• Home
  • Malezja
  • Kuala Lumpur – wielobarwny mix tradycji i nowoczesności

Kuala Lumpur – wielobarwny mix tradycji i nowoczesności

Stolica Malezji to wielobarwna mieszanka kultur i stylów, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Obok wysokich, lśniących wieżowców i ogromnych domów handlowych, dostrzeżemy architekturę kolonialną, chińskie i hinduistyczne świątynie oraz meczety.

Kuala Lumpur w pigułce

Stolica i zarazem największe miasto Malezji, leży w stanie Selangor w centralnej części Półwyspu Malajskiego i na zachodnim wybrzeżu kraju. W mieście o powierzchni prawie 234 km2 żyje ponad 1,6 mln ludzi.

Panuje tu klimat równikowy, co oznacza że jest ciepło przez cały rok, ale również występują duże opady deszczu, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i wiosennych. Temperatury w ciągu roku utrzymują się na stałym, wysokim poziomie i średnio wynoszą 27 stopni Celsjusza. Jeśli zastanawiasz się kiedy jechać do Malezji - podpowiadamy w tym artykule: Kiedy jechać do Malezji?

Spędzając wczasy w Malezji warto zabawić tu dłużej, by poznać wszystkie oblicza i odkryć największe atrakcje tego miasta.

Jak dotrzeć i poruszać się po Kuala Lumpur?

Trochę ponad 40 km od miasta znajduje się największy w Malezji i jeden z największych w tej części świata port lotniczy. Lotnisko KLIA (Kuala Lumpur International Airport), bo o nim mowa, jest naprawdę ogromne, potrzeba przejść dobrych kilka kilometrów, aby dostać się z terminalu do postoju taksówek, przystanku autobusowego lub stacji szybkiej kolei KLIA.

Najszybszą formą podróżowania z lotniska do miasta jest kolejka KLIA, która pokonuje trasę w 28 minut. Koszt biletu wynosi 55 MYR, czyli około 53 zł. Kolej zatrzymuje się na centralnej stacji miasta KL Sentral. Tańszą opcją transportu są autobusy, jednak ze względu na uciążliwe korki, z którymi boryka się Kuala Lumpur, podróż zajmuje znacznie więcej czasu.

Po mieście poruszać można się za pomocą taksówek, autobusów, kolei miejskich: KTM Komuter, Koleje Kuala Lumpur, Putra LRT i Star LRT.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur?

Kuala Lumpur podzielone jest na 11 dzielnic, z czego serce miasta tworzą 3 dzielnice nazywane Złotym Trójkątem i są to: biznesowa dzielnica KL, handlowa Bukit Bintang oraz Chinatown. To właśnie tu znajdują się największe atrakcje tego kolorowego miasta.

Najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką stolicy Malezji są słynne bliźniacze wieże Petronas Towers, jedne z najwyższych na świecie. U ich stóp znajduje się największy w mieście dom handlowy – Suria KLCC. Najlepszą porą na odwiedzenie wież jest wieczór. Wówczas budowle są pięknie podświetlone, a na sztucznym jeziorze u ich stóp odbywają się pokazy światła i fontann.

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Kuala Lumpur jest Menara Kuala Lumpur, czyli najwyższa wieża telekomunikacyjna w mieście. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy oraz restauracja. Gwarantujemy, że kolacja z pięknym widokiem na całe miasto bedzie idealnym zwieńczeniem wycieczki do tego niezwykłego miasta.

Koniecznie warto zajrzeć do Perdana Lake Gardens, ogromnego parku w okolicy Malezyjskiego Parlamentu. Cały teren podzielony został na mniejsze, tematyczne ogrody m.in. Motyli Park czy Ogród Orchidei. Największą atrakcją Lake Gardens jest jednak Park Ptaków, zamieszkany przez wiele egzotycznych gatunków – papugi, tukany i hornbille.

Zwiedzanie miasta nie może obejść się bez wizyty w Chinatown i okolicach ulicy Petaling. Mnóstwo sklepików, herbaciarni, czerwonych lampionów i typowo chińska architektura tworzą niesamowity klimat. Będąc w tej części miasta warto zajrzeć na Central Market, gdzie kupić można dosłownie wszystko: rękodzieło, pamiątki, biżuterię czy smakołyki.

Jeśli już jesteśmy przy zakupach, to nie można pominąć zakupowego raju, czyli dzielnicy Bukit Bintang.

Na Wzgórzu Robson, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto, znajduję się robiące ogromne wrażenie chińska świątynia Thean Hou.

Warto wybrać się na wycieczkę za miasto, by odwiedzić niezwykłe jaskinie – Batu Caves. Prócz rezerwatu przyrody znajdują się tu hinduistyczne świątynie z ogromnymi posągami bóstw.

Kuala Lumpur ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. W tym różnorodnym i pełnym kontrastów mieście, każdy znajdzie coś dla siebie!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.