Kiedy jechać do Malezji? Pogoda i temperatury w Malezji

Malezja, państwo częściowo położone na Półwyspie Malajskim, a częściowo na Wyspie Borneo (dzieli ją z Indonezją), ze względu na swoją lokalizację posiada równikowy klimat. Pogodę cechują dość wysokie temperatury przez cały rok oraz wysoka wilgotność powietrza, a wszystko to przeplatane tropikalnymi deszczami (2000 mm – 2500 mm rocznie). Występujące w Malezji pory roku (sucha i deszczowa) różnią się czasem występowania, w zależności od strony półwyspu, dlatego najlepszy czas na wizytę może być różny w poszczególnych częściach kraju. Choć lepiej po prostu przyznać, że każdy czas na wyjazd do Malezji jest odpowiedni – w każdym miesiącu roku znajdziesz tu zakątek z dobrą pogodą, sprzyjającą udanemu wypoczynkowi.

Jeśli mielibyśmy pokusić się o uogólnienie, najlepszą porą na wycieczkę do Malezji pod względem pogody, byłyby miesiące: grudzień-luty (jeśli planujesz odwiedzić zachodnie wyspy, np. Penang czy Langkawi) i czerwiec-sierpień (jeśli planujesz wakacje na wschodnim wybrzeżu, na wyspach Perhentian czy Tioman). Najbardziej suchym miesiącem jest zazwyczaj czerwiec, a najbardziej mokrym – listopad. Szkoda byłoby jednak ograniczać się jedynie do 6 miesięcy – wybierając odpowiedni region Malezji, możesz się cieszyć wakacjami w tym kraju przez cały rok!

Pogoda w Malezji w skali roku: średnia temperatura powietrza, średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i średnia ilość dni z opadami w wybranym miesiącu ⬇

Pogoda w Malezji - średnie temperatury powietrza

Geografia Malezji

Malezja, państwo położone w południowej części Półwyspu Malajskiego, składa się z części lądowej (tzw. Malezja Zachodnia) i wyspiarskiej (północne Borneo, czyli Malezja Wschodnia). Te dwa główne regiony geograficzne Malezji przedziela Morze Południowochińskie.

Malezja sąsiaduje z Tajlandią (północna część lądowa), Indonezją (na Borneo oraz oddzielona od niej Cieśniną Malakka), Singapurem (przez Cieśninę Johor) i Brunei (na Borneo). Ponad połowę powierzchni Malezji zajmują góry, z najwyższymi szczytami: Gunung Tahan (2187 m n.p.m.) na Półwyspie Malajskim i Kinabalu (4101 m n.p.m.) na Borneo. Linia brzegowa kraju liczy 2068 km, bardziej zróżnicowana jest po zachodniej (Morze Andamańskie) niż po wschodniej stronie (Morze Południowochińskie). Największe wyspy Malezji to: Langkawi, Penang i Tioman. Na Borneo do Malezji należą stany Sabah i Sarawak.

W planowaniu wycieczki do Malezji doskonale sprawdzi się podział na regiony turystyczne, na podstawie którego możesz wybrać swój idealny czas na podróż do tego kraju:

Poniżej przedstawiamy charakterystykę najbardziej popularnych regionów w Malezji z informacją, kiedy najlepiej je odwiedzić, a kiedy raczej unikać.

Kuala Lumpur

Pogoda i klimat Malezji

Malezję można podzielić na 3 strefy klimatyczne: wschodnią, zachodnią i wyspę Borneo. W każdej z tych stref panuje klimat równikowy, a temperatury wahają się od 28°C do 32°C, ale występują duże różnice w sumie opadów oraz czasie ich występowania. Ogólnie rzecz biorąc, zachodnie wybrzeże jest bardziej deszczowe w okresie od kwietnia do listopada, podczas gdy na wschodnim wybrzeżu panuje wówczas pora sucha. I odwrotnie: na wybrzeżu wschodnim najwięcej pada od listopada do lutego, tymczasem na zachodzie króluje wówczas słoneczna pogoda. Styczeń i luty to także deszczowy czas dla Borneo, zaś w marcu i kwietniu parasole przydadzą się w Kuala Lumpur.

Pogoda w różnych regionach Malezji

Kuala Lumpur i okolice

Stolica Malezji – Kuala Lumpur leży w środkowo-zachodniej części Półwyspu Malajskiego, nad Cieśniną Malakka. Od strony wschodniej otaczają ją góry Titiwangsa. Dzięki bliskiej obecności równika, pogoda jest tu stabilna, a zatem gorąca i wilgotna, przez cały rok.

Najcieplejsze miesiące to marzec i kwiecień, kiedy średnia temperatura wynosi 33°C. Kwiecień to też najbardziej mokry miesiąc w Kuala Lumpur. Z kolei najzimniejszym miesiącem jest lipiec, gdzie temperatura spada do 31°C. Czerwiec wypada jako najbardziej suchy miesiąc w ciągu roku.

Pora deszczowa trwa w tych okolicach mniej więcej od października do kwietnia, z największym nasileniem w październiku-listopadzie i marcu-kwietniu (są to w praktyce dwa monsuny, odpowiednio: wschodni i zachodni), jednak w pozostałych miesiącach roku mniejsze czy większe opady deszczu również mogą się zdarzyć.

Plaża w Penang
Kiedy jechać do Kuala Lumpur?
Dzięki stabilnej pogodzie, Kuala Lumpur jest idealne do zwiedzania przez cały rok. Jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej dawce słońca, a minimalnej deszczu – z największym prawdopodobieństwem będzie to między majem a lipcem. Jeśli nie przepadasz za zbyt wysokimi temperaturami, pomyśl o wycieczce w styczniu lub lutym – wtedy temperatury są najprzyjemniejsze!

Kiedy jechać do Melaki?

Będąc w Malezji nie można pominąć tego kolorowego, postkolonialnego miasteczka wpisanego na listę UNESCO. Melaka leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, nad cieśniną Malakka, około 145 km na południe od Kuala Lumpur.

Styczeń jest tu miesiącem z najniższymi średnimi temperaturami (30°C) oraz najmniejszymi opadami deszczu; najcieplejszym miesiącem jest kwiecień (średnia temperatura to 32°C), a najbardziej mokrym – listopad. Temperatura morza przez cały rok wynosi tu od 28°C do 30°C. 

Melakę najlepiej odwiedzić w styczniu lub w lutym oraz w czerwcu, lipcu i sierpniu. Najmniej polecane są miesiące między październikiem a grudniem.

Melaka

Cameron Highlands kiedy jechać?

Jeśli marzą Ci się malezyjskie góry, pokryte tropikalnymi lasami i zielonymi plantacjami herbaty, a także... polami truskawkowymi, poprzetykane malowniczymi wodospadami oraz klimatycznymi buddyjskimi świątyniami, koniecznie skieruj swoje podróżnicze kroki ku Cameron Highlands.

Poza bajecznymi krajobrazami i okazją do atrakcyjnych wędrówek górskich o różnym stopniu trudności, niekłamaną zaletą tego obszaru jest zaznanie chwili wytchnienia od tropikalnych upałów. Czy temperatury rzędu od 14°C do 28°C nie brzmią kusząco?

O ile pora deszczowa nie przekreśla przyjemności zwiedzania malezyjskich miast, o tyle w górach, gdzie sednem jest wypoczynek na świeżym powietrzu, lepiej celować w porę suchą. Deszcz jest w Malezji powszechnym zjawiskiem, ale w rejonie Cameron Highlands najmniej padać powinno od stycznia do lutego oraz w czerwcu i lipcu. Sezon truskawkowy wypada mniej więcej między majem a sierpniem, ale dzięki sprawnie funkcjonującym farmom, te słodkie owoce dostępne są przez cały rok (według niektórych na truskawkowe łowy najlepiej wybrać się w, dość nieoczywistym, styczniu!).

Wybrzeże Zachodnie
(Wyspy Langkawi, Penang)

Najlepszym czasem na wypoczynek na rajskich plażach zachodniej Malezji jest okres od grudnia do marca. W tym okresie czeka Cię piękna, słoneczna pogoda, idealna na plażowanie. Najmniej korzystnym czasem na odwiedziny w tym rejonie jest okres od września do października, kiedy istnieje spore ryzyko natknięcia się na silne opady, dużą wilgotność powietrza oraz mniej dni słonecznych.

Luty jest tu z reguły najcieplejszym miesiącem, a wrzesień – najchłodniejszym. Z kolei styczeń to najbardziej suchy miesiąc, a październik – najbardziej mokry.

Rajski urlop na zachodnim wybrzeżu Malezji?
Plaża w Penang
Kiedy jechać na Penang?

Penang to duża, malezyjska wyspa, położona w północno-zachodniej części Półwyspu Malajskiego i słynąca nie tylko z rajskich krajobrazów, ale także ze swoich przysmaków.

Najbardziej suche miesiące, co przy kierunkach stricte związanych z plażowaniem ma kluczowe znaczenie, to grudzień-marzec, ze szczególnym uwzględnieniem stycznia i lutego – wtedy jednak jest też najgoręcej. Pora deszczowa przychodzi tu w kwietniu, a wrzesień i październik są zwykle najbardziej mokrymi miesiącami w całym roku.

Kiedy jechać na Langkawi?

Na Langkawi, popularnej, malezyjskiej wyspie, położonej u północno-zachodnich wybrzeży Malezji, szczyt sezonu turystycznego przypada na grudzień, styczeń i luty. Jak łatwo się domyślić, właśnie wtedy panuje tu najlepsza pogoda. Listopad i marzec jako pory graniczne też jeszcze mogą zapewnić Ci przyjemną pogodę na wakacje na Langkawi.

Temperatury na wyspie, bezpiecznie osłoniętej przez Sumatrę na zachodzie i kontynent malezyjski na wschodzie, przez cały rok oscylują w granicach 25-34 stopni Celsjusza.

Kolejka linowa na Langkawi (czasem można spotkać się z pisownią: Langkavi)
Wakacje na Tioman Island

Wybrzeże Wschodnie
(Wyspy Parhentian, Redang, Tioman)

Od listopada do lutego trwa pora deszczowa, która na wschodniej części Półwyspu Malajskiego jest dużo bardziej intensywna niż w zachodniej części kraju. Właśnie ze względu na wzmożone opady deszczu, duża część resortów oraz atrakcji turystycznych może być zamknięta.

W ciągu całego roku na wyspach wschodniego wybrzeża występują wysokie temperatury. Jednakże najlepszym okresem na odwiedziny jest okres od kwietnia do października, a w szczególności miesiące: maj, czerwiec, lipiec.

Luty jest miesiącem z najniższymi średnimi temperaturami, a listopad jest najbardziej mokry. Maj to najcieplejszy miesiąc, a czerwiec najbardziej suchy.  

Kiedy jechać na Perhentiany?

Lazurowa woda, ciepły piasek i relaksująca atmosfera sprawiają, że Wyspy Perhentian są szczególnie atrakcyjnym celem podróży na wschodnim wybrzeżu Malezji. Jest to grupka wysp, z których największe to Besar i Kecil. 

Aby zobaczyć to miejsce w jego najlepszym wydaniu, zaplanuj podróż w porze suchej (mniej więcej między kwietniem a wrześniem), a najlepiej między kwietniem a czerwcem (jest wtedy mniej turystów). Jeśli jednak interesuje Cię przede wszystkim nurkowanie na Perhentian Islands, wówczas pomyśl o sierpniu i wrześniu.

Wiele turystycznych usług i atrakcji zamyka się na czas pory monsunowej (październik-marzec), może to oznaczać np. trudności ze znalezieniem transportu na lądową część Malezji. Jeśli mimo wszystko planujesz podróż na wschodnie wybrzeże w porze deszczowej, wybierz luty – to powinien być najbardziej suchy miesiąc w trakcie tego trudnego sezonu. Zdecydowanie najbardziej odradzany jest w tym regionie listopad.

Wyspy Perhentian w Malezji (wschodnie wybrzeże)
Kuantan miasto na wschodnim wybrzeżu Malezji
Kiedy jechać do Kuantan?

Największe miasto we wschodniej części Malezji, położone u ujścia Rzeki Kuantan, znajduje się około 4h jazdy od stolicy kraju. Miasto słynie z pięknych okolicznych plaż, wiosek rybackich oraz dobrych warunków do windsurfingu.

Najlepszy czas na odwiedziny, to okres od kwietnia do października. Luty jest miesiącem z najniższymi średnimi opadami, a grudzień – z najwyższymi. Lipiec to najcieplejszy miesiąc, a styczeń – najzimniejszy.

Kiedy jechać na (malezyjskie) Borneo?

Malezyjską część Borneo najlepiej jest odwiedzić od lipca do końca września. W tym czasie masz największą szansę trafić na ciepłą pogodę i najmniejsze opady deszczu. Dodatkowo, wszystkie atrakcje turystyczne będą otwarte dla zainteresowanych.

Od listopada do lutego trwa pora deszczowa, co wiąże się z dużą ilością dni deszczowych. Obfite deszcze mogą też powodować różnego typu niebezpieczeństwa (powodzie, błotne osuwiska).

Ciepłe dni będą Ci towarzyszyć na Borneo praktycznie przez cały rok, chociaż w wysokich partiach gór w ciągu nocy temperatura może spaść do 0°C.

Słynny mieszkaniec Borneo - nosacz sundajski

Kuching

Średnie temperatury około 30° C będą Ci tu towarzyszyć cały rok. Najzimniejszym i najbardziej mokrym miesiącem jest styczeń.  Z kolei maj jest najcieplejszy, a lipiec najbardziej suchy.

Miri

Średnie temperatury około 30 C panują tu cały rok. Najbardziej mokrym miesiącem jest grudzień, a marzec najbardziej suchym.  Z kolei maj jest najcieplejszy, a lipiec najzimniejszy.

Sandakan

Średnie temperatury około 30° C towarzyszą turystom cały rok. Najbardziej mokrym miesiącem jest grudzień, a kwiecień najbardziej suchym.  Z kolei lipiec jest najcieplejszym miesiącem.

 

 Wakacje w Malezji od dawna są Twoim marzeniem? 

 Odezwij się do nas, a pomożemy Ci znaleźć najlepszy termin wyjazdu lub najlepszy kierunek,
jeśli znasz już datę swojego urlopu

Wakacje w Malezji przez cały rok!

Jeśli marzy Ci się niezapomniana podróż do Malezji, dobra informacja jest taka, że panujący tam klimat równikowy zachęca do odwiedzin niemalże przez cały rok! Co prawda zawsze możesz spodziewać się mniejszego lub większego deszczu, ale jest on tak typowy dla tropików, że warto się z nim zaprzyjaźnić.

Do wyjazdu zachęcają także wysokie temperatury, które w Malezji w ciągu roku wahają się od 28 do 32°C – a więc ciepło jest zawsze (trzeba więc wziąć małą poprawkę na używany przez nas powyżej termin: "najchłodniejszy miesiąc").

Oprócz deszczu, w zwiedzaniu Malezji przeszkadzać może także wysoka wilgotność powietrza oraz smog. Jesteśmy jednak przekonani, że dzięki powyższemu zestawieniu z podziałem na regiony, bez trudu znajdziesz idealny dla siebie czas na wycieczkę do Malezji.

Wyspy Perhentian
Malezja – najlepszy czas na wyjazd – podsumowanie

Wybierając się do Malezji, musisz mieć przede wszystkim na uwadze wysokie temperatury (podane i odczuwalne), wysoką wilgotność powietrza oraz możliwe deszcze. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody oraz zabezpieczeniu przed silnie święcącym słońcem.

Warto zabrać z sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie masz trekking po terenach górzystych, warto zadbać także o nieco cieplejszą odzież. W nocy w wyższych partiach górskich termometry wskazują nawet 0°C. 

Jeśli chcesz odpocząć na Wybrzeżu Zachodnim (Wyspy Penang i Langkawi) to najlepszym terminem na wyjazd będzie styczeń do marca. Warto unikać okresu między wrześniem a listopadem.

Jeśli planujesz błogi odpoczynek na Wschodnim Wybrzeżu, to najlepszym okresem na odwiedzenie tej części Malezji będą miesiące od kwietnia do października. Trzeba unikać okresu od listopada do lutego z powodu dużych opadów deszczu oraz zamkniętych niektórych resortów oraz atrakcji turystycznych.

Znana na całym świecie wyspa Borneo najlepszą pogodę na zwiedzanie oferuje od lipca do końca września. Na Borneo nie polecamy jechać w okresie od listopada do lutego, ze względu na monsun.

Średnia opadów dla zachodniej części Półwyspu Malajskiego, to 2500 mm, a dla wschodniej - 5080 mm. Największych opadów na terenie całej Malezji można się spodziewać od listopada do lutego.

Generalnie najlepszy czas na zwiedzanie i wypoczynek w Malezji, to okres od marca do października. W lipcu i sierpniu trwa wysoki sezon w Malezji, więc ceny też są wyższe niż zazwyczaj.

Zmiany klimatyczne są także widoczne w Malezji. Temperatury, w szczególności te odczuwalne, są coraz wyższe oraz występuje coraz więcej anomalii pogodowych, szczególnie w zakresie opadów.

Nie warto się zbyt przejmować osobistymi doświadczeniami osób, które odwiedziły dane miejsca kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas (oczywiście dotyczy to nie tylko Malezji!). Zmiany w klimacie na całym świecie są widoczne. W obecnych czasach najstarsi górale nie są stanie przewidzieć pogody!  

Wybierz najlepszy czas na odwiedzenie Kuala Lumpur
Wakacje na Tioman Island
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!