Kiedy jechać do Kambodży? Klimat, pogoda i temperatury w kraju Khmerów

Kambodża jest coraz popularniejszym kierunkiem azjatyckich wojaży. Do jej odwiedzin zachęcają liczne zabytki, przypominające o burzliwej historii kraju, bogata kultura, przyjaźni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia oraz oczywiście wspaniała pogoda!

Kiedy najlepiej jechać do Kambodży? Kiedy pogoda w Kambodży jest najlepsza? To pytania, które w pierwszej kolejności pojawiają się w głowach podróżników. Ujmując rzecz w telegraficznym skrócie: najlepszy czas na wyjazd do Kambodży to miesiące od września do maja – możesz się wówczas spodziewać pogody dobrej albo jeszcze lepszej (tej ostatniej z największym prawdopodobieństwem doświadczysz między listopadem a marcem). Czerwiec to początek pory deszczowej, będzie wówczas zdecydowanie bardziej mokro. Najmniej polecane, ze względu na opady, są lipiec i sierpień, warto jednak pamiętać, że dużo deszczu = bujna tropikalna roślinność oraz słynne pływające wioski w pełnej krasie.

Wszystko wskazuje na to, że Kambodża jest całorocznym kierunkiem podróży, ale żeby jak najlepiej dopasować termin wyjazdu do Twoich planów i preferencji (zwiedzanie zabytków? aktywności na świeżym powietrzu? plażowanie?), skorzystaj z naszych wskazówek poniżej.

Pogoda w Kambodży w skali roku: średnia temperatura powietrza, średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i średnia ilość dni z opadami w wybranym miesiącu ⬇

Pogoda w Kambodży

Geografia Kambodży

Kambodża to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim i nad Zatoką Tajlandzką, w sąsiedztwie Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Powierzchnia kraju wynosi 181 035 km² . Większą część Kambodży zajmuje Nizina Mekongu – w jej zachodniej części mieści się Jezioro Tonle Sap, a przez wschodnią przepływa Rzeka Mekong. Tereny górskie rozciągają się na północy kraju (Góry Dangrek) i na południowym zachodzie (Góry Kardamonowe, Góry Słonia).

Podróż do Kambodży najlepiej zaplanować, biorąc pod uwagę specyfikę regionu, który panujemy odwiedzić:

Pogoda i temperatury w Kambodży. Kiedy spodziewać się idealnej pogody?

Tak jak w wielu innych krajach azjatyckich, w Kambodży wyróżnia się dwie pory roku: suchą, która trwa od listopada do maja i deszczową (mokrą) – od czerwca do października. Pragnąc zaplanować satysfakcjonujące wakacje w Kambodży, warto zapoznać się z ich specyfiką.

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, napędzany przez cykliczne zmiany ciśnienia powietrza w Azji Środkowej. Od czerwca do października spada ciśnienie, wilgotne powietrze nadciąga z oceanu, przynosząc deszcze monsunowe do Kambodży i innych krajów regionu. Od listopada do końca maja ciśnienie powietrza rośnie, kierując suche i chłodne powietrze przez Azję, sprowadzając bezdeszczową pogodę.

Najwięcej turystów odwiedza Kambodżę w miesiącach suchych. Kiedy w Polsce jest zimno, szaro i mokro, w Kambodży najwyższe temperatury oscylują w granicach od 30°C do nawet 35°C. Nie każdy jednak lubi, gdy sezon turystyczny i upały sięgają zenitu, więc decyduje się na podróż w porze deszczowej, podczas której średnia temperatura w ciągu dnia waha się od 25°C do 27°C. Zdecydowanie więc nie trzeba się jej obawiać!

Pogoda w różnych regionach Kambodży

Phnom Penh (Kambodża Południowo-Centralna)

Stolica Kambodży, Phnom Penh, położona jest w Nizinie Mekongu, w południowej części kraju. Miasto wzniesiono nad wodą (przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu), by zagwarantować mu stały dopływ niezbędnych zasobów, a także ułatwić handel i przemieszczanie się.

Temperatury powietrza w tym regionie są wysokie przez cały rok, z niewielkimi wahaniami dobowymi. Przez większość czasu prawdopodobieństwo opadów jest niewielkie (a najmniejsze w styczniu, lutym oraz marcu). Najbardziej suchym miesiącem w stolicy Kambodży jest styczeń, a najbardziej mokrym – wrzesień. Najgorętsze miesiące to w Phnom Penh: marzec, kwiecień i maj. W połowie kwietnia temperatury sięgają nawet 35,3°C.

Jeśli chodzi o sezon turystyczny w Phnom Penh, to największa ilość gości z zagranicy przybywa tu w styczniu, maju oraz lipcu, zaś najmniej – w sierpniu.

Phnom Penh można odwiedzać przez cały rok, ale najbardziej poleca się okres pomiędzy listopadem a czerwcem.

Siem Reap, Angkor i Tonle Sap (Północno-Zachodnia Kambodża)

Tam, gdzie pada hasło „Angkor”, możesz się domyślić, że wkraczamy na najbardziej popularny wśród turystów obszar Kambodży. Klimatyczne miasto Siem Reap w północno-zachodniej Kambodży, uważane jest za bramę do Angkoru – archeologicznego skarbu Azji. Pobliskie, malownicze jezioro Tonlé Sap zapewnia nie tylko żyzność okolicznym glebom, ale także rozrywkę dla turystów – np. tych pragnących odwiedzić słynne wioski na wodzie.

Pod względem klimatycznym odnotowuje się tu nieco niższe temperatury i nieco mniej opadów niż w centralnej Kambodży. Za najlepszy czas na wizytę w Siem Reap i okolicach uważa się miesiące od października do lipca. W marcu, kwietniu i maju będzie najgoręcej, ze średnią najwyższą temperaturą sięgającą 35,2°C. Grudzień, styczeń i luty to miesiące z najmniejszą liczbą opadów deszczu. Najbardziej suchy jest styczeń, a najbardziej mokre – sierpień oraz wrzesień.

Kratie, Koh Trong, Mondol Kiri (Kambodża Wschodnia)

W odróżnieniu od wyżej wspomnianego Angkoru i Siem Reap, obszary na wschód od Mekongu, nie są zbyt popularne wśród przybywających do Kambodży turystów. Są to tereny w dużej mierze zalesione i górzyste, dzięki czemu możesz tu doświadczyć chłodniejszych (jak na tropiki), dających wytchnienie nocy. Goszcząc w tym regionie poznasz definicję prawdziwego slow-life, spędzając czas na odwiedzaniu tradycyjnych wiosek, trekkingach z dziewiczą przyrodą w tle i wycieczkach rowerowych.

Najmniej polecane miesiące na podróż przez wschodnie rejony Kambodży, to: lipiec, sierpień i wrzesień; czerwiec i październik to okresy przejściowe z mieszaną pogodą; a od listopada do maja można się tu cieszyć wyśmienitą aurą.

Koh Rong, Kep, Kampot (kambodżańskie wybrzeże)

Linia brzegowa Kambodży nad Zatoką Tajlandzką liczy 443 km. Jej krajobraz wyróżniają lasy namorzynowe, rafy koralowe, jaskinie i małe przybrzeżne wysepki. Na wybrzeżu znajdziesz rozproszone kurorty z plażami otoczonymi palmami, zaś w głębi lądu, w niedalekiej odległości - parki narodowe, zachwycające górskie krajobrazy i... plantacje pieprzu!

Opady deszczu i wilgotność powietrza są tu nieco wyższe niż w głębi kraju. Przyjmując za wzorzec pogodę w Kep – nadmorskim miasteczku niedaleko granicy z Wietnamem, na kambodżańskie wybrzeże najlepiej wybrać się między grudniem a majem. W październiku i listopadzie pogoda również może być udana, podobnie jak w czerwcu, ale lipiec, sierpień i wrzesień są polecane zdecydowanie najmniej.

Deszcz w Angkorze

Pora deszczowa w Kambodży – czy jest się czego obawiać?

Wielu turystów planujących wyjazd do Azji obawia się pory deszczowej. Niektórym kojarzy się ona z chłodem i opadami od rana do wieczora. My staramy się zawsze nieco tę porę roku "odczarować", bo z pewnością nie zasłużyła na nadmierne demonizowanie. Przede wszystkim jest wówczas bardzo ciepło i wilgotno. Temperatury powietrza oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza. Owszem, zdarzają się dni, gdy pada dłużej i obficiej, ale w zdecydowanej większości są to krótkie, intensywne deszcze późnym popołudniem – często reszta dnia pozostaje ciepła, sucha i słoneczna. Pora mokra nazywana jest też często „porą zieloną”, ponieważ, po porze suchej, roślinność Kambodży budzi się wówczas do życia. Szczególnie pięknie wyglądają w tym czasie okolice jeziora Tonle Sap.

Opady deszczu w Kambodży

Największe opady deszczu odnotowuje się w październiku i listopadzie – średnio 257 mm w Phnom Penh i 248 mm w Siem Reap. Najmniej padać powinno w styczniu – Phnom Penh: 7 mm, Siem Reap: 1 mm.

Najwyższe opady atmosferyczne występują w górach. Średnia roczna suma opadów w kraju wynosi 1000–2000 mm. Ponad 70% przypada na porę mokrą.

Pogoda w Kambodży według miesięcy

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w Kambodży występują dwie pory roku – sucha i deszczowa, czego zatem można się spodziewać podczas urlopu w styczniu, a czego w lipcu? Poniżej przedstawiamy przegląd pogody w Kambodży miesiąc po miesiącu: temperatury powietrza, opady deszczu, a także: co warto w danym czasie zobaczyć, jakie atrakcje są warte rozważenia oraz co zabrać ze sobą w podróż?

Kambodża w listopadzie

W listopadzie rozpoczyna się pora sucha. Jest to jeden z najlepszych miesięcy na wizytę w Kambodży, szczególnie jeśli planujesz odwiedzić wschodnie zakątki kraju, jak Rattanakiri czy Mondulkiri – prowincje znane z bujnych lasów, gór i wodospadów. Z pewnością będzie to przyjemniejsze dzięki umiarkowanym temperaturom. Opady deszczu jeszcze się zdarzają, ale z każdym tygodniem jest ich coraz mniej. Temperatury powietrza oscylują w granicach 23-30 stopni Celsjusza. W nocy temperatury wynoszą średnio 20 stopni Celsjusza. Ponadto, nie rozpoczął się jeszcze szczyt sezonu turystycznego, więc możesz liczyć na nieco niższe ceny w Kambodży.

Kolejny powód, by odwiedzić Kambodżę właśnie teraz, to odbywający się w listopadzie Festiwal Wody.

Co wziąć ze sobą?

Jadąc w podróż do Kambodży w październiku albo listopadzie warto wziąć ze sobą lekkie, najlepiej bawełniane ubrania. Obowiązkowo kremy SPF 50 i nakrycie głowy. Wieczory bywają chłodniejsze, więc przyda się bluza albo lekki sweter, a w razie deszczu – kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa.

Zima w Kambodży? Czemu nie!

Co powiesz na ferie zimowe
w Kambodży?

Poznaj nasze pomysły na wycieczki!

Kambodża od grudnia do marca

Co powiesz na powitanie Nowego Roku z kieliszkiem szampana na jednej z kambodżańskich plaż? Planując sylwestra w Kambodży musisz się liczyć z tym, że trafisz w sam szczyt sezonu turystycznego – jest więc drożej, a w popularnych miejscach turystycznych, takich jak Angkor, tłumniej niż w innych okresach roku. Trudno się dziwić – panuje pora sucha, jest ciepło i słonecznie, a deszcze pojawiają się sporadycznie. Temperatury wahają się od 21 do 32 stopni Celsjusza.

Jak spędzić ten czas w Kambodży? Można wyruszyć nad jezioro Tonle Sap, by zaobserwować życie ludzi, mieszkających na wodzie w charakterystycznych drewnianych domach, postawionych na palach. Ciekawostką jest fakt, że jezioro zmienia swoją powierzchnię w zależności od pory roku. Od 2,5 tys. km² w porze suchej do 15 tys. km² w szczycie pory mokrej. Jeśli lubisz wypoczynek na plaży, warto wybrać się na południe Kambodży do Kep czy Sihanoukville.

Co wziąć ze sobą?

Obowiązkowo strój kąpielowy! Przecież nie można odpuścić sobie kąpieli i relaksu nad Zatoką Tajlandzką. Nie zapomnij o kremie z filtrem oraz nakryciu głowy. Warto wziąć też lekki sweter na chłodniejsze wieczory, a także wygodne buty – szczególnie jeśli planujesz aktywnie spędzać czas zwiedzając odległe, czasem trudno dostępne zakątki Kambodży.

Kambodża od kwietnia do maja

Kwiecień i maj są najgorętszymi miesiącami w Kambodży. Temperatury mogą wahać się w zależności od regionu od 26 do 36 stopni Celsjusza. Odczuwalna jest wysoka wilgotność powietrza. Zbliża się pora deszczowa. Opady deszczu występują coraz częściej, ale zazwyczaj po południu. Nie da się ukryć, że przynoszą ulgę przy tak wysokich temperaturach. Roślinność powoli budzi się do życia.

Jest to okres poza turystycznym szczytem, możesz więc spodziewać się nieco niższych cen. Warto teraz odwiedzić Angkor.

Co ciekawe, również sami Khmerzy w tym czasie często wyjeżdżają na wakacje.

Co wziąć ze sobą?

Jadąc do Kambodży w kwietniu albo w maju, warto wziąć ze sobą zarówno strój kąpielowy (kąpiel w morzu pozwoli ochłodzić się po całodziennym zwiedzaniu), jak i coś przeciwdeszczowego. Standardowo, jak podczas każdej podróży do ciepłego kraju, zaopatrz się w krem SPF 50, który ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Angkor Wat w promieniach słońca

Kambodża od czerwca do września

W czerwcu rozpoczyna się w Kambodży pora deszczowa. Na jej początku i końcu opady występują z małą częstotliwością. Panują wówczas wysokie temperatury – średnio 30-31 stopni Celsjusza. Północna Kambodża, w tym Siem Reap, jest nieco chłodniejsza, ale wciąż jest bardzo ciepło. Sam szczyt opadów deszczu przypada na sierpień i wrzesień, ale zazwyczaj do godziny 14:00-15:00 jest słonecznie. Warto wiedzieć, że nawet wtedy zdarzają się dni bez opadów. Pora deszczowa to tzw. niski sezon turystyczny w Kambodży.

Większe ulewy mogą niekiedy powodować problemy w podróży, zwłaszcza w mniej rozwiniętych częściach kraju, gdzie nie ma utwardzonych dróg. Pora deszczowa to za to idealny czas, by cieszyć się pięknem kambodżańskiej natury. Tonle Sap o tej porze roku jest największe, a dzięki bujnym i zielonym koronom drzew wygląda niemalże baśniowo.

Jeśli nie lubisz tłumów, a w Kambodży interesuje Cię przede wszystkim intensywne zwiedzanie, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik mogą okazać się idealne właśnie dla Ciebie. Warto wtedy odwiedzić Angkor. Co prawda może być mokro, ale z pewnością będzie mniej turystów niż w miesiącach od listopada do maja. Plusem jest zobaczenie wypełnionych wodą fos Angkoru Wat, co w porze suchej jest niemożliwe.

Ceny zakwaterowania i wyżywienia są w tym okresie sporo niższe niż w porze suchej.

Co wziąć ze sobą?

Z uwagi na częste opady deszczu, przeciwdeszczowe ubrania są koniecznością. Bez problemu możesz też kupić lekkie ponczo na miejscu. Temperatury są wysokie, dobrze więc mieć ze sobą lekkie, przewiewne, najlepiej bawełniane ubrania, które będą komfortowe podczas eksplorowania zakątków Kambodży. Pamiętaj, że odwiedzając świątynie, należy mieć zakryte kolana i ramiona.

 

 Marzy Ci się egzotyczna wycieczka, ale nie wiesz, jak to „ugryźć”? 

 Po prostu napisz, a my podsuniemy Ci niebanalne i sprawdzone
 pomysły na wyjazd – do Kambodży i nie tylko!
 

Pogoda w Kambodży – mała ściąga
  • Wiosna w Kambodży – marzec-maj – będzie gorąco i sucho*.
  • Lato w Kambodży – lipiec-sierpień – będzie gorąco i wilgotno.
  • Jesień w Kambodży – wrzesień-październik – będzie chłodno** i mokro.
  • Zima w Kambodży – listopad-luty – będzie chłodno i sucho.

*W najgorętszych miesiącach mogą wystąpić trudności z transportem wodnym.
**Nie zapominaj, że wciąż mówimy o tropikach i tutejsze "chłodno" to temperatury około 26°C.

Tropikalna plaża w Kambodży
Kamienne oblicza Angkoru - Bayon

Wycieczka do Kambodży – najlepszy czas na wyjazd – podsumowanie

Jaki miesiąc jest najlepszy, by pojechać do Kambodży? Chyba można pokusić się o stwierdzenie, że każdy! Zarówno wyjeżdżając do Kambodży w porze suchej, jak i deszczowej, możesz być usatysfakcjonowany z wakacji i przywieźć ze sobą bukiet wspomnień i niezapomnianych wrażeń. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i planowanych aktywności.

Jeśli masz ochotę większość czasu spędzić w nadmorskim kurorcie, najlepszym czasem będą miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy jest przyjemnie ciepło, słonecznie i sucho. Musisz się jednak liczyć ze wzmożonym ruchem turystycznym i wyższymi cenami.

Jeśli planujesz przemieszać się po całej Kambodży – możesz przyjechać bez względu na porę roku. Decydując się na porę deszczową, musisz jednak wziąć pod uwagę możliwe trudności z szybkim dotarciem w niektóre, szczególnie mniej turystyczne, zakątki Kambodży.

Kambodża może być Twoim głównym celem podróży albo jednym z punktów na mapie Azji, które postanowisz odwiedzić. Jeśli szukasz szybkiej wycieczki do Angkoru, sprawdź nasze ekspresowe, ale treściwe 2 dni w Siem Reap. Jeśli chcesz zobaczyć trochę więcej Azji, posiadamy w ofercie arcyciekawą wycieczkę objazdową przez: Tajlandię, Kambodżę i Wietnam.

Daj nam znać, kiedy masz urlop i co chcesz zobaczyć w Kambodży, a my podsuniemy Ci ciekawe i sprawdzone pomysły na wyjazd. Pamiętaj, że wszystkie nasze wycieczki są skrojone na miarę: dostosowane do oczekiwań, ilości osób, wieku ekipy oraz – rzecz jasna – pogody.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!