Phnom Penh – stolica Kambodży, miasto wspaniałych zabytków i pomników tragicznej historii

Phnom Penh chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Od 1866 roku stolica Kambodży, jest jednym z ciekawszych miast kraju. Co oprócz pięknych budowli przyciąga tak wielu turystów, którzy decydują sie na podróż do Phnom Penh?

Phnom Penh w pigułce

Miasto położone jest przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Jego powierzchnia zajmuje 678,46 km², zajmując tym samym 24. miejsce na świecie. Phnom Penh jest najbardziej zaludnionym miastem Kambodży.

Średnie dzienne temperatury powietrza utrzymują się na poziomie od 21 do 27 stopni Celsjusza. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy, na którym wylądujesz lecąc prosto do Kambodży. 

Na turystów czeka w stolicy Kambodży wiele zabytków, jak Srebrna Pagoda czy Pałac Królewski, świątyń, w tym Wat Phnom położona na szczycie wzgórza, a także liczne bazary, na których każdy znajdzie coś dla siebie!

Dlaczego warto odwiedzić Phnom Penh?

Nie ma jednego powodu, dla którego warto wybrać się na wycieczkę do Phnom Penh. Jedni zachwycają się urokiem codziennego życia, inni podążają szlakiem świątyń, jeszcze inni przyjeżdżają tu, by lepiej poznać smutną historię kraju. Phnom Penh jest ciekawym miejscem zarówno jako miejsce docelowe podróży, jak i jako przystanek podczas odkrywania zakątków Kambodży lub Azji. Jedno jest pewne – tu nie można się nudzić. 

Najszybciej przekonasz się o tym podczas jednej z naszych wycieczek po Kambodży. Doskonale znamy kawiarnie w Phnom Penh, w których najlepiej cieszyć się poranną kawą oraz nieoczywiste trasy zwiedzania obowiązkowych punktów miasta. Z doświadczenia wiemy, że Kambodża ma wiele do zaoferowania. Napisz do nas, a wspólnie przygotujemy plan podróży Twoich marzeń!

Skąd nazwa Phnom Penh?

Legenda mówi, że w 1370 roku pewna bogata dama imieniem Yo Penh posiadała pałac nad brzegiem Mekongu. Pewnego dnia zauważyła płynący z nurtem ogromny pień kukui. Postanowiła go wyłowić i z pomocą sąsiadów wyciągnęła pień z wody. W środku znajdowały się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini Prah Noreay. Wszyscy świadkowie potraktowali to jako dobry znak na najbliższą przyszłość.

Okoliczni mieszkańcy szybko wybudowali kaplicę, w której umieścili statuetki, a kilka lat później rozpoczęli pracę nad budową wzgórza, by szczególnie uhonorować znalezisko. Powstałe wzgórze nazwano Górą Pani Penh, czyli Phnom Daun Penh. Po skróceniu uzyskaliśmy obecnie funkcjonującą nazwę stolicy Kambodży - Phnom Penh.

 

 Szukasz nietypowego sposobu, aby spędzić swój urlop? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Co zobaczyć w Phnom Penh?

Pałac Królewski ze Srebrną Pagodą – jest to wizytówka Phnom Penh. Wzniesiony został w 1870 roku. Kompleks otoczony jest wysokim murem i składa się z: Rezydencji Królewskiej, Sali Tronowej i Srebrnej Pagody. Rezydencja wciąż jest zamieszkiwana przez królów khmerskich.

Wat Phnom jest największą świątynią Phnom Penh i najważniejszą w regionie. Zbudowana została w 1373 roku, ale wielokrotnie była przebudowywana. Do świątyni prowadzą kamienne schody – wejście jest męczące, ale zapewniamy, że warto! Wat Phnom składa się z kilku budynków, najważniejszą z nich jest główna świątynia. Wokół świątyni znajduje się mały park, w którym można odpocząć i nabrać sił na dalsze zwiedzanie.

W Phnom Penh znajdują się też liczne muzea. Najpopularniejszym jest założone w 1920 roku  Muzeum Narodowe. Jego najcenniejsze zbiory pochodzą z okresu Angkoru.

 

Kambodża pałac królewski słoń
Tuol Sleng Museum

Największy targ w Phnom Penh

Nie zapominajmy, że nieodłącznymi elementami poznawania miasta są też zakupy i smakowanie tradycyjnych potraw! Po pamiątki warto wybrać się na bazar, np. Psar Thmei w centrum Phnom Penh. Kupimy tu zarówno produkty spożywcze, jak i ubrania. Znajdują się tu również stoiska z jedzeniem. Za nieduże pieniądze można zjeść smaczny i pożywny posiłek.

Trudna historia Kambodży

Kolejnym muzeum, które szczególnie warto odwiedzić jest Tuol Sleng – niezwykle smutna pamiątka po powstaniu Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Jest to dawny budynek więzienny, w którym torturowano przeciwników władzy. Oprócz cel, narzędzi tortur, zobaczyć można też zdjęcia ofiar.

Około 14 km od Phnom Penh znajdują się Pola Śmierci – miejsce masowych zbrodni.

Psar Thmei Phnom Penh Kambodża

Co warto zjeść w Phnom Penh?

Liczne podróże po Kambodży pozwoliły nam przygotować krótką listę potraw, do któych najchętniej wracamy w okolicach Phnom Penh. 

Dzień dobrze rozpocząć pysznym bulionem wieprzowym z mnóstwem dodatków (zioła, kiełki, sosy rybny i sojowy, mięso, papryczki chilli w każdej możliwej formie) - kuy teav. Innym daniem, które pasuje zarówno na obiad jak i śniadanie jest bai sach chrouk, czyli grillowane kawałki marynowanej wieprzowiny z ryżem i odrobiną warzyw. Jak każdy kraj Azji Południowo-Wschodniej, tak i Kambodża ma swoją wersję kleiku ryżowego (congee). O babor najlepiej pytać rano i nie zrażać się kolorem, ani konsystencją! Kawałki świeżej ryby, zioła i chilli nadają zupie charakteru! Okolice Mekongu to raj dla miłośników ryb - nie bój się mocnych smaków i zamów rybę ze smażonym imbirem i chilli.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!