Kiedy jechać do Mjanmy / Birmy?

Kiedy można lecieć do Birmy?

Witaj na podróżniczym szlaku!

Zastanawiasz się, kiedy można lecieć do Azji? Które kraje Azji Południowo-Wschodniej już otworzyły swoje granice dla turystów? Gdzie i na jakich zasadach możesz polecieć na wakacje w wybranym przez siebie terminie? Gdzie szukać aktualnych informacji na temat koronawirusa w Azji?

Chętnie pomożemy! W naszym Servisie Covidowym znajdziesz aktualne informacje na temat zasad wjazdu do krajów Azji Południowo-Wschodniej w dobie pandemii. Na bieżąco uzupełniamy informacje odnośnie szczepień, kwarantanny, wiz, ubezpieczeń i lotów.

Jeśli tęsknisz za tropikalnym klimatem, egzotycznymi smakami i przygodą, odezwij się do nas już dziś!

Do zobaczenia w Azji!

Birma, a właściwie Mjanma, zwana także Krajem Miliona Świątyń, położona jest na Półwyspie Indochińskim, granicząc z Bangladeszem, Indiami, Chinami, Laosem i Tajlandią. Mjanma wciąż jest dużo rzadziej odwiedzanym krajem przez turystów niż jej sąsiedzi. Jeśli zastanawiacie się, kiedy najlepiej jechać do Mjanmy / Birmy – zapraszamy do lektury!

Najlepszy czas na wakacje w Mjanmie / Birmie, to okres od listopada do lutego. Szanse na deszcz są wtedy bardzo małe, a temperatury nie będą męczące. Dodatkowo wilgotność powietrza nie będzie wysoka, a w nocy temperatury mogą spaść poniżej 20°C.

Kiepskim wyborem jest natomiast wyjazd w porze deszczowej, czyli między majem a październikiem. W tym czasie panują ciężkie upały i duża wilgotność powietrza. Największych opadów i bardzo wysokiej wilgotności powietrza można się spodziewać w okresie od czerwca do sierpnia.

Wyjazd między marcem a majem również wydaje się średnim pomysłem. Wciąż trwa pora sucha, ale temperatury stają się dość uciążliwe do zwiedzania.

Birma - zwiedzanie łodzią
Geografia Mjanmy

Mjanma (Birma), to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim, wzdłuż rzeki Irawadi. Zajmuje powierzchnię 676,5 tys. km² i sąsiaduje z: Chinami, Laosem, Bangladeszem, Tajlandią oraz Indiami. Stolicą i największym miastem jest Rangun.

Mjanma jest krajem bardzo zróżnicowanym biologicznie. Mieszka tu m.in. 314 gatunków ssaków, 1131 gatunków ptaków czy 293 gatunków gadów. Rośnie tu również okoł 16000 gatunków roślin.

Birma jest największym krajem w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej.


Pogoda i klimat Mjanmy / Birmy

Mjanmę można podzielić na dwie strefy klimatyczne lub inaczej – na dwie strefy geograficzne: na północy kraju, w tak zwanej Górnej Mjanmie, panuje klimat podzwrotnikowy, a na południu – w Dolnej Mjanmie – klimat zwrotnikowy monsunowy.

Północna część kraju to klimat podzwrotnikowy pośredni z odmianą monsunową. W niższych partiach średnia roczna temperatura oscyluje w granicy 25°C. Obszary kraju położone na dalekiej północy (regiony górskie w pobliżu z granicy z Chinami) cechują się chłodnym klimatem, ze średnią roczna temperaturą 10°C. W najwyższych partiach pasma górskiego Hengduan Shan mrozy występują praktycznie cały rok. Tereny te są przykryte śniegiem niemalże bez przerwy. Granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości 4 000 m n.p.m.  

W większej części kraju panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Tutaj pogodę można podzielić na trzy pory: suchą chłodną, suchą gorącą oraz porę deszczową. Pora sucha chłodna trwa od listopada do lutego, pora sucha gorąca od marca do maja, a pora deszczowa zaczyna się na przełomie maja/czerwca i trwa mniej więcej do końca października. W porze suchej średnie temperatury wahają się w okolicach 22-32°C (im dalej na południe, tym cieplej), natomiast w porze deszczowej są wyższe i oscylują między 30-35°C.

