TOP potrawy w Kambodży

Masz apetyt na Kambodżę?

Dlaczego warto rozważyć wakacje w Kambodży? Jedną z wielu zalet dawnego Imperium Khmerskiego, jest to, że w wielu miejscach wciąż można poczuć tu atmosferę „prawdziwej” Azji. Jeśli poszukujesz niezwykłych zabytków, przepięknej i dzikiej przyrody czy spotkań z życzliwymi, zawsze uśmiechniętymi ludźmi, na pewno nie będziesz zawiedziony. Turyści-smakosze, dla których największą frajdę stanowi lokalna kuchnia, również będą z wycieczki do Kambodży bardzo zadowoleni.

Zacznijmy od podstaw: ryż i owoce morza

W Kambodży, podobnie jak w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej, główną rolę w codziennej diecie odgrywa ryż. Przepływająca przez kraj rzeka Mekong dodatkowo obdarowuje Khmerów rybami i różnego rodzaju mięczakami, a ponad 400-kilometrowa linia brzegowa zapewnia obfitość owoców morza.

Kto się dorzucił do khmerskiego garnka?

Na sztukę kulinarną Khmerów największy wpływ miała sąsiednia Tajlandia, jednak khmerskie dania przyrządza się z mniejsząilością chili, przez co są mniej ostre. Imigranci z Chin czy Wietnamu też dołożyli swoje 5 groszy do lokalnego garnka – zupa kuyteav jest tego świetnym przykładem. Nie można zapomnieć o Francuzach, dzięki którym dzisiaj w Kambodży znajdziemy kanapki z bagietką (numpang), zjemy dania z wołowiną czy napijemy się kawy.

Targ rybny w Kambodży

POZNAJ WSZYSTKIE OBLICZA KAMBODŻY – RÓWNIEŻ KULINARNE

Pieczone owady w kuchni khmerskiej

Historia Kambodży i jej wpływ na lokalną kuchnię

Historia, szczególnie ta tragiczna, związana z reżimem czerwonych Khmerów też miała wpływ na kuchnię khmerską. Popularne grillowane pająki, skorpiony czy inne robaki ludzie zaczęli spożywać (lub przypomnieli sobie o nich) właśnie podczas panowania Czerwonych Khmerów, a przyczyną był brak lub zbyt mała ilość innego pożywienia.

Co koniecznie trzeba zjeść w Kambodży?

Czyli flagowe dania, bez spróbowania których nie można powiedzieć, że było się w kraju Khmerów ;)

Istny kulinarny Amok!

Amok to obecnie jedno z najpopularniejszych dań kuchni khmerskiej. Legenda głosi, że wywodzi się wprost z królewskiej kuchni Imperium Khmerskiego.

Amok to rodzaj curry, oryginalnie przygotowywane na bazie ryb słodkowodnych (głównie lokalnego suma) lub ślimaków. Obecnie możemy też spotkać wersje mięsne (z kurczakiem czy wołowiną), z tofu lub nawet łososiem.

Podstawą jest mieszanka przypraw, na które składają się: trawa cytrynowa, chili, kurkuma i mleczko kokosowe. Dobry kucharz podczas gotowania nie zapomni o odrobinie ziół slokngor, które nadadzą delikatnie gorzki smak potrawie.

Danie może mieć gęstą konsystencję, przypominjącą krem lub rzadszą, przypominjącą zupę. Sztuką jest ugotować amok tak, by ryba nie była rozgotowana, a tylko delikatnie rozpływała się w ustach.

Amok serwowany jest z ryżem, czasami ze smażonym jajkiem, w liściach bananowca, zwiniętych w kształt miseczek lub w łupinie kokosa. Potrawa nie jest ostra, raczej lekko pikantna i bardzo aromatyczna.

Amok - wyśmienite danie kuchni khmerskiej
Nom banh chok kuchnia khmerska

Nom banh chok – ukochane danie Khmerów

Nom banh chok to jedna z ulubionych potraw Khmerów, spożywana głównie na śniadanie, a sprzedawana przez ulicznych sprzedawców z garnków, znajdujących się w tradycyjnych koszach, noszonych na ramionach za pomocą tyczki. Nom banhchok jest nazywane "khmerskimi kluskami". Makaron ryżowy podawany z zielonym curry, gotowanym na bazie słodkowodnych ryb, z trawą cytrynową, imbirem, kurkumą, czosnkiem, lionką i z dodatkiem świeżych warzyw: ogórków, mięty, kwiatów bananowca, kiełków oraz lokalnych ziół. W różnych częściach kraju do dania można dostać sos, przygotowany na bazie cukru palmowego i orzeszków ziemnych.

Kuyteav, czyli zupa na śniadanie

Kuyteav to zupa o sino-khmerskich korzeniach, na bazie której Wietnamczycy stworzyli swoje „hu tieu”. Podstawą zupy jest bulion gotowany na bazie kości wieprzowych, czasami suszonych kalmarów, cukru i sosu rybnego. W misce, oprócz bulionu i makaronu ryżowego, w różnych wersjach, możemy znaleźć takie dodatki jak: mięso wieprzowe w różnych postaciach, gotowane kulki rybne lub wołowe, karmelizowany olej czosnkowy, pastę przygotowaną na bazie sosu ostrygowego, sosu sojowego i cukru oraz świeże warzywa.

Zupa jest serwowana w dwóch wersjach: mokrej, czyli makaron z dodatkami zalany bulionem lub suchej, gdzie w misce znajdziemy wszystko oprócz bulionu, bulion będzie podany osobno. W różnych częściach kraju zupa może smakować inaczej, a to ze względu na różne składniki dodawane do bulionu. Kuyteav jest popularnym daniem śniadaniowym.

Kuchnia Kambodży Kuyteav

Czego jeszcze warto spróbować w Kambodży?

Charakterystyczne smaki i potrawy, które szkoda byłoby ominąć podczas kulinarnych wojaży po Kambodzy.

Kari sachmoan

Kari sachmoan to popularne czerwone curry z kurczakiem, jedzone zarówno na co dzień, jak i serwowane na przyjęciach weselnych i ważnych ceremoniach. Khmerskie curry ma mniejszą „moc” w porównaniu do tajskiego. Do gotowania kari sachmoan używa się większych papryczek chili, które nie są tak ostre, rzodkiewek, słodkich ziemniaków, mleczka kokosowego oraz pasty kroeung. Curry podaje się z ryżem, makaronem ryżowym lub bagietkami.

Kari sachmoan kuchnia kambodżańska

Krab z Kampot

Smażony krab z pieprzem Kampot to danie, które znajdziemy w wielu restauracjach w Kambodży, ale to właśnie w nadmorskim mieście Kampot smakuje najlepiej.

W przygotowaniu, potrawa jest dość prosta. Świeży, morski krab jest gotowany, a potem smażony ze świeżym (zielonym) lub ewentualnie suchym pieprzem, sosem sojowym i rybnym, cukrem palmowym, czosnkiem,a serwowany jest ze świeżą kolendrą.

Co daje temu daniu ten niepowtarzalny smak? Właśnie pieprz z prowincji Kampot, który przez niektórych znawców, uważany jest za najlepszy na świecie. Gorący i suchy klimat, podobno kwarc występujący w ziemi nadaje pieprzu tej niezwykłości.

Yao hon

Yao hon to khmerski gorący kociołek o słodko-pikantnym-słonym smaku, w którym znajdziemy mięso (kurczaka lub wołowinę), owoce morza (krewetki, kalmary, ostrygi, małże) oraz świeże warzywa (kapustę bok choy, wodny szpinak czy rukiew wodną). Khmerzy, w zależności od upodobań, dodają do ugotowanego już wywaru: jajka przepiórcze, grzyby, orzeszki ziemne, makaron ryżowy, ryż i czasami… piwo. Bulion jest najczęściej gotowany na bazie drobiu z dodatkiem mleczka kokosowego, sosu rybnego, trawy cytrynowej, liści limonki, cukru palmowego, sosu barbecue i sody kokosowej.

Popularne khmerskie pasty i dipy

Niepozorne, szarawe lub zielonkawe pasty, rybne lub warzywne, są nieodzownym składnikiem kuchni khmerskiej i nadają nawet najprostszym potrawom niepowtarzalny, lokalny koloryt.

Prahok

Prahok to gęsta pasta przygotowywana na bazie fermentowanych ryb błotnych. Filety rybne są solone i suszone na słońcu, następnie umieszcza się je, przynajmniej na miesiąc, w glinianym garnku i przykrywa pokrywką wykonaną z bambusa. W garnku składniki ulegają procesowi fermentacji. Najlepszy jakościowo prahok otrzymuje się po 3 latach trzymania pasty w glinianym naczyniu.  Prahok stosuje się jako dodatek do różnych dań, jako dip do warzyw czy owoców lub po prostu danie obiadowe z ryżem i warzywami.

Teuk kroeung

Część ludzi traktuje teuk kroeung jako osobne danie, a część jako sos/pastę/dip do jedzenia z warzywami.

Bazą sosu są świeże oraz fermentowane ryby rzeczne z dodatkiem sosu rybnego, szalotki, czosnku, chili, tamaryndowca, cukru palmowego oraz lokalnych przypraw/dodatków.

Samo słowo „kroeung” można przetłumaczyć jako „składnik”.

 

 Chcesz spróbować autentycznych smaków Kambodży?

 Przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Pająk na talerzu

W Kambodży popularną przekąską są grillowane lub smażone w głębokim oleju, pająki, skorpiony, robaki, świerszcze czy żaby. W dawnych czasach jednym z głównych powodów ich spożywania była bieda i brak dostępu do innego rodzaju „mięsa”. Jedzenie tych stworzeń przybrało na sile podczas reżimu czerwonych Khmerów, kiedy to miska rozwodnionej zupy ryżowej była rzadkim rarytasem. W dzisiejszej Kambodży te „delikatesy” stały się popularną przekąską, a dla zagranicznych, odważnych turystów są nie lada kulinarną atrakcją.

Smazone pająki

Smażone pająki

W Kambodży tarantule łapią nawet dzieciaki. Pająki są marynowane w cukrze, czosnku i chili, a następnie smażone na głębokim oleju. Są bogate w białko, kwas foliowy i cynk.

Smażone świerszcze

Smażone świerszcze

Według Khmerów spożywanie smażonych świerszczy, wydłuża życie. Tego rodzaju przekąski są bogate w białko, aminokwasy i różne mikroelementy.

Żaba z grilla

Grillowane żaby

Khmerzy jedli żaby długo przed przybyciem francuskich kolonizatorów. Żaby marynuje się w chili i czosnku, w całości nabija na długą wykałaczkę, a następnie grilluje.

Smażone skorpiony

Smażone skorpiony

Skorpiony można grillować lub smażyć.

W zależności od rodzaju skorpiona, jego mięso zawiera od 50 do 80% białka.

Poczuj Kambodżę wszystkimi zmysłami

W programach wyjazdów z Wczasywazji.pl stawiamy przede wszystkim na autentyczność i doświadczenie, a żadna wycieczka do Kambodży nie może być pełna, bez rozeznania się w tutejszych smakach. Nasze biuro podróży zachęca swoich gości do poznawania Azji wszystkimi zmysłami! Pomagamy kreować najpiękniejsze azjatyckie wspomnienia: pełne kolorów, zapachów i smaków. Tak doświadczana Azja na długo pozostanie w Waszych sercach. Zobacz nasze apetyczne wycieczki do Kambodży i wybierz program idealny dla siebie – możemy porozmawiać o nim już dziś i dopasować go do Twoich potrzeb. Napisz do nas, jesli masz apetyt na niezapomnianą podróż do Kambodży!

Kambodża - food market w stolicy kraju - Phnom Penh
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!