Kiedy jechać do Indonezji? Indonezja pogoda i klimat

Podróż do Indonezji można zaplanować na dowolny okres roku, z tym że poszczególne części kraju mają lepsze lub gorsze warunki na odwiedziny, w zależności od wybranego miesiąca. 

Wydaje się, że najlepszym okresem na wakacje w Indonezji będą miesiące maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Lipiec i sierpień też są bardzo dobre pod względem pogodowym, ale o tym później. Proszę pamiętać, że Indonezja to bardzo rozległy kraj, więc pogoda w jednym miesiącu może być inna dla różnych regionów.

Pora deszczowa w Indonezji jest w miarę przychylna dla zwiedzających. Deszcz nie pada cały dzień, a jedynie kilka godzin dziennie. Dodatkowo, padający deszcz po upalnym dniu może być całkiem przyjemny.

Mniej korzystna pogoda w Indonezji panuje w nastepujących 3 okresach:

  • Lipiec i sierpień: pomimo dobrej pogody, oba miesiące przypadają na szczyt sezonu turystycznego, co z kolei przekłada się na dużą ilość turystów, tłok oraz dużo wyższe ceny.
  • Okres w czasie i po Ramadanie: Indonezja to kraj muzułmański (87% ludności wyznaje tą religię), a Ramadan jest najważniejszym świętem dla Muzułmanów, kiepskim pomysłem jest zwiedzanie kraju w czasie trwającego święta (pozamykane restauracje, hotele). Z kolei po zakończeniu Ramadanu, ludzie także wyjeżdżają i zwiedzają kraj. Trzeba mieć na uwadze, że Ramadan jest świętem ruchomy.
  • Boże Narodzenie: mimo że chrześcijanie stanowią w Indonezji niecałe 10% mieszkańców, to w okolicach świąt Bożego Narodzenia, ruch turystyczny też jest bardzie wzmożony niż zazwyczaj. 

Pogoda w Indonezji w skali roku: średnia temperatura powietrza, liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i ilość dni z opadami w poszczególnych miesiącach ⬇

Pogoda w Indonezji - średnie temperatury i opady deszczu
Wulkan Ijen na Jawie

Geografia Indonezji

Indonezja to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej na ponad 17 tysiącach wysp, z czego szacuje się, że około 6 tysięcy jest zamieszkanych. Specyficzne położenie Indonezji czyni ten kraj swojego rodzaju pomostem pomiędzy Azją a Australią. Poprzez wody terytorialne Indonezja graniczy z Australią i Filipinami. Z kolei granicę lądową dzieli z Malezją, Timorem Wschodnim i Papuą-Nową Gwineą.  Na zachodzie kraju znajduje się Ocean Indyjski, a na wschodzie – Ocean Spokojny.

Pogoda i klimat Indonezji

Praktycznie cały kraj leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Jedynie obszar Małych Wysp Sundajskich (np. Flores) posiada cechy klimatu podrównikowego. Pod względem pogodowym w Indonezji występują dwa sezony / pory roku:

  • pora sucha (maj-wrzesień)
  • pora deszczowa (październik-kwiecień)

Średnia temperatura na terenach nizinnych oscyluje pomiędzy 25 a 27°C. Na terenach górskich jest trochę chłodniej i temperatura waha się pomiędzy 16-18°C. W Górach Śnieżnych, które sięgają 5000 m n.p.m. temperatura spada poniżej 0°C.  

Kiedy lecieć do Indonezji? Mapa pogodowa z podziałem na regiony
Pełen relaksu wypoczynek w Indonezji

Ze względu na położenie, w Indonezji deszcz pada przez cały rok. Suma opadów jest dość wysoka i typowa dla obszarów równikowych. Najbardziej mokre miesiące to listopad i grudzień ze względu na napływ mas powietrza znad Pacyfiku. Średnia roczna suma opadów wynosi 2500 mm. Timor Wschodni jest najbardziej suchym regionem, gdzie rocznie spada 600 mm deszczu, w regionie Małych Wysp Sundajskich, średnia wynosi pomiędzy 1200-1800 mm. Zachodnie wybrzeże Sumatry jest najbardziej narażone na obfite deszcze. Średnio spada tam 4000 mm deszczu rocznie.

W Indonezji występuje też wysoka wilgotność powietrza, niekiedy sięgająca 95%. Od maja do września Indonezję nawiedzają tropikalne cyklony (Celebes, Moluki), a na Jawie możemy trafić na burze.

Pogoda i temperatury w różnych częściach Indonezji

Sumatra. Położenie i pogoda

Co powiesz na wakacje na indonezyjskiej wyspie Sumatra? Położona w Archipelagi Malajskim, oddzielona Cieśniną Sundajską od popularnej Jawy. Idealne miejsce na wypoczynek, poznanie nowej kultury i obcowanie z przyrodą. 

Trekking przez dżunglę, podpatrywanie orangutanów, nocleg w lesie deszczowym, kąpiel w wodospadzie, poznanie Bataków nad jeziorem Toba - to zaledwie garść atrakcji, jakie oferuje Sumatra.

Jezioro Toba na Sumatrze. Kiedy lecieć na Sumatrę?
Indonezja, Sumatra - Kiedy zobaczyć orangutany?
Kiedy jechać na Sumatrę?

Na Sumatrze, tak jak w przypadku innych indonezyjskich wysp, trudno wyróżnić jeden pewny okres, kiedy można zwiedzić całą wyspę. Na północy wyspy pada od października do stycznia. Na południu pada w styczniu i lutym. Deszcze nie są bardzo uciążliwe, ale niosą ze sobą dużą wilgotność powietrza. Temperatury wahają się od 22 do 29°C.

Medan: na północną Sumatrę najlepiej wybrać się w lutym i marcu. Oba miesiące też są najbardziej suche w skali roku, co nie oznacza, że lekki deszcz nie może Was zaskoczyć w ciągu całego roku. Okres między październikiem a grudniem jest najbardziej deszczowy. Temperatury w skali roku wahają się od 27 do 35°C. Maj i czerwiec są najgorętszymi miesiącami.

Park Narodowy Bukit Lawang: w tym parku też możemy obserwować dziko żyjące orangutany. Tak jak w przypadku miasta Medan, najlepsze miesiące na wizytę w parku to luty i marzec. Najgorętszej pogody możecie się spodziewać od maja do sierpnia. Październik, listopad i grudzień to trzy miesiące z największymi opadami.

Palembang: na południową część wyspy najlepiej jest pojechać od czerwca do września. Wrzesień to miesiąc z najmniejszymi szansami na opady deszczu. Kwiecień to najbardziej mokry miesiąc. Temperatury w skali roku wahają się od 27 do 35°C, tak jak w przypadku Sumatry Północnej. Wrzesień i październik to też najcieplejsze miesiące.

Borneo. Pogoda i klimat

Przeżyj przygodę na indonezyjskim Borneo! W Kalimantan, bo tak nazywa się ta część wyspy, zobaczysz prawdziwe bogactwo fauny i flory. Trekking po tropikalnej dżungli, rejs łodzią po przepięknym Parku Narodowym Tanjung Puting, wypoczynek na białych, piaszczystych plażach czy spotkanie z niezwykłymi orangutanami oraz dobrze nam już znanymi nosaczami.

Kiedy jechać na Borneo?

W Indonezyjskiej części wyspy w ciągu roku temperatura waha się między 28-31°C. Najlepsza pora na odwiedziny, to: maj (końcówka), sierpień, wrzesień i październik. Sierpień i wrzesień są najmniej deszczowe. Od marca do maja mogą nas zaskoczyć niezbyt duże opady deszczu.

Odradzamy wyjazd między listopadem a lutym, gdzie opady są największe. Opady deszczu zazwyczaj nie są długie, ale bardzo intensywne.

Różne części Borneo mają mniej lub bardziej odpowiednie miesiące na odwiedziny:

Balikpapan: w tę część Borneo Wschodniego najlepiej udać się w sierpniu i wrześniu. Poza tymi miesiącami szanse na deszcz są dużo większe. Okres między grudniem a kwietniem jest najbardziej deszczowy. 

