Mango – owoc bogów

Zarówno Wietnam, jak i cała Azja słyną z bogactwa owoców tropikalnych. Podczas wakacji w Wietnamie warto oczywiście spróbować wielu rodzajów owoców, ale istnieje pewien szczególny przedstawiciel tej rodziny, którego ominąć po prostu nie można. Mango, bo o nim mowa, pochodzi z Indii, gdzie uprawiane jest od ponad 4000 lat. Ten, jeden z najsmaczniejszych owoców świata, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, nazwany jest owocem bogów. Indie odpowiadają za niemalże 50% światowej produkcji mango, z czego około 1% przeznaczony jest na eksport!

Mango w Indiach, Pakistanie i na Filipinach uznawane jest za owoc narodowy.


Sprzedaż mango na Sri Lance
Mango rosnące na drzewie
Najlepszy sposób krojenia mango

Mango - występowanie

Mango, zwane też posmoczem lub posmakiem, uprawiane jest głównie w Azji, Afryce i obu Amerykach, duże jego plantacje można znaleźć także w Europie – w hiszpańskiej Andaluzji. Samo drzewo mangowe może urosnąć do 40 metrów, zaś jego korzenie sięgają do 7 metrów. Niektóre gatunki tych drzew są długożyjące i potrafią owocować nawet w wieku 300 lat. Szacuje się, że na świecie można znaleźć blisko 1000 odmian tego owocu. 

Jak wygląda mango?

Owoc mango kształtem przypomina walec z dużą pestką w środku (około 50% wagi owocu). Owoce w zależności od odmiany osiągają wagę od około 300 gramów do nawet 1 kg i występują w różnych barwach: zielonej, pomarańczowej, żółtej, czerwonej i fioletowej. 

Mango w Wietnamie

Wietnam jest 14. producentem mango na świecie. Uprawia się je głównie na południu kraju oraz w kilku prowincjach na dalekiej północy. W Wietnamie najsmaczniejsze mango można znaleźć w Cao Lanh (prowincja Dong Thap w Regionie Delty Mekongu).  

Na południu Wietnamu mango zbiera się od lutego do maja, a na północy od maja do września. Owoce zbiera się ręcznie, mniej więcej 80 dni po kwitnięciu, ale doświadczeni plantatorzy potrafią rozpoznać owoce gotowe do zbioru po kolorze skórki. Średnio z hektara uzyskuje się między 7-8 ton owoców. Ze względu na swoją delikatną strukturę, mango musi trafić jak najszybciej do sprzedaży. Mango w chłodni można przetrzymywać dosyć krótko, bo tylko przez 2-3 tygodnie.

Sprzedaż mango w Hanoi
Mango i melony gotowe na sprzedaż
Gdzie kupić mango?

Owoce mango można kupić jak Wietnam długi i szeroki: na lokalnych bazarkach, w sklepach, supermarketach czy od ulicznych sprzedawców.

Na przydomowym bazarku czy w sklepie, kupimy mango które będziemy musieli obrać sami. Uliczni sprzedawcy oferują często owoce już obrane i pokrojone.

Ceny mango w Wietnamie wahają się od mniej więcej 1 USD za kg owocu do nawet 5 USD za najsmaczniejsze gatunki.

Jak kupować i jeść mango?

Jak kupić dobre mango? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Czy owoc ma nam służyć jako słodki deser, chrupiąca przekąska czy być częścią sałatki? W zależności od naszych planów kulinarnych, na lokalnym bazarku kupimy różne odmiany tego owocu.

Zielone, jeszcze niedojrzałe i kwaśne w smaku mango świetnie nadaje się do sałatek czy jako wkład do np. świeżych sajgonek. W Wietnamie popularne są sałatki z mango z dodatkiem krewetek, kurczaka czy małych suszonych rybek. Taka sałatka w połączeniu z odpowiednio przyprawionym sosem rybnym będzie miała genialny słodko-kwaśno-słony smak.  

Zielone mango (taka odmiana lub po prostu jeszcze niedojrzały owoc), chrupiące i zazwyczaj kwaśne w smaku (mniej lub więcej), można zjeść jako rodzaj przekąski. Takie małe co nieco często możemy dostać u ulicznych sprzedawców (już obrane i pokrojone) lub na sklepowych półkach. Można je jeść maczając w soli zmieszanej z chili lub w sosie rybnym zmieszanym z chili i cukrem.

Dojrzałe mango, słodkie i soczyste, to prawdziwy raj dla podniebienia. W Wietnamie będzie ono miało pomarańczową skórkę (ewentualne plamki lub przebarwienia) i przyjemny słodki zapach. Takie mango trzeba zjeść w miarę szybko lub trzymać kilka dni w lodówce.

Mango nie jest skomplikowane w obsłudze. Jeśli wolimy wersję mało wymagającą, wystarczy kupić już obrane i pokrojone owoce. Jeśli chcecie zobaczyć, jak samodzielnie przyrządza się mango, zapraszamy do obejrzenia naszego materiału video.

Świeże, zielone mango, gotowe do spożycia
Sprzedawczyni mango z Sajgonu
Mango - owoc pełen dobroczynnych właściwości
Owoc bogów!

Ze względu na niezwykle dobroczynny wpływ na organizm ludzki oraz dużą zawartość witamin i minerałów, mango nazywane jest owocem bogów. Do jego właściwości można zaliczyć między innymi:  

  • działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe
  • poprawę nawilżenia i elastyczności skóry
  • ochronę organizmu przed nowotworami
  • wzmacnianie układu odpornościowego
  • normalizację poziomu cukru we krwi
  • zwiększanie przyswajalności żelaza
  • obniżanie poziomu cholesterolu
  • pozytywny wpływ na stan oczu
  • spowalnianie procesu starzenia
  • zapobieganie chorobom serca
  • poprawę przemiany materii

(źródło: www.medme.pl)  

Mango jest ponadto bogate w minerały i witaminy:  A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12), witaminy C, E, K1 oraz cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, sód, wapń, żelazo, mangan i selen. Dodatkowo w owocu znajdziemy błonnik, białko i tłuszcze omega 3 oraz omega 6.

Mango ma niską kaloryczność, ponieważ 100 gram owocu to tylko 65 kalorii oraz jest doskonałym owocem dla osób, które kontrolują indeks glikemiczny, który jest na poziomie 50 IG.

Na mango powinny uważać diabetycy, ponieważ owoc jest bogaty w cukry proste.

Mango w kuchni i kosmetyce

Mango można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, a kuchnia azjatycka jest tu prawdziwą skarbnicą inspiracji. Poza tym, że przepyszne są już same surowe owoce, mango można wykorzystać do sałatek, smoothie, soków, dżemów, konfitur, różnego rodzaju deserów, lodów i sorbetów, do sosu chutney czy napoju lassi (kuchnia hinduska).

W niektórych krajach owoc dodaje się do sosu curry oraz bardzo fajnie łączy z daniami mięsnymi czy rybnymi. Nie można zapomnieć o tajskim deserze z kleistym ryżem, mleczkiem kokosowym i mango – kto raz spróbował, będzie chciał więcej.

Owoce mango można także wykorzystać w przemyśle kosmetycznym. Pestki z mango nie są jadalne oraz nie można ich wykorzystać w kuchni, ale można z nich wyrobić masło, które jest bardzo dobrym kosmetykiem do nawilżania i regenerowania skóry. Masło z mango może pomóc z gojeniu drobnych ran.

Z kolei olej z pestek mango uważany jest za bardzo dobry emolient, który chroni i doskonale nawilża skórę, działa jako naturalny filtr UV, powstrzymuje proces starzenia skóry, pomaga w walce z cellulitem i rozstępami oraz łagodzi podrażnienia.

Ekstrakt z mango można znaleźć w szamponach, odzywkach czy maseczkach oraz produktach wzmacniających paznokcie. Kora z mangowca ma właściwości przeciwbólowe, a pulpa z surowego owocu może pomóc w przypadku poparzeń słonecznych.

Owoc zawiera sporo witaminy C, która pomaga w produkcji kolagenu.

Będąc w Wietnamie, Malezji czy na Filipinach, grzechem byłoby nie spróbować mango, zachwycającego nie tylko smakiem, ale także, a może przede wszystkim – swoimi walorami zdrowotnymi.

Mango Sticky Rice - najlepszy tajski deser!
Mango to doskonały kosmetyk
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!