Kiedy jechać na Bali?

Kiedy jechać? To pytanie nurtuje wszystkich turystów, bez względu na to w jaką część świata się wybierają. W końcu nikt z nas nie chciałby spędzić wymarzonego urlopu w hotelowym pokoju, chroniąc się przed deszczem czy też ekstremalnymi upałami.

Oto nasz przewodnik po klimacie i pogodzie na Bali, który z pewnością odpowie na to jakże zasadnicze pytanie!

SPRAWDŹ: BALI W PIGUŁCE

Klimat i pogoda na Bali

Bali jest jedną z tysięcy indonezyjskich wysp, należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich i leżącą na ósmym stopniu szerokości południowej na Oceanie Indyjskim. Na Bali panuje klimat równikowy wilgotny, co oznacza że przez większą część roku jest tutaj bardzo gorąco, a roczne amplitudy temperatury są niewielkie i wynoszą zaledwie 4-5 ° C. Inaczej mówiąc na Bali temperatury powietrza w ciągu roku pozostają prawie niezmienne. Ten rodzaj klimatu charakteryzuje się również wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Na wyspie występują jedynie dwie pory roku: pora sucha i deszczowa. Wpływ na to ma fakt występowania tu deszczy monsunowych. Bali leży wewnątrz tropikalnej strefy stykowej, gdzie monsun południowo-wschodni zapewnia porę suchą i gorącą, a monsun północno-zachodni gwałtowne deszcze w czasie pory deszczowej.

Pora sucha

Pora sucha na Bali trwa od maja do września. W tym okresie temperatury powietrza są najwyższe i wynoszą średnio 28-27 ° C, a wilgotność powietrza jest najniższa w ciągu roku i wynosi 60%. Również ilość dni deszczowych w porze suchej jest najmniejsza i waha się od 9 w maju do 3 w sierpniu. Pora sucha na Bali charakteryzuje się więc bardzo ciepłą, słoneczną pogodą i dużą wilgotnością.

Pora deszczowa

Pora deszczowa rozpoczyna się wraz z początkiem października i trwa do kwietnia. Wówczas temperatury powietrza nieznacznie się obniżają i wynoszą średnio 26-27 ° C. Wraz ze wzrostem ilością dni deszczowych, których w porze deszczowej średnio wypada od 8 do 16, wzrasta również wilgotność powietrza, która w tym okresie wynosi od 65 do nawet 85 %. Jest więc ciepło, deszczowo i bardzo wilgotno.

Warto zaznaczyć, że opady na Bali występują nierównomiernie. Najwięcej deszczu spada w górach (około 3000 mm rocznie), najmniej natomiast na wybrzeżu północnym (około 1000mm rocznie).

Należy również pamiętać, że deszcze monsunowe, jakie występują na Bali są reguły gwałtowne, ulewne, ale trwają

SPRAWDŹ: BALI NA BOGATO

Pogoda na Bali w pigułce:
 • Najcieplejszym miesiącem na Bali jest maj – 28° C
 • Najchłodniejszym miesiącem na Bali jest styczeń – 26° C
 • Najbardziej pogodnym miesiącem jest sierpień.
 • Najbardziej deszczowym miesiącem jest styczeń.
 • Najcieplejsza woda w oceanie jest w styczniu i wynosi 29° C.
Średnie temperatury i liczba dni deszczowych na Bali
 • Styczeń: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 16
 • Luty: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 15
 • Marzec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 14
 • Kwiecień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 12
 • Maj: średnia temperatura powietrza: 28° C, średnia liczba dni deszczowych: 9
 • Czerwiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 5
 • Lipiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
 • Sierpień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 3
 • Wrzesień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
 • Październik: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 8
 • Listopad: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13
 • Grudzień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13

 

 Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Podróż na Bali

Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd na Bali w porze suchej, czyli w okresie od maja do końca września. Ze względu na niewielką ilość dni deszczowych, niższą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę wody w oceanie jest to doskonały czas na aktywne zwiedzanie: eksplorację wyspy, piesze wędrówki, trekking w górach, wspinaczkę na wulkan Gunung Agung, a także na uprawianie sportów wodnych i wypoczynek na plaży.

Czy to oznacza, że w porze deszczowej nie warto wybrać się na Bali? Absolutnie nie! Pomimo wyjazdu pora deszczową nasz pobyt na Bali może być równie udany. Miesiące takie jak październik-listopad oraz kwiecień są bardzo ciepłe, słoneczne i nie tak deszczowe, jak pozostałe o tej porze roku. Ponieważ woda morska, zarówno w porze suchej, jak i deszczowej ma niemal taką samą, wysoką temperaturę (27-29° C), wszelkie sporty wodne czy kąpiele są możliwe przez cały rok. Jeśli więc planujemy spędzić nasz urlop ciesząc się słonecznymi i morskimi kąpielami, spokojnie możemy wybrać się w porze deszczowej na wybrzeże północne, gdzie wprawdzie może nas złapać, krótka, tropikalna ulewa, ale całodzienne opady deszczu raczej nam nie grożą. W tym okresie lepiej jednak zrezygnować z odpoczynku na wybrzeżu południowym, gdyż w tej części wyspy opady są większe i intensywniejsze.

Jakie miesiące na Bali polecają nasi czytelnicy?

Oto wyniki krótkiej sondy:

 • Luty, marzec – „zero deszczu”,
 • Przełom marca i kwietnia – „padało raz, gdzieś nad ranem”; „pogoda idealna”,
 • Pierwsza połowa kwietnia – „słonecznie, trochę chmur, bez deszczu”,
 • Październik – „zero deszczu, piękna pogoda”.
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem