Święta i festiwale na Bali

Bali - jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych indonezyjskich wysp. Prawdziwy raj na ziemi, kuszący cudownymi widokami, fantastycznymi miejscami do nurkowania, malowniczo położonymi świątyniami oraz… licznymi świętami i festiwalami.

Na Bali nie można się nudzić, to jest pewne. Nieważne kiedy odwiedzisz tę piękną wyspę - istnieje spora szansa, że będziesz miał okazję uczestniczyć w którymś z balijskich świąt. Większość wydarzeń ma charakter religijny, ale odbywają się też festiwale muzyczne czy promujące wybrane miejsca. 

Pesta Kesenian Bali

Pesta Kesenian Bali (Bali Arts Festival) - najdłużej funkcjonujący festiwal sztuki w Indonezji - po raz pierwszy odbył się w 1979 roku.

Festiwal trwa około miesiąca. Rozpoczyna się od parady inauguracyjnej, najczęściej przy pomniku Bajra Sandhi i odbywa się w Bali Arts Center w Denpasar.

Pesta Kesenian Bali to prawdziwa uczta dla osób kochających Indonezję, jej kulturę i sztukę. Podczas festiwalu organizowane są różne aktywności, np. zajęcia kulinarne, pokazy tańca tradycyjnego i współczesnego oraz liczne konkursy.

Nyepi

Nyepi, nazywane również „Dniem Ciszy”, jest obrzędem religijnym (hinduskim) obchodzonym w marcu, głównie na Bali. Rozpoczyna się o 6 rano i kończy po 24 godzinach. Tego dnia Balijczycy nie pracują, nie podróżują, nie rozmawiają, nie korzystają z internetu, a nawet nie jedzą - jest to dzień ciszy, medytacji. Balijskie ulice są puste, bo zakaz wychodzenia dotyczy również turystów. Wyjątkiem są pilnujący ochroniarze, kobiety w ciąży oraz karetki pogotowia.

Po skończonym Nyepi, następuje Ngembak Geni. Tego dnia rodziny spotykają się i proszą wzajemnie o przebaczenie.

Niektóre źródła podają, ze Nyepi świętowane było już w 78 r. n.e.

Nusa Dua Light Festival

Nusa Dua Light Festival to największy coroczny festiwal lampionów na Bali. Zazwyczaj trwa około 1,5 miesiąca (lipiec-sierpień), istnieje więc spora szansa na zobaczenie tej przepięknej, świetlistej fiesty na własne oczy. Oprócz lampionów zobaczysz tu ogromne latarnie, świecące fontanny oraz balony, które zabierają chętnych w niezapomniany lot. Podczas festiwalu nie brakuje oczywiście przepysznego lokalnego jedzenia oraz muzyki.

Nusa Dua Light Festival po raz pierwszy odbył się w 2017 roku.

Bali Kite Festival

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: KIEDY JECHAĆ NA BALI?

Bali Kite Festival

Bali Kite Festival, czyli festiwal latawców odbywający się w sierpniu, na plaży Sanur, w okolicy Padang Galak. Puszczanie latawców to nie tylko zabawa. Jest to przede wszystkim święto religijne - celem jest przesyłanie hinduskim bogom na latawcu podziękowań za obfite plony.

Podczas festiwalu puszczane są latawce w trzech tradycyjnych kształtach: ryby (Bebean) - z podwójnym ogonem i szerokim pyskiem, liścia (Pecukan) - z szerokim, nawet 100-metrowym ogonem oraz ptaka (Janggan), który z uwagi na wielkość i niestandardowy kształt wymaga największego doświadczenia w puszczaniu.

Czy latawce tak sobie po prostu unoszą się na niebie? Otóż nie! Są częścią zawodów, w których uczestniczy nawet kilkadziesiąt osób.

Festiwal każdego roku przyciąga wielu turystów oraz miłośników puszczania latawców nie tylko z Bali, ale całej Indonezji.

Odalan

Odalan - uroczystość świątynna odbywająca się w sierpniu, w „Pura Besakih” - największej hinduskiej świątyni na Bali. Przez 3-4 dni odprawiane są nabożeństwa, składa się też ofiary w postaci owoców, ciastek ryżowych i kwiatów, które po błogosławieniu można zabrać do domu. Wieczorami odbywają się występy lokalnych artystów. W ramach przygotowań, świątynia udekorowana jest pięknymi ornamentami i złotymi płótnami. Wizerunki bóstw są obmywane w świętym źródle i ubierane w odświętne stroje.

Galungan

Galungan Kuningan 

Kolejnym ważnym świętem na Bali jest Galungan, celebrujące „zwycięstwo dobra nad złem”. Jest to czas, kiedy duchy zmarłych przodków wracają na Ziemię na 10 dni, do swoich dawnych domów. Obowiązkiem Balijczyków jest w tych dniach przywitać swoich zmarłych krewnych, okazać im gościnność. W tym czasie dużo się modlą, wspominają dawnych członków rodziny, składają w domu ofiary.

Galungan to dzień kiedy duchy zmarłych wracają na Ziemię, a Kunungan to dzień, kiedy duchy wracają w zaświaty.

W czasie Galungan lokalne świątynie i ulice są pięknie przystrojone.

W 2022 roku Galungan odbywa się w dniach 8-18 czerwca.

Siwa Ratri

W styczniu, na Bali, odbywa się święto Siwa Ratri, nazywane też „nocą Siwy”. Jest to czas, kiedy Balijczycy, w szczególności kobiety, modlą się o zdrowie i pomyślność dla swoich mężów oraz dzieci, a samotne kobiety proszą o pomoc w znalezieniu męża. Ponadto tego dnia Balijczycy medytują, modlą się o wsparcie bóstwa i proszą o przebaczenie grzechów. Część tych rytuałów obejmuje post i czuwanie przez całą noc.

Siwa Ratri rozpoczyna się od porannej modlitwy i kończy zazwyczaj o 6:00 rano następnego dnia. W tym czasie, przez 24 godziny wierni nie jedzą i nie piją - ma to na celu osiągnięcie duchowego oświecenia. Przez 12 godzin nie rozmawiają (cisza ma pomóc w odpowiednim dobieraniu słów i słuchaniu oraz byciu szczerym), a przez 36 godzin nie śpią (uczy to bycia świadomym życia).

Siwa Ratri

Saraswati

Saraswati nazywane jest Dniem Wiedzy. Święto wywodzi się od Sarasawati, Bogini Wiedzy - pięknej kobiety z czterema rękami, w których trzyma: liść palmowy, lontar symbolizujący naukę, łańcuch - oznaczający, że wiedza nigdy się nie kończy oraz instrument muzyczny, pokazujący jak duży wpływ na naukę ma sztuka. Bogini przedstawiana jest wśród kwiatów lotosu, siedząc na łabędziu. 

Tego dnia wierni składają ofiary z książęk i unikają czytania.

Święto Saraswati obchodzone jest co 210 dni. W 2022 roku przypada na 22 października.

Festiwal Soundrenaline

Festiwal Soundrenaline nie ma nic wspólnego z religią, jest to jeden z największych i najstarszych festiwali muzycznych oraz artystycznych w Indonezji. Odbywa się w Ungasan, na wyspie Bali. Wydarzenie trwa 2 dni i zazwyczaj odbywa się we wrześniu.

Festiwal Soundrenaline
Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok

Balijczycy również obchodzą Chiński Nowy Rok. Tego dnia, na ulicach zobaczyć można radosne, głośne występy: tańczą lwy i smoki, Balijczycy grają na bębnach, a na straganach można zjeść tradycyjne dania kuchni chińskiej. Jest to dzień bardzo kolorowy i radosny, hucznie obchodzony w całej Azji.

Tumpek Kandang

Ważnym świętem na Bali jest też Tumpek Kandang - dzień czci Sang Hyang Rare-Angon - boga zwierząt. "Kandang" oznacza zwierzęta domowe, np. psy, świnie, kury, kaczki oraz krowy, które traktowane są najlepiej ze zwierząt. Dlaczego? Bali słynie nie tylko z przepięknych plaż, ale i licznych pól ryżowych, na których pomagają właśnie krowy. Podczas święta Tumpek Kandang miejscowe krasule są myte, ubierane w ludzkie ubrania, a na rogi zakłada się im spirale z liści kokosa w kształcie stożka. Świniom z kolei owija się brzuchy białym płótnem. Zwierzęta są karmione specjalnym pożywieniem, polewane wodą oraz obsypywane ryżem.

Zwierzęta dla Balijczyków są bardzo ważne, są przyjaciółmi stworzonymi przez Boga, którzy bardzo pomagają im w codziennym życiu.

Tumpek Kandang

Tumpek Landep

Ciekawym świętem na Bali jest Tumpek Landep - dzień, w którym składane są ofiary… metalowym przedmiotom, np. motorom, samochodom, ale także komputerom. Balijczycy wierzą, że odprawiane ceremonie zapewnią bezpieczeństwo np. w ruchu ulicznym.

Tumpek Uduh

Święto Tumpek Uduh, nazywane też Tumpek Wariga, poświęcone jest żywności. Tego dnia, w każdym gospodarstwie i na każdej plantacji odbywają się ceremonie, podczas których dziękuje się Bogu za obfite plony oraz łaskawą pogodę. 

Tumpek Uduh
vesak

Vesak

Na Bali obchodzone jest także święto Vesak (Wesak) - najważniejsza buddyjska uroczystość, kultywowana w wielu krajach Azji. Związane jest z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy. Przypada w maju, podczas pełni księżyca (data określona jest przez kalendarz hinduski i wyznaczona na dzień pełni księżyca w czwartym miesiącu kalendarzowym).

Sanur Village Festival

Jednym z najbardziej barwnych festiwali na Bali jest Sanur Village Festival, odbywający się w nadmorskim miasteczku Sanur. Podczas wydarzenia można spróbować swoich sił w wędkowaniu, rozsmakować się w lokalnej kuchni, podziwiać wystawy fotograficzne, zobaczyć pokaz balijskich latawców czy dowiedzieć się więcej o kulturze regionu. Ponadto prowadzone są warsztaty oraz działania związane z ochroną środowiska, np. wspólne sprzątanie plaż.

Celem festiwalu jest promocja Sanur, pokazanie miasteczka od jego najlepszej strony: jako  bezpiecznego, pięknego oraz atrakcyjnego miejsca wypoczynku.

SPRAWDŹ: BALI W PIGUŁCE

Wakacje na Bali

Chętnie pomożemy Ci zorganizować Twoją wymarzoną wycieczkę na Bali! Jeśli marzysz o profesjonalnych zdjęciach w najpiękniejszych zakątkach wyspy, chciałbyś spędzić 10 dni w otoczeniu rajskiej przyrody, wśród uśmiechniętych ludzi, wypełnionych cudownymi widokami oraz smakami, świetnie trafiłeś! Z Wczasywazji.pl  spędzisz niezapomniane, egzotyczne wakacje.

Niezależnie od tego, kiedy chcesz jechać na Bali, czy podróżujesz sam, z rodziną, a może z grupą przyjaciół – napisz do nas! Wybierzemy odpowiedni dla Ciebie program albo skroimy wycieczkę na Twoją miarę!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!