Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! 

Durian to nie tylko jeden z najbardziej kontrowersyjnych owoców świata, ale też chyba jeden z najbardziej znienawidzonych. Azjaci go kochają, podczas gdy większa część turystów spoza Azji raczej nienawidzi. Ze względu na swój unikalny zapachduriana można wyczuć nawet z kilkunastu metrów! Duriana nie można wnieść do hotelu, taksówki, komunikacji miejskiej, sklepów, restauracji czy na pokład samolotu i informują o tym specjalne znaki. W Bangkoku na Lotnisku Don Mueang znajduje się tablica informacyjna, gdzie durian jest umieszczony obok takich niebezpiecznych przedmiotów jak bomba czy pistolet... Czy jednak ten najbardziej śmierdzący owoc świata jest aż tak groźny? 

Durian wisi na drzewie

Głodny wyjątkowych smaków?

Sprawdź naszą wycieczkę kulinarną po Wietnamie!

Czym jest durian?

Durian to owoc wiecznie zielonego drzewa rosnącego nawet do 50 metrów. Istnieje około 30 gatunków drzewa durianowego, z czego tylko około 10 gatunków daje owoce. Durian najprawdopodobniej pochodzi z Indonezji, z wysp Borneo i Sumatry. Obecnie „króla owoców” uprawia się od Indii po Nową Gwineę, w Australii oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Tajlandia jest największym producentem durianów na świecie, a jej głównymi klientami są Chiny i Hong Kong. Duriany na większą skalę uprawia się w Malezji, Indonezji i Wietnamie Południowym. 

Słowo durian pochodzi z języka malajskiego, gdzie wyraz „duri” oznacza kolec lub cierń. Owoce zazwyczaj ważą około 2kg, ale możesz spotkać nawet takie do 4kg! Mają zieloną i twardą skórę, którą pokrywają ostre kolceW środku owocu w komorach znajdziemy biały lub kremowy miąższ z dość dużą pestką. Sezon na owoce duriana trwa od czerwca do sierpnia oraz od listopada do stycznia.

Smak duriana

Azjaci mają o nim powiedzenie “pachnie jak piekło, smakuje jak niebo”. Śmiałkowie, którzy spróbowali duriana różnie opisują jego smak. Jedni mówią o smaku migdałów, inni o smaku orzechów, serka waniliowego, prażonej cebulki czy lodów bananowo-truskawowych. Można spotkać opinie, że owoc ma smak słodkiej rybysosu czosnkowo-cebulowego lub serka śmietankowego

Owoc duriana ze względu na twardość skorupy trzeba rozłupać maczetą lub sporych rozmiarów nożem. Owoc najlepiej jest jeść na surowo, bezpośrednio po zakupie. Z duriana można zrobić lody, koktajle mleczne, sałatki, sosy do mięs, różnego rodzaju wypieki cukiernicze, galaretki, chipsy czy cukierki. Można spróbować pizzy durianowej czy whisky – nowość w Malezji. Pestki duriana też są jadalne; należy je usmażyć lub ugotować przed spożyciem, a następnie zjeść ze słodkimi dodatkami. 

Duriana spróbujesz podczas naszych wycieczek, np. Delta Mekongu w 2 dni – nocleg u Starszego Brata Sy

Durian smak owocu duriana

 

 Chcesz spróbować nowych smaków podczas wycieczki z Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Durian na targowisku

Dlaczego durian śmierdzi?

Tak smak, jak i zapach duriana ciężko jest określić. W opisie smaków często można znaleźć pozytywne wrażeniajednak, jeśli chodzi o zapach to trafimy raczej na negatywne opinie. Zapach duriana jest opisywany jako smród padliny, sera pleśniowego, zgniłej cebuli czy zepsutego mięsa.

Niemieccy naukowcy przebadali duriana, by odpowiedzieć na nurtujące pytanie – dlaczego durian śmierdzi? W wyniku badań w durianie znaleziono około 50 różnych substancji zapachowych, pośród których można znaleźć związki odpowiedzialne za odczuwanie zapachów: siarki, zgnilizny, smażonej cebuli, kapusty, miodu czy owoców. 8 substancji zawartych w durianie nie było znanych nauce!

Na Borneo czy Sumatrze duriany są przysmakiem dla orangutanów, tygrysów, lokalnych niedźwiedzi oraz słoni. Słonie są jedynymi zwierzętami, które jedzą owoce w całości. Dla zwierząt zapach Duriana działa przyciągająco.  

Czy durian jest zdrowy?

Durian jest nie tylko smacznym owocem, ale też pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie. Miąższ owocu jest stosowany jako środek przeciw próchnicy; sok z liści duriana pomaga na gorączkę, w walce z anemią i ogólnie podnosi odporność organizmu. Sam owoc duriana zawiera dużo błonnika, co pomaga przy problemach z wypróżnianiem, wspomaga proces gojenia ran, obniża cholesterol, dostarcza nam sporo energii. Ze względu na dość wysoką zawartość kwasu foliowego, owoc wspomaga rozwój płodu oraz może zapobiec chorobom serca. W tradycyjnej medycynie sok z liści duriana uważany jest jako naturalny afrodyzjak. Król owoców jest bombą witaminową. W durianie znajdziemy witaminę A, sporo witaminy C, a także witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6. Z minerałów w owocu znajdziemy: żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, sód i cynk. 

Malezyjski deser z durianem
Durian w Tajlandii
Gdzie zjeść duriana?

Durian rzeczywiście jest bardzo kontrowersyjnym owocem. Sam smak owocu duriana jest bardzo bogaty i mniej intensywny niż zapach, ale jego przykra woń odstrasza część potencjalnych smakoszy. Rację mają Ci, którzy mówią, że wycieczka po Azji nie będzie kompletna bez spróbowania króla owoców, ponieważ tutaj duriana spotkasz - a właściwie wyczujesz! - niemalże wszędzie! W Azji można znaleźć jednak jeszcze bardziej śmierdzące rzeczy do zjedzenia, np. wietnamski sos nuoc mam (sos ze sfermentowanych krewetek), który śmierdzi jeszcze gorzej i... smakuje tak samo źle! 

Zapraszamy Cię do kontaktu, jeśli zastanawiasz się nad podróżą do jednego z krajów Azji Południowo-Wschodniej: każdy z planów zwiedzania, które znajdziesz na naszej stronie możemy dostosować do Ciebie i Twoich potrzeb!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!