich latach Wietnam stał się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Znajdziesz tu przepiękną i unikalną przyrodę, sympatycznych i uśmiechniętych ludzi (to jeden z tych krajów, którego mieszkańcy uważają się za najszczęśliwszych!), ciekawe zabytki, ale przede wszystkim jedną z najlepszych kuchni świata. Szczerze polecam jedzenie „na chodniku”: najczęściej to właśnie ta forma jest dużo smaczniejsza i tańsza, niż dania serwowane w restauracjach dla turystów. Przy wyborze miejsca warto kierować się liczbą lokalnych mieszkańców, którzy jedzą w danym miejscu. Im ich więcej, tym większa szansa na sukces! W popularnych miejscach jedzenie szybko znika, więc nie musisz obawiać się o jego świeżość – każdego dnia przygotowywane jest od nowa.

Wietnam jest krajem bezpiecznym do samodzielnego zwiedzania, jeśli pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Jak wszędzie na świecie i tutaj zdarzają się kradzieże – głównie kieszonkowe oraz złodzieje na skuterkach, wyrywający z rąk telefony czy torebki. Warto pamiętać, by przed wyjściem z hotelu, paszport i większą ilość gotówki zostawić w pokojowym sejfie. Do prowadzenia pojazdów potrzebne są odpowiednie uprawnienia, jednak z uwagi na specyfikę ruchu w Wietnamie, odradzamy samodzielną jazdę na skuterach.

Jak wyjechać do Wietnamu?

Kolejną zaletą wyprawy do Wietnamu jest łatwy i relatywnie niedrogi dolot z Polski. Wiele linii lotniczych (m.in. Fly Emirates, Qatar Airways czy Aeroflot) oferuje loty z jedną przesiadką oraz możliwość przylotu do Hanoi, a wylotu z Sajgonu na jednym bilecie.

Masz już bilety, cała podróż zaplanowana i co dalej?

Obywatele Polski potrzebują wizy przy wjeździe do Wietnamu. Można ją wyrobić w ambasadzie Wietnamu w Warszawie lub przez stronę internetową (e-wiza). W każdym przypadku warto zadbać o sprawy dokumentów z minimum miesięcznym wyprzedzeniem, aby uniknąć nerwowych sytuacji przed samym wylotem (błąd w dokumencie skutkuje niewpuszczeniem na pokład samolotu). Przy wjeździe do Wietnamu nie są obecnie wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, ale informacje o zalecanych szczepieniach znajdziesz na stronie polskiego MSZ.

Wietnam możesz zwiedzać samemu lub z biurem podróży. Obie formy mają dużo zalet i to od Ciebie zależy, która opcja jest bliższa twojemu sercu i stylowi podróżowania. Zwiedzanie z plecakiem pozwala na dostosowanie tempa zwiedzania do własnych możliwości, daje też dużą swobodę w zmianie planów czy spontanicznym pozostaniu w jednym miejscu na dłużej.

Wśród przemierzających Wietnam wzdłuż i wszerz, dużą popularnością cieszą się „open busy”, czyli autobusy (zazwyczaj z miejscami leżącymi), kursujące z Północy na Południe i z powrotem, zatrzymujące się po drodze w turystycznych miejscach. Na wykorzystanie biletu ma się zazwyczaj miesiąc. Inne popularne w Wietnamie formy podróżowania, to krajowe loty oraz lokalna kolej. Warto zadbać o bilety z wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie lub w okresach świątecznych dostępność biletów i wycieczek może być ograniczona.

Część osób pewniej będzie czuła się korzystając z doświadczenia biur podróży, dlatego w takiej sytuacji warto wybrać polskie biuro podróży znajdujące się na miejscu. Doświadczeni polscy piloci, którzy znają kraj jak własną kieszeń doradzą Ci, jak najlepiej zwiedzić kraj, a Ty skupisz się na zabawie i wypoczynku.

Wietnamczycy to naród bardzo przyjazny
Czy Wietnamczycy mówią po angielsku?

W miejscach turystycznych bez problemu porozumiesz się po angielsku. Część Wietnamczyków będzie używać tzw. „vietnamese english”, więc czasami będziesz potrzebował trochę czasu, by się wsłuchać i zrozumieć, co mówi do Ciebie sympatyczny Wietnamczyk. Fajną sprawą, szczególnie w dużych miastach jest zaczepianie turystów przez młodzież w celu ćwiczenia języka. Czasami taka „przyjaźń” może się skończyć zaproszeniem do domu na coś smacznego do zjedzenia. Wietnamczycy jako naród są otwarci, wyrozumiali i nastawieni przyjaźnie do turystów. Oczywiście, jak to bywa w miejscach turystycznych, będziesz nagabywany przez licznych sprzedawców i zachęcany do kupna ich towarów, ale gdy tylko wyjdziesz poza utarte szlaki, to poznasz prawdziwych, niezwykle sympatycznych „lokalsów”.

Ile czasu potrzebujesz, aby zwiedzić Wietnam?

Kiedy myślisz o wyjeździe do Wietnamu liczysz na zwiedzenie wszystkich „must see” czy wolisz wyjść poza szlak i poznać mniej turystyczne miejsca? Pamiętaj, aby dostosować czas zwiedzania do Twoich oczekiwań! Na zwiedzanie najważniejszych punktów na mapie Wietnamu warto zaplanować minimum 2 tygodnie, które pozwolą Ci zobaczyć: Hanoi, Zatokę Ha Long, Hue, Hoi An, Sajgon, Deltę Mekongu, Cu Chi oraz odpocząć na plaży.

Jeśli uda Ci się wygospodarować więcej czasu, dodaj do swojej trasy również górską Sapę lub Mai Chau z Rezerwatem Przyrody Pu Luong, Ninh Binh – Zatokę Ha Long „na lądzie”, Płaskowyż Centralny, a pobyt w Delcie Mekongu wydłuż do 2 lub nawet 3 dni.

Jeżeli jesteś fanem słodkiego lenistwa na plaży – kieruj się w okolice Hue oraz na plaże w Da Nang i Hoi An, Quy Nhon, Nha Trang, Mui Ne, Ho Tram oraz 2 wyspy: Phu Quoc i Con Dao.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Przy planowaniu podróży warto pomyśleć, w jakim okresie chcesz zwiedzać Wietnam. Wysoki sezon i po części najlepszy czas na zwiedzanie większości kraju, to połowa października do końca kwietnia. Ze względu na swoje położenie, różne części kraju warto zwiedzać w różnych miesiącach. Sprawdź czy w miejscach, które planujesz odwiedzić w danym okresie pogoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

Hotele w Wietnamie

Noclegi w Wietnamie możesz rezerwować z Polski za pośrednictwem popularnych portali lub szukać na miejscu, pukając do drzwi hoteli i homestayów. Różne portale, np. booking.com, mogą być pomocne w szukaniu ciekawych i promocyjnych noclegów. Proces rezerwacji i anulowania jest przejrzysty, a w przypadku jakichkolwiek problemów pomagają w zakresie refundacji. Odradzam pisanie maili bezpośrednio do hoteli, ponieważ kontakt przez aplikacje jest znacznie szybszy i sprawniejszy.

Idylliczny Aroma Resort Mui Ne
Wietnam ma naprawdę sporo do zaoferowania!
Rzeczy pierwszej potrzeby

Nieważne, czy planujesz wybrać się w podróż do Wietnamu z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi – na miejscu znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne w okresie urlopu. Od typowo dziecięcych produktów, przez kosmetyki i ubrania, na lekach kończąc. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jeździło w samochodzie w foteliku – pamiętaj, by zabrać go z Polski, ponieważ na miejscu są praktycznie niedostępne.

Przeczytaj też: Co zabrać do Azji?

O tym nie możesz zapomnieć!

Najważniejszą rzeczą, o której nie możesz zapomnieć podczas pakowania, to uśmiech i otwartość – pomoże Ci to rozwiązać większość niedogodności, które możesz napotkać! Wietnam to niesamowity kraj, o czym przekonasz się na pewno już po wyjściu z lotniska. Pozwól porwać się wirowi ruchu ulicznego wielkich miast, zanurz się w zieleni dżungli i… jedz, jedz, i jeszcze raz jedz! A Twoje wakacje będą niezapomniane, niezależnie od tego, czy podróżujesz z biurem czy sam na sam z plecakiem.

Krzysztof Michałowski

O Wietnamie wie prawie wszystko, a to za sprawą studiów orientalistycznych, wietnamskiej małżonki i niemal dekady spędzonej w Sajgonie. Jego "Wstęp do Wietnamu" to początek Twojej wielkiej, azjatyckie przygody!

Artykuł ukazał się we wrześniowym (1/2020) numerze „Pilipili Travel Buddy” – nowym na polskim rynku miesięczniku o pasji do podróżowania.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!