Wysokość opadów zależy od wiatrów monsunowych. Na Równinie Irawadi, zasłoniętej górami, średnio rocznie spada około 800 mm deszczu. Na terenach górzystych Szan rocznie spada od 1000 do 2000 mm deszczu. W Delcie Rzeki Irawadi, rocznie spada około 2500 mm deszczu. Najbardziej obfite w opady są regiony nadmorskie (południe kraju), gdzie ich suma dochodzi do 5000 mm rocznie.

Niebo nad Bagan

SPRAWDŹ: 7 DNI W BIRMIE

Mapa pogodowa Birmy

POGODA W RÓŻNYCH REGIONACH MJANMY

Mjanma Północna

Północna Mjanma, choć mniej popularna od centralnej czy południowej części, również ma wiele do zaoferowania. Oprócz pięknych, licznych świątyń,  znajdują się tu przepiękne tereny górskie, które również warto odwiedzić. 

Północny, górzysty region Birmy jest chłodniejszy i bardziej deszczowy od pozostałych. Temperatury powietrza mogą spadać nawet do 13 °C. Opady deszczu sięgają 2000 mm rocznie.

Północna Birma - widok na świątynie

Kiedy jechać do Banmaw (Bhamo)? 

Banmaw, urokliwe miasto w północnej Birmie, nad rzeką Irawadi. Dawniej był to ważny ośrodek handlowy pomiędzy Chinami.

Od listopada do lutego jest umiarkowanie ciepło - średnio 28 °C. W marcu temperatury rosną i słupki rtęci pokazują już 31 °C. Najcieplejszym miesiącej jest maj - wtedy też zaczyna się pora deszczowa. Opady deszczu występują codziennie, ale zazwyczaj trwają do kilku godzin. W porze suchej jest odrobinę chłodniej i zdecydowanie jest to najlepszy czas na zwiedzanie miasta i tej części Mjanmy.

W ciągu roku temperatury powietrza wahają się od 13 do nawet 37 °C.space"> 

Mjanma Środkowa

Odwiedzając Birmę z pewnością zajedziesz nad jezioro Inle czy osławionego Bagan. Udając się w centralną część kraju, warto wiedzieć jakiej pogody można się spodziewać.

Ta część Myanmaru jest znacznie bardziej sucha niż pozostałe regiony - około 500-1000 mm opadów rocznie. Temperatury powietrza mogą sięgać nawet 40°C. 

Kiedy odwiedzić Bagan?

Magiczną krainę, gdzie znajduje się ponad 2000 świątyń najlepiej jest odwiedzić w styczniu/lutym oraz listopadzie/grudniu. W tym czasie temperatury nie są bardzo wysokie, a szanse na deszcz są bardzo małe. Dobrymi miesiącami na odwiedzenie Bagan są także marzec i październik, gdzie szanse na deszcz są wciąż nieduże, ale za to będzie już dużo cieplej. Od maja do września będzie gorącą, wilgotno i deszczowo. Kwiecień i maj są najbardziej gorące, a sierpień będzie najbardziej mokry.

Młodzi mnisi z Bagan
Rybak na Jeziorze Inle, Birma

Najlepszy czas na zwiedzanie Jeziora Inle

To mistyczne jezioro najlepiej jest odwiedzić w okresie od listopada aż do marca. Szanse na deszcz są bardzo małe, a temperatury też nie będą męczące. Dobrym miesiącem będzie jeszcze kwiecień, kiedy to będzie trochę cieplej, a ryzyko opadów wciąż jest małe.

Maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i w szczególności lipiec są niekorzystnym czasem na odwiedziny Jeziora Inle. Pogoda robi się coraz gorętsza i pada coraz więcej. Lipiec nie jest najcieplejszym miesiącem, ale najbardziej mokrym.

Najlepszy czas na wyjazd do Mandalaj

To drugie co do wielkości miasto w Mjanmie / Birmie najlepiej jest odwiedzić w styczniu/lutym oraz listopadzie/grudniu. W tym czasie temperatury nie są bardzo męczące a szanse na deszcz są praktycznie zerowe. Dobrymi miesiącami na odwiedziny Mandalaj są także marzec i kwiecień, gdzie szanse na deszcz są wciąż małe, ale za to będzie już gorącej. Od maja do października szanse na deszcz są bardzo duże, będzie duszno i wilgotno. Maj jest najgorętszym miesiącem, a okres od lipca do sierpnia najbardziej deszczowe.

Błękitne niebo nad Mandalaj

Mjanma Południowa

Południowa Birma, mimo że zdecydowanie częściej odwiedzana