ABC podróży
ABC podróży

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji?

Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie nowego kraju, poznanie jego kultury, historii, kuchni, ale i przywiezienie kilku pamiątek dla siebie czy rodziny. Magnesy, koszulki, kubki i inne popularne, ale bezpieczne pamiątki możemy kupić w każdej destynacji turystycznej. Są też pamiątki, wyjątkowe dla poszczególnych krajów jak: kapelusz non la w Wietnamie, pieprz w Kambodży lub malezyjskie kolorowe latawce. Listę ciekawych i przede wszystkich bezpiecznych pamiątek z poszczególnych krajów azjatyckich znajdziecie tutaj.

Kupowanie pamiątek wcale nie jest takie łatwe jak może nam się wydawać, a wręcz może nas wpakować w poważne kłopoty. Polska jako kraj należący do UE oraz kraj, który ratyfikował Konwencje Waszyngtońską, popularnie zwaną CITES, ma obowiązek respektować obostrzenia zawarte w prawach obu instytucji. W przypadku podróży wewnątrz UE, sprawa z przewozem towarów czy pamiątek jest łatwa, ale jeśli udamy na się na wakacje poza UE, to sytuacja staje się skomplikowana.

Owoce w Tajlandii

Dobre i złe owoce

Jeśli byliśmy już w Azji i próbowaliśmy tamtejszych owoców, to mango czy awokado zakupione w sklepach w Polsce raczej już nie będzie nam smakować. Do 13 grudnia 2019 roku mogliśmy naszej ukochanej babci przywieźć z naszych wojaży pyszne tropikalne owoce. Od 14 grudnia 2019 roku takiego prawa już nie mamy. Spoza UE wyjątkowo możemy przywieźć jedynie: daktyle, banany, ananasy, kokosy oraz duriany, których i tak, żadna linia lotnicza nie pozwoli nam wnieść na pokład samolotu, czy to w bagażu podręcznym czy nadawanym. 

Ponadto, nie możemy przywieźć warzyw, nasion, sadzonek drzew, kwiatów oraz większości produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Pozostałe owoce czy kwiaty przy wwozie na teren EU wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez służbę ochrony roślin państwa pochodzenia, a takiego na azjatyckim straganie raczej nie dostaniemy.

Pamiątki z Bangkoku
Zakupy w Wietnamie
Ubud, biżuteria
Targ wodny, Tajlandia

Zakazane pamiątki

Próba wwiezienia nielegalnego mango na teren UE zakończy się dla nas jedynie jego konfiskatą. Jednak z niektórymi, bardziej oryginalnymi „pamiątkami” nie będzie już tak „przyjemnie”. Istnieje lista zakazanych pamiątek, za których przywóz na teren UE i nie tylko, grożą wysokie kary finansowe, z karą pozbawienia wolności włącznie. W przypadku krajów azjatyckich, oprócz wspólnych przepisów międzynarodowych, poszczególne kraje mają własne przepisy mówiące, co można przywieźć lub wywieźć przez ich granicę.

Problem z niektórymi pamiątkami jest taki, że lokalni sprzedawcy będą nam wmawiać, że owe suweniry są legalne i nie będziemy mieli problemów na granicy. Alkohole z wężem w środku dostaniemy nawet na strefie bezcłowej na np. wietnamskich lotniskach, co może stwarzać wrażenie, że są to legalne produkty. Podobna sprawa może się mieć z wyrobami ze skóry krokodyla czy węża. Niektórzy sprzedawcy będą oferować kupującym specjalne certyfikaty zezwalające na przewóz ich wyrobów przez granice. Warto przy tej okazji poczytać, jak się pozyskuje skórę z krokodyli do wyrobu torebek czy pasków.  

Poniżej przedstawiamy listę zakazanych pamiątek, które możemy nabyć w Azji:

  • Alkohole z wężami i innymi gadami w środku
  • Skóry oraz przedmioty (paski, torebki, buty, etui…), które zostały wykonane ze skór krokodyli, węży i innych dzikich lub hodowlanych zwierząt
  • Wyroby z kości zwierząt
  • Muszle, koralowce i biżuteria wykonana z tych materiałów
  • Przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, np. biżuteria.
  • Wypchane ptaki i zwierzęta
  • Produktów medycyny naturalnej, które zawierają pochodne zwierząt
  • Żywe rośliny oraz zwierzęta
  • Antyki, dzieła sztuki
  • Duriany*

Lista zakazanych przedmiotów jest bardzo długa. By uniknąć poważnych problemów na lotnisku, warto przez wyjazdem czy zakupem pamiątki sprawdzić stronę Informacji Służby Celnej lub zadzwonić na infolinie.

*Durian – pomimo, że według prawa UE możemy przywieźć ten owoc ze sobą z wakacji, również jest owocem zakazanym. Na lotniskach w całej Azji znajdziemy informacje, że durian, podobnie jak granat czy nóż jest niebezpiecznym „narzędziem” i nie możemy go wnieść na pokład samolotu, czy to w bagażu podręcznym czy nadawanym. Zdarzały się przypadki, że samoloty musiał mieć nieplanowane międzylądowanie z powodu przewozów durianów na pokładzie. Zapach w samolocie był nie do wytrzymania. Podobna sprawa ma się z sosem rybnym. Lepiej go kupić w sklepie azjatyckim w Polsce niż wozić z Azji.

Ograniczenia w poszczególnych krajach Azji

Różne kraje mają własne prawa i ograniczenia dotyczące wywozu zakupionych rzeczy/pamiątek ze swoich terenów. W tym przypadku, problemy pojawią się już przy wylocie z wakacyjnej destynacji, a nie na lotnisku w EU, co może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Warto mieć na uwadze, że każda lista zakazanych przedmiotów może się zmienić praktycznie z dnia na dzień, dlatego warto jest sprawdzić aktualną listę przed powrotem do kraju.

Pod żadnym pozorem nie można też przewozić narkotyków po Azji. W najlepszym przypadku, czeka nas dożywotnia odsiadka w azjatyckim więzieniu, co same w sobie nie jest żadną przyjemnością. W wielu krajach, karą za przemyt narkotyków, nawet małej ilości, na tak zwany użytek własny, wymierzana jest kara śmierci.

 

 Chcesz bliżej poznać Azję Południowo-Wschodnią?

 Przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Zakaz wywożenia muszli

Duży problem będziemy mieć na lotnisku przy wylocie z Filipin, jeśli będziemy mieli z sobą muszle zabrane z plaż. Muszle, muszelki możemy bez problemu sami zebrać podczas spaceru lub kupić od plażowego sprzedawcy czy w sklepie z pamiątkami, ale musimy mieć na uwadze, że bardzo duża część z nich podlega ścisłej ochronie. Za złamanie prawa grozi nam wysoka kara grzywny lub nawet pobyt w filipińskim więzieniu. Muszle są bardzo ważne dla naszej Matki Natury, zapewniają m.in. równowagę ekologiczną czy służą jako schronienie dla wielu mieszkańców mórz i plaż. W czasie naszych wakacji starajmy się przestrzegać prostej zasady: co należy do plaż i morza, zostaje na swoim miejscu, a zabrać z sobą możemy wspaniałe wspomnienia oraz zdjęcia owych muszelek.

W Indonezji z kolei musimy głównie zwracać uwagę na pamiątki wykonane z kości, skór, skorup…  zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz na wypchane zwierzęta. Poniżej lista „pamiątek” na które musimy uważać podczas wakacji w Indonezji. Za zakup tych rzeczy spotka nas wysoka kara finansowa lub nawet pobyt w Indonezyjskim więzieniu.

Skorupy żółwia szylkretowego są używane do wyrobu m.in. bransoletek czy naszyjników. Czasami skorupy miesza się ze srebrem w celu wykonania innych wyrobów jubilerskich. Taki rodzaj pamiątek znajdziemy na Bali, Yogyakarta oraz Dżakarcie. Kły słonia sprzedawane są w całości lub są wyrabiane są z nich m.in. fajki do palenia tytoniu. Na te pamiątki trzeba uważać na Bali, Dżakarcie oraz na Sumatrze.  Skóry tygrysie są cięte i sprzedawane w małych kawałkach. Kły są sprzedawane w całości jako zawieszki na naszyjniki. Sumatra, Dżakarta i Bali to główne miejsca, gdzie możemy się natknąć na tego typu wyroby. Czaszki orangutanów możemy znaleźć w sklepach z antykami oraz ze sztuką. Jaja żółwi morskich są sprzedawane w nabrzeżnych miastach Sumatry, Jawy Wschodniej oraz na Kalimantanie.

Nie kupujmy wyrobów z kości słoniowej
Jaja żółwia
Stoisko z pamiątkami w Kambodży

Będąc na wakacjach w Kambodży przy wyborze pamiątek powinniśmy głównie uważać na przedmioty, które mogły być skradzionymi ze świątyń artefaktami. Jest mała szansa, że zaoferowany nam „antyk” na bazarze w Phnom Penh czy Siem Reap będzie rzeczywiście starożytną lub antyczną pamiątką, ale warto być czujnym przy wyborze pamiątek. 

W Laosie za próbę wywiezienia kości słoniowej, skór zwierzęcych lub jakichkolwiek wyrobów wykonanych ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, grozi wysoka kara grzywny lub więzienia. Ponadto trzeba uważać na stare rzeźby czy figurki, w szczególności przedstawiające postać Buddy, które zazwyczaj są kradzione z laotańskich świątyń.

Głowa buddy, Laos
Na liście towarów, które są objęte zakazem wywozu z Malezji jest też ryż

Malezja pod względem wywozu wielu dóbr, czasami nawet wydającymi się nieszkodliwymi ze swojego terytorium jest bardzo restrykcyjna. Oprócz „pamiątek” wykonanych ze zwierząt uznanych za zagrożonych wyginięciem, nie możemy wywieźć żywych oraz ubitych kurczaków, ryb oraz owoców morza, a w szczególności sercówek (rodzaj małż), wielu gatunków roślin, w tym storczyków (część jest uznana za zagrożonych wyginięciem), świeżych warzyw, ziaren i nasion palm, antyków, żywych i martwych koralowców. Trzeba uważać na antyki i stare monety. Ponadto zakazany jest także wywóz rattanu jako surowca, ale dobra wykonane z rattanu, np. koszyki możemy zabrać z sobą bez problemu. Na liście towarów, które są objęte zakazem wywozu, a wydają nam się jako „nieszkodliwe” pamiątki znajdziemy ryż i cukier, odzież wojskową oraz przedmioty pochodzenia wojskowego.

Na liście zakazanych pamiątek są oczywiście koralowce

W przypadku Sri Lanki lista zakazanych pamiątek sprowadza się głównie do rzeczy wykonanych z kości słoniowej, roślin zagrożonych wyginięciem, dzikich zwierząt, koralowców, drogocennych i nieobrobionych kamieni, rupii lankijskich oraz duriana, którego i tak nie wniesiemy na pokład samolotu.

Singapur jest pewnego rodzaju rodzynkiem na naszej liście, ponieważ w przypadku tego kraju, wysokie i nieuniknione kary grożą turystom za przywóz niektórych rzecz.

Singapur, w języku angielski często jest nazywanym „The Fine City” co ma dosłownie dwa znaczenia. Pierwsze, że jest to fajne, ciekawe, interesujące miasto, a drugie, że dosłownie na każdym kroku może nas spotkać wysoka i nieunikniona kara finansowa lub nawet chłosty.

Poniżej przedstawiamy niepełną listę zabronionych rzeczy, których nie można wwieźć na teren Singapuru (przy przylocie samolotem). 

  • guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach leczniczych)
  • tytoń do żucia
  • e-papierosy
  • zapalniczki w kształcie pistoletów
  • leki i środki psychotropowe*
*zasady przywozu leków przepisanych przez lekarza znajdują się na stronie Health Science Authority.

Palacze mogą mieć z sobą jedną, otwartą paczkę papierosów. Pozostałe, nieotwarte paczki papierosów, trzeba zgłosić przy przylocie, a następnie opłacić cło i podatek.

Przed przyjazdem do Singapuru, drogą powietrzną czy lądową, w celu uniknięcia przykrych i kosztowych niespodzianek na granicy, warto zapoznać się ze stroną singapurskiego urzędu celnego oraz straży granicznej. 
Guma do żucia
Papierosy - zasady przywozu
Durian - król owoców

Tajlandia jako kraj buddyjski, wielką czcią otacza wizerunek Buddy. Zabronione jest wywożenia przez turystów wizerunków i posągów Buddy większych/wyższych niż 13 cm. Miłośnicy filatelistyki nie mogą kupić i zabrać z sobą znaczków pocztowych; jedyna opcja, to wysłanie ich na pocztówce do rodziny. Ponadto wyroby z kości słoniowej, skorup żółwi, wypchane zwierzęta, suszone koniki morskie, koralowce, muszle, nieprzetworzone kamienie drogocenne są zabronione. Jeśli chcemy zakupić i zabrać z sobą dzieła sztuki lub antyki, to będziemy potrzebować specjalnego zezwoleniem.

Z owoców nie możemy wywieźć duriana, który na tajskich lotniskach, jest umieszczony jako niebezpieczny przedmiot obok broni czy granatu. Ponadto zakaz wywozu obejmuje arbuzy i kokosy. 

W tajskiej konstytucji jest zapiane, że ziemia należy do króla, więc piasek z plaży czy ziemia w doniczce z kwiatkiem też podlegają zakazem wywozu. Tajscy celnicy pozwolą nam zabrać z sobą nieduże rośliny czy kwiatki doniczkowe (bez ziemi), ale celnicy w UE zarekwirują je.

Z Wietnamu nie można wywozić dóbr kultury i antyków. Antykiem jest przedmiot starszy niż 100 lat. Trzeba mieć na uwadze, że wielu sprzedawców przy zakupie antyków, da nam zezwolenie na wywóz owej pamiątki, ale będzie ono nielegalne oraz nie będzie respektowane przez służby celne. Zakaz wywożenia obejmuje także chronione gatunki zwierząt oraz roślin. Rygor ten w praktyce dotyczy głównie pamiątek wykonanych ze zwierzęcej skóry lub kości, muszli, koralowców oraz maści i medykamentów posiadających w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz duriana, na lotnisku celnicy mogą nam zarekwirować sos rybny oraz miód.

Miód w Wietnamie

Z pozoru wydająca się prosta sprawa, jak zakup pamiątek, jak wie wielu z nas nie zawsze jest taka prosta, a jeszcze może przysporzyć nam wielu problemów.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!