• Home
  • Filipiny
  • Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje

Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje


Podróż po Filipinach nie może sie obejść bez wizyty w stolicy i największym mieście kraju – Manili. Stolicy, która może zaskoczyć, gdyż zdecydowanie różni się od naszego wyobrażenia o typowym azjatyckim mieście. Czy warto spędzić tu więcej czasu?


Manila w pigułce

Manila położona jest na wyspie Luzon, nad rzeką Pasig. Powierzchnia miasta wynosi 38,55 km², zamieszkuje je ponad 12 mln osób.

Manila jest stolicą Filipin od 1976 roku. Jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Produkuje się tu sprzed elektroniczny dla wielu światowych marek. Ponadto wypływają stąd ogromne ilości: cukru, rud miedzi czy drewna.

Manila zaskakuje?

Manila to nowoczesne miasto usiane licznymi drapaczami chmur. Tak jak każde azjatyckie większe miasto pełne jest przeciwieństw. Biznesowe dzielnice z wysokimi, przeszklonymi wieżowcami sąsiadują z niskimi domami z blachy, luksusowe samochody mijają się z kolorowymi Jeepneys – tradycyjnym środkiem transportu, wysoko rozwinięta produkcja przemysłowa obok korupcji czy deficytu wody pitnej.

Zaskoczyć nas mogą… korki. Podróż z obrzeży do centrum miasta zajmuje dobre kilka godzin. Mieszkańcy spędzają w samochodach albo transportach publicznych nawet po 5 godzin dziennie. Warto uzbroić się w cierpliwość.

Zaskoczą nas też sami Filipińczycy. Bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, mili i uśmiechnięci.

Również kuchnia może być niespodzianką. Aromaty unoszące się nad chodnikami nie pozwalają spokojnie zwiedzać. Koniecznie trzeba czegoś spróbować.

Atrakcje Manili

Manila to nie tylko biurowce i hale produkcyjne. Podczas wycieczki po mieście natrafimy na muzea, kościoły, parki, zabytki i uniwersytety. Te najciekawsze znajdują się w centrum miasta, np. fragmenty fortyfikacji z XVI wieku, pałac Malacanang, kościół Św. Sebastiana. Warto też odwiedzić Katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z ponad 130 witrażami.

Co łączy Warszawę i Manilę?

Non la to tradycyjne wietnamskie nakrycie głowy, ale czy tylko? Te kapelusze są bardzo praktyczne, mają liczne zastosowania, np. jako kosz na zakupy dla kobiet, ochrona przed insektami, naczynie do picia i przenoszenia wody, nakrycie twarzy (idealne podczas drzemki w słoneczny dzień) czy… ozdoba ściany – i taką też funkcję pełni najczęściej po powrocie do domu. Non la to bowiem jedna z najczęściej kupowanych pamiątek w Wietnamie!

Non la bez wątpienia jest wizytówką Wietnamu. Myśląc o tym kraju, przed oczami pojawiają nam się kobiety z kapeluszem na głowie. Praktyczne oraz piękne. Podczas pobytu w Wietnamie, warto się skusić na taką pamiątkę.


Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem