Kiedy jechać na Bali?


Kiedy jechać? To pytanie nurtuje wszystkich turystów, bez względu na to w jaką część świata się wybierają. W końcu nikt z nas nie chciałby spędzić wymarzonego urlopu w hotelowym pokoju, chroniąc się przed deszczem czy też ekstremalnymi upałami.

Oto nasz przewodnik po klimacie i pogodzie na Bali, który z pewnością odpowie na to jakże zasadnicze pytanie!Klimat i pogoda na Bali

Bali jest jedną z tysięcy indonezyjskich wysp, należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich i leżącą na ósmym stopniu szerokości południowej na Oceanie Indyjskim. Na Bali panuje klimat równikowy wilgotny, co oznacza że przez większą część roku jest tutaj bardzo gorąco, a roczne amplitudy temperatury są niewielkie i wynoszą zaledwie 4-5 ° C. Inaczej mówiąc na Bali temperatury powietrza w ciągu roku pozostają prawie niezmienne. Ten rodzaj klimatu charakteryzuje się również wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Na wyspie występują jedynie dwie pory roku: pora sucha i deszczowa. Wpływ na to ma fakt występowania tu deszczy monsunowych. Bali leży wewnątrz tropikalnej strefy stykowej, gdzie monsun południowo-wschodni zapewnia porę suchą i gorącą, a monsun północno-zachodni gwałtowne deszcze w czasie pory deszczowej.

Pora sucha

Pora sucha na Bali trwa od maja do września. W tym okresie temperatury powietrza są najwyższe i wynoszą średnio 28-27 ° C, a wilgotność powietrza jest najniższa w ciągu roku i wynosi 60%. Również ilość dni deszczowych w porze suchej jest najmniejsza i waha się od 9 w maju do 3 w sierpniu. Pora sucha na Bali charakteryzuje się więc bardzo ciepłą, słoneczną pogodą i dużą wilgotnością.

Pora deszczowa

Pora deszczowa rozpoczyna się wraz z początkiem października i trwa do kwietnia. Wówczas temperatury powietrza nieznacznie się obniżają i wynoszą średnio 26-27 ° C. Wraz ze wzrostem ilością dni deszczowych, których w porze deszczowej średnio wypada od 8 do 16, wzrasta również wilgotność powietrza, która w tym okresie wynosi od 65 do nawet 85 %. Jest więc ciepło, deszczowo i bardzo wilgotno.

Warto zaznaczyć, że opady na Bali występują nierównomiernie. Najwięcej deszczu spada w górach (około 3000 mm rocznie), najmniej natomiast na wybrzeżu północnym (około 1000mm rocznie).

Należy również pamiętać, że deszcze monsunowe, jakie występują na Bali są reguły gwałtowne, ulewne, ale trwają

Pogoda na Bali w pigułce:
 • Najcieplejszym miesiącem na Bali jest maj – 28° C
 • Najchłodniejszym miesiącem na Bali jest styczeń – 26° C
 • Najbardziej pogodnym miesiącem jest sierpień.
 • Najbardziej deszczowym miesiącem jest styczeń.
 • Najcieplejsza woda w oceanie jest w styczniu i wynosi 29° C.
Średnie temperatury i liczba dni deszczowych na Bali
 • Styczeń: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 16
 • Luty: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 15
 • Marzec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 14
 • Kwiecień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 12
 • Maj: średnia temperatura powietrza: 28° C, średnia liczba dni deszczowych: 9
 • Czerwiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 5
 • Lipiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
 • Sierpień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 3
 • Wrzesień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
 • Październik: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 8
 • Listopad: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13
 • Grudzień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13
Podróż na Bali

Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd na Bali w porze suchej, czyli w okresie od maja do końca września. Ze względu na niewielką ilość dni deszczowych, niższą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę wody w oceanie jest to doskonały czas na aktywne zwiedzanie: eksplorację wyspy, piesze wędrówki, trekking w górach, wspinaczkę na wulkan Gunung Agung, a także na uprawianie sportów wodnych i wypoczynek na plaży.

Czy to oznacza, że w porze deszczowej nie warto wybrać się na Bali? Absolutnie nie! Pomimo wyjazdu pora deszczową nasz pobyt na Bali może być równie udany. Miesiące takie jak październik-listopad oraz kwiecień są bardzo ciepłe, słoneczne i nie tak deszczowe, jak pozostałe o tej porze roku. Ponieważ woda morska, zarówno w porze suchej, jak i deszczowej ma niemal taką samą, wysoką temperaturę (27-29° C), wszelkie sporty wodne czy kąpiele są możliwe przez cały rok. Jeśli więc planujemy spędzić nasz urlop ciesząc się słonecznymi i morskimi kąpielami, spokojnie możemy wybrać się w porze deszczowej na wybrzeże północne, gdzie wprawdzie może nas złapać, krótka, tropikalna ulewa, ale całodzienne opady deszczu raczej nam nie grożą. W tym okresie lepiej jednak zrezygnować z odpoczynku na wybrzeżu południowym, gdyż w tej części wyspy opady są większe i intensywniejsze.

Jakie miesiące na Bali polecają nasi czytelnicy?

Oto wyniki krótkiej sondy:

 • Luty, marzec – „zero deszczu”,
 • Przełom marca i kwietnia – „padało raz, gdzieś nad ranem”; „pogoda idealna”,
 • Pierwsza połowa kwietnia – „słonecznie, trochę chmur, bez deszczu”,
 • Październik – „zero deszczu, piękna pogoda”.
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem