• Home
  • Filipiny
  • Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje

Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje

Podróż po Filipinach nie może sie obejść bez wizyty w stolicy i największym mieście kraju – Manili. Stolicy, która może zaskoczyć, gdyż zdecydowanie różni się od naszego wyobrażenia o typowym azjatyckim mieście. Czy warto spędzić tu więcej czasu?

Manila w pigułce

Manila położona jest na wyspie Luzon, nad rzeką Pasig. Powierzchnia miasta wynosi 38,55 km², zamieszkuje je ponad 12 mln osób.

Manila jest stolicą Filipin od 1976 roku. Jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Produkuje się tu sprzed elektroniczny dla wielu światowych marek. Ponadto wypływają stąd ogromne ilości: cukru, rud miedzi czy drewna.

Manila Filipiny
Manila Filipiny
Manila zaskakuje?

Manila to nowoczesne miasto usiane licznymi drapaczami chmur. Tak jak każde azjatyckie większe miasto pełne jest przeciwieństw. Biznesowe dzielnice z wysokimi, przeszklonymi wieżowcami sąsiadują z niskimi domami z blachy, luksusowe samochody mijają się z kolorowymi Jeepneys – tradycyjnym środkiem transportu, wysoko rozwinięta produkcja przemysłowa obok korupcji czy deficytu wody pitnej.

Zaskoczyć nas mogą… korki. Podróż z obrzeży do centrum miasta zajmuje dobre kilka godzin. Mieszkańcy spędzają w samochodach albo transportach publicznych nawet po 5 godzin dziennie. Warto uzbroić się w cierpliwość.

Zaskoczą nas też sami Filipińczycy. Bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, mili i uśmiechnięci.

Również kuchnia może być niespodzianką. Aromaty unoszące się nad chodnikami nie pozwalają spokojnie zwiedzać. Koniecznie trzeba czegoś spróbować.

Atrakcje Manili

Manila to nie tylko biurowce i hale produkcyjne. Podczas wycieczki po mieście natrafimy na muzea, kościoły, parki, zabytki i uniwersytety. Te najciekawsze znajdują się w centrum miasta, np. fragmenty fortyfikacji z XVI wieku, pałac Malacanang, kościół Św. Sebastiana. Warto też odwiedzić Katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z ponad 130 witrażami.

Co łączy Warszawę i Manilę?

Wielu naszych gości zaskoczonych jest, gdy mówimy, że Manila jest „Warszawą Azji”. Wiąże się to z działaniami w trakcie II Wojny Światowej, gdy w trakcie odbijania miasta przez Amerykanów z rąk japońskich musieli oni walczyć dosłownie o każdy budynek i ulicę. W dniach od 3 lutego do 3 marca 1945 roku, w trakcie Bitwy o Manilę, żołnierze sił japońskich dopuścili się masowych mordów, gwałtów, niszczenia mienia oraz zniszczyli wszystkie budynki o znaczeniu militarnym i mosty. Liczbę cywilnych ofiar sięga nawet 100 tysięcy osób. Japończycy dopuścili się tych zbrodni mimo tego, że sytuacja ich wojsk była dramatyczna, a Prezydent Filipin oraz społeczność międzynarodowa apelowała o ustanowienie „otwartego miasta”, czyli wycofania się wojsk japońskich bez walki. Zniszczenia centrum miasta, w tym historycznej dzielnicy Intramuros sięgały prawie 90% zabudowy, a innych dzielnic od 50 do 80%, bezpowrotnie zniszczono setki zabytków kultury okresu kolonialnego. Po wojnie rząd Filipin rozpoczął stopniową odbudowę miasta, również ze środków reparacyjnych, których odszkodowania sięgnęły ponad 500 milionów dolarów amerykańskich. Stąd porównania Manili do Warszawy oraz określenie „Warszawa Azji", która również została zniszczona w trakcie działań niemieckich po Powstaniu Warszawskim.

Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem