Phnom Penh – stolica Kambodży, miasto wspaniałych zabytków i pomników tragicznej historii


Phnom Penh chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Od 1866 roku stolica Kambodży, jest jednym z ciekawszych miast kraju. Co oprócz pięknych budowli przyciąga tak wielu turystów, którzy decydują sie na podróż do Phnom Penh?


kambodża phnom penh budynek
kambodża phnom penh pagoda pałac
kambodża kuchnia khmerska amok

Phnom Penh w pigułce

Miasto położone jest przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Jego powierzchnia zajmuje 678,46 km², zajmując tym samym 24. miejsce na świecie. Phnom Penh jest najbardziej zaludnionym miastem Kambodży.

Średnie dzienne temperatury powietrza utrzymują się na poziomie od 21 do 27 stopni Celsjusza.

Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy.

kambodża market jedzenie
kambodża motocykl
Dlaczego warto odwiedzić Phnom Penh?

Nie ma jednego powodu, dla którego warto wybrać się na wycieczke do Phnom Penh. Jedni zachwycają się urokiem codziennego życia, inni podążają szlakiem świątyń, jeszcze inni przyjeżdżają tu, by lepiej poznać smutną historię kraju. Phnom Penh jest ciekawym miejscem zarówno jako miejsce docelowe podróży, jak i jedno z wielu, podczas odkrywania zakątków Kambodży. Jedno jest pewne – tu nie można się nudzić.

Co zobaczyć w Phnom Penh?

Pałac Królewski ze Srebrną Pagodą – jest to wizytówka Phnom Penh. Wzniesiony został w 1870 roku. Kompleks otoczony jest wysokim murem i składa się z: Rezydencji Królewskiej, Sali Tronowej i Srebrnej Pagody. Rezydencja wciąż jest zamieszkiwana przez królów khmerskich.

Wat Phnom jest największą świątynią Phnom Penh i najważniejszą w regionie. Zbudowana została w 1373 roku, ale wielokrotnie była przebudowywana. Do świątyni prowadzą kamienne schody – wejście jest męczące, ale zapewniamy, że warto! Wat Phnom składa się z kilku budynków, najważniejszą z nich jest główna świątynia. Wokół świątyni znajduje się mały park, w którym można odpocząć i nabrać sił na dalsze zwiedzanie.

W Phnom Penh znajdują się też liczne muzea. Najpopularniejszym jest założone w 1920 roku  Muzeum Narodowe. Jego najcenniejsze zbiory pochodzą z okresu Angkoru.

Kolejnym muzeum, które szczególnie warto odwiedzić jest Tuol Sleng – niezwykle smutna pamiątka po powstaniu Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Jest to dawny budynek więzienny, w którym torturowano przeciwników władzy. Oprócz cel, narzędzi tortur, zobaczyć można też zdjęcia ofiar.

Około 14 km od Phnom Penh znajdują się Pola Śmierci – miejsce masowych zbrodni.

Nie zapominajmy, że nieodłącznymi elementami poznawania miasta są też zakupy i smakowanie tradycyjnych potraw! Po pamiątki warto wybrać się na bazar, np. Psah Thmei w centrum Phnom Penh. Kupimy tu zarówno produkty spożywcze, jak i ubrania. Znajdują się tu również stoiska z jedzeniem. Za nieduże pieniądze można zjeść smaczny i pożywny posiłek.

Kambodża pałac królewski słoń
kambodża owoce targ
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem