Bali – wakacje w egzotycznym raju


Indonezyjska wyspa Bali to raj na ziemi, kuszący egzotyczną kulturą i malowniczymi krajobrazami. Świątynie ulokowane na stromych klifach, zielone pola ryżowe, złote plaże, bajeczna roślinność i gościnni mieszkańcy – to wszystko czeka na Ciebie na Bali!


bali Uluwatu wityni
bali centralne tegalalang
bali

Bali w pigułce

Bali to niewielka wyspa należąca do Archipelagu Małych Wysp Sundajskich, leżąca na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Jawą na zachodzie a Lombok na wschodzie. Zamieszkuje ją nieco ponad 3,5 mln ludzi, w przeważającej większości Balijczyków. Największe miasta na wyspie to Denpasar (stolica), Kuta, Singaraja, Klungkung i Ubud. Wyspa leży w strefie klimatu równikowego, co oznacza że przez cały rok jest tu ciepło i bardzo wilgotno. W ciągu roku występują tylko dwie pory: sucha – od maja do października i deszczowa – od października do kwietnia. Temperatury powietrza utrzymują się na stałym, wysokim poziomie i wahają pomiędzy 30 a 32 stopnie Celsjusza.

bali Pura ulun danu
kadry z ulic
Jak dotrzeć i poruszać się po Bali?

Niedaleko stolicy wyspy – Denpasar znajduje się port lotniczy Denpasar Ngurah Rai Airport obsługujący zarówno połączenia krajowe (z Dżakarty), jak i międzynarodowe (z Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu). Loty z Dżakarty na Bali obsługuje aż 8 przewoźników, wystarczy więc kupić bilet, wsiąść do samolotu i po około 1,5 godziny znaleźć się na tej bajecznej wyspie. Po wyspie poruszać można się autobusami, które kursują pomiędzy większymi miastami lub wynajętym samochodem czy też skuterem. W samych miastach najpopularniejszą formę przemieszczania się stanowią minibusy, czyli tzw. bemo.

Co warto zobaczyć?

Oczywiście zwiedzanie Bali nie może się obyć bez wycieczki do jej stolicy, czyli Denpasar oraz w drugim co do wielkości mieście na wyspie – Singaraja. W obu tych miastach odnajdziemy zarówno wspaniale zabytki architektury, m.in. hinduistycznei chińskie świątynie i pałace, interesujące muzea jak i gwarne targowiska i piękne plaże – Sanur Beach niedaleko Denpasar oraz Lovina położona w pobliżu Singaraja. Kolejnym przystankiem na wakacyjnej mapie Bali jest Ubud, czyli kulturalna stolica i jedno z najciekawszych miejsc na wyspie. Spacerując po mieście natrafimy na starożytne hinduistyczne świątynie i zabytkowe pałace, oferujące smaczną kuchnię restauracje czy sklepy pełne różnego rodzaju rękodzieła. W okolicy natomiast znajdują się zapierające dech w piersiach pola ryżowe, Małpi Gaj oraz Bali Bird Park & Reptile Park. Ci, którzy cenią sobie relaks na plaży, dobrą zabawę i wysokie fale powinni koniecznie wybrać wczasy w najpopularniejszy balijskim kurorcie, czyli Kucie. Jego największą atrakcją jest oczywiście szeroka, piaszczysta plaża słynące z najpiękniejszych zachodów słońca, które nadały jej miano "plaży zachodzącego słońca”. Kolejne „must see” na naszej liście to robiący piorunujące wrażenie aktywny wulkan Mount Batur, leżący w północno-wschodniej części Bali. Wędrówki na szczyt zazwyczaj odbywają się jeszcze przed świtem, tak aby ze szczytu wulkanu móc podziwiać efektowny wschód słońca. Bali słynie również z malowniczo położonych, zabytkowych świątyń. Do najbardziej znanych należą Świątynia Pura Luhur Uluwatu oraz Pura Tanah Lot. Pierwsza z nich wzniesiona została na Półwyspie Bukit, na szczycie skalistego klifu, skąd rozpościera się przepiękny widok na ocean. Druga natomiast stoi na skale pośrodku oceanu i dostać się do niej można tylko w czasie odpływu, kiedy poziom wody jest wystarczająco niski.

bali swiatynia wody
bali 70 metrowy klif
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem