Kiedy jechać do Kambodży?


Kambodży nikomu nie trzeba przedstawiać. Od lat jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży. Do odwiedzin zachęcają liczne zabytki przypominające o burzliwej historii kraju, bogata kultura, przyjaźni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia oraz oczywiście pogoda!

W Kambodży nie można się nudzić – jest tu wiele do zobaczenia i poznania. Zwiedzanie, smakowanie, wypoczywanie – wszystko w jednym miejscu. Kiedy zatem najlepiej jechać do Kambodży?


Wschód słońca nad Angkorem
Słoneczna plaża Koh Rong
Zwiedzanie Angkoru z grupą Wczasywazji.pl

Klimat Kambodży

Kambodża położona jest w Azj Południowo-Wschodniej, w sąsiedztwie Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Tak jak inne azjatyckie kraje, wyróżniają ją pogodowo dwie pory roku: sucha i mokra. Klimat Kambodży określa się jako zwrotnikowy monsunowy napędzany przez cykliczne zmiany ciśnienia powietrza w Azji Środkowej. Od czerwca do października spada ciśnienie powietrza, wilgotne powietrze nadciąga z oceanu przynosząc deszcze monsunowe do Kambodży i innych krajów południowo-wschodniej Azji. Od listopada do końca maja ciśnienie powietrza rośnie, kierując suche i chłodne powietrze przez Azję, sprowadzając bezdeszczową pogodę.

Pory roku w Kambodży

W Kambodży od listopada do maja jest pora sucha. Natomiast od czerwca do października – mokra. Najwięcej turystów odwiedza Kambodżę w miesiącach suchych. Kiedy w Polsce jest zimno, szaro i mokro, w Kambodży temperatury oscylują w granicach 40 stopni Celsjusza. Nie każdy jednak lubi, gdy jest szczyt sezonu, czyli: drożej i tłoczniej, więc stara wybierać się miesiące w porze deszczowej.

Bayon w zieleni
Deszcz w Angkorze
Pora sucha czy deszczowa

Boimy się pory deszczowej. Wydaje się, że jest zimno, a deszcz leje od rana do wieczora. Owszem, zdarzają się dni, gdy pada dłużej, ale zazwyczaj są to krótkie, intensywne opady późnym popołudniem – reszta dnia jest ciepła, słoneczna i oczywiście sucha. Temperatury powietrza oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza. Pora mokra nazywana też jest często „porą zieloną”, ponieważ po suchej porze, roślinność Kambodży budzi się do życia. Szczególnie pięknie wyglądają okolice jeziora Tonle Sap.

Najwyższe temperatury są tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.

Pora sucha jest częściej wybieranym terminem na wizytę. Od listopada do lutego jest nieco chłodniej. Temperatury są łagodne, dni suche i słoneczne. Zdarzają się opady deszczu, ale niewielkie – z pewnością nie pokrzyżują wakacyjnych planów.

Opady deszczu w Kambodży

Najwyższe opady deszczu odnotowuje się w październiku i listopadzie – średnio 257 mm w Phnom Penh i 248 mm w Siem Reap. Najniższe natomiast w styczniu: Phnom Penh: 7 mm, Siem Reap: 1 mm.

Najwyższe opady atmosferyczne występują w górach. Średnia roczna suma opadów w kraju wynosi 1000–2000 mm. Ponad 70% przypada na porę mokrą.

Pogoda w Kambodży według miesięcy

W Kambodży występują dwie pory roku – sucha i deszczowa, czego zatem można się spodziewać podczas urlopu w styczniu, a czego w lipcu? Poniżej przedstawiamy przegląd pogody w Kambodży miesiąc po miesiącu: temperatury powietrza, opady deszczu, a także co warto zrobić, zobaczyć oraz zabrać ze sobą.

Kambodża w listopadzie

W listopadzie rozpoczyna się pora sucha. Jest to najlepszy miesiące na wizytę w Kambodży, szczególnie jeśli planujemy odwiedzić wiele zakątków kraju, takich jak: Rattanakiri czy Mondulkiri – prowincje znane z bujnych lasów, gór i wodospadów. Wszystko to dzięki umiarkowanym temperaturom. Opady deszczu zdarzają się, ale z każdym tygodniem jest ich coraz mniej. Temperatury powietrza oscylują w granicach 23-30 stopni Celsjusza. W nocy temperatury wynoszą średnio 20 stopni Celsjusza. Ponadto, nie rozpoczął się jeszcze szczyt sezonu turystycznego więc można liczyć na nieco niższe ceny. Kolejny powód, by odwiedzić Kambodżę właśnie teraz? To Festiwal Wody odbywający się w listopadzie.

Co wziąć ze sobą?

Jadąc w podróż do Kambodży w październiku albo listopadzie warto wziąć ze sobą lekkie, najlepiej bawełniane ubrania. Obowiązkowo kremy SPF 50, nakrycie głowy. Wieczory bywają chłodniejsze więc przyda się bluza albo lekki sweter, a w razie deszczu – kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa.

Listopadowy Festiwal Wody w Siem Reap
Wycieczka nad Tonle Sap
Kambodża od grudnia do marca

Przywitanie Nowego Roku z kieliszkiem szampana na jednej z plaż Kambodży? Z pewnością to marzenie niejednej osoby. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że to sam szczyt sezonu turystycznego – jest drożej, a w popularnych miejscach, takich jak Angkor Wat – tłumy ludzi. Nic dziwnego – jest to pora sucha. Jest ciepło, słonecznie, a deszcze są niezwykle rzadkie. Temperatury wahają się od 21 do 32 stopni Celsjusza.

Jak można spędzić ten czas w Kambodży? Można wyruszyć nad jezioro Tonle Sap, by zobaczyć ludzi mieszkających na wodzie w charakterystycznych drewnianych domach postawionych na palach. Ciekawostką jest, że jezioro zmienia swoją powierzchnię w zależności od pory roku. Od 2,5 tys. km² w porze suchej do 15 tys. km² w szczycie pory mokrej. Jeśli lubimy wypoczynek na plaży, warto wybrać się na południe do Kep i Sihanoukville.

Co wziąć ze sobą?

Obowiązkowo strój kąpielowy! Przecież nie można odpuścić sobie kąpieli i relaksu nad Zatoką Tajlandzką. Nie zapomnijmy o kremie z filtrem oraz nakryciu głowy. Warto wziąć też lekki sweter na chłodniejsze wieczory, a także wygodne buty – szczególnie jeśli planujemy aktywnie spędzać czas zwiedzając odległe, czasem trudno dostępne zakątki Kambodży.

Kambodża od kwietnia do maja

Miesiące kwiecień i maj są najgorętszymi w Kambodży. Temperatury mogą wahać się w zależności od regionu od 26 do 36 stopni Celsjusza. Odczuwalna jest wysoka wilgotność powietrza. Zbliża się pora deszczowa. Opady deszczu występują coraz częściej, ale zazwyczaj po południu. Chociaż dla turystów uciążliwe (np. podczas plażowania), przynoszą ulgę przy tak wysokich temperaturach. Roślinność powoli budzi się do życia.

Jest to poza turystycznym szczytem, można więc spodziewać się nieco niższych cen. Warto teraz odwiedzić Angkor.

Co ciekawe, również sami Khmerzy w tym czasie często wyjeżdżają na wakacje.

Co wziąć ze sobą?

Jadąc do Kambodży w kwietniu albo w maju, warto wziąć ze sobą zarówno strój kąpielowy – kąpiel w morzu pozwoli ochłodzić się po całodziennym zwiedzaniu, jak i coś przeciwdeszczowego. Standardowo, jak podczas każdej podróży do ciepłego kraju – krem SPF 50, który ochroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Tajemniczy Angkor Thom
Phnom Penh w deszczu
Kambodża od czerwca do września

W czerwcu rozpoczyna się w Kambodży pora deszczowa. Na początku i końcu pory deszczowej, opady występują z małą częstotliwością. Panują wówczas wysokie temperatury – średnio 30-31 stopni Celsjusza. Północna Kambodża, w tym Siem Reap, jest nieco chłodniejsza, ale wciąż jest bardzo ciepło. Sam szczyt opadów deszczu przypada na sierpień i wrzesień, ale zazwyczaj do 14:00-15:00 jest słonecznie. Warto wiedzieć, że nawet wtedy zdarzają się dni bez opadów. Pora deszczowa to tzw. niski sezon turystyczny.

Ulewy mogą powodować problemy w podróży, zwłaszcza w mniej rozwiniętych częściach kraju, gdzie nie ma utwardzonych dróg. Pora deszczowa to idealny czas, by zobaczyć piękną Kambodżę. Tonle Sap o tej porze roku jest największe, a dzięki bujnym i zielonym koronom drzew wygląda niemalże baśniowo.

Jeśli nie lubimy tłumów, a zależy nam na zwiedzaniu, miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik będą idealne. Warto wtedy odwiedzić Angkor Wat. Co prawda, może być mokro, ale z pewnością będzie mniej turystów niż w miesiącach od listopada do maja. Plusem jest zobaczenie wypełnionych wodą fos Angkoru Wat, co w porze suchej jest niemożliwe.

W porze mokrej jest też taniej. Ceny zakwaterowania i wyżywienia są sporo niższe niż w porze suchej.

Co wziąć ze sobą?

Z uwagi na częste opady deszczu, przeciwdeszczowe ubrania są koniecznością. Bez problemu można też kupić poncza na miejscu. Temperatury są wysokie, dobrze mieć też ze sobą lekkie, przewiewne, najlepiej bawełniane ubrania, które będą komfortowe podczas eksplorowania zakątków Kambodży. Pamiętajmy, że odwiedzając świątynie należy mieć zakryte kolana i ramiona.


Wycieczka do Kambodży

Jaki więc miesiąc jest najlepszym, by pojechać do Kambodży? Nikt nie odpowie nam na to pytanie. Każdy z nas oczekuje czegoś innego. Jadąc zarówno w porze suchej, jak i deszczowej, można przywieźć wachlarz emocji, niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Jeśli planujemy większość czasu spędzić w nadmorskim kurorcie Sihanoukville, najlepszym czasem będą miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy jest przyjemnie ciepło, słonecznie i sucho. Trzeba się jednak liczyć ze wzmożonym ruchem turystycznym i wyższymi cenami. Osoby, które zamierzają przemieszać się po Kambodży – mogą pojechać bez względu na porę roku – wszystko zależy czy przeszkadza nam deszcz albo czy nie wolimy podróżować, gdy jest taniej i mniej turystów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że możemy nie dotrzeć w każde wybrane przez nas miejsce. Niektóre drogi są zalewane, a mosty zrywane podczas silnych ulew.

Kambodża może być naszym głównym celem podróży albo jednym z punktów na mapie Azji, który odwiedzamy. Organizujemy wycieczkę objazdową przez: Tajlandię, Kambodżę i Wietnam, a także organizujemy podróż poślubną w wybranym przez Was kraju azjatyckim. Jeśli jesteście w Siem Reap, zachęcamy do zapoznania się z nasza jednodniową wycieczką po Angkorze.

Pamiętajcie, że wszystkie nasze wycieczki skrojone są na miarę – dostosowane do Waszych potrzeb i oczekiwań, ilości osób, wieku, ale i rzecz jasna – pogody.

Tropikalna plaża w Kambodży
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem