Kiedy jechać do Laosu? Laos klimat i pogoda

Laos przez długie lata pozostawał w cieniu sąsiednich państw – Kambodży, Tajlandii czy Wietnamu. Jednym z powodów jest na pewno brak dostępu do morza, ale czy na wakacjach trzeba się zawsze opalać? Laos zauroczy Cię czymś znacznie więcej niż piaszczystymi plażami czy urokliwymi zatokami: dziewiczą naturą i ogromną przestrzenią, w której odnajdziesz wszystko – od tajemniczych ścieżek prowadzących do bajecznych wodospadów, przez stare świątynie na wzgórzach wręcz ociekające złotem, aż po niesamowite aktywności dla tych, którzy lubią lubią się ruszać! Laos to kraj bogatej kultury, pysznej kawy, pięknej pogody, ale i wspaniałych ludzi – przekonasz się o tym podczas naszej wycieczki!

Pogoda w Laosie w skali roku: średnia temperatura powietrza, średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i średnia ilość dni z opadami w wybranym miesiącu ⬇

Laos pogoda - temperatury powietrza

Geografia Laosu

Laos jest państwem leżącym w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim i jako jedyny wśród sąsiadów nie ma dostępu do morza. Leży w strefie klimatu zwrotnikowego o odmianie monsunowej. W dużym skrócie oznacza to, że Laos jest krajem o klimacie wilgotnym, obfitującym w opady. Na północy kraju ciągnie się pasmo Gór Północnoindochińskich, zbudowanych z wapieni, łupków i piaskowców. W południowej części pasma znajduje się płaskowyż Sieng-Khuang, zwany również Równiną Dzbanów. Znajduje się tam najwyższy szczyt Laosu – Phou Bia (2820 m n.p.m.). Na wschodzie kraju, wzdłuż granicy z Wietnamem, rozciągają się Góry Annamskie, z najwyższym szczytem – Rào Cỏ o wysokości 2235 m n.p.m. Obszary położone bliżej poziomu morza znajdują się wyłącznie w Laosie Południowym i stanowią obszar doliny Mekongu.

Laos-nong-khiaw-gorskie-krajobrazy

Z uwagi na ukształtowanie terenu Laosu i róznice w klimacie pomiędzy północą i południem kraju, w naszym artykule powiemy więcej o trzech głównych regionach turystycznych. Są to:

  1. Laos Północny: Nong Khiaw, Luang Prabang
  2. Laos Środkowy: Równina Dzbanów, Vang Vieng, Vietniane
  3. Laos Południowy: Champasak, Płaskowyż Bolaven, Pakse

Poniżej dowiesz się, czym różnią się pomiędzy sobą regiony Laosu i kiedy najlepiej jest je zwiedzać!

Laosie panuje klimat zwrotnikowy o odmianie monsunowej. Wyróżnia się tu dwie pory roku: porę suchą i porę deszczową. Pora sucha trwa zazwyczaj od października do kwietnia, a deszczowa – od maja do września.

W obawie przed deszczami, turyści zdecydowanie najczęściej decydują się odwiedzić Laos w pierwszych miesiącach pory suchej, czyli okresie od listopada do lutego. Temperatury są wówczas najprzyjemniejsze, deszcz pada rzadko, a powietrze jest przejrzyste i lekkie. Poziom wody w rzekach jest w dalszym ciągu wysoki po zakończonej porze deszczowej, więc podróżowanie łodziami nie stanowi problemu. W drugiej połowie pory suchej zrobi się znacznie goręcej i poziom wody spadnie, przez co znaczna część roślinności nabierze żółtej barwy i będzie cierpliwie czekać na pierwsze opady podczas pory deszczowej.

Choć deszcze podczas pory deszczowej bywają uciążliwe, bo zdarzają się praktycznie każdego dnia, to dzięki nim kraj na kilka miesięcy w roku przemienia się w zielony, niemalże bajkowy świat. Roślinność jest bujna, a liczne wodospady, które zaczynają znowu płynąć z pełną mocą zrobią na Tobie ogromne wrażenie. Deszcz pada zazwyczaj raz dziennie, ale bardzo intensywnie – w lipcu i sierpniu średnio 1-2h, natomiast bliżej września opady mogą trwać nawet kilka godzin. Skutkiem długotrwałych opadów są dość częste lokalne zalania i podtopienia, a także osunięcia ziemi, co może powodować trudności w podróżowaniu. Pora deszczowa to okres, kiedy transport rzeczny przeżywa swój najlepszy czas i wiele miejsc niedostępnych podczas pory suchej może łatwiej skomunikować się ze światem. Dwa pierwsze miesiące pory deszczowej, maj i czerwiec, są najgorętszymi miesiącami roku, zaś najbardziej deszczowym miesiącem jest sierpień.

Pogoda i klimat Laosu Luang Prabang most

SPRAWDŹ: Laos w 15 dni

Opady deszczu różnią się nie tylko w zależności od miesiąca, ale także regionu! Przykładowo, gdy w sierpniu w Vang Vieng spadło 663mm deszczu, w położonym zaledwie 120 km dalej  Luang Prabang było go o połowę mniej. Najbardziej obfite opady występują w sierpniu i październiku, zazwyczaj po południu.

Najcieplejszymi miesiącami w Laosie są marzec i czerwiec – wówczas temperatury powietrza sięgają 35 stopni Celsjusza.

Pogoda w różnych regionach Laosu

Laos Północny

Północna część Laosu jest tą najchłodniejszą, jeśli spojrzymy na tabele średnich rocznych temperatur. W związku z ukształtowaniem terenu, który na północny stanowią praktycznie same góry i wyżyny, nie należy się tu spodziewać upałów tak wysokich czy dokuczliwych jak w południowej części kraju podczas pory suchej. Laos Północny doświadcza podczas pory deszczowej silnych opadów deszczu, które mogą prowadzić do niebezpiecznych osunięć ziemi – dlatego też w tym okresie wymarzony trekking po laotańskiej dżungli planuj wyłącznie pod okiem doświadczonego lokalnego przewodnika!

Pogoda w Nong Khiaw

Pogoda w Nong Khiaw

Nong Khiaw zyskało popularność głównie ze względu na malownicze trasy spacerowe i rowerowe w pobliżu wioski oraz możliwości organizacji wspaniałych trekkingów. To wioska położona nad rzeką, której dwa brzegi łączy ogromny most podarowany Laosowi przez Chiny. Najlepszym czasem na wizytę w Nong Khiaw jest okres od stycznia do kwietnia, kiedy temperatury i wilgotność powietrza nie są za wysokie. W maju i czerwcu chętniej usiądziesz w ciagu dnia w kawiarni, ponieważ temperatury zaczną znacząco rosnąć – choć wieczorami w dalszym ciągu będzie przyjemnie. Od czerwca rośnie ryzyko opadów, ale jeśli deszcz Ci nie straszny – w dalszym ciągu możesz spędzić w Nong Khiaw wyjatkowy czas!

Pogoda w Luang Prabang

Luang Prabang to zielone miasto w północnym Laosie, otoczone dżunglą, przez które przepływa rzeka Mekong. Występuje tu klimat tropikalny-monsunowy. Jest tu odrobinę chłodniej niż w południowej części kraju. Najzimniejszymi miesiącami są tu grudzień i styczeń – nawet 17 stopni Celsjusza.

Najlepsze miesiące na wizytę Luang Prabang to: październik, listopad, grudzień, styczeń i luty. W marcu i kwietniu temperatury są już dużo wyższe – do 31 stopni Celsjusza, co może być uciążliwe podczas zwiedzania.

Od maja do października występują opady deszczu, ale zazwyczaj w nocy lub wczesnym rankiem. W tych miesiącach robi się niezwykle zielono, powietrze staje się rześkie. W sierpniu i wrześniu opady deszczu są najintensywniejsze.

Laos Centralny

Laos Środkowy, czy inaczej Centralny, jest niemal równie górzysty jak Laos Północny, jednak pojawiają się tu także regiony nizinne, przez co pogoda stanowi połączenie klimatu Północnego i Południowego Laosu. W wyższych partiach regionu temperatury będą niższe, szczególnie w nocy, podczas gdy w tych niższych doświadczysz już znacznie bardziej tropikalnej pogody!

Pogoda na Równinie Dzbanów

Gigantyczne kamienne słoje, które od razu przywodzą na myśl Stonehenge w Anglii, to jedna z największych tajemnic Laosu. Choć istnieje wiele teorii, nikt tak na prawdę nie może z całą pewnością potwierdzić pochodzenia rzeźbionych w litej skale dzbanów, które ważą od 600 do... nawet 6000kg! Region Phonsavan, w którym znajduje się Równina Dzbanów, słynie z wilgotnego klimatu subtropikalnego, znacząco złagodzonego wysokością 1100m, na której się znajduje. Najlepszy czas na wizytę na Równinie Dzbanów to pora sucha od listopada do marca, jednak najgorętszy okres od marca do maja nie będzie tu tak uciążliwy, jak w niższych partiach kraju.

Pogoda w Vang Vieng

Vang Vieng to małe miasteczko na północ od Vientiane, leżące nad rzeką Nam Song w Laosie. Otoczone jest imponującymi wapiennymi górami i jaskiniami, ale w jego okolicy znajdziesz również błękitne laguny i piękne klasztory z XVI i XVII wieku. W Vang Vieng panuje klimat monsunowy z wyraźną porą suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa tu od kwietnia do października, a największe opady zaobserwujesz w lipcu. Najniższych temperatur doświadczysz w grudniu i styczniu, a najwyższych od marca do maja.

pogoda w vang vieng

Pogoda w Wientian

Wientian (Vientiane) – stolica Laosu, położona w środkowo-zachodniej części kraju nad rzeką Mekong. Najlepiej przyjechać tu w miesiącach od listopada do lutego, kiedy jest słonecznie, a opady deszczu są bardzo rzadkie i jest przyjemnie ciepło. Od marca do maja temperatury wzrastają nawet do 38 stopni Celsjusza. Później rozpoczyna się pora deszczowa.

Laos Południowy

Południowa część Laosu różni się od jego północnej części, przede wszystkim ukształtowaniem terenu. Ma to oczywiście wpływ na pogodę regionu i czas w roku, w którym najlepiej zwiedzać okolice. Tak jak w całym Laosie, na południu również występuje pora sucha (w okresie od grudnia do marca) i pora deszczowa (okres od maja do września).

Pogoda w Champasak

Laotańska prowincja Champasak, słynąca z gęstej zielonej dżungli i francuskich kolonialnych ruin, zlokalizowana jest nad rzeką Mekong w południowo-zachodnim regionie kraju, w pobliżu granicy z Tajlandią i Kambodżą. Najlepszy czas na zwiedzanie regionu Champasak to okres pomiędzy listopadem i styczniem, kiedy poziom wody jest na tyle wysoki, że bez problemu będziesz mógł podróżować również łodziami. Jeśli natomiast stawiasz przede wszystkim na widoki i kontakt z naturą – zaryzykuj podróż podczas pory deszczowej (maj – październik). Przekonasz się, jak oczyszczające mogą być te gwałtowne, acz krótkie oberwania chmur!

Pogoda w Champasak
Pogoda na Płaskowyżu Bolaven

Pogoda na Płaskowyżu Bolaven

Płaskowyż Bolaven w południowym Laosie słynie z niepowtarzalnych krajobrazów, licznych etnicznych wiosek i tradycyjnych plantacji kawy. Posiada również jedne z najbardziej spektakularnych wodospadów Azji Południowo-Wschodniej! Płaskowyż leży w prowincji Champasak na wysokości 1000-1350m n.p.m., więc pogoda jest tu łagodniejsza niż w pozostałych częściach kraju. Od listopada do marca, podczas pory suchej, temperatury nie będą dokuczliwe, a podróżowanie nie będzie utrudnione z powodu zalań czy osunięć ziemi. Jeśli marzysz jednak o tym, by zobaczyć wodospady w pełnej mocy – lepiej wybrać się w ten rejon pomiędzy lipcem i październikiem, kiedy obfite deszcze przyspieszą bieg rzek! Noce bywają chłodne niezależnie od pory roku, dlatego spakowanie lekkiej kurtki nie będzie przesadą.

Pogoda w Pakse

Stolica prowincji Champasak leży nad brzegiem samego Mekongu, dzięki czemu wieczorami będziesz mógł spacerować w poszukiwaniu lokalnych przysmaków po uroczej promenadzie. Pakse to zachwycające kolorowe targi, wspaniałe świątynie oraz stoiska z pysznym ulicznym jedzeniem. Najlepszy czas w Pakse spędzisz pomiędzy listopadem i lutym, kiedy temperatury będą dość wysokie, a opady raczej nie wystąpią, więc wilgotność powietrza łatwiej będzie znieść. Od końca maja do września musisz spodziewać się krótkich ulew, charakterystycznych dla pory deszczowej.

Pogoda Laos Pakse
Laos na każdy miesiąc

Pomimo dwóch pór – suchej i deszczowej, Laos można odwiedzić o każdej porze. Nawet w porze deszczowej! To, że „codziennie pada” znaczy tak naprawdę,, że codziennie pojawia się silne, ale raczej krótkie oberwanie chmury, które nie powinno pokrzyżować Twoich planów zwiedzania Laosu! Poniżej przedstawiamy opis pogody w Laosie miesiąc po miesiącu: temperatury powietrza, opady deszczu oraz co można robić i zobaczyć w danym czasie.

Kiedy jechać na Filipiny pogoda przez cały rok
Laos w styczniu

Laos w styczniu

W styczniu w Laosie trwa pora sucha. W Luang Prabang i Wientian średnie temperatury powietrza wynoszą 24 stopnie Celsjusza. Na północy, w terenach górskich jest znacznie zimniej – 15 stopni Celsjusza, a w Phongsali może spaść nawet do 5 stopni. Na południu kraju jest cieplej – nawet 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują niezwykle rzadko. Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy na odwiedziny Laosu.
Laos w lutym

Laos w lutym

Pogoda w lutym w Laosie jest bardzo podobna do tej styczniowej. Wciąż trwa pora sucha, a więc jest ciepło, słonecznie, z bardzo małą ilością opadów deszczu. W Wientian i Luang Prabang jest średnio 24 stopnie Celsjusza, natomiast w Pakse – około 30 stopni Celsjusza. Luty to idealny miesiąc na trekking w Luang Namtha, Muang La oraz Phongsali. W nocy i nad ranem temperatury bardzo spadają, warto pamiętać, by zabrać ze sobą cieplejsze ubranie. To samo dotyczy okolic rzeki Mekong. Co ciekawe, w ostatnich latach w styczniu i w lutym, poziom wody w niektórych odcinkach Mekongu osiągnął rekordowo niski poziom. Wynika to z braku opadów deszczu, globalnego ocieplenia oraz ośmiu tam wybudowanych w Chinach, które ograniczają swobodny przepływ wody.
Laos w marcu

Laos w marcu

Marzec to kolejny miesiąc pory suchej. W całym kraju temperatury powietrza wzrastają do ponad 30 stopni Celsjusza. Najcieplej jest między 11:00 a 15:00, dlatego warto w tych godzinach wybrać się do muzeum czy na obiad do restauracji. Co warto zobaczyć w Laosie w marcu? Płaskowyż Bolaven w południowym Laosie jest o tej porze roku piękny, a przy tym można tam odpocząć od wysokich temperatur i zgiełku dużych miast. Warto również wybrać się na trekking w regiony Luang Namtha i Phongsali – tu również jest nieco chłodniej. Poziom wilgotności w marcu wynosi 60%.
Laos w kwietniu

