Kiedy jechać na Bali? Pogoda i klimat na wyspie

Kiedy jechać na wakacje? W jakim terminie zaplanować wczasy? Te pytania nurtują wszystkich turystów, bez względu na to, czy planują urlop na Bali czy w innym zakątku świata. W końcu nikt z nas nie chciałby spędzić wymarzonego urlopu w hotelowym pokoju, kryjąc się przed deszczem czy ekstremalnymi upałami.

Oto nasz przewodnik po klimacie i pogodzie na Bali, który z pewnością odpowie na te jakże zasadnicze pytania!

Bali jest jedną z najpopularniejszych azjatyckich wysp, którą pokochali podróżnicy z całego świata. To dobre miejsce na romantyczny wypad we dwoje czy rodzinne wakacje w Azji. Wiele osób planując urlop na Bali zastanawia się nad odpowiednim terminem i pogodą. Najcieplejszym miesiącem na Bali jest maj – 28°C, a najzimniejszym - styczeń (26°C). Największych opadów deszczu możesz spodziewać się w styczniu, ale również wtedy woda w oceanie jest najcieplejsza - jej temperatura wynosi aż 29°C. To jednak tylko wstęp do rozważań nad tutejszą pogodą - zapraszamy do dalszej lektury!

Pogoda na Bali w skali roku: średnia temperatura powietrza, średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i średnia liczba dni deszczowych w poszczególnych miesiącach ⬇

Pogoda na Bali - średnie temperatury
Zachód słońca na Bali

SPRAWDŹ: BALI W PIGUŁCE

Geografia Bali

Bali jest jedną z tysięcy indonezyjskich wysp, należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich i leżącą na ósmym stopniu szerokości południowej na Oceanie Indyjskim. Położona jest pomiędzy Jawą a Lombokiem. Zajmuje powierzchnię 5,6 tys. km², co stanowi 0,29% części Indonezji.

Stolicą i największym miastem jest liczący 406 tys. mieszkańców Denpasar - miasto położone jest w południowej części wyspy. Drugim największym miastem jest Singaraja (północne wybrzeże).

Bali w znacznej części porastają lasy tropikalne. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Agung (3142 m n.p.m) oraz góra Batur.

Bali położone jest 3,2 km od innej popularnej, indonezyjskiej wyspy, Jawy - oddziela je cieśnina Balijska.

Klimat i pogoda na Bali

Na Bali panuje klimat równikowy wilgotny, co oznacza że przez większą część roku jest tutaj bardzo gorąco, a roczne amplitudy temperatury są niewielkie i wynoszą zaledwie 4-5° C. Inaczej mówiąc na Bali temperatury powietrza w ciągu roku pozostają prawie niezmienne. Ten rodzaj klimatu charakteryzuje się również wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Na wyspie występują jedynie dwie pory roku: pora sucha i deszczowa. Wpływ na to ma fakt występowania tu deszczy monsunowych. Bali leży wewnątrz tropikalnej strefy stykowej, gdzie monsun południowo-wschodni zapewnia porę suchą i gorącą, a monsun północno-zachodni gwałtowne deszcze w czasie pory deszczowej.

Pora sucha na Bali trwa od maja do września. W tym okresie temperatury powietrza są najwyższe i wynoszą średnio 28-27° C, a wilgotność powietrza jest najniższa w ciągu roku i wynosi 60%. Również ilość dni deszczowych w porze suchej jest najmniejsza i waha się od 9 w maju do 3 w sierpniu. Pora sucha na Bali charakteryzuje się więc bardzo ciepłą, słoneczną pogodą i dużą wilgotnością.

Pora deszczowa rozpoczyna się wraz z początkiem października i trwa do kwietnia. Wówczas temperatury powietrza nieznacznie się obniżają i wynoszą średnio 26-27° C. Wraz ze wzrostem ilością dni deszczowych, których w porze deszczowej średnio wypada od 8 do 16, wzrasta również wilgotność powietrza, która w tym okresie wynosi od 65 do nawet 85 %. Jest więc ciepło, deszczowo i bardzo wilgotno.

Warto zaznaczyć, że opady na Bali występują nierównomiernie. Najwięcej deszczu spada w górach (około 3000 mm rocznie), najmniej natomiast na wybrzeżu północnym (około 1000mm rocznie).

Należy również pamiętać, że deszcze monsunowe, jakie występują na Bali są reguły gwałtowne, ulewne, ale trwają krótko. 

Wakacje na Bali w poszczególnych regionach - temperatura i klimat

Centralne Bali
(Ubud, Bedugul, Tabanan)

Centralny obszar Bali jest  idealnym miejscem na górskie wędrówki czy poznawanie nowej kultury, bowiem znajduje się tu wiele ciekawych i ważnych dla Balijczyków świątyń, np. Ulun Danu. Inne ciekawe miejsca i atrakcje to: platnacje kawy i kakao, tarasy ryżowe, wodospady, ogrody botaniczne. 

Centralna część Bali jest nieco chłodniejsza i bardziej deszczowa od pozostałych, przybrzeżnych regionów wyspy. Szczególnie odczuwalne jest to wieczorami i nocą, na obszarach górskich. Wysoko w górach temperatury powietrza spadają nawet do 10 ° C.

Pogoda w Ubud

Ubud - przepiękna miejscowość leząca u podnóża gór, znana ze wspaniałych świątyń, bogatej kultury i sztuki oraz smacznej kuchni. Miasto położone jest 200 m n.p.m., dlatego jest tu nieco chłodniej niż na wybrzeżu. W ciągu dnia jest gorąco (w październiku temperatury powietrza mogą sięgać nawet nawet 31°C.), ale wieczory bywają chłodniejsze. Największe opady deszczu występują w styczniu.

Warto zarabiać ze sobą sweter - z pewnością przyda się na wieczór.

Ubud najlepiej odwiedzić w miesiącach kwiecień-październik.

Południowe Bali
(Denpasar, Kuta, Legian, Sanur, Canggu, Seminyak)

Południowe Bali jest naczęściej odwiedzanym regionem wśród turystów. Oprócz stolicy wyspy, Denpasaru, znajdują się tu liczne kurorty, piaszczyste plaże, bary i restauracje serwujące wyśmienite owoce morza, ale także wsie, w których można lepiej poznać kulturę Balijczyków. 

W tej części Bali znajduje się przepiękna świątynia na wyspie - Pura Tanah Lot.

Pogoda w Denpasar

Denpasar - stolica i największe miasto Bali, położone w południowej części wyspy. Panuje tu klimat wilgotny i suchy. W ciągu roku zmiany temperatury powietrza są niewielkie i oscylują w granicach 28°C.  Najchłodniejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą powietrza 25°C, a najcieplejszymi - kwiecień i maj (średnio temperatura wynosi 28°C). Najmniejsze opady deszczu występują w sierpniu (około 2 dni), a największe od grudnia do marca - (nawet 19 deszczowych dni w miesiącu).

Muzeum Negeri Propinsi Bali, plac Puputan, świątynia Pura Jagatnatha, centrum sztuki Taman Wedhi Budaya  - to zaledwie kilka miejsc, które oferuje Denpasar. Zaledwie 10 km od miasta znajduje się popularny kurort Kuta - z malowniczymi widokami, piaszczystymi plażami i licznymi barami. Chciałbyś lepiej poznać tę część Bali? Napisz do nas!

Zachodnie Bali
(Negara, Gilimanuk, Medewi Beach, Pemuteran, West Bali National Park)

Zachodnie Bali jest najrzadziej odwiedzanym, a więc i najmniej poznanym wśród turystów regionem. Znaczną część zajmuje Park Narodowy West Bali.

Plaże w tej części wyspy są przepiękne! Większość z nich jest dzika więc istnieje spora szansa, że nikogo tam nie spotkasz. Znajdują się tu świetne miejsca do nurkowania i snoreklingu. 

Z miejscowości Gilimanuk odpływają promy na Jawę.

Pogoda w Parku Narodowym West Bali

Park Narodowy West Bali położony jest na półwyspie Prapat Agung i zajmuje około 10% całkowitej powierzchni wyspy Bali. Mieszka tu około 160 gatunków ptaków, a także wiele ssaków, np. indyjskie jelenie Muntjac czy lamparty.

Klimat w Parku Narodowym West Bali niewiele różni się od tego w innych regionach wyspy. Pora sucha występuje tu w miesiącach, kwiecień-październik, a opadów deszczu można spodziewać się od listopada do marca.

Północne Bali
(Lovina, Munduk, Singaraja)

Północne Bali znacznie różni się od Południowego Regionu. Jest tu zdecydowanie ciszej i spokojniej więc będzie to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tustare domy, piękne ogrody, plaże z czarnym piaskiem.

Pogoda w Singaraja

Singaraja przypomina stare kolonialne miasteczko i znacznie różni się od pozostałych na wyspie. Jest to największe miasto w północnej części wyspy, główny ośrodek akademicki z dwoma uniwersytetami. Znajduje tu też dzielnica arabska Kampung Arab i największa chińska świątynia na wyspie.

Niedaleko miasta Singaraja znajduje się przepiękny  Wodospad Gitgit.

Najgorętszymi miesiącami są listopad i grudzień - temperatury sięgają 28° C. Największych opadów deszczu można spodziewać się od grudnia do marca.

Wschodnie Bali
(Amed, Besakih, Candidasa, Kintamani, Klungkung, Agung, Padang Bai)

Wschodnią część Bali charakteryzują liczne, bujne lasy, plaże z czarnym piaskiem oraz… górujący nad całym regionem aktywny wulkan Agung. Znajdują się tu miasta Candidasa oraz Padang Bai, z którego odpływają promy na inną indonezyjską wyspę - Lombok.

Pogoda w Padang Bai

Padang Bai to urocze, małe miasteczko we wschodniej części Bali. Znane jest głównie z portu, ale warto nieco lepiej poznać to miejsce. Oprócz pięknych plaż, znajdują się tu liczne miejsca do nurkowania oraz snoreklingu.

Opady deszczu występują od grudnia do marca, a najwyższych temperatur można spodziewać się w listopadzie oraz grudniu.

Pogoda na Bali - o czym warto pamiętać?

  • Na Bali przez cały rok panują wysokie temperatury powietrza. Idealne na taką pogodę są bawełniane, przewiewne ubrania.
  • W centralnej części Bali, w regionach górskich (na wysokościach), temperatury powietrza znacznie spadają, dlatego wybierając się tam, warto pamiętać o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań.
  • W porze deszczowej, w grudniu i styczniu, wody oceanu są wzburzone, co nie ułatwia nurkowaniu. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: Nurkowanie na Bali.

Podróż na Bali - podsumowanie - kiedy najlepiej jechać?

Kiedy można lecieć na Bali? Nasza odpowiedź to: zawsze! W Polsce mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. A jak jest na Bali?

Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd na Bali w porze suchej, czyli w okresie od maja do końca września. Ze względu na niewielką ilość dni deszczowych, niższą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę wody w oceanie jest to doskonały czas na aktywne zwiedzanie: eksplorację wyspy, piesze wędrówki, trekking w górach, wspinaczkę na wulkan Gunung Agung, a także na uprawianie sportów wodnych i wypoczynek na plaży.

Czy to oznacza, że w porze deszczowej nie warto wybrać się na Bali? Absolutnie nie! Pomimo wyjazdu pora deszczową nasz pobyt na Bali może być równie udany. Miesiące takie jak październik-listopad oraz kwiecień są bardzo ciepłe, słoneczne i nie tak deszczowe, jak pozostałe o tej porze roku. Ponieważ woda morska, zarówno w porze suchej, jak i deszczowej ma niemal taką samą, wysoką temperaturę (27-29° C), wszelkie sporty wodne czy kąpiele są możliwe przez cały rok. Jeśli więc planujemy spędzić nasz urlop ciesząc się słonecznymi i morskimi kąpielami, spokojnie możemy wybrać się w porze deszczowej na wybrzeże północne, gdzie wprawdzie może nas złapać, krótka, tropikalna ulewa, ale całodzienne opady deszczu raczej nam nie grożą. W tym okresie lepiej jednak zrezygnować z odpoczynku na wybrzeżu południowym, gdyż w tej części wyspy opady są większe i intensywniejsze.

Średnie temperatury na Bali i liczba dni deszczowych
  • Styczeń: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 16
  • Luty: średnia temperatura powietrza: 26° C, średnia liczba dni deszczowych: 15
  • Marzec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 14
  • Kwiecień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 12
  • Maj: średnia temperatura powietrza: 28° C, średnia liczba dni deszczowych: 9
  • Czerwiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 5
  • Lipiec: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
  • Sierpień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 3
  • Wrzesień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 4
  • Październik: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 8
  • Listopad: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13
  • Grudzień: średnia temperatura powietrza: 27° C, średnia liczba dni deszczowych: 13
Na Bali nie brakuje pięknych zabytków i atrakcji
Mała sonda pogodowa

Zapytaliśmy też naszych czytelników o  najlepszy czas na wakacje na Bali. Oto wyniki krótkiej sondy:

  • Luty, marzec – „zero deszczu”,
  • Przełom marca i kwietnia – „padało raz, gdzieś nad ranem”; „pogoda idealna”,
  • Pierwsza połowa kwietnia – „słonecznie, trochę chmur, bez deszczu”,
  • Październik – „zero deszczu, piękna pogoda”.
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!