Skip to main content

Langkawi – tropikalny przystanek w podróży przez Malezję

Langkawi to taki mały, tropikalny raj z szerokimi plażami, turkusową wodą, oszałamiającymi zachodami słońca i wnętrzem pokrytym dżunglą. Wyspa (a właściwie archipelag 104 wysepek, z których największą jest właśnie Langkawi, a 5 innych widocznych jest tylko podczas odpływu) leży na Morzu Andamańskim, u północno-zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego.

Jest to popularny, wakacyjny kierunek podróży, także wśród samych Malajczyków. Langkawi jest bliską sąsiadką innej, chętnie odwiedzanej prze turystów, malezyjskiej wyspyPenang (dzielą je zaledwie ok. 3 h promem).

Palma na plaży, Langkawi

Gotowy na niezapomnianą przygodę?

Sprawdź nasze wycieczki po Malezji!

Czy warto jechać na Langkawi?

Adekwatnej byłoby powiedzieć: „lecieć” (na wyspie znajduje się port lotniczy) lub „płynąć” (np. z Penang lub Buterrworth). W każdym razie na pewno warto! Poniżej podpowiemy ci, dlaczego:

Doskonałe miejsce wypoczynku

Langkawi to przede wszystkim doskonałe miejsce wypoczynku, szczególnie jeśli już jakiś czas intensywnie podróżowałeś po Azji i szukasz chwili wytchnienia. Niektórzy obawiają się, że jest tu głośno i tłoczno, ale ci, którzy odwiedzili wyspę nie potwierdzają tych doniesień, wręcz przeciwnie – polecają ją jako miejsce relaksu.  

Strefa wolnocłowa

Co jeszcze wyróżnia Langkawi na tle innych zakątków Azji? Jest to strefa wolnocłowa, co oznacza m. in. możliwość zakupu alkoholu (ale także papierosów, słodyczy, kawy czy herbaty) w naprawdę niskich cenach. Warto w tym celu odwiedzić specjalne sklepy duty free, gdyż poza nimi ceny towarów będą standardowe (a nawet nieco wyższe niż w lądowej części Malezji), zaś w restauracjach, z racji tego, że jesteś w kraju muzułmańskim, alkoholu możesz nie uświadczyć w ogóle.

Baza wypadowa

Langkawi to także świetna baza wypadowa do eksplorowania okolicznych rajskich wysepek, wliczając w to pobliską Tajlandię! Z Langkawi na Koh Lipe jest około 1,5 h podróży promem.

Wypożyczalnie aut i skuterów (pamiętaj o ruchu lewostronnym!) funkcjonują tu bardzo sprawnie i oferują stosunkowo niskie ceny (turyści chwalą sobie także ceny paliwa), dlatego bez problemu zorganizujesz sobie wypoczynek na miarę swoich potrzeb.

Miejsce dla każdego

Bardzo chętnie spędzają tu czas Malezyjczycy wraz ze swoimi rodzinami. Również turyści z zagranicy, podróżujący z dziećmi, będą z tej lokalizacji zadowoleni. Wieczorne, imprezowe życie na plażach skusi zapewne młodszych (również duchem) podróżników. Langkawi to miejsce niezwykle różnorodne, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o atrakcje, jak i przedziały cenowe.

Kiedy jechać na Langkawi?

Langkawi jest wyspą bardzo korzystnie ulokowaną pomiędzy malezyjskim lądem a Sumatrą (Indonezja), dzięki czemu warunki pogodowe są tu dość łagodne. Przez większą część roku jest gorąco i wilgotno ze sporadycznymi opadami deszczu.

Dzięki w miarę stabilnemu klimatowi, możesz tu przyjechać w zasadzie o każdej porze roku i czerpać pełną satysfakcję z wakacji, choć najgoręcej polecane są miesiące od listopada do kwietnia. W ciągu dnia możesz się tu wówczas spodziewać temperatur od 30 do 35 °C, zaś nocą – około 28 °C.

Szczyt sezonu turystycznego na Langkawi  to miesiące od stycznia do marca – morze jest też wówczas najbardziej spokojne, co sprzyja wszelkim sportom i zabawom wodnym.

Między kwietniem a sierpniem, choć zdarza się pochmurne niebo, opady deszczu a nawet burze z piorunami, również można spędzić wymarzone wakacje na Langkawi – ulewy są zwykle krótkotrwałe, występują popołudniami i przyjemnie obniżają temperaturę. Wakacje poza głównym sezonem oznaczają też, jak zawsze, mniejsze tłumy i niższe ceny.

Pora monsunowa z intensywnymi opadami deszczu przypada między wrześniem a październikiem. Nawet w porze deszczowej na Langkawi nie brakuje atrakcji, nie należy się jej zatem zbytnio obawiać, do czego zawsze gorąco namawiamy! Pada około 2h po południu, przy czym w ciągu dnia możesz przez ok. 7 godzin cieszyć się słońcem. Atutem pory deszczowej są przyjemniejsze temperatury (ok. 27°C) i bujna soczysta przyroda, wadą – morze będzie wówczas bardziej niespokojne, co może ograniczyć niektóre aktywności wodne.

Co robić na Langkawi?

Kolejka linowa

To wspaniała atrakcja, która pozwoli ci objąć wzrokiem całe piękno wyspy z lotu ptaka i to zaledwie w 15 minut! Turkusowa woda Morza Andamańskiego, rozrzucone po niej wysepki, zielona dżungla, malownicze wzgórza, majacząca w oddali Tajlandia i Indonezja – a wszystko to w zasięgu twojej ręki, no może raczej – oczu.

Musisz wystartować z Oriental Village w pobliżu plaży Kok. Przed tobą 2 stacje kolejki z platformami widokowymi (podjazd pod stację środkową jest najbardziej stromy). Kolejka linowa Langkawi jest ewenementem na skalę światową, z uwagi na najdłuższe zawieszenie pomiędzy dwiema stacjami. Punkt docelowy przejażdżki kolejką stanowi szczyt Mat Cincang o wysokości 708 m n.p.m. Cała trasa ma długość 2,1 km.

Sky Bridge

Pozostając przy atrakcjach „na wysokościach”, nie sposób nie wspomnieć o podniebnym moście, który rozpościera się ponad lasem deszczowym, prowadząc z górnej stacji kolejki liniowej ku pobliskiemu szczytowi. Most wisi na wysokości 700 m, a podtrzymuje go 82-metrowa, niebieska wieża. Jego długość wynosi 125 m.

Kolejka Linowa Langkavi
Langkavi Sky Bridge
Kilim Karst Geoforest Park

Lasy namorzynowe

Na Langkawi mieszczą się duże obszary lasów namorzynowych, które stanowią naturalną ochronę przed wzburzonym morzem i są domem dla mnóstwa barwnych przedstawicieli świata dzikiej przyrody. Wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest wycieczka łodzią przez namorzyny i jaskinie wapienne (teren Kilim Karst Geoforest Park), obserwując toczące się wokół życie ptaków, małp i innych egzotycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Island Hopping

To popularna atrakcja Langkawi, podczas której, przemieszczając się łodzią, można poznać pobliskie, idylliczne wysepki, np. Dayang Bunting ze słodkowodnym jeziorem „Ciężarnej Dziewicy” (wg legendy kąpiel w nim sprzyja płodności) czy Beras Basah, która jest doskonałym miejscem do szaleństw wodnych (znajduje się tu molo, wypożyczalnia sprzętów wodnych i mnóstwo ciekawskich małpek). Rajd po okolicznych wyspach spodoba się też miłośnikom nurkowania (szczególnie polecana jest  Pulau Payar) – można wówczas liczyć na większą przejrzystość wody i bogatsze życie morskie.

Akwarium morskie

Jeśli nie skusisz się na nurkowanie na Langkawi, nic straconego! Możesz podziwiać życie wodne suchą stopą w lokalnym akwarium. Znajdziesz tu około 4000 gatunków stworzeń morskich, których część możesz podziwiać w oszklonym, 15-metrowym tunelu.

Langkawi Wildlife Park

Tutejszy park dzikiej przyrody zwiedzisz osłoniętymi dachem ścieżkami, dzięki czemu możesz podziwiać tutejsze atrakcje bez względu na warunki pogodowe. Wewnątrz można się poczuć jak w samym środku lasu deszczowego. Park zamieszkuje ok. 150 gatunków ptaków, ssaków i gadów, nie tylko z Azji, ale także z Afryki, Australii czy Ameryki Południowej (są to głównie małe, łatwe w utrzymaniu zwierzęta).

Underwater World Langkawi

Plaże Langkawi

Jeśli marzy ci się rajski wypoczynek na szerokich, piaszczystych plażach, Langkawi będzie dobrym wyborem. Na wyspie masz aż 10 głównych plaż do wyboru (publiczne i należące do terenu hoteli), nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by znaleźć jakieś ciche, dzikie zakątki nad wodą tylko dla siebie.

W celach plażowniczych najlepiej kierować się na północne i zachodnie wybrzeże wyspy. Plaże Lagkawi są szerokie i piaszczyste, co bardzo cenią sobie turyści. Są też bardzo komfortowe, niezbyt zatłoczone, nie ma problemu z wypożyczeniem leżaków - sprawdzą się więc idealnie w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych, a wieczorem, zmienią w tętniącą życiem imprezę pod gołym niebem. Powtórzymy więc już któryś raz: na Langkawi dla każdego coś dobrego.

Poznaj naciekawsze plaże Langkawi (wypunktowane od północy w kierunku zachodnim i w dół – ku południu wyspy). Plaża to po malajsku „pantai”:

Langkawi - widok na plażę Tanjung Rhu
 • Tanjung Rhu
  Plaża na północnym wybrzeży Langkawi – niezwykle malownicza, kusząca białym piaskiem i krystaliczną, turkusową wodą oraz spokojną atmosferą. Niektóre jej odcinki są prywatne, a więc dostępne jedynie dla gości danego ośrodka wypoczynkowego.

 • Pantai Pasir Hitam
  Również ulokowana na północnym wybrzeżu, słynna plaża o czarnych piaskach. To dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi – znajduje się tu plac zabaw, zaplecze sanitarne oraz lokalny ryneczek.

 • Teluk Yu
  Zwana także „Zatoką Rekinów”, to spokojna plaża na północy Langkawi. Czeka tu na ciebie ponad kilometr białego piasku i malownicze, granitowe głazy, zdobiące wybrzeże. Odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi (plac zabaw), jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku (narty wodne, surfing).
 • Pantai Pasir Tengkorak
  Piękna i zaciszna plaża, na którą wchodzi się przez malowniczy park. Z tutejszego wybrzeża możesz zobaczyć Tajlandię (oddaloną o jakieś 10 km). Nie ma tu zbyt rozbudowanej infrastruktury, można się za to cieszyć do woli białym piaskiem i lazurową wodą.

 • Pantai Kok
  Piękna plaża na zachodnim wybrzeżu Langkawi – szeroka na 20 i długa na 700 m. Otoczona wzgórzami oraz drzewami lasu deszczowego, stanowi przyjemne miejsce wypoczynku. Znajduje się tu kilka luksusowych hoteli. Niedaleko mieści się latarnia morska. Plażując tu nie zapomnij zaliczyć głównej atrakcji Langkawi – kolejki linowej!

 • Pantai Cenang
  Jest to najdłuższa plaża na wyspie, położona w południowej części zachodniego wybrzeża i rozciągająca się na długości ok. 2 km. Mieści się przy niej sporo hoteli, kilka bardzo dobrych restauracji, sklepów „duty free” oraz największe w Malezji akwarium. Jest to jedne z lepszych miejsc do oglądania zachodów słońca.

 • Pentai Tengah
  Położona tuż przy Cenang, może być uznawana za jej przedłużenie w kierunku południowym. Długość tego piaszczystego (zdecydowanie bardziej zacisznego niż popularna poprzedniczka) raju wynosi około 600 m.
Langkawi - orzeł jest symbolem wyspy
Transport na wyspie Langkawi

Na Langkawi nie funkcjonuje transport publiczny, ale po wyspie można komfortowo przemieszczać się taksówką lub wynajętym samochodem czy skuterem, ewentualnie rowerem. Czas przejazdu samochodem ze wschodu na zachód wyspy, to około 45 min. Obowiązuje ruch lewostronny!

Okoliczne wyspy można zwiedzać wynajętą łodzią.

Co zjeść na Langkawi?

Jedzenie w głównych centrach turystycznych Langkawi nie będzie najtańsze, ale wystarczy dobrze poszukać, a w jakiejś niepozornej, bocznej uliczce można znaleźć pyszną kuchnię w przyzwoitej cenie. Świetnym miejscem na degustowanie lokalnych przysmaków są nocne targi, organizowane regularnie w różnych częściach wyspy. Jakich potraw warto spróbować podczas wakacji na Langkawi?

Satay – typowy street-food na Langkawi – przepyszne mięsne szaszłyki z kurkumą i sosem orzechowym.

Nasi Campur – to po prostu mieszanka ryżu i różnych dodatków, jak np. kurczak, tofu czy warzywa.

Ikan bakar – dosłownie oznacza to „przypaloną rybę”, ale na szczęście chodzi tylko o rybę grillowaną, wcześniej marynowaną, a podaną z pikantnym sosem.

Sambal – to pikantny sos chili, pełniący rolę dodatku do innych dań. Na Langkawi można go dostać w przepysznej, czerwonej wersji, na bazie pasty rybnej.

Laksa – coś dla miłośników owoców morza. Jest to rodzaj zupy na bazie ryby lub krewetek, z grubym makaronem domowej roboty i dodatkiem np. gotowanego jajka.

Wołowina „Rendang” – rodzaj gulaszu curry, gdzie drobno krojone mięso jest gotowane z curry przez długi czas, aż nasiąknie smakiem, a sos praktycznie wyparuje. Danie podaje się z ryżem i jeśli ktoś lubi ostrzejsze jedzenie, to można dodać sos sambal.

Ice Kacang – deser na bazie drobno posiekanego lodu, polanego słodkim syropem owocowym z dodatkiem galaretki, kukurydzy, orzeszków ziemnych oraz fasolki.

Durian – chyba najbardziej kontrowesyjny owoc na świecie. Malezyjczycy kochają duriany, więc jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś lub po prostu jesteś fanem tego owocu, na Langkawi znajdziesz wiele okazji, by go skonsumować.

Owoce morza – jako że Langkawi to wyspa, siłą rzeczy jest to doskonałe miejsce na zajdanie się różnego rodzaju owocami morza.

Rajski wypoczynek na Langkawi
Czas na Langkawi!

Langkawi określane jest jako miejsce autentyczne i o dużym potencjale. A my jak najbardziej się z tym zgadzamy! W takich lokalizacjach można zaznać zarówno egzotyki, jak i cywilizacji na wysokim poziomie, można korzystać z dobrodziejstw centrum, ale też pobuszować po rajskich zakątkach. Jeśli masz ochotę odwiedzić  malezyjską wyspę Langkawi, nasze biuro podróży z przyjemnością przygotuje program wycieczki skrojony specjalnie pod ciebie. Napisz do nas już teraz i zaplanuj swoją wymarzoną wycieczkę do Malezji!

W naszym serwisie COVID sprawdzisz, które kraje Azji otworzyły już swoje granice dla turystów.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!