Laos w kwietniu

Im bliżej pory deszczowej, tym temperatury powietrza są coraz wyższe. Kwiecień jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku – temperatury powietrza mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dotyczy to głównie Pakse, w północnym Wietnamie jest nieco chłodniej – średnio 30 stopni Celsjusza. Pod koniec kwietnia mogą zdarzać się ulewne deszcze, zwłaszcza w północnych rejonach Laosu. Kwiecień to idealny czas na zwiedzenie Luang Prabang podczas jedno- lub dwudniowej wycieczki. Poziom wilgotności wynosi około 70%.
Laos w maju

Laos w maju

W maju w Laosie rozpoczyna się pora deszczowa. Na początku miesiąca opady deszczu nie są jeszcze tak częste i obfite. Pod koniec maja zdarzają się już niemal codziennie. Opady deszczu występują zazwyczaj po południu – są krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. Zaraz potem znowu robi się słonecznie i niezwykle przyjemnie – powietrze jest rześkie i nie jest już tak gorąco. Średnie temperatury powietrza w Luang Prabang i Wientian wynoszą około 28 stopni Celsjusza. Na południu, w Pakse słupki rtęci mogą pokazywać nawet 35 stopni Celsjusza. Maj, z uwagi na deszcze nie jest popularnym wśród turystów miesiącem. Można wówczas spodziewać się nieco niższych cen niż w szczycie pory suchej.
Laos w czerwcu

Laos w czerwcu

W czerwcu w Laosie panuje pora deszczowa, ale wciąż jest to dobry miesiąc na odwiedziny. Pomiędzy opadami deszczu, które występują codziennie, jest słonecznie i ciepło. W stolicy Laosu, Wientian, można spodziewać się nawet 27 stopni Celsjusza. Czerwiec w Laosie jest piękny! Drzewa się rozrastają i robią coraz bardziej zielone, trawniki usiane są kolorowymi kwiatami. Szczególnie widoczne jest to w okolicy Vang Vieng. Jest to idealny miesiąc, aby zobaczyć imponujące wodospady. Wilgotność powietrza w czerwcu wynosi około 80%.
Laos w lipcu

Laos w lipcu

W lipcu w Laosie panuje pora deszczowa. Opady deszczu występują codziennie, nawet po kilka godzin, zazwyczaj po południu. Całodzienne ulewy są rzadkością. Na południu kraju opady deszczu mogą być silniejsze i trać dłużej. Oddalone o 45 km od Luang Prabang wodospady Kuang Si wyglądają w lipcu przepięknie! Spływająca woda po kaskadach i otaczająca wodospady zieleń daje baśniowy obraz. Obfite opady deszczu mogą być przeszkodą w podróżowaniu po niektórych zakątkach Laosu, np. Phongsali i Muang Sing, gdzie drogi nie są utwardzone. Również wspinanie się po skałach wokół Vang Vieng lepiej przełożyć na porę suchą. Średnie temperatury powietrza w Wientianie i Luang Prabang wynoszą 25-27 stopni Celsjusza.
Laos w sierpniu

Laos w sierpniu

W sierpniu przypada szczyt pory deszczowej. Opady deszczu występują codziennie i mogą trwać do 5 godzin. Temperatury powietrza sięgają nawet 30 stopni Celsjusza w Wientian i Luang Prabang. Wycieczka łodzią po wodach Mekongu czy wizyta w Kuang Si mogą być niezapomnianym wspomnieniem, bo okoliczności przyrody w tym czasie są przepiękne, niestety – trzeba mieć na uwadze obfite deszcze, które mogą pokrzyżować plany zwiedzania i eksplorowania kraju. Bardzo często zdarzają się zalania dróg, zrywanie mostów – co stanowi dodatkowy problem podczas podróżowania.
Laos we wrześniu

Laos we wrześniu

W Laosie we wrześniu można spodziewać się opadów deszczu. Na początku miesiąca są codziennie, nawet kilkugodzinne, ale z każdym dniem deszczu jest coraz mniej. Średnie temperatury powietrza wynoszą około 26 stopni Celsjusza w Luang Prabang i Wientian oraz 27 stopni Celsjusza w Pakse. Wrzesień, choć deszczowy, to jedna z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych pór roku. Wilgotność powietrza wynosi 80%.
Laos w październiku

Laos w październiku

Pora deszczowa dobiegła końca. W październiku można spodziewać się słonecznych dni i przyjemnych temperatur – średnio 25 stopni Celsjusza w Luang Prabang i Wientian oraz 26 stopni Celsjusza w Pakse. W południowych regionach Laosu wieczory i noce bywają chłodne, dlatego warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież. W pierwszej połowie miesiąca turystów jest raczej mało, ale z każdym tygodniem ruch się zwiększa. Jeśli więc nie lubimy tłumów, a zależy nam na pięknej pogodzie – początek października będzie idealny.
Laos w listopadzie

Laos w listopadzie

Turyści chętnie odwiedzają Laos w listopadzie. Nic dziwnego, bo pogoda jest wprost doskonała na zwiedzanie, trekking czy podróż łodzią po rzece Mekong. Po kilku miesiącach obfitych opadów deszczu, roślinność jest niezwykle bujna i zielona. W listopadzie deszcze występują rzadko, a słupki rtęci pokazują średnio 23 stopnie Celsjusza. Listopad to szczyt sezonu turystycznego – jest drożej, może być problem z noclegami – dlatego lepiej zarezerwować sobie miejsce w preferowanym przez nas hotelu.
Laos w grudniu

Laos w grudniu

Grudzień przypada na porę suchą. Pogoda w tym czasie jest piękna – jest słonecznie i bezdeszczowo. Temperatury powietrza oscylują w granicach 20 stopni Celsjusza. Opady deszczu zdarzają się bardzo sporadycznie. Warunki pogodowe sprzyjają trekkingowi w Muang La i Phongsali czy wspinaczce skalnej w Vang Vieng. Święta Bożego Narodzenia czy przywitanie Nowego Roku w Laosie są bardzo kuszące! Pamiętajmy jednak, że grudzień to szczyt sezonu turystycznego i noclegi należy rezerwować z wyprzedzeniem. Warto też wiedzieć, że jest nieco drożej w porównaniu do innych, mniej obleganych miesięcy.

   Laos to przede wszystkim przestrzeń i natura, okazja, żeby zwolnić i trenować uważność, a na to zawsze jest dobra pora! Jest to kierunek całoroczny pod warunkiem, że masz dobry plan zwiedzania, z czym z przyjemnością Ci pomożemy!

- Łukasz Jankowski, Travel Manager Wczasywazji.pl

Laos - najlepszy okres na podróż

Kiedy zatem warto odwiedzić Laos? Odpowiedź jest prosta – każdy miesiąc jest dobry! Wszystko zależy co chciałbyś robić, co zobaczyć. Oczywiście najczęściej wybierane są miesiące w porze suchej, ale z podróży do Laosu w porze deszczowej można przywieźć piękne wspomnienia.

W porze deszczowej flora Laosu budzi się do życia. Jest niezwykle zielono, okolice Mekongu przypominają baśniową krainę, a wodospady Kuang Si wyglądają zjawiskowo! Deszcz zazwyczaj pada po południu więc można ten czas poświęcić na odwiedzenie muzeów, obiad w jednej z licznych restauracji serwujących wyśmienite laotańskie jedzenie czy zakupy w sklepie lub galerii handlowej – jeśli są w mieście. Zaletą wizyty w Laosie w porze deszczowej są niższe ceny oraz mniejsza liczba turystów. Minusem są częste zalania, brak możliwości dojazdu do niektórych wiosek. Od maja do września lepiej też odpuścić sobie trekking po stromych górskich szlakach.

laos luang prabang kuang si
pagoda świątynia vientiane wientian

Pora sucha panująca od października do kwietnia jest zdecydowanie popularniejsza wśród turystów. Opady deszczu są rzadkością, można więc poświęcić wyjazd na eksplorowanie nawet najdalszych, trudno dostępnych zakątków Laosu. O tej porze roku wodospady nie są już tak piękne, ale można oddać się wędrówkom górskim. Ceny o tej porze roku są wyższe.

Wczasywazji.pl nie boją się ani deszczu, ani żaru lejącego się z nieba, więc organizujemy wycieczki przez cały rok!

Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl?

Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!