8 rzeczy, które warto zrobić w Kambodży


Kambodża skrada coraz więcej podróżniczych serc i z każdym rokiem przybywa tu więcej turystów. Zachwycają nas tutejsze monumentalne budowle, egzotyczna kuchnia, piękne krajobrazy oraz legendarna gościnność miejscowych mieszkańców. Niestety, przy (zazwyczaj) ograniczonym czasie na zwiedzanie tych stron nie jesteśmy w stanie doświadczyć i zobaczyć wszystkiego. Jest jednak parę rzeczy, które szczególnie warto zrobić w Kambodży. Każdy odwiedzający powinien „odhaczyć" kilka flagowych miejsc, skosztować najpopularniejszych potraw czy obowiązkowo skorzystać lokalnych środków transportu. Poniżej przedstawiamy listę top 8 "things to do" w Kambodży. 


Zwiedzanie Angkoru z Wczasywazji.pl
Turysta w Angkorze
Kambodża słynie z wyśmienitego pieprzu

1. Zobaczyć Angkor

Kompleks świątynny Angkor to główna atrakcja Kambodży, to właśnie te zabytkowe budowle przyciągają rzesze turystów z całego świata. Być w Kambodży i nie zobaczyć Angkoru to jakby pojechać do Aten i ominąć łukiem Akropol.

Świątyń Angkoru nie zobaczymy w jeden dzień. Najlepiej poświęcić kilka dni na zwiedzanie – piesze lub rikszą. Po drodze spotkamy bardzo towarzyskie małpki, które chętnie podkradną nam śniadanie. 

Wstęp do Angkoru jest płatny, od tego roku ceny wzrosły niemal dwukrotnie.

Angkor Wat z lotu ptaka
Łodzią przez rzekę i jezioro Tonle Sap
2. Przepłynąć się łodzią
z Phnom Penh do Siem Reap

Z Phnom Penh do Siem Reap dostaniemy się: busem, łodzią, samolotem albo taxi. Niemal jednogłośnie każdy odpowiada, że w tym przypadku najlepszym środkiem transportu jest łódź. Trasa zajmuje około 6 godzin, wiedzie przez rzekę i jezioro Tonle Sap. Zapierające dech w piersi krajobrazy, bawiące się w wodzie dzieci, chaty na wodzie – to trzeba zobaczyć!

3. Odwiedzić farmę pieprzu

Gdzie pieprz rośnie! Kep słynie z pieprzu, podobno najlepszego na świecie. Znajduje się tu około 150 plantacji, na których zobaczymy jak rośnie pieprz, dowiemy się więcej o uprawie, poznamy ciekawostki oraz oczywiście zrobimy zakupy! Czy wiedzieliście, że najlepszym nawozem są odchody nietoperzy, a zbiory występują raz na rok? Czarny, zielony, czerwony czy biały? Który pieprz wybieracie?

Plantacja pieprzu w Kampot
Phnom Kulen National Park
4. Zobaczyć wodospad Phnom Kulen

Dużą atrakcją w Kambodży jest wodospad w górach Phnom Kulen, oddalonych około 50 km od Siem Reap. Samo dotarcie do niego jest ogromną przygodą i wyzwaniem. Trzeba przedrzeć się przez dżunglę, ale nie stanowi to dla większości osób żadnego problemu. Sam wodospad i otaczający go krajobraz są przepiękne. Można tu odpocząć albo wykąpać się – tak jak to robią mieszkańcy Kambodży.

 

5. Zjeść Mhniam A'ping

Wiele osób odwiedzających Kambodżę poleca spróbowanie a-ping, czyli… tarantuli. Nie brzmi to apetycznie, prawda? Słynie z nich wioska Skuon (nazywana też Pajęczą Wioską), niedaleko Phnom Penh. A-ping są chrupiące, wiele osób twierdzi, że w smaku przypominają trochę krewetki albo kurczaka. W wiosce kupić je można bez problemu, sprzedawane są niemal na każdym kroku, w końcu to lokalny przysmak! Tarantuli skosztować można w całej Kambodży, ale to w Skuon są podobno najsmaczniejsze.

Pieczone tarantule
Wieczorne zwiedzanie Phnom Penh
6. Przejechać się motorem po Phnom Penh

Phnom Penh – tętniąca życiem stolica Kambodży. Miasto jest zatłoczone, zakorkowane. Najpopularniejszym środkiem transportu są tutaj motory. Nie osiągają takich prędkości jak samochody, ale bez problemu przedostaniemy się na nich w najpopularniejsze miejsca w stolicy, poruszając się przy tym szybciej niż taksówki! Na pierwszy raz, najlepiej wybrać się na przejażdżkę jako pasażer. Phnom Penh i motory – połączenie idealne.

7. Przejechać się rikszą

Kolejny popularny środek transportu, ale i super atrakcja to riksza. Tak jak taksówka, zabierze nas w wybrane miejsce. Nie jest tak komfortowo, ale kto w Azji szuka wygód? Riksze są dobrym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy świątyniami Angkoru. Wynajmując ją na cały dzień można liczyć na duży rabat. Riksze pochodzą z Azji, wynalezione zostały w Japonii. Początkowo były pchane lub ciągnięte, później unowocześniono je i dodano rower.

Riksza w Angkorze
Świeże ryby na targu w Kambodży
8. Przejść się na targ rybny i spróbować owoców morza

W Kambodży koniecznie powinniśmy skosztować owoców morza! Przepyszne ryby, krewetki, kalmary kupimy na targu rybnym. Zawsze świeże i tanie. Owoce morza są składnikiem wielu tradycyjnych khmerskich potraw. Jeśli je lubimy, w Kambodży można się nimi naprawdę najeść.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!