Kiedy jechać do Laosu?


Laos przez długie lata pozostawał w cieniu sąsiednich państw – Kambodży, Tajlandii i Wietnamu. Jednym z powodów jest na pewno brak dostępu do morza, ale czy na wakacjach trzeba się tylko opalać?

W zamian kraj oferuje wiele innych pięknych i ciekawych miejsc oraz atrakcji. Laos to kraj bogatej kultury, pysznej kawy, pięknej pogody, ale i… lasów! Niemal w całości porośnięty jest drzewami. 90% kraju stanowią góry i wyżyny – najwyższy szczyt to Phou Bia (2817 m n.p.m.).


laos-mnisi
vientiane-patuxai-monument
Laos-kuang-si-wodospady

Pory roku w Laosie

W Laosie panuje klimat monsunowy. Wyróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa zazwyczaj od października do kwietnia, a deszczowa – od maja do września.

W obawie przed deszczami, turyści zdecydowanie najczęściej decydują się odwiedzić Laos w miesiącach pory suchej. Choć uciążliwe, bo opady deszczu są praktycznie codziennie, to dzięki nim kraj na te kilka miesięcy przemienia się w zielony, niemalże bajkowy świat. Roślinność jest bujna, a liczne wodospady, które zaczynają znowu płynąć robią ogromne wrażenie.

Opady deszczu różnią się w zależności od miesiąca, ale i regionu. Przykładowo, gdy w sierpniu w Vang Vieng spało 663mm deszczu, w Luang Prabang było go o połowę mniej. Najbardziej obfite występują w sierpniu i październiku, zazwyczaj po południu.

Najcieplejszymi miesiącami w Laosie są marzec i czerwiec – wówczas temperatury powietrza sięgają 35 stopni Celsjusza.

Laos-nong-khiaw-gorskie-krajobrazy
laos-luang-prabang-wiatowego-dziedzictwa
Pogoda w Luang Prabang

Luang Prabang to zielone miasto w północnym Laosie, otoczone dżunglą, przez które przepływa rzeka Mekong. Występuje tu klimat tropikalny-monsunowy. Jest tu odrobinę chłodniej niż w południowej części kraju. Najzimniejszymi miesiącami są tu grudzień i styczeń – nawet 17 stopni Celsjusza.

Najlepsze miesiące na odwiedziny Luang Prabang to: październik, listopad, grudzień, styczeń i luty. W marcu i kwietniu temperatury są już dużo wyższe – do 31 stopni Celsjusza, co może być uciążliwe podczas zwiedzania.

Od maja do października występują opady deszczu, ale zazwyczaj w nocy lub wczesnym rankiem. W tych miesiącach robi się niezwykle zielono, powietrze staje się rześkie. W sierpniu i wrześniu opady deszczu są najintensywniejsze.

Pogoda w Wientian

Wientian – stolica Laosu, położona w środkowo-zachodniej części kraju nad rzeką Mekong. Najlepiej przyjechać tu w miesiącach od listopada do lutego, kiedy jest słonecznie, opady deszczu są bardzo rzadkie, jest przyjemnie ciepło. Od marca do maja temperatury wzrastają nawet do 38 stopni Celsjusza. Później rozpoczyna się pora deszczowa.

Laos-vientiane-park-buddy
laos-mekong
Laos na każdy miesiąc

Pomimo dwóch pór – suchej i deszczowej, Laos można odwiedzić o każdej porze. Nawet w porze deszczowej, kiedy codziennie pada, należy wiedzieć, że są to silne, ale krótkotrwałe opady, które nie powinny pokrzyżować planów zwiedzania. Poniżej przedstawiamy opis pogody w Laosie miesiąc po miesiącu: temperatury powietrza, opady deszczu oraz co można robić i zobaczyć w danym czasie.

Laos w styczniu

W styczniu w Laosie trwa pora sucha. W Luang Prabang i Wientian średnie temperatury powietrza wynoszą 24 stopnie Celsjusza. Na północy, w terenach górskich jest znacznie zimniej – 15 stopni Celsjusza, a w Phongsali może spaść nawet do 5 stopni. Na południu kraju jest cieplej – nawet 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują niezwykle rzadko. Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy na odwiedziny Laosu.

laos-mieszkancy-laosu
laos-oudomxay
Laos w lutym

Pogoda w lutym w Laosie jest bardzo podobna do tej styczniowej. Wciąż trwa pora sucha, a więc jest ciepło, słonecznie, z bardzo małą ilością opadów deszczu. W Wientian i Luang Prabang jest średnio 24 stopnie Celsjusza, natomiast w Pakse – około 30 stopni Celsjusza.

Luty to idealny miesiąc na trekking w Luang Namtha, Muang La oraz Phongsali. W nocy i nad ranem temperatury bardzo spadają, warto pamiętać, by zabrać ze sobą cieplejsze ubranie. To samo dotyczy okolic rzeki Mekong. Co ciekawe, w ostatnich latach w styczniu i w lutym, poziom wody w niektórych odcinkach Mekongu osiągnął rekordowo niski poziom. Wynika to z braku opadów deszczu, globalnego ocieplenia oraz ośmiu tam wybudowanych w Chinach, które ograniczają swobodny przepływ wody.

Laos w marcu

Marzec to kolejny miesiąc pory suchej. W całym kraju temperatury powietrza wzrastają do ponad 30 stopni Celsjusza. Najcieplej jest między 11:00 a 15:00, dlatego warto w tych godzinach wybrać się do muzeum czy na obiad do restauracji. Co warto zobaczyć w Laosie w marcu? Płaskowyż Bolaven w południowym Laosie jest o tej porze roku piękny, a przy tym można tam odpocząć od wysokich temperatur i zgiełku dużych miast. Warto również wybrać się na trekking w regiony Luang Namtha i Phongsali – tu również jest nieco chłodniej. Poziom wilgotności w marcu wynosi 60%.

pha-luong-peak
Laos-takhaek-most-przyjaźni
Laos w kwietniu

Im bliżej pory deszczowej, tym temperatury powietrza są coraz wyższe. Kwiecień jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku – temperatury powietrza mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dotyczy to głównie Pakse, w północnym Wietnamie jest nieco chłodniej – średnio 30 stopni Celsjusza.

Pod koniec kwietnia mogą zdarzać się ulewne deszcze, zwłaszcza w północnych rejonach Laosu. Kwiecień to idealny czas na zwiedzenie Luang Prabang podczas jedno- lub dwudniowej wycieczki. Poziom wilgotności wynosi około 70%.

Laos w maju

W maju w Laosie rozpoczyna się pora deszczowa. Na początku miesiąca opady deszczu nie są jeszcze tak częste i obfite. Pod koniec maja zdarzają się już niemal codziennie. Opady deszczu występują zazwyczaj po południu – są krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. Zaraz potem znowu robi się słonecznie i niezwykle przyjemnie – powietrze jest rześkie i nie jest już tak gorąco. Średnie temperatury powietrza w Luang Prabang i Wientian wynoszą około 28 stopni Celsjusza. Na południu, w Pakse słupki rtęci mogą pokazywać nawet 35 stopni Celsjusza. Maj, z uwagi na deszcze nie jest popularnym wśród turystów miesiącem. Można wówczas spodziewać się nieco niższych cen niż w szczycie pory suchej.

Laos-takhaek-most-przyjaźni
Laos-nam-ou-rzeka-
Laos w czerwcu

W czerwcu w Laosie panuje pora deszczowa, ale wciąż jest to dobry miesiąc na odwiedziny. Pomiędzy opadami deszczu, które występują codziennie, jest słonecznie i ciepło. W stolicy Laosu, Wientian, można spodziewać się nawet 27 stopni Celsjusza.

Czerwiec w Laosie jest piękny! Drzewa się rozrastają i robią coraz bardziej zielone, trawniki usiane są kolorowymi kwiatami. Szczególnie widoczne jest to w okolicy Vang Vieng. Jest to idealny miesiąc, aby zobaczyć imponujące wodospady. Wilgotność powietrza w czerwcu wynosi około 80%.

Laos w lipcu

W lipcu w Laosie panuje pora deszczowa. Opady deszczu występują codziennie, nawet po kilka godzin, zazwyczaj po południu. Całodzienne ulewy są rzadkością. Na południu kraju opady deszczu mogą być silniejsze i trać dłużej. Oddalone o 45 km od Luang Prabang wodospady Kuang Si wyglądają w lipcu przepięknie! Spływająca woda po kaskadach i otaczająca wodospady zieleń daje baśniowy obraz.

Obfite opady deszczu mogą być przeszkodą w podróżowaniu po niektórych zakątkach Laosu, np. Phongsali i Muang Sing, gdzie drogi nie są utwardzone. Również wspinanie się po skałach wokół Vang Vieng lepiej przełożyć na porę suchą.

Średnie temperatury powietrza w Wientianie i Luang Prabang wynoszą 25-27 stopni Celsjusza.

Laos-vientiane
Laos Wodospad Mekong
Laos w sierpniu

W sierpniu przypada szczyt pory deszczowej. Opady deszczu występują codziennie i mogą trwać do 5 godzin. Temperatury powietrza sięgają nawet 30 stopni Celsjusza w Wientian i Luang Prabang. Wycieczka łodzią po wodach Mekongu czy wizyta w Kuang Si mogą być niezapomnianym wspomnieniem, bo okoliczności przyrody w tym czasie są przepiękne, niestety – trzeba mieć na uwadze obfite deszcze, które mogą pokrzyżować plany zwiedzania i eksplorowania kraju. Bardzo często zdarzają się zalania dróg, zrywanie mostów – co stanowi dodatkowy problem podczas podróżowania.

Laos we wrześniu

W Laosie we wrześniu można spodziewać się opadów deszczu. Na początku miesiąca są codziennie, nawet kilkugodzinne, ale z każdym dniem deszczu jest coraz mniej. Średnie temperatury powietrza wynoszą około 26 stopni Celsjusza w Luang Prabang i Wientian oraz 27 stopni Celsjusza w Pakse. Wrzesień, choć deszczowy, to jedna z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych pór roku. Wilgotność powietrza wynosi 80%.

laos rzeka
laos rzeka góry
Laos w październiku

Pora deszczowa dobiegła końca. W październiku można spodziewać się słonecznych dni i przyjemnych temperatur – średnio 25 stopni Celsjusza w Luang Prabang i Wientian oraz 26 stopni Celsjusza w Pakse. W południowych regionach Laosu wieczory i noce bywają chłodne, dlatego warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież.

W pierwszej połowie miesiąca turystów jest raczej mało, ale z każdym tygodniem ruch się zwiększa. Jeśli więc nie lubimy tłumów, a zależy nam na pięknej pogodzie – początek października będzie idealny.

Laos w listopadzie

Turyści chętnie odwiedzają Laos w listopadzie. Nic dziwnego, bo pogoda jest wprost doskonała na zwiedzanie, trekking czy podróż łodzią po rzece Mekong. Po kilku miesiącach obfitych opadów deszczu, roślinność jest niezwykle bujna i zielona.

W listopadzie deszcze występują rzadko, a słupki rtęci pokazują średnio 23 stopnie Celsjusza.

Listopad to szczyt sezonu turystycznego – jest drożej, może być problem z noclegami – dlatego lepiej zarezerwować sobie miejsce w preferowanym przez nas hotelu.

laos ciągnik
laos rolinik
Laos w grudniu

Grudzień przypada na porę suchą. Pogoda w tym czasie jest piękna – jest słonecznie i bezdeszczowo. Temperatury powietrza oscylują w granicach 20 stopni Celsjusza. Opady deszczu zdarzają się bardzo sporadycznie.

Warunki pogodowe sprzyjają trekkingowi w Muang La i Phongsali czy wspinaczce skalnej w Vang Vieng.

Święta Bożego Narodzenia czy przywitanie Nowego Roku w Laosie są bardzo kuszące! Pamiętajmy jednak, że grudzień to szczyt sezonu turystycznego i noclegi należy rezerwować z wyprzedzeniem. Warto też wiedzieć, że jest nieco drożej w porównaniu do innych, mniej obleganych miesięcy.


Podróż do Laosu – podsumowanie

Kiedy zatem warto odwiedzić Laos? Odpowiedź jest prosta – każdy miesiąc jest dobry! Wszystko zależy co chcielibyśmy robić, co zobaczyć. Oczywiście najczęściej wybierane są miesiące w porze suchej, ale z podróży do Laosu w porze deszczowej można przywieźć piękne wspomnienia.

W porze deszczowej flora Laosu budzi się do życia. Jest niezwykle zielono, okolice Mekongu przypominają baśniowy klimat, a wodospady Kuang Si wyglądają zjawiskowo! Deszcz zazwyczaj pada po południu więc można ten czas poświęcić na odwiedzenie muzeów, obiad w jednej z licznych restauracji serwujących wyśmienite laotańskie jedzenie czy zakupy w sklepie lub galerii handlowej – jeśli są w mieście. Zaletą wizyty w Laosie w porze deszczowej są niższe ceny oraz mniej turystów. Minusem są częste zalania, brak możliwości dojazdu do niektórych wiosek. Od maja do września lepiej też odpuścić sobie trekking po stromych górskich skałach.

Pora sucha panująca od października do kwietnia jest zdecydowanie popularniejsza wśród turystów. Opady deszczu są rzadkością, można więc poświęcić wyjazd na eksplorowanie nawet najdalszych, trudno dostępnych zakątków Laosu. O tej porze roku wodospady nie są już tak piękne, ale można oddać się wędrówkom górskim. Ceny o tej porze roku są wyższe.

WczasywAzji nie boją się ani deszczu, ani żaru lejącego się z nieba i organizujemy wycieczki:

laos luang prabang most
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem