Kuala Lumpur – wielobarwny mix tradycji i nowoczesności

Stolica Malezji to wielobarwna mieszanka kultur i stylów, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Obok wysokich, lśniących wieżowców i ogromnych domów handlowych, dostrzeżemy architekturę kolonialną, chińskie i hinduistyczne świątynie oraz meczety.

Kuala Lumpur w pigułce

Stolica i zarazem największe miasto Malezji, leży w stanie Selangor w centralnej części Półwyspu Malajskiego i na zachodnim wybrzeżu kraju. W mieście o powierzchni prawie 234 km2 żyje ponad 1,6 mln ludzi.

Panuje tu klimat równikowy, co oznacza że jest ciepło przez cały rok, ale również występują duże opady deszczu, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i wiosennych. Temperatury w ciągu roku utrzymują się na stałym, wysokim poziomie i średnio wynoszą 27 stopni Celsjusza. Jeśli zastanawiasz się kiedy jechać do Malezji - podpowiadamy w tym artykule: Kiedy jechać do Malezji?

Spędzając wczasy w Malezji warto zabawić tu dłużej, by poznać wszystkie oblicza i odkryć największe atrakcje tego miasta.

Jak dotrzeć i poruszać się po Kuala Lumpur?

Trochę ponad 40 km od miasta znajduje się największy w Malezji i jeden z największych w tej części świata port lotniczy. Lotnisko KLIA (Kuala Lumpur International Airport), bo o nim mowa, jest naprawdę ogromne, potrzeba przejść dobrych kilka kilometrów, aby dostać się z terminalu do postoju taksówek, przystanku autobusowego lub stacji szybkiej kolei KLIA.

Najszybszą formą podróżowania z lotniska do miasta jest kolejka KLIA, która pokonuje trasę w 28 minut. Koszt biletu wynosi 55 MYR, czyli około 53 zł. Kolej zatrzymuje się na centralnej stacji miasta KL Sentral. Tańszą opcją transportu są autobusy, jednak ze względu na uciążliwe korki, z którymi boryka się Kuala Lumpur, podróż zajmuje znacznie więcej czasu.

Po mieście poruszać można się za pomocą taksówek, autobusów, kolei miejskich: KTM Komuter, Koleje Kuala Lumpur, Putra LRT i Star LRT.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur?

Kuala Lumpur podzielone jest na 11 dzielnic, z czego serce miasta tworzą 3 dzielnice nazywane Złotym Trójkątem i są to: biznesowa dzielnica KL, handlowa Bukit Bintang oraz Chinatown. To właśnie tu znajdują się największe atrakcje tego kolorowego miasta.

Najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką stolicy Malezji są słynne bliźniacze wieże Petronas Towers, jedne z najwyższych na świecie. U ich stóp znajduje się największy w mieście dom handlowy – Suria KLCC. Najlepszą porą na odwiedzenie wież jest wieczór. Wówczas budowle są pięknie podświetlone, a na sztucznym jeziorze u ich stóp odbywają się pokazy światła i fontann.

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Kuala Lumpur jest Menara Kuala Lumpur, czyli najwyższa wieża telekomunikacyjna w mieście. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy oraz restauracja. Gwarantujemy, że kolacja z pięknym widokiem na całe miasto bedzie idealnym zwieńczeniem wycieczki do tego niezwykłego miasta.

Koniecznie warto zajrzeć do Perdana Lake Gardens, ogromnego parku w okolicy Malezyjskiego Parlamentu. Cały teren podzielony został na mniejsze, tematyczne ogrody m.in. Motyli Park czy Ogród Orchidei. Największą atrakcją Lake Gardens jest jednak Park Ptaków, zamieszkany przez wiele egzotycznych gatunków – papugi, tukany i hornbille.

Zwiedzanie miasta nie może obejść się bez wizyty w Chinatown i okolicach ulicy Petaling. Mnóstwo sklepików, herbaciarni, czerwonych lampionów i typowo chińska architektura tworzą niesamowity klimat. Będąc w tej części miasta warto zajrzeć na Central Market, gdzie kupić można dosłownie wszystko: rękodzieło, pamiątki, biżuterię czy smakołyki.

Jeśli już jesteśmy przy zakupach, to nie można pominąć zakupowego raju, czyli dzielnicy Bukit Bintang.

Na Wzgórzu Robson, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto, znajduję się robiące ogromne wrażenie chińska świątynia Thean Hou.

Warto wybrać się na wycieczkę za miasto, by odwiedzić niezwykłe jaskinie – Batu Caves. Prócz rezerwatu przyrody znajdują się tu hinduistyczne świątynie z ogromnymi posągami bóstw.

Kuala Lumpur ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. W tym różnorodnym i pełnym kontrastów mieście, każdy znajdzie coś dla siebie!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!