Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży?
Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji? Pytanie o pamiątki prędzej czy później pojawia się podczas każdej podróży do Azji i każdej podróży w ogóle. Niezależnie od tego, czy chcesz zatrzymać odrobinę Azji Południowo-Wschodniej dla siebie czy podzielić się jej atmosferą z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali kraju, temat upominków warto dobrze przemyśleć, by zaopatrzyć się w to, co jest najbardziej charakterystyczne dla danego zakątka świata i najlepiej oddaje jego ducha. Kawa wietnamska z widokiem na wzgórza Sa Pa nie będzie co prawda smakowała tak samo z widokiem na balkon sąsiada, ale stwarza fajny pretekst do spotkania, rozmowy i refleksji nad wietnamską kulturą. Właśnie takie rzeczy, z duszą, chcielibyśmy zaproponować Ci w naszym zestawieniu.

Pamiątki z Wietnamu
Pamiątki z Wietnamu
Wietnamska kawa z zaparzaczem phin
Wietnamska kawa z zaparzaczem phin
Dla niewtajemniczonych Wietnam zapewne bardziej kojarzy się z ryżem niż z kawą, tymczasem jest on drugim (po Brazylii) największym eksporterem kawy na świecie! Aromat mocnej, czarnej kawy jest nieodłącznym elementem codziennego życia Wietnamczyków, a oryginalne akcesoria (metalowy zaparzacz phin czy bawełniana „skarpeta” do parzenia) i niespotykane dodatki (słodkie, skondensowane mleko, jajko czy góra lodu), świetnie podkreślają jej lokalny charakter.
Wietnam słynie przede wszystkim z Robusty, która z roku na rok staje się coraz bardziej doceniana przez koneserów kawy na całym świecie. Wietnamska kawa jest w specyficzny sposób palona (często z dodatkami, np. masła, cukru, soli, wanilii czy kakao) i dość grubo mielona (ważna informacja przy kupnie kawy nieziarnistej) – idealna do parzenia przy użyciu filtra grawitacyjnego – phin (doskonale tłumaczy to Adrian w swoim materiale video: Jak zrobić wietnamską kawę?).
Kupując wietnamską kawę w prezencie pomyśl od razu o zaparzaczu, ewentualnie zwróć uwagę osobie, którą obdarowujesz na możliwą konieczność ponownego, drobniejszego zmielenia kawy do posiadanego w domu ekspresu. Wietnamska kawa raczej nie sprawdzi się w kawiarce i ekspresie ciśnieniowym. Jeśli zastanawiasz się, którą kawę wybrać, możesz postawić na oryginalną, sprawdzoną i jedną z najbardziej popularnych oraz łatwo dostępnych – Trung Nguyen.
Cukierki kokosowe
Może brzmią dość niepozornie, ale zapewniamy, że tylko do chwili, aż się ich spróbuje. Kokosowe cukierki z Delty Mekongu to nie tylko słodki, egzotyczny aromat na podniebieniu, ale także piękna tradycja i symbol regionu. Są one twardym (choć w rzeczywistości lekko ciągnącym, a zarazem idealnie kruchym) argumentem za tym, dlaczego Deltę Mekongu nazywamy „wietnamską stolicą kokosa”. Cukierki kokosowe przywiezione z południa Wietnamu są wg nas pamiątką najlepszego typu – po pierwsze: jest jadalna i nie kurzy się na półce, po drugie: jest pyszna i przemyca malutki fragment bogactwa azjatyckiej kuchni, po trzecie: możesz na własne oczy zobaczyć, jak i gdzie jest wytwarzana oraz nabyć ją od lokalnych wytwórców, wspierając tym samym ich małe biznesy. Jeśli zainteresuje Cię wycieczka do Delty Mekongu w naszym towarzystwie, zabierzemy Cię do rodzinnej fabryki cukierków kokosowych w Ben Tre.
Więcej o pamiątkach z Wietnamu przeczytasz w tym artykule.
Pamiątki z Filipin
Kieszonkowy jeepney
Każdy, kto był na Filipinach z pewnością kojarzy duże, błyszczące, kolorowe samochody pełniące funkcję transportu publicznego. To właśnie jeepneye czyli taksówko-jeepy, które na stałe wpisały się w krajobraz filipińskich ulic. Najstarsze jeepneye to osobowo-terenowe pojazdy wojskowe, które są na Filipinach pozostałością II wojny światowej i stacjonujących tam wojsk amerykańskich. Z biegiem lat pojawiły się nowsze wersje tych aut, bazujące na japońskich ciężarówkach, powstały też liczne zakłady konserwujące tego typu pojazdy oraz produkujące je od podstaw (najbardziej znany: Sarao Motors).
Trudno znaleźć dwa takie same jeepneye, a dekoracje wielu z nich odzwierciedlają charakter i poczucie estetyki swoich kierowców. Jeśli pozna się nieco historię tych kolorowych „busików”, można nadać swojej filipińskiej podróży nieco rumieńców, zaś miłośnicy motoryzacji będą mieli prawdziwą frajdę z odnajdywania i identyfikacji poszczególnych form jeepneya.
Trudno się dziwić, że figurka jeepeneya jest doskonałą pamiątką z Filipin, oddającą nie tylko koloryt ale także odrobinę historii tego miejsca. Może to być zarówno atrakcyjna zabawka dla dziecka, jak i gratka dla dorosłego kolekcjonera.
Suszone mango z Cebu
Egzotyczne owoce są pysznym i soczystym symbolem Azji Południowo-Wschodniej. Ich przetransportowanie do domu w stanie świeżym, w roli pamiątki z podróży, może być jednak kłopotliwe. Na szczęście nie musisz rezygnować z przekazania bliskim prawdziwych smaków Azji – wystarczy, że poszukasz owoców suszonych, a w szczególności – suszonego mango – słodkiej wizytówki Cebu. Mango w Azji niejedno ma imię, a suszona, owocowa przekąska z Filipin może być wytwarzana zarówno z owoców w pełni dojrzałych, jak i jeszcze zielonych, ewentualnie z dodatkami (czekolada, orzeszki) lub w formie bazowego składnika innych smakołyków – np. cukierków. Lokalna, filipińska odmiana mango nosi nazwę: mango carabao. Suszone, dojrzałe owoce mają słonecznożółty kolor, są dość miękkie i giętkie, łatwe do pogryzienia i niebiańsko słodkie. Jeśli wciąż mało Ci mango, odwiedź miasto Maguikay z jego fabryką i muzeum, poświęconym temu owocowi i jego obróbce.

Gdzie pieprz rośnie? W Kambodży! Jak myślisz, chyba większość osób ucieszyłaby się, gdyby otrzymała w prezencie najlepszy pieprz świata? Bo za taki uchodzi właśnie kambodżański pieprz z Kampot. To bardzo praktyczna i bardzo aromatyczna pamiątka z Kambodży, która będzie Ci przypominała o Twoich wakacjach w Azji Południowo-Wschodniej przy niemal każdym sporządzanym w domu daniu – czy to na kanapce z pomidorem czy podczas mierzenia się z przepisami kuchni azjatyckiej. Idealnie byłoby zwiedzić lokalne plantacje pieprzu i zakupić na miejscu 100% oryginalny, suszony na słońcu, pieprz z Kampot – mając po przyjeździe do domu nie tylko kilka paczuszek wyjątkowej przyprawy, ale także sporo wiedzy na temat jej historii i uprawy.
Najlepsze pamiątki z podróży to takie, które cieszą oczy, są charakterystyczne dla danego regionu świata i niekoniecznie skończą na półce z bibelotami. Idealnie, gdy zakupiony upominek znajduje praktyczne zastosowanie także po naszym powrocie do kraju. Takie możliwości daje właśnie szal khmerski – tzw. krama. Jest to tradycyjna, bawełniana lub jedwabna chusta w kratę, tkana ręcznie i powszechnie używana przez mieszkańców Kambodży. Można osłonić nią głowę od słońca, okryć ramiona, przewiązać ją w pasie, zastosować w formie nosidełka, pledu, szalika i co tylko podpowie nam wyobraźnia oraz potrzeba danej chwili. Ten kraciasty symbol Kambodży to dość uniwersalny pomysł na prezent – sprawdzi się jako praktyczny i designerski dodatek, zarówno podczas polskiego lata, jak i chłodniejszych miesięcy. Aby zdobyć autentyczną kramę i wesprzeć jej kupnem lokalnych wytwórców, najlepiej poszukać małych manufaktur produkujących khmerskie szale i sprzedających je na miejscu – wówczas mamy pewność co do ich pochodzenia, a przy okazji możemy się zapoznać z tajnikami ich produkcji.

Chcesz sprawdzić, gdzie pieprz rośnie?
Zobacz z nami plantacje najlepszego pieprzu na świecie podczas wycieczki: Oblicza Kambodży!
Pamiątki z Singapuru
Kaya, czyli sposób na singapurskie śniadanie
Ciekawym pomysłem na drobną pamiątkę czy upominek z Singapuru jest dżem kokosowo-jajeczny – kaya. To popularny składnik szybkiego, singapurskiego śniadania, gdzie ową słodką masą (w skład której wchodzi także cukier i np. liście pandanu) smaruje się tosty, a pomiędzy ciepłe kromki wkłada się kawałek masła. Kayę dostaniemy już w maleńkich, 35-gramowych słoiczkach, jest to więc upominek dość poręczny i można go nabyć w większej ilości, jeśli mamy do obdarowania więcej osób. Ten niepozorny produkt spożywczy bardzo wdzięcznie oddaje pewien wycinek azjatyckiej kuchni i singapurskiej kultury (chociażby tej związanej ze spożywaniem śniadań). Kokos i pandan nieodzownie kojarzą się z tropikami i przywodzą na myśl egzotyczne wakacje.


Sri Lanka, podobnie jak zbliżone do niej klimatycznie Indie, słynie z prawdziwego bogactwa przypraw, ale jeśli chciałbyś zdecydować się na jedną z nich – bez wątpienia powinieneś postawić na cynamon. Dlaczego? Po pierwsze: Sri Lanka jest największym eksporterem cynamonu na świecie. Cynamon cejloński jest słodszy, zdrowszy, smaczniejszy i trudniej dostępny w sklepach, z których korzystamy na co dzień, a tym samym bardziej egzotyczny niż „zwykły” cynamon – tzw. chiński lub kasja (cassia).
Na pamiątkę polecamy cynamon w laskach, gdyż prezentuje się on dużo bardziej elegancko i można go wykorzystać na więcej sposobów, ale przede wszystkim – dopiero po formie laski jesteśmy w stanie ocenić czy mamy do czynienia z oryginalnym cynamonem ze Sri Lanki (powinna być delikatna, dość cienka i kilkuwarstwowa).
Pamiątki z Malezji
Tradycyjna gra planszowa Congkak
Nie samymi smakołykami świat pamiątek stoi, tym razem polecamy więc ciekawą, azjatycką grę planszową – congkak, która pięknie ilustruje pewien obszar malezyjskiej kultury, mianowicie: tradycyjne formy spędzania czasu wolnego. Congkak to gra liczbowa w stylu mankala – w skrócie: polega ona na przemyślanym przekładaniu kamieni w dołkach i "zbijaniu" kamieni przeciwnika.
W Malezji znajdziemy gry o przepięknej, drewnianej podstawie (z mahoniu lub drewna tekowego) i zestawie szklanych lub drewnianych kulek (mogą to być także kamyki lub muszelki). Grę można dostać w mniejszej lub większej formie – niektóre podstawy przybierają kształt podłużnej łodzi, inne – ptaka, jeszcze inne są składane w wersji bardziej poręcznej i turystycznej. Oczywiście te wykonane z naturalnych materiałów, kojarzących się z egzotycznymi wczasami w Malezji, będą najpiękniejsze. Jest to świetny i edukacyjny prezent dla dzieci – przekazuje wiedzę nie tylko na temat egzotycznej kultury, ale także uczy matematyki i logiki.

Najbardziej odlotowy prezent z Malezji
Jednym z symboli Malezji są tradycyjne, kolorowe latawce – wau. Ich ojczyzną jest stan Kelantan, gdzie do dziś odbywają się zawody w puszczaniu latawców. Malezyjskie latawce mają przeróżne kształty i kolory, ale te najbardziej klasyczne występują w formie owalu z półksiężycem u dołu (wau bulan) lub ptaka (wau burung) i zdobione są motywami kwiatowymi. Latawce wykonuje się z papieru ryżowego i specjalnie impregnowanego bambusa (aby był jak najbardziej elastyczny). O wyjątkowej pozycji latawców wau w malezyjskiej kulturze świadczy fakt, że ich wizerunki pojawiają się na lokalnych banknotach (1 ringgit) i monetach (50 senów), a także w logo narodowych linii lotniczych. Jako prezent z Malezji, z pewnością spodobają się dzieciom, ale nie tylko, bo świetnie sprawdzają się też w roli ozdoby na ścianę (dostępne są także w formie miniaturek). Latawce są naturalnie bardzo lekkie i delikatne, a większe gabarytowo egzemplarze mogą być już pewnym wyzwaniem podczas transportu.
Zastanawiasz się, gdzie w Azji zrobisz najlepsze zakupy?
Odezwij się do nas, a pomożemy Ci zaplanować wycieczkę, z której przywieziesz same skarby!
Pamiątki z Tajlandii
Materiałem nierozerwalnie kojarzącym się z Tajlandią jest oczywiście jedwab. Barwne, jedwabne wyroby będą doskonałą pamiątką z tego pięknego kraju, tym bardziej, że jest to materiał zyskujący coraz większą popularność (m. in. wśród miłośników azjatyckiej pielęgnacji skóry czy włosów).
Można jednak pójść o krok dalej i zdecydować się na szczególny rodzaj tajskiego jedwabiu, mianowicie: jedwab Jima Thompsona. To nazwisko, brzmiące bardzo nieazjatycko, wbrew pozorom ma z Azją wiele wspólnego – Jim Thompson uważany jest za „króla tajskiego jedwabiu”, który po II wojnie światowej osiadł w Tajlandii, dostrzegł pewien niewykorzystany potencjał i zainwestował w lokalną produkcję jedwabiu (który do tej pory był w większości importowany). Obecnie w Bangkoku możemy zwiedzać jego posiadłość, a na terenie całego kraju nabyć produkty marki Jim Thompson. To jednak nie koniec historii, ponieważ tak samo jak intrygujące było życie pana Thompsona, równie spektakularna okazała się jego śmierć, a raczej zniknięcie – ostatni raz widziano go w Malezji na Cameron Highlands i od tej pory ślad po nim zaginął. Zagadka pozostaje nierozwiązana do dziś. Oryginalny tajski jedwab z pięknym wzornictwem i niezwykłą historią z pewnością stanie się wyjątkową pamiątką z Krainy Uśmiechu.
Pamiątki z Indonezji
Obraz z batiku
Jeśli chodzi o pamiątki z Indonezji, na pewno rzucą Ci się w oczy barwne tkaniny, które znajdziesz na wielu straganach. Nim jednak zdecydujesz się na zakup, rozejrzyj się za batikiem – materiałem, zdobionym tradycyjną, pracochłonną i intrygującą techniką.
Bogato dekorowane tkaniny niewątpliwie kojarzą się z Azją Południowo-Wschodnią, nie każdy jednak wie, że batik, to nie tyle rodzaj materiału, co technika malarska. Polega ona na pokrywaniu tkaniny woskiem i zanurzaniu w barwniku (coś jak nasze pisanki ;) ), którą to czynność można powtarzać wielokrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu.
Indonezyjski batik doskonale oddaje piękno lokalnej kultury, reprezentuje cenne tradycje rękodzielnicze, a od 2009 r. widnieje na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z batiku można stworzyć wiele elementów garderoby czy dodatki, ale my chcielibyśmy zaproponować coś nietypowego – batikowy obraz na ścianę, który podkreśli klimat danego wnętrza, doda nutki egzotyki i wspaniale będzie się prezentował w galerii na ścianie. Batikowe obrazy dostaniemy w różnych tonacjach kolorystycznych, wzorach i rozmiarach, jest więc duża szansa, że uda nam się trafić w gust obdarowywanego. Kolorystka i tematyka batikowych tkanin nie zawsze da się gładko wpleść w naszą garderobę, dlatego batikowy obraz może być wartym rozważenia upominkiem z niezapomnianej podróży do Indonezji.
Pamiątki z Laosu

Koszyczek Thip Khao
Kleisty ryż (khao nieow) to podstawa laotańskiej kuchni, cóż więc będzie lepszym upominkiem z podróży do Laosu niż tradycyjny, bambusowy koszyczek do serwowania ryżu? Przez cały Twój pobyt w tym pięknym kraju, o każdej porze dnia i przy niemal każdym posiłku, towarzyszyć Ci będą małe, bambusowe koszyczki, wypełnione kleistym ryżem. Warto wiedzieć, że Laotańczycy jedzą ten ryż palcami, bezpośrednio z koszyczka, formując go w małe kulki. Idealnie ugotowany ryż nie klei się do palców, ale jego ziarna przywierają do siebie, ułatwiając nabieranie. Niedrogi, niewielki, łatwy w transporcie i nierozerwalnie związany z Laosem – tradycyjny koszyczek do ryżu Thip Khao to pamiątka idealna. Koszyczki są tkane ręcznie, a kupując je wspierasz lokalnych wytwórców.
Pamiątki z Mjanmy
Sówki "na szczęście"
Na birmańskich stoiskach z pamiątkami z pewnością zauważysz małe, złote sówki, stojące w równych szeregach lub wiszące na sznureczkach – to tzw. Zee Kwet – birmańskie talizmany, przynoszące szczęście i dobrobyt rodzinie, u której znajdą schronienie. Sówki, a także inne tradycyjne zabawki birmańskie, wykonane są z masy papierowej (papier mâché). Nasączone klejem paski papieru nakłada się na matrycę, suszy na słońcu, a następnie maluje. Cały proces powstawania takiej zabawki może trwać nawet 3-5 dni.
Słynne birmańskie sówki mają różne rozmiary, są lekkie, urocze i niosą ze sobą pozytywne przesłanie, świetnie nadają się więc na drobny upominek z Mjanmy. Bądź przygotowany na to, że Zee Kwet sprzedawane są zazwyczaj w parach, gdyż symbolizują rodzinę – płeć żeńską i męską oraz potomstwo (na większych sowach domalowane są czasem malutkie). Choć najmłodsi mieszkańcy Mjanmy obecnie cenią sobie bardziej plastikowe zabawki niż te tradycyjne, papierowe, dla naszych maluchów mogą stanowić one intrygującą odmianę i ozdobę pokoju.

Zapytaj nas!
O pamiątki i nie tylko! O wycieczki, z których przywieziesz najciekawsze wspomnienia, najładniejsze zdjęcia i najlepsze suweniry, ale nie mamy tu na myśli jedynie rzeczy materialnych, a np. wiedzę i umiejętności zyskane podczas lekcji gotowania kuchni azjatyckiej! Najcenniejszą pamiątką będzie bowiem Azja, którą przywieziesz w swoim sercu, a podczas naszych wycieczek zadbamy o to, abyś zabrał ze sobą jej autentyczny obraz. Aby wszystko przebiegło po Twojej myśli, a przywiezione pamiątki przywoływały tylko najlepsze wspomnienia, podziel się z nami swoimi pomysłami na wymarzoną podróż do Azji - przypominamy, że każdy z naszych programów dostępnych na stronie możemy indywidualnie dostosować do Twoich potrzeb i preferencji!