Bezpieczeństwo w Mjanmie / Birmie. Przewodnik


Mjanma (dawniej: Birma) cieszy się coraz większa popularnością wśród turystów. Zachwyca wspaniałymi świątyniami, ciekawą kuchnią oraz gościnnością. Często jednak dochodzą do nas niepokojące doniesienia odnośnie sytuacji politycznej kraju. Czy zatem w Mjanmie / Birmie można czuć się bezpiecznie?

Mjanma jest stosunkowo bezpiecznym krajem, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, tj. podróżowaniu czy rozmowach z mieszkańcami. Jeśli będziemy omijać niebezpieczne regiony (o nich niżej) i zachowamy czujność i ostrożność podczas spacerów oraz zakupów – nie powinniśmy się niczego obawiać. W Mjanmie, tak jak i w innych krajach, są kieszonkowcy, oszuści i złodzieje. Pieniądze i ważne dokumenty, zwłaszcza paszport, zawsze powinny się mieć przy sobie, rozlokowane w kilku miejscach (torebka, plecak, kieszenie).

Przed podróżą, należy odwiedzić stronę internetową MSZ, gdzie umieszczane są informacje o aktualnych zagrożeniach w Mjanmie.


Kobieta z plecakiem w Bagan
Tradycyjny autobus miejski
Ochrona przeciw komarom w Azji

Niebezpieczne regiony Mjanmy / Birmy

Z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej odradza się podróżowanie do kilku regionów Mjanmy. W wielu miejscach obowiązuje całkowity zakaz wjazdu albo możliwość zwiedzania tylko z miejscowym przewoźnikiem, po uzyskaniu zgody Ministerstwa (Tourism Regulation Departament). W przypadku zboczenia z wytyczonego szklaku, grozi zatrzymanie przez patrol policyjny i zatrzymanie paszportu. W wielu miejscach, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu, występują ukryte miny przeciwpiechotne.

Zaleca się unikania podróży w regiony:

Rakhine

Z uwagi na trwające zamieszki na tle etniczno-religijne zaleca się rezygnację z odwiedzenia tego regionu (południowo-zachodnia część Mjanmy / Birmy). Wyjątkiem jest kurort turystyczny Ngapali. Sytuacja w tym regionie rozwija się bardzo dynamicznie, ograniczenia w poróżowaniu bardzo często się zmieniają.

Kachin

Z uwagi na trwający konflikt zbrojny, niedostępny jest dla ruchu turystycznego stan Kachin (z wyjątkiem rejonów Myitkyina, Bamaw i Putao – tu mogą być ogłaszane godziny policyjne).

Północna część stanu Shan

W Lashio, Muse i Thibaw trwają walki grup etnicznych, obowiązuje tu zakaz wjazdu bez zezwolenia.

Jeśli planujemy samodzielną podróż po Mjanmie / Birmie, koniecznie należy sprawdzać aktualne informacje dotyczące ograniczeń w podróżowaniu na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy.

Mapa Mjanmy
Bezpieczeństwo w hotelach

Ostrożność warto zachować również w hotelach, zwłaszcza o osobiste rzeczy. Po dotarciu, powinniśmy sprawdzić zamek w drzwiach, okna oraz wyjścia ewakuacyjne. Wartościowe rzeczy należy chować w sejfie albo skrytce przy recepcji. Nawet podczas krótkiej nieobecności lepiej nie zostawiać na widoku aparatu, pieniędzy czy telefonu. Nie wpuszczajmy też nieznajomych do pokoju. Na wypadek zabłądzenia w gąszczu niemal identycznych uliczek, warto zapisać sobie nazwę hotelu oraz dokładny adres.

Codzinne życie na ulicach Yangon (Rangun)
Bezpieczeństwo na ulicach Mjanmy / Birmy

Mjanma jest bezpiecznym krajem, ale i tu zdarzają się złodzieje i oszuści, zwłaszcza w miejscowościach i dzielnicach typowo turystycznych. Podczas spacerów wartościowe rzeczy należy mieć zawsze blisko siebie, w miejscu trudno dostępnych dla potencjalnego złodzieja. Podczas zakupów nie zapominajmy o torebce, nie pokazujmy zawartości portfela.

Lepiej unikać wieczornych spacerów, zwłaszcza po starszych dzielnicach.

Podczas rozmowy z mieszkańcami, lepiej nie schodzić na tematy polityczne i religijne – może to spowodować konflikt. Warto też pamiętać o odpowiednim ubiorze podczas wizyt w świątyniach, inaczej nie zostaniemy wpuszczeni. Przydatna jest w tym celu chusta, którą można okryć ramiona.

Podróżowanie po Mjanmie / Birmie

Podróżowanie po Mjanmie jest bezpieczne i tanie. Najpopularniejszym środkiem transportu są tutaj autobusy. Należy jednak liczyć się z czasem – z Rangun do Bagan droga zajmuje około 11 godz. Bilety należy kupować w wyznaczonych miejscach, w okienkach albo w autobusie. Nigdy na ulicach – są to fałszywe bilety, które nie upoważniają do przejazdu. Podczas podróży, potrzebne rzeczy należy mieć zawsze blisko siebie. Podczas postojów nie zostawiajmy plecaków oraz torebek z pieniędzmi i dokumentami bez opieki.

Drogi w Mjanmie są raczej w złym stanie technicznym. Podczas podróży taksówką, pamiętajmy zawsze o zapięciu pasów!

Turysta w Szwedagon
Turystka w Bagan
Wycieczka do Bagan
Szczepienia i profilaktyka

Zalecane szczepienia

Obowiązkowe/zalecane szczepienia należy wykonać na 4-6 tygodni przed podróżą do Mjanmy. Nawet jeśli byliśmy szczepieni przeciw niektórym chorobom, powinno się poddać szczepieniom przypominającym. Na co warto się zaszczepić przed wyjazdem do Mjanmy / Birmy?

  • Błonica
  • Tężec
  • Odra
  • Różyczka
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Dur brzuszny
  • Wścieklizna
  • Cholera
  • Japońskie zapalenie mózgu

W Mjanmie, głównie na terenach wiejskich, występują zachorowania na malarię. W Rangunie i Mandalay nie ma ryzyka zarażenia. Na malarię nie ma szczepień, ale przed wyjazdem warto udać się do lekarza po wypisanie recepty na lek przeciwmalaryczny: atovaquone/proguanil, doxycyclinum lub mefloquine. Nie stosuje się leku o nazwie Chloroquine, ponieważ nie jest skuteczny w tym regionie świata.

Należy pamiętać też o zachowaniu indywidualnych środków bezpieczeństwa, czyli stosowanie repelentów, zakładanie odzieży z długimi rękawami i nogawkami, spadnie pod moskitierą czy unikać terenów o wzmożonej aktywności komarów.

Ochrona przed słońcem

Mjanma to egzotyczny kraj, w którym poznamy ciekawą kulturę, zobaczymy setki świątyń, nawiążemy nowe znajomości, rozsmakujemy się w wyśmienitej kuchni oraz wygrzejemy się. W sezonie letnim, temperatury powietrza sięgają 40 stopni Celsjusza! Nawet jeśli lubimy takie temperatury, zdrowie powinno być na pierwszym miejscu. Zawsze powinniśmy pamiętać o kremach z filtrem, który uchroni nas przed szkodliwym działaniem UV. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych (również z filtrem) oraz przewiewnym ubraniu. W godzinach największego słońca warto wybrać się na obiad albo skryć się w świątyni czy w muzeum – w Mjanmie jest ich naprawdę wiele!

Mieszkanki Mjanmy chronią skórę przed słońcem… thanaką. Jest to sproszkowane drewno drzew z gatunku Murraya lub Limonia acidissima wymieszane z wodą. Taką maź nakłada się na czoło, policzki, nos. Chroni to nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale i jest pewną formą makijażu!

Obowiązkowo zawsze powinniśmy mieć przy sobie butelkę wody.

Przed podróżą do Mjanmy / Birmy

Przed podróżą nie tylko do Mjanmy, ale i w każdy inny zakątek świata, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zarejestrowania się w internetowym systemie Odyseusz. Zgłoszenie podróży trwa kilka minut, nie trzeba nawet zakładać profilu. Wpisuje się swoje dane, dokładne miejsce podróży, długość pobytu za granicą, numer telefonu i adres zamieszkania. W wielu sytuacjach może to nawet uratować życie. Strona internetowa Odyseusza: https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel

Ważne adresy

Placówka dyplomatyczna

W Mjanmie (dawniej: Birmie) nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również w Mjanmie.

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Tel. +6620797300
Fax. +6620797303

Przydatne linki:

Mjanma - wazne linki i adresy
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!