Malezja – pełna przygód podróż do świata kontrastów i niespodzianek

Malezja to kraj pełen zaskakujących kontrastów, idealny na Twoje pierwsze wakacje w Azji. Nowoczesne drapacze chmur i kolorowe, tętniące życiem ulice Kuala Lumpur konkurują tu z cichymi wysepkami o pięknych plażach i egzotyczną florą i fauną wyspy Borneo. Na szczęście, decydując się na wycieczkę do Malezji nie musisz wybierać między magnetyzmem wielkich miast, klimatyczną atmosferą wysp czy cudami egzotycznej przyrody – wystarczy odpowiedni program wycieczki, który łączy w sobie to wszystko!

Dlaczego Malezja?

Malezja polecana jest dla wszystkich tych, którzy po raz pierwszy wybierają się do Azji Południowo-Wschodniej. Dlaczego? Doświadczysz tu bowiem wszystkiego po trochu: zarówno nocnego życia, imprez i szalonych zakupów w rozświetlonej stolicy kraju, jak również relaksu na rajskich wyspach, kontaktu z przyrodą, tropikalną dżunglą, lokalną kuchnią i azjatycką kulturą w różnych jej odsłonach.

Różnorodna kulturowo Malezja to, w porównaniu z pozostałymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, bogaty i nowoczesny kraj, oferujący wszystko, czego spragniony przygód turysta mógłby sobie życzyć. Jednym słowem, Malezja to świetny wybór dla większości turystów, niezależnie od tego czy preferują miejski gwar, beztroskie plażowanie czy aktywne zwiedzanie.

Dlaczego Malezja z Wczasywazji.pl?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ przygotujemy ofertę wycieczki indywidualnie dobraną do Twoich oczekiwań i wymogów. Jeśli więc zależy Ci na niezapomnianych chwilach, cudownych wrażeniach i fantastycznej przygodzie, wybierz się do Malezji z Wczasywazji.pl! Gwarantujemy, że z nami zobaczysz więcej, poznasz lepiej, zwiedzisz intensywnej i przede wszystkim – odkryjemy przed Tobą prawdziwe oblicze tego kraju i jego mieszkańców. Z nami nie ma miejsca na nudę!

Z Wczasywazji.pl możesz zwiedzić Kuala Lumpur – tętniącą życiem stolicę Malezji, wybrać się w niezapomnianą podróż poślubną po najpiękniejszych zakątkach tego kraju, zanurzyć się w zieleni malezyjskiej części Borneo czy też skusić się na fascynujący, 2-tygodniowy rajd przez Półwysep Malajski, łącząc Malezję z Singapurem.

Wycieczki do Malezji z naszej oferty możesz też potraktować jako inspirację do wspólnego stworzenia Twojego własnego, niepowtarzalnego planu wyprawy. Wczasywazji.pl to biuro ciekawszych podróży. Organizujemy wczasy skrojone pod Twoje marzenia. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!

 

 Zanurz się w malezyjskiej przygodzie z rodziną, przyjaciółmi lub tylko we dwoje

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje marzenia!

Malezja w pigułce

Malezja jest krajem Azji Południowo-Wschodniej, leżącym na południu Półwyspu Malajskiego oraz w północnej części wyspy Borneo. Jego powierzchnia wynosi 329 847 km². Kraj ten sąsiaduje od północy z Tajlandią i od południa z Singapurem w części kontynentalnej oraz z Indonezją i Brunei na wyspie Borneo. Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur.

Z czym kojarzy Ci się Malezja? Z białymi plażami i lazurową wodą, nowoczesnymi drapaczami chmur, zieloną dżunglą czy polami herbacianymi? Malezja to kraj przeciwieństw, różnorodny i właściwie dopiero odkrywany, inny niż Tajlandia czy Wietnam, ale możesz być pewien, że gdy raz tu przyjedziesz – będziesz chciał wrócić.

Pogoda w Malezji

Malezja położona jest w strefie klimatu równikowego, którego cechą charakterystyczną są nieznaczne roczne amplitudy temperatury, duża wilgotność powietrza oraz częste burze. Temperatury w Malezji utrzymują się na wysokim poziomie przez okrągły rok, a ich średnia roczna wartość wynosi 26-28 stopni Celsjusza. Podobnie jak temperatury, również opady są wysokie przez cały rok, z okresami znacznych nasileń, kiedy to przechodzą w ulewy i burze.

Kiedy jechać do Malezji?

Zwiedzanie. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie Malezji, najlepiej przyjechać tu od listopada do marca – panuje wówczas pora sucha, opady deszczu są rzadkie. Warto udać się do Kuala Lumpur, aby zobaczyć słynne wieże Petronas oraz jaskinie Batu. Wczasywazji.pl zapraszają na trzydniową wycieczkę po stolicy Malezji, pełną kolorów, smaków i świateł.

Plaże. Kąpieli słonecznych na plaży można zażywać w Malezji o każdej porze roku, ale zawsze należy się też spodziewać opadów deszczu. Na plaże na wschodnim wybrzeżu warto udać się od marca do września – jest wówczas gorąco i opady deszczu są mniejsze niż w innych regionach kraju. Z kolei na zachodnie wybrzeże Malezji dobrze udać się w miesiącach od listopada do sierpnia.

Nurkowanie. Malezja jest świetnym miejscem do nurkowania. Szczególnie dużym powodzeniem wśród nurków cieszy się wschodnia część kraju. Najlepiej przyjechać tu od kwietnia do września.

Miesiąc miodowy. Jeśli podróż poślubna to tylko z Wczasywazji.pl! Szczególnie polecamy kurorty na wschodnim wybrzeżu. Najpiękniej jest tu od maja do września.

Zdrowie i bezpieczeństwo w Malezji

Malezja uważana jest za kraj bezpieczny, ale, tak jak wszędzie zresztą, odrobina czujności nie zaszkodzi. Przed podróżą do Malezji zawsze należy sprawdzić ostrzeżenia na stronie MSZ. Warto też zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz (zajmuje to zaledwie kilka minut). W razie sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować, udzielić informacji oraz pomocy.

Kradzieże

Turyści mogą stać się ofiarami złodziei. Kradzieże zdarzają się najczęściej w zatłoczonych miejscach, dlatego warto pamiętać, aby ważne dokumenty i pieniądze mieć zawsze blisko siebie, najlepiej pod ubraniem. Złodzieje mogą też poruszać się na skuterach i wyrwać z rąk plecak czy torebkę. Gdy zginą Ci dokumenty – jak najszybciej udaj się na policję, a następnie zgłoś to w polskiej ambasadzie.

Choroby i szczepienia

W Malezji zdarzają się zachorowania na zapalenie wątroby typu A, B i C oraz malarię. Lepiej unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami – nie karmić i nie dotykać. W przypadku ugryzienia należy przemyć ranę wodą z mydłem i udać się jak najszybciej do szpitala.

Nie ma obowiązku szczepienia się przed wyjazdem do Malezji, ale zaleca się wykonanie sczepień na: tężec, polio, błonicę, dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby A, B i C. Jeśli planujesz pojechać do dżungli, warto też pomyśleć nad szczepieniem przeciwko wściekliźnie.

Do Malezji warto wziąć ze sobą leki przeciwmalaryczne, środki odstraszające owady i moskitierę.

Woda

Woda z kranu nie nadaje się do spożycia – jest zbyt zanieczyszczona. W domach instaluje się filtry, które umożliwiają picie takiej wody po zagotowaniu. W sprzedaży dostępne są dobrej jakości bidony, które oczyszczają nawet bardzo zanieczyszczoną wodę. Woda butelkowana dostępna jest w każdym sklepie.

Zwierzęta Malezji

Tym, co uwodzi turystów w Malezji jest nie tylko hipnotyzująca atmosfera wielkich miast czy przepyszna kuchnia, ale także, a może nawet przede wszystkim – tutejsza, dziewicza przyroda z całym bogactwem gatunków zwierząt, które trudno spotkać gdziekolwiek indziej na świecie.

Malezja jest jednym z 17 krajów świata o największej bioróżnorodności (tzw. megadiverse countries). Gorący i wilgotny klimat stwarza doskonałe warunki do rozwoju tropikalnej roślinności (lasy deszczowe i namorzynowe pokrywają aż 2/3 obszaru Malezji), a ta staje się domem  dla niesamowitych przedstawicieli lokalnej fauny.

Jednym słowem, Malezja, to doskonały kierunek podróży dla wszystkich miłośników przyrody. Jeśli pasjonuje Cię odkrywanie cudów natury – nie mogłeś trafić lepiej!

Poznaj najciekawszych przedstawicieli malezyjskiej fauny

To oczywiście nasz skromny, subiektywny wybór, spośród żyjących tu około 290 gatunków ssaków:

Gdzie mieszka myszojeleń? W Malezji!

Mouse Deer

Popularny ostatnimi czasy myszo-jeleń, zwany także kanczylem, to maleńkie, kopytne stworzenie, żywiące się roślinami. Osiąga do 80 cm długości i 40 cm wysokości. Preferuje nocną aktywność, świetnie pływa i nurkuje. Darzone jest przez ludzi dużą sympatią.

Gdzie spotkać orangutany? W Malezji!

Orangutan borneański

To oczywiście najbardziej znany mieszkaniec Borneo, będący wręcz symbolem tej wyspy. Jest to zwierzę niezwykle inteligentne i blisko spokrewnione z człowiekiem, co doskonale tłumaczy etymologię nazwy gatunku – z malajskiego „orang hutan”, czyli: „człowiek lasu”.

Gdzie mieszkają nosacze? W Malezji!

Nosacz sundajski

Gatunek naczelnych występujący wyłącznie na wyspie Borneo. Wyróżnia go pokaźnych rozmiarów nos (zyskał popularność w sieci, jako bohater licznych memów). Zamieszkuje głównie indonezyjski stan Kalimantan, ale spotkasz go też w malezyjskim Sabah i Sarawak.

Tygrys - zwierzęta Malezji

Tygrys malajski

Otoczony czcią, symbol narodowy Malezji (jego wizerunek pojawia się w godle kraju). Jest mniejszy niż bardziej popularny tygrys bengalski, a w 2015 r. został uznany za gatunek skrajnie zagrożony. Zamieszkuje południową część Półwyspu Malajskiego. Szacuje się, że na wolności żyje do 340 dorosłych osobników.

Niedźwiedź malajski - zwierzęta Malezji

Niedźwiedź malajski

Jest to najmniejszy i najsłabiej poznany niedźwiedź na ziemi! Dorosły osobnik osiąga rozmiar dużego psa. Jego futro jest krótkie, gładkie i kruczoczarne z charakterystyczną jasną plamą na piersi (przypominającą dekolt w serek). Zwierzęta te doskonale wspinają się po drzewach i chętnie na nich śpią, budując gniazda noclegowe.
 

Waluty krajów Azji, w tym: 20 ringgit
Waluta Malezji

Od 1967 roku oficjalną walutą Malezji jest ringgit (MYR). Wcześniej obowiązywał dolar malajski i brytyjski Borneo (Malaya and British Borneo dollar). Ringgit w języku malajskim oznacza „poszarpany”. W czasie kolonii portugalskiej, w XVI i XVII wieku określano tak srebrne monety o nierównych krawędziach.

1 ringgit dzieli się na 100 senów. Do 1975 roku waluta miała podwójną nazwę: ringgit i sen (w języku malajskim) oraz dolar i cent (w języku angielskim). 1 MYR to niecały 1 PLN.

Do Malezji najlepiej wziąć dolary z wyższych roczników, np. po 2006 roku (zdarza się, że w kantorach nie chcą wymienić banknotów z 1996 roku). Ringgity można też wypłacić z bankomatów, ale należy pamiętać, że kurs jest zawsze nieco niższy i pobierana jest prowizja. W niektórych kantorach w większych polskich miastach można kupić walutę Malezji, ale pamiętaj, że kwotę powyżej 1000 RM należy zadeklarować w TDF – Travellers Declaration Form.

Na początek oczywiście obowiązkowa wizyta w stolicy Malezji – kolorowym i wielokulturowym Kuala Lumpur. Tutaj koniecznie trzeba odwiedzić słynne bliźniacze wieże Petronas Towers, gdzie nie tylko można podziwiać panoramę miasta, ale także zrobić zakupy. Ci, którzy zechcą poszukać wytchnienia od ulicznego zgiełku, powinni skierować swoje kroki do leżącego w sercu miasta ogrodu – Lake Gardens.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest dzielnica Brickfields, znana jako Little India. Znajduje się tu istny labirynt sklepów, barów oraz salonów masaży. Uwaga – można tu spędzić cały dzień, obkupić się w pamiątki, najeść i… zrelaksować. Inną ciekawą dzielnicą, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest Chinatown, pełne kolorowych sklepów i barów serwujących kuchnię chińską. Znajdują się tu też piękne świątynie, np. Sin Sze Si Ya oraz Sri Mahamariamman. W Kuala Lumpur warto też udać się do najstarszej dzielnicy – Colonial Core, gdzie podziwiać można budynki z brytyjskiej epoki kolonialnej.

Ważnym miejscem dla Malezyjczyków jest Meczet Narodowy (Masjid Negara). Jest to najważniejsza świątynia w Kuala Lumpur. Jest on otwarty dla zwiedzających, ale należy pamiętać o odpowiednim ubraniu i zdjęciu butów.

Janda Baik

Zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Kuala Lumpur, znajduje się niezwykle urokliwa wioska Janda Baik, co oznacza: „dobra wdowa”. Jest to popularne miejsce górskich wycieczek. Zachwycają krajobrazy, ale i cisza oraz spokój. W porównaniu do innych popularnych miasteczek, dociera tu niewielu turystów. Można tu spacerować, jeździć rowerem, podziwiać ukryte w dżungli wodospady czy po prostu siedzieć i napawać się pięknymi widokami.

Kuala Selangor

Koniecznie warto również zawitać do Kuala Selangor (ok. 70 km od Kuala Lumpur), gdzie w niezwykłym parku świetlików Kampung Kuantan obejrzeć można magiczny spektakl rodem z baśni, kiedy to wieczorem cały park rozświetla się światłem tysięcy maleńkich owadów.

Masz ochotę na bliskie spotkania z przyrodą? Chcesz stanąć oko w oko z małpami, zobaczyć zimorodka, podglądać węże i jaszczurki, zachwycać się malowniczymi wodospadami i odkrywać zagubione plaże? Chyba wiemy, gdzie Ci się spodoba!

Miejscem, które szczególnie warto zobaczyć podczas wizyty w Malezji jest wyspa Borneo, a dokładnie malezyjskie stany Sarawak i Sabah (większość wyspy należy bowiem do Indonezji + jeden niewielki obszar do Brunei). Tysiące kilometrów kwadratowych lasów deszczowych tylko czekają na odkrycie, a świeże powietrze da Ci wytchnienie od atmosfery wielkich, azjatyckich miast. Bazy wypadowe do zwiedzania malezyjskiej części Borneo to: Kuching i Kota Kinabalu.

Czy wiesz, że jest to trzecia co do wielkości wyspa świata? W tutejszym Parku Narodowym Bako czy Kinabatangan Wildlife Sanctuary podziwiać będziesz dziką przyrodę wyspy, a w Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre zobaczysz z bliska orangutany. Sabah szczyci się ponadto jednymi z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania! Możesz się tu także wspiąć na najwyższą górę w Malezji – Mount Kinabalu. Borneo to raj dla każdego, kto kocha dziką przyrodę i przygodę!

Penang

Uwielbiamy jeść, dlatego zawsze, gdy jesteśmy na wyspie Penang, rozkoszujemy się wyśmienitymi potrawami serwowanymi na ulicy, bo tzw. street food to najprawdziwsza, najsmaczniejsza i najtańsza kuchnia azjatycka. Na wyspie polecanym miejscem jest m. in. Kafe Alaf Sejahtera i serwowane tam curry rybne.

Na Penang znajduje się Tropical Spice Garden – przepiękny ogród botaniczny, w którym rośnie wiele przypraw. Można tu zobaczyć, jak rośnie pieprz, gałka muszkatołowa, imbir i wiele innych. Jest to z pewnością ciekawa przygoda, bo mało kto wie, jak wyglądają świeże popularne zioła i przyprawy, które na co dzień stosuje się w kuchni. Oprócz pięknej zieleni, w której można skryć się przed wysokimi temperaturami i zgiełkiem, w ogrodzie znajduje się sklep z pamiątkami czy stoisko, gdzie można zrobić sobie herbatę albo rozgnieść w moździerzu przyprawy. W Tropical Spice Garden odbywają się również lekcje gotowania.

Taman Negra

Niezwykle pięknym miejscem jest też Taman Negra – najstarsza, bo licząca aż 130 mln lat dżungla świata! Tutejszy park narodowy utworzony został w 1938/1939 roku jako Park Narodowy Króla Jerzego V. Po zdobyciu niepodległości przez Malezję, zmienił nazwę na Taman Negra, czyli po prostu „Park Narodowy”. Niezwykłe w nim są ścieżki i mosty linowe, zawieszone nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią.

Pyszności z Penang

Nabrałeś apetytu na jeszcze więcej kuchni azjatyckiej?

Sprawdź naszą wycieczkę kulinarną!

Historia Malezji

Specyficzne położenie Malezji, na strategicznym szlaku morskim Azji Poludniowo-Wschodniej, w dużej mierze zadecydowało o burzliwych losach tych ziem, gdzie od wieków mieszały się różne wpływy i kultury. Na wstępie warto zaznaczyć, że „Malezja”, w sensie nazwy, to współczesny twór - powstały w drugiej połowie XX wieku. Mówiąc jednak o historii Półwyspu Malajskiego, pozwalamy sobie na taki skrót myślowy.

Azja Południowo-Wschodnia
Rdzenni mieszkańcy Malezji

Za pierwszych, autochtonicznych mieszkańców Półwyspu Malajskiego uznaje się negrytów – ludy koczownicze, trudniące się zbieractwem i myślistwem. Już w pierwszych wiekach naszej ery pojawili się tu także kupcy i osadnicy chińscy oraz hinduscy, silnie wpływając na kulturę i religię miejscowej ludności.

Pierwsze królestwa Malezji

Zalążki państwowości malezyjskiej pojawiały się już w I tysiącleciu p.n.e., ale pierwsze znaczące królestwo powstało w północnej części Półwyspu Malajskiego w II wieku n.e. – było to hindusko-buddyjskie Królestwo Langkasuka, które istniało do około XV wieku.

Przez wiele wieków (ok. VII-XIV w.) Półwysep Malajski znajdował się pod wpływem silnych, sąsiednich imperiów, wywodzących się z Sumatry, Syjamu czy Jawy.

Pierwsze państwo muzułmańskie

Około 1400 r. na obszarach dzisiejszego stanu Malakka powstało pierwsze, znaczące państwo muzułmańskie na Półwyspie Malezyjskim – Sułtanat Malakka. Można powiedzieć, że w XIV wieku islam po raz pierwszy ugruntował w Malezji swoją pozycję.

Kolonizacja Półwyspu Malajskiego

Pierwszą europejską potęgą, jaka pojawiła się na Półwyspie Malajskim  byli Portugalczycy, którzy w 1511 r. zdobyli Malakkę. Następnie, w 1641 r. pojawili się Holendrzy, a w końcu Brytyjczycy, którzy w 1786 r. zajęli Penang, a z czasem podporządkowali sobie wszystkie malajskie państewka. Pod panowaniem Brytyjczyków, którzy kontrolując malajską gospodarkę (bazującą głownie na kauczuku i cynie), zainicjowali napływ siły roboczej z Chin i Indii, narodziły się poważne konflikty społeczne pomiędzy ludnością miejscową, a napływową.

Kolonialna zabudowa w Malakce
Muzeum Narodowe w Kuala Lumpur
Bitwa o Malaje

Jednym z bardziej przełomowych okresów w dziejach Malezji była bitwa o Malaje, stoczona pod koniec 1941 r. pomiędzy Japończykami a wojskami brytyjskimi i ich sojusznikami (w tym miejscowym, malajskim ruchem oporu). Japończycy pragnęli zdobyć ziemie bogate w cenne surowce naturalne oraz zapewnić sobie swobodę działań w cieśninie Malakka, gdzie żegluga była kontrolowana przez Brytyjczyków. Po kilkutygodniowych starciach ostateczne zwycięstwo odnieśli 31 stycznia 1942 r. Japończycy. Ta tzw. kampania malajska zakończyła brytyjską dominację na Półwyspie Malezyjskim, a późniejsza japońska okupacja stała się przyczyną znacznego rozwoju ruchów nacjonalistycznych.

Federacja Malajów

Japońska okupacja trwała do 1945 r. W tym czasie Brytyjczycy potajemnie wspierali, szkolili i zbroili malezyjski ruch oporu. Powróciwszy do władzy w 1946 r., administracja brytyjska utworzyła Związek Malajski, który jednak, w efekcie sprzeciwu lokalnych mieszkańców, w 1948 r. został przekształcony w Federację Malajów. Federacja znajdowała się pod protektoratem brytyjskim aż do uzyskania niepodległości 31 sierpnia 1957 roku.

Niepodległe państwo

Stolicą niepodległego państwa zostało Kuala Lumpur, a pierwszym malezyjskim premierem – Tunku Abdul Rahman. W 1963 r. Federacja Malajów zmieniła nazwę na Malezję. W tym samym roku do Federacji przystąpił Singapur oraz Sabah i Sarawak na Borneo. Singapur odłączył się od Malezji w 1965 r., by stać się suwerennym państwem.

Rządy we współczesnej Malezji sprawuje król (wybierany spośród 9 sułtanów), dwuizbowy parlament (władza ustawodawcza) i rząd (władza wykonawcza) z premierem na czele (mianowanym przez króla). Poszczególne stany są autonomiczne (za wyjątkiem spraw polityki zagranicznej, oświatowej czy obronnej), zarządzane przez sułtanów. Językiem urzędowym jest malajski, ale bardzo popularny jest również angielski. Kraj nadal pozostaje wielokulturowy, co jest jego wizytówką (mieszają się tu wpływy malajskie, chińskie, indyjskie, indonezyjskie, a także europejskie – portugalskie, holenderskie i brytyjskie). Choć jest to kraj nowoczesny i postępowy, w polityce wciąż widoczna jest znacząca dominacja dość konserwatywnej kultury muzułmańskiej.

Kuala Lumpur

Dzieje Malezji poznasz w ramach naszej fascynującej wycieczki 3 dni w Kuala Lumpur podczas której zwiedzisz m. in. Muzeum Narodowe i na własne oczy zobaczysz multikulturowość Malakki.

Malezja - religia i wierzenia
Religia w Malezji

Majestatyczne meczety, grupki mężczyzn w tradycyjnych nakryciach głowy, zwanych songkok i rozlegające się 5 razy dziennie natchnione wezwania do modlitwy – to scenki znane z wielu zakątków Malezji. Nietrudno się zatem domyślić, że dominującą religią jest tu islam, a konkretnie – islam sunnicki.

Warto jednak wiedzieć, że w Malezji, podobnie jak w wielu innych krajach Azji, wyznaje się także buddyzm (około 20% ludności) oraz chrześcijaństwo (np. w stanie Sarawak na Borneo), hinduizm czy tradycyjne religie chińskie (konfucjanizm, taoizm). Wśród wierzeń mieszkańców Malezji przewija się także animizm (wiara, że zwierzęta, rośliny i inne elementy przyrody posiadają duszę), sikhizm (łączący hinduizm z islamem) czy różnorodne religie ludowe.

Turyści pragnący bliżej poznać religijne oblicze Malezji, powinni koniecznie zwiedzić Muzeum Sztuki Islamskiej w Kuala Lumpur oraz oczywiście najważniejsze budowle sakralne kraju, których subiektywny wybór przedstawiamy poniżej:

Budowle sakralne w Malezji

Różnorodność religijną i kulturową Malezji doskonale ilustruje przepiękne budownictwo sakralne. Oto przykłady świątyń, związanych z najważniejszymi wyznaniami w kraju (kolejność wg popularności danej religii):

Putra Mosque

Meczet Putra
w Putrajaya

Świątynia Kek Lok Si (Penang)

Buddyjska świątynia
Kek Lok Si w Penang
 

Christ Church Melaka

Christ Church
w Melace

Batu Caves

Świątynie hinduistyczne
w Batu Caves

Thean Hou

Chińska świątynia
Thean Hou w KL

Ciekawostki z Malezji

Na deser zostawiliśmy garść ciekawostek, których być może nie wiedzieliście o Malezji:

  • Znaczna część społeczeństwa Malezji, bo aż 63%, to wyznawcy islamu.
  • Na najwyższym szczycie Malezji, Kinabalu, na wysokości 3600 m n.p.m. znajduje się wiszący most.
  • W 1957 roku Malezja odzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii.
  • 1/3 powierzchni kraju leży na wyspie Borneo.
  • Dżungla porastająca Borneo uważana jest za najstarszą na świecie.
  • Pomimo iż większość Malezyjczyków to wyznawcy islamu, naród ten jest otwarty i tolerancyjny.
Więcej artykułów o Malezji:

Penang - poczuj się jak w raju

Penang - Perła Orientu Ta malownicza wyspa od lat przyciąga turystów swoim bogactwem dziedzictwa kulturowego,…

Niezbędnik podróżnika do Azji

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż…

Wycieczka na Borneo - relacja z wyjazdu

Relacja z wycieczki na Borneo Pandemia na dwa lata w znacznym stopniu ograniczyła zagraniczne podróże,…

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej Wycieczki po Azji z polskim przewodnikiem cieszą się coraz większym…

Malezja otwarcie dla turystów

Czy Malezja jest już otwarta dla turystyki? Otwieranie się krajów azjatyckich po pandemii Malezja otworzyła…

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów - #PoraNaAzje

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów Azja Południowo-Wschodnia otwiera swoje granice. Z każdym tygodniem lista krajów…

Uprawa pieprzu w Azji Południowo-Wschodniej

Gdzie pieprz rośnie? A gdyby tak rzucić wszystko i uciec, gdzie pieprz rośnie? Czy miałbyś/łabyś…

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej

Zabytki UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej Co warto zobaczyć w Azji? To jednocześnie tak proste i…

Langkawi – rajski zakątek Malezji

Langkawi – tropikalny przystanek w podróży przez Malezję Langkawi to taki mały, tropikalny raj z…

Ok!Azja - Wszystko o Malezji

Ok!Azja- najważniejsze informacje o Malezji Pierwsze wakacje w Azji? Co powiesz na Malezję? Kraj pełen…

Czego nie można przywozić z Azji?

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji? Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie…

Kuchnie Azji od kuchni - Ok!Azja do Rozmowy

Ok!Azja do Rozmowy - Kuchnie Azji od kuchni Zapraszamy na kolejny, szósty już odcinek cyklu…

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot Na naszym kanale Ok!Azja, pojawił się drugi odcinek cyklu…

COVID-19 w Azji. Kiedy otwarcie granic? Gdzie można teraz pojechać?

Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać? Mija ponad półtora roku od momentu,…

Łukasz Kozłowski o magii malezyjskiej kuchni

Penang kulinarnie Azja Południowo-Wschodnia, poza rajskimi widokami i sympatycznymi ludźmi, kojarzy się przede wszystkim z…

Ciasteczka księżycowe

Ciasteczka księżycowe i Święto Środka Jesieni Zanim przejdziemy do rozkoszowania się kształtami, kolorami i wachlarzem…

Durian – król owoców!

Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! Durian to nie tylko jeden z najbardziej…

Kiedy jechać do Azji?

Kiedy jechać do Azji? Planując wyjazd w odległy region świata zadajesz sobie mnóstwo pytań: kiedy…

Kiedy jechać do Malezji?

Kiedy jechać do Malezji? Pogoda i temperatury w Malezji Malezja, państwo częściowo położone na Półwyspie…

Kuala Lumpur – wielobarwny mix tradycji i nowoczesności

Kuala Lumpur – wielobarwny mix tradycji i nowoczesności Stolica Malezji to wielobarwna mieszanka kultur i…

Pamiątki z Azji

Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży? Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji?…

Malezja – pełna przygód podróż do świata kontrastów i niespodzianek

Malezja – pełna przygód podróż do świata kontrastów i niespodzianek Malezja to kraj pełen zaskakujących…

Atrakcje Kuala Lumpur – zwiedzamy stolicę Malezji

Atrakcje Kuala Lumpur – zwiedzamy stolicę Malezji Kuala Lumpur to stolica i największe miasto Malezji,…

Borneo – jedna wyspa, trzy kraje i unikalna przyroda

Borneo – jedna wyspa, trzy kraje i unikalna przyroda Trzy kraje na jednej wyspie? Jak…

Azjatycka kuchnia wegetariańska

Azjatycka kuchnia wegetariańska O ile w Polsce wegetarianie nie mają raczej problemu z kupowaniem czy…

Drony w Azji - obowiązujące przepisy

Drony w Azji - obowiązujące przepisy Latanie dronem (bezzałogowym statkiem powietrznym), jest bardzo ekscytującym doświadczeniem,…
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!