Palangkaraya: na Borneo Środkowe w rejony Palangkaraya polecamy pojechać w okresie od czerwca do października. W sierpniu i we wrześniu szanse na deszcz są najmniejszej. Listopad i kwiecień wydają się najbardziej deszczowe.

Tarakan: Na północą część wyspy można praktycznie pojechać przez cały rok. Przez cały rok szanse na deszcz są bardzo duże. Okres między październikiem a styczniem oraz kwiecień są najbardziej deszczowe.  

Pontianak: na Borneo Zachodnie najlepiej jest pojechać od lipca do września. Kwiecień-maj oraz październik-listopad są najbardziej deszczowe. 

 

Borneo - las tropikalny - kiedy lecieć na Borneo?
Orangutany na Borneo - kiedy jechać?
Gdzie i kiedy zobaczyć orangutany w indonezyjskiej części Borneo?

Park Narodowy Tanjung Puting

Wizytę w parku proponujemy w okresie od czerwca do października. Sierpień i wrzesień to dwa miesiące z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień i listopad to dwa najbardziej deszczowe miesiące.

Park Narodowy Kutai (Bontang)

Wizytę w parku proponujemy w okresie od czerwca do września. Wrzesień to też miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień i grudzień to dwa najbardziej deszczowe miesiące.

Park Narodowy Gunung Palung

Wizytę w parku proponujemy w lutym oraz w okresie od czerwca do września. Sierpień to miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Listopad to najbardziej deszczowy miesiąc. 

Park Narodowy Betung Kerihun

Wizytę w parku proponujemy w lutym oraz w okresie od czerwca do września. Lipiec to miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień to najbardziej deszczowy miesiąc. 

Jawa - najlepszy czas na wyjazd

Jawa to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych wysp, nie tylko w Indonezji. Zachwyca wspaniałą przyrodą, plażami, ale i kuchnią! Na północno-zachodnim brzegu Jawy znajduje się Dżakarta - stolica i największe miasto Indonezji.

Znajdują się tu cztery miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Park Narodowy Ujung Kulon, Świątynia Borobudur, Świątynia Prambanan oraz Stanowisko Wczesnych Ludzi Sangiran. Więcej o tym co warto zobaczyć na Jawie, gdzie się udać, co zjeść czy kupić, przeczytasz w naszym artykule: „Jawa - w krainie wulkanów”.

Borobudur na Jawie - kiedy najlepsza pogoda
Kiedy jechać na Jawę?

Na Jawę najlepiej jest się udać w porze suchej, czyli od końca kwietnia do października. W tym okresie czekają na nas przyjemne temperatury (24-32°C), a także bardzo małe szanse na deszcz. Sierpień wydaje się najlepszym miesiącem na odwiedziny z najmniejszym ryzykiem opadów. Odradzamy wyjazd w styczniu, lutym i marcu. W tych miesiącach deszcz jest gwarantowany jak i duża wilgotność powietrza.

Kiedy jechać do Dżakarty?

W odwiedziny do stolicy Indonezji najlepiej jest się udać w sierpniu, kiedy szanse na deszcz są małe, a temperatury nie są jeszcze bardzo męczące. Lipiec i wrzesień także są dobrymi miesiącami na zwiedzanie Dżakarty. Wizyty należy unikać na początku roku, czyli w okresie od stycznia do marca. Od grudnia do kwietnia szanse na deszcz też są bardzo duże. Temperatury w skali roku wahają się od 24 do 32°C

Widok na słoneczną Dżakartę

Bali. Temperatura i klimat

Bali - niewielka wyspa położona pomiędzy Jawą a Lombok. Nazywana jest rajem na ziemi: piaszczyste plaże, bujna przyroda, lazurowe wody i wiele pięknych, bogato zdobionych świątyń. Stolicą i największym miastem jest  Denpasar - znajduje się tu wiele ciekawych świątyń, muzeów, parków oraz barów i restauracji, w których można rozsmakować się w lokalnej kuchni. 

Kiedy jechać na Bali?

Na wyspie Bali panuje klimat równikowy wilgotny. Oznacza to,że niemal przez cały rok jest tu bardzo gorąco. Temperatury powietrza oscylują w granicach 30 °C, w zależności od miejsca. Nieco chłodniej jest na północy wyspy. W górach temperatura może spaść nawet do 10 °C.

Najchłodniejszym miesiącem jest zazwyczaj sierpień (średnio 25 °C, a najcieplejszym kwiecień z temperaturą blisko 30 °C.).

Na Bali wyróżnia się dwie pory roku:

  • Pora sucha – mniej więcej od maja do października.
  • Pora deszczowa – od listopada do kwietnia.

Więcej o pogodzie na Bali przeczytasz w TYM artykule. 

Zielone Bali - kiedy jechać?

Celebes. Położenie i klimat

Celebes to indonezyjska wyspa położona na Oceanie Spokojnym, wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego oraz Wielkich Wysp Sundajskich.

Teren wyspy jest bardzo górzysty. Znajduje się tu wiele wulkanów (wygasłych oraz aktywnych). Celebes pokryty jest też lasami równikowymi. Wyspa kryje wiele pięknych, bogato kulturowych miejsc, np. wydrążone w skałach grobowce (Lemo), tradycyjna wioska Kete-Kesu, której atrakcje znajdują się na liście UNESCO, tarasy ryżowe oraz plantacje kawy i herbaty.

Tradycyjna wioska Tana Toraja na Celebes
Togean Island
Kiedy jechać na Celebes?

Sulawesi (Celebes) ze względu na swoje położenie i nieregularny kształt nie posiada jednej dogodnej pory na odwiedzenie całej wyspy. Od października do marca na południowym zachodzie pojawiają się deszcze monsunowe. W północnej części wyspy deszcz występuje głównie w czerwcu i lipcu. Temperatura w zależności od części wyspy waha się między 24-34°C.

Buton: na wyspę warto się udać od lipca do listopada, kiedy to szanse na deszcz są małe. Od grudnia do czerwca pada dużo częściej i obficie. Kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem. Temperatura jest w miarę stała i waha się między 27-32°C, w zależności od miesiąca.   

Bitung: do miasta Bitung na Celebes Północnym warto pojechać między czerwcem a październikiem. W sierpniu i wrześniu szanse na deszcz są najmniejsze. Od listopada do maja ryzyko opadów jest spore, a listopad i grudzień są najbardziej mokrymi miesiącami. Temperatura jest w miarę stała i waha się między 27-32°C, w zależności od miesiąca.  

Manado: do Manado, także na północnym Celebes, warto się wybrać między sierpniem a wrześniem. W tych miesiącach szanse na deszcz są małe, a temperatury są bardzo przyjazne. Od listopada do lipca szanse na deszcz znacznie wzrastają. Listopad jest najbardziej mokrym miesiącem. Temperatura waha się między 24-33°C, w zależności od miesiąca.   

Palu: na Celebes Środkowy można pojechać praktycznie przez cały rok. Trzeba pamiętać, że szanse na deszcz są bardzo duże w ciągu całego roku, a w okresie od kwietnia do czerwca, deszcz jest gwarantowany.  

Makasar: na Celebes Południowy najlepiej udać się w sierpniu, gdy mamy gwarantowaną pogodę z bardzo małymi szansami na deszcz. Luty i marzec też są w miarę dobrymi miesiącami na odwiedziny. Kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem.

Papua Zachodnia. Wakacje inne niż wszystkie

Papua Zachodnia jest najdalej wysuniętą prowincją Indonezji.

Jeśli zależy Ci na spędzeniu wakacji w zielonym, spokojnym, niemal dziewiczym miejscu - Papua Zachodnia będzie idealna. Można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu dawno temu. Co oferuje wyspa? Trekking po lasach deszczowych, spływ łodzią, nocleg na drzewie czy spotkanie z ludźmi o całkiem innej od naszej kultury. Z całą pewnością Papua Zachodnia jest miejscem innym niż wszystkie.

Papua Zachodnia - kiedy jechać?

Papua jest dużą wyspą, gdzie znajdziesz lasy tropikalne, plaże, jak i wysokie góry. W ciągu roku średnia temperatura waha się pomiędzy 24-34 °C. Należy spodziewać się dużej wilgotności powietrza oraz deszczu padającego cały rok.  Jest to najchłodniejsza część Indonezji.

Wamena: Przez cały rok pogoda w tej centralnej części wyspy jest mało przyjazna na zwiedzanie. Od czerwca do października szanse na deszcz są nieco mniejsze niż w okresie od listopada do maja, gdzie deszcz może padać codziennie. 

Raja Ampat: Na ten rajski archipelag najlepiej jest pojechać w dwóch okresach: od lutego do kwietnia oraz w październiku i listopadzie, kiedy następuje pora sucha. W pozostałych miesiącach są dwie pory deszczowe, z tym, że ta w czasie polskich wakacji jest dużo bardziej mokra. Czerwiec i lipiec są dwoma najbardziej mokrymi miesiącami. W porze suchej, możemy trafić na drobne opady deszczu. Od połowy czerwca do połowy września występuje sezon wietrzny. Część centrów nurkowania może być zamknięta w tym okresie. 

Sorong: Tutaj pogoda też jest w miarę umiarkowana przez cały rok. Od kwietnia do lipca, to czas kiedy możemy spodziewać się największych opadów. Temperatura waha się w ciągu dnia między 25-32 °C.  

Zatoka Cenderawasih (Manokwari, Nabire): Zatoką Cenderawasih z największą jej atrakcją, czyli nurkowaniem z rekinem wielorybim można odwiedzić praktycznie przez cały rok. Najlepszym okresem na podglądanie tych niesamowitych stworzeń jest czas między sierpniem a październikiem. Pogoda jest w miarę umiarkowana przez cały rok; okres od marca do maja jest najbardziej deszczowy.

Raja Ampat - Papua zachodnia

Indonezja – pogoda. Kiedy jechać na wakacje? – podsumowanie

Singapore Flyer
Lombok

Planujesz urlop w Indonezji? Mamy dobrą wiadomość: ten kierunek podróży można odwiedzać praktycznie przez cały rok, ale przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić, jakie warunki pogodowe panują w wybranym przez nas czasie i regionie oraz czy nie natkniemy się akurat na Ramadan.

Indonezja to kraj tropikalny, więc deszczu można się spodziewać przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej. Pora deszczowa nie oznacza z kolei deszczu 24 godziny na dobę – pogoda może być w kratkę, może padać jeden lub kilka dni z rzędu. W niektórych miejscach opady mogą być dużo bardziej uciążliwe niż w innych. Dodatkowo, ulewne deszcze mogą powodować lokalne podtopienia. Część atrakcji w porze deszczowej może być zamknięta – warto takie rzeczy sprawdzać przed wyjazdem.

Kiedy wypocząć na indonezyjskich plażach? (Lombok, Gili, Flores, Sumbawa, Timor, Sumba, Komodo)

Aby wypocząć na rajskich wyspach czy zobaczyć smoki z Komodo, najlepiej wybrać się na urlop w okresie od kwietnia do września. Indonezja w lipcu i sierpniu wydaje się wymarzonym kierunkiem na wyjazd: temperatura waha się pomiędzy 28-32°C, szanse na deszcz są praktycznie zerowe, ale warto wziąć pod uwagę, że jest to wysoki sezon turystyczny.

Od listopada do lutego temperatura będzie mniej więcej utrzymywać się na tym samym poziomie, ale szanse na deszcz są bardzo duże.

Co spakować w podróż do Indonezji?

Na pewno przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie wycieczki macie trekking po terenach górskich, to należy zabrać ze sobą trochę cieplejsze ubrania.

Nie powinniśmy brać pod uwagę opinii i doświadczeń osób, które odwiedziły Indonezję kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas. Zmiany w klimacie są zauważalne na całym świecie i trudne do przewidzenia.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!