Jawa - w krainie wulkanów

Jawa to bezwątpienia jedna z najpiękniejszych i najciekawszych azjatyckich wysp. Zobaczymy tu liczne stanowiska archeologiczne, rozkochamy się w kuchni, odpoczniemy na piaszczystych plażach, oczaruje nas przyroda, ale i zanurzymy w tętniącej życiem Dżakarcie. W Jawie można się zakochać!

Palma na plaży, Filipiny

Gotowy na przygodę?

Sprawdź naszą ofertę wycieczek po Indonezji!

Jawa w pigułce

Jawa to indonezyjska wyspa należąca do Wielkich Wysp Sundajskich granicząca z Oceanem Indyjskim na południu i Morzem Jawajskim na północy. Na północno-zachodnim brzegu wyspy znajduje się stolica i największe miasto Indonezji - Dżakarta.

Jawę zamieszkuje blisko 150 ml osób i jest to najbardziej zaludniona wyspa na świecie.

Dużą część wyspy zajmują wulkany, lasy tropikalne deszczowe, ale i tereny rolnicze. Charakterystyczne dla wyspy są liczne pola ryżowe oraz herbaciane. 

Indonezja jest jednym z największych producentów herbaty na świecie. Największe plantacje znajdują się w środkowej i zachodniej Jawie.

Kiedy jechać na Jawę?

Jawa jest jedną z najbardziej urzekających wysp Indonezji. Zobaczymy tu zielone pola ryżowe, wejdziemy na szczyt wciąż czynnych wulkanów, poznamy bliżej niesamowitą kulturę. 

Jaka pora jest najlepsza na wizytę na Jawie?

Temperatury powietrza przez cały rok są tu wysokie. Należy jednak wiedzieć, że od listopada do marca panuje pora mokra. Co to oznacza? Czy deszcz pada całymi dniami? Na szczęście nie! Opady deszczu zwykle pojawiają się późnym popołudniem. O tej porze roku Jawa jest bardzo zielona, drzewa i kwiaty budzą się do życia. Również pola ryżowe są w porze deszczowej najpiękniejsze!

Od kwietnia do października panuje pora sucha. Jest to najlepszy czas na plażowanie, kąpiele oraz piesze wycieczki na szczyty wulkanów, np. Kawah Putih czy Mount Bromo. Opady deszczu w porze suchej są niezwykle rzadkie.

Więcej o pogodzie w Indonezji można przeczytać w naszym artykule: Kiedy jechać do Indonezji.

Borobudur, Jawa

Jawa - atrakcje

Na Jawie znajdują się aż cztery z ośmiu indonezyjskich miejsc światowego dziedzictwa UNESCO: Park Narodowy Ujung Kulon, Świątynia Borobudur, Świątynia Prambanan oraz Stanowisko Wczesnych Ludzi Sangiran.

  • Świątynia Borobudur to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji nie tylko na Jawie, ale i w całej Indonezji. Znajduje się około 40 km od miasta Yogyakarta w środkowej Jawie. Borobudur pochodzi z IX wieku i jest to największa buddyjska świątynia na świecie. Centralna kopuła otoczona jest 72 posągami buddy. Można wejść na jej szczyt, skąd rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Szczególnie warto przyjechać o wschodzie albo zachodzie słońca.
  • Około 11 km od Yogyakarty znajduje się hinduistyczny kompleks świątyń Prambanan pochodzących z VIII wieku. Zawierał 224 świątynie, a te najwyższe poświęcone były Trimurti, czyli trójcy bogów: stwórcy Brahmie, opiekunowi Wisznu oraz niszczycielowi Śiwie. Niestety, w XVI wieku miało miejsce silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego znaczna część Prambanan została zniszczona. Kolejne trzęsienie ziemi miało miejsce w 2006 roku, ale zniszczone świątynie odbudowano.

  • Sangiran jest jednym z najważniejszych stanowisk paleoantropologicznych na świecie. Prace antropologów zaowocowały wieloma odkryciami szczątków człowiekowatych. Znaleziono tu 60 skamieniałych szczątków Homo erectus (datowane na 1,6 mln lat). W 1988 roku powstało tu muzeum, ale prace badawcze są kontynuowane.

  • Park Narodowy Ujung Kulon - utworzony w 1980 roku, znajduje się na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu wyspy. Ujong Kulon oznacza „zachodni kraniec”. Park ten obejmuje grupę wysp wulkanicznych Krakatoa, a także: Panaitan, Handeuleum oraz Peucang w Cieśninie Sunda.

  • Niedaleko Magelang znajduje się Gereja Ayam, nazywany też „Kościołem Kurczaka”. Tak naprawdę nie jest do kościół, a dom modlitewny. Również jego kształt nie jest kurczakiem, a… gołębiem. Na samej górze, czubku głowy ptaka, znajduje się punkt widokowy. Z kolei pod ogonem mieści się kawiarnia, w której można zjeść lokalne specjały.

  • Ijen jest kolejnym miejscem, które warto zobaczyć będąc na Jawie. Jest to położony we wschodniej części wyspy kompleks czynnych wulkanów. W jednym z kraterów znajduje się kwaśne jezioro wulkaniczne o przepięknej, turkusowej barwie - woda w nim ma PH poniżej 0,4. 
Gereja Ayam - kościół kurczaka
  • Lubicie kolorowe miejsca? W takim razie na pewno spodoba Wam się Kampung Pelangi, czyli tęczowa wioska. Ściany budynków, dachy a nawet ogrodzenia są w kolorach tęczy!

  • Na Jawie znajduje się też parków narodowych, które chronią przyrodę oraz endemiczne gatunki zwierząt, np.: Baluran, Ujung Kulon, Góra Halimun-Salak, Gede Pangrango, Meru Betiri, Bromo Tengger Semeru oraz Alas Purwo

Pamiątki z Jawy

Odwiedzając Jawę można cieszyć się nie tylko podróżą, bogactwem smaków, pięknem krajobrazów czy wypoczynkiem na plaży, ale i… zakupami. Na wyspie kupić można wyjątkowe pamiątki, głównie rękodzieło, które bardzo nawiązuje do tradycji i kultury Indonezji. Sklepów i stoisk z pamiątkami jest wiele. Znajdziemy w nich ręcznie wytwarzane przedmioty, jak i te masowo produkowane.

Jakie pamiątki, oprócz pięknych zdjeć, magnesów i rzecz jasna wspomnień przywieść z Jawy? Podpowiadamy!

Chyba najczęściej kupowanymi pamiątkami na Jawie są tkaniny barwione metodą batik, nazywane powszechnie batikami. Technika ta polega na tworzeniu wzorów płynnym woskiem. Jest to pracochłonny proces, zwłaszcza, gdy wykonuje się go od początku do końca ręcznie, dlatego wysoka cena nie powinna dziwić.

Z Jawy warto też przywieźć drewniane rzeźby czy figurki. Można też kupić przepiękne, ręcznie wykonane dekoracje: maski, stojące posągi, breloczki czy stojaki na chusteczki. Drewniane pamiątki również nie są tanie, ale z całą pewnością warte swojej ceny.

A może z wakacji na Jawie przywieźć instrument muzyczny? Trzeba jednak na wstępie zaznaczyć, że potrzebne będzie nieco więcej miejsca w bagażu. Angklung, bo o nim mowa, to wykonany z bambusa, tradycyjny, indonezyjski instrument, wpisany w 2010 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Angklung pochodzi od Sundanese z zachodniej Jawy.

Kolejną popularną pamiątką jest ręcznie wykonana biżuteria. Połączenie srebra i kamieni szlachetnych to zawsze dobry pomysł na prezent. Aby mieć pewność co do jej jakości, lepiej kupować w oficjalnych sklepach. Będziemy mieć pewność, że bransoletka została wykonana ręcznie ze srebra. Na plażach czy targach sprzedawane są często podrabiane produkty.

Z czego jeszcze słynie Jawa? Oczywiście z przepysznej kawy! Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście Kopi Luwak produkowana z odchodów cywety. Jest to najdroższa kawa na świecie.

Skoro już jesteśmy przy produktach spożywczych, warto też wspomnieć o herbacie oraz popularnych na Jawie przekąskach. Najpopularniejsze to: intip, ampo, amplang, rempeyek.

Co zjeść na wyspie Jawa?

Kuchnia jawajska jest smaczna, bardzo różnorodna. Zjemy tu oczywiście tradycyjne dania serwowane w całej Indonezji (a nawet w Malezji czy Singapurze), ale i takie, które zjemy tylko tutaj.

Smaki potraw na Jawie różnią się w zależności od regionu.

Kuchnia w zachodniej Jawie znana jest z pikantności oraz dużej ilości warzyw. Popularne są tutaj:

Karedok - orzeźwiająca sałatka z ogórka, kiełków fasoli, roślin strączkowych, kapusty, bazylii i zielonego bakłażana, polana ostrym sosem orzechowym.

Kocok - zupa na bazie bulionu wołowego z makaronem, bakso (klopsikami wołowymi), kiełkami fasoli oraz limonką, posypana szalotką i plasterkami selera. Niekiedy dodawane są też wołowe flaczki.

Soto - jawajska zupa, którą pokochali Indonezyjczycy w całym kraju. Co ciekawe, można ją czasem spotkać również w Singapurze i Malezji. Jest to zupa składającą się z bulionu, mięsa oraz dużej ilości warzyw.

Tapai - kleisty, sfermentowany ryż. Może być składnikiem ciastek ryżowych albo podawany z krewetkami albo rybą.

W środkowej Jawie również królują warzywa, ale smaki są już mniej pikantne, a słodkie.

Ayam goreng to smażony na głębokim tłuszczu kurczak. Podawany jest zwykle z ryżem gotowanym na parze, terasi, czyli pastą z krewetek lub sosem do maczania sambal kecap zrobionym z chili i szalotki w słodkim sosie sojowym.

Serabi - naleśnik z mąki ryżowej i mleka kokosowego. Jest to danie popularne w całej Indonezji, ale pochodzi właśnie ze środkowej Jawy.

Nasi liwet - danie ryżowe gotowane w mleku kokosowym z dodatkiem kurczaka, trawy cytrynowej oraz liści salama.

Kuchnia wschodnio-jawajska jest podobna do tej ze środkowych regionów, ale już dużo mniej słodka i niemal do każdej potrawy dodawany jest czerwony pieprz.

Lontong - ryż owinięty w liście bananowca. Podawane jest na ciepło z sosem orzechowym np. do tradycyjnego indonezyjskiego dania gado-gado.

Pecel lele - sum smażony na głębokim tłuszczu, z dodatkiem pasty sambal i warzyw: ogórków, fasoli szparagowej, sałaty. Danie to często podawane jest z filiżanką herbaty albo szklanką soku pomarańczowego. Pecel lele wywodzi się z Jawy, ale można go też spróbować w Malezja czy Singapurze.

Plaże Jawy

Jedną z najpiękniejszych plaż na Jawie jest Batu Karas - idealna na błogi wypoczynek, kąpiele, ale surfowanie! Jest to jedna z nielicznych plaż, która ma tyle atutów: odwiedza ją wciąż niewiele osób oraz panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Pangandaran znajduje się pomiędzy Dżakartą a Yogyakartą. Mieści się tu długa, piękna, piaszczysta plaża. W nadmorskich straganach sprzedawane są świeże owoce morza, z których słynie okolica.

W okolicy Gunung Kidul, około godzinę drogi samochodem od Yogyakarty znajduje się plaża Timang. Popularna wśród mieszkańców, w weekendy może być nieco tłoczno. W barach i straganach można kupić świeże owoce, orzechy kokosa czy przepyszne dania lokalnej kuchni.

Kolejną piękną plażą na Jawie jest Pok Tunggal. Jest popularna, zwłaszcza wśród instagramerów. Znajduje się tu słynne drzewo Duras, obok którego goście chętnie robią sobie zdjęcia.

Około 30 km od Yogyakarty znajduje się plaża Parangtritis. Biały piasek, cudowne widoki na wzgórza i dźwięk rozbijających się fal - jest to idealne miejsce na błogi wypoczynek. Jest to również popularne miejsce do medytacji.

We wschodniej części Jawy, około 30 km od Blitar znajduje się plaża Tambakrejo. Jest to spokojne miejsce, dociera tu niewielu turystów. Wokół plaży znajdują się lasy kauczukowe.

Surfowanie na Jawie
Jawa - białe piaski
Nurkowanie na Jawie

Jawa jest doskonałym miejscem do nurkowania. Ta wulkaniczna wyspa posiada setki przepięknych podwodnych miejsc wartych zobaczenia. Nawet jeśli nigdy nie nurkowaliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nauczyć! Na Jawie znajdują się centra nurkowe oferujące również kursy dla początkujących.

Najlepszymi miesiącami do nurkowania u wybrzeży Jawy są miesiące od kwietnia do października, kiedy panuje pora sucha.

  • Karimunjawa

    Jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania jest Karimunjawa na północy wybrzeża, z kilkoma wrakami statków oraz przepięknymi koralowcami. Jest to archipelag liczący 27 wysp.

  • Krakatoa
    • Krakatoa, kolejne niesamowite miejsce u wybrzeży Jawy, w Cieśninie Sunda. Znajdują się tu skały lawowe oraz kilka wraków statków. Widoczność waha się od 5 do 20 m.

    • Palau Seribu
      • Tysiąc wysp na północnym wybrzeżu Jawy. Nurkowie zobaczą tu liczne koralowce, wraki statków oraz wiele zwierząt: mureny, płaszczki czy żółwie.

      Mały mieszkaniec Jawy
      Urokliwe miasteczko w zachodniej Jawie
      Widok na świątynie, Jawa
      Wulkany na Jawie
      Zatłoczona ulica, Dżakarta
      Wodospad, Jawa
      12 rzeczy, które warto zrobić na Jawie

      Przedstawiamy listę miejsc, atrakcji oraz rzeczy na Jawie, które koniecznie warto zobaczyć, spróbować na Jawie!

      1. Odwiedzić nadmorskie miasteczko Anyer, które słynie z przepięknej plaży. Jest to idealne miejsce nie tylko do plażowania, ale i uprawiania sportów wodnych.
      2. Zrobić zakupy w miasteczku Bandung, znanym z… produkcji jeansów!
      3. Odwiedzić po zmroku jezioro kraterowe Ijen, aby zobaczyć unoszące się niebieskie płomienie.
      4. Spędzić popołudnie w przepięknym ogrodzie botanicznym w miejscowości Bogor, nazywaną mniejszą Dżakartą.
      5. Odwiedzić fabrykę batiku w Yogyakarcie.
      6. Założyć buty trekkingowe i wejść na górę Bromo - aktywny wulkan, którego nazwa pochodzi od hinduskiego boga Brahmy.
      7. Odwiedzić świątynie na płaskowyżu Dieng.
      8. Skosztować lokalnych potraw.
      9. Wybrać się na jednodniową wycieczkę do jaskini Grubug na Goa Jomblang w rejonie Gunung Kidul.
      10. Spróbować swoich sił w surfowaniu! Idealne do tego miejsca to plaże: Sunset, Karang Sari oraz Cimaja.
      11. Przejść się na spacer po stolicy Indonezji - Dżakarcie.
      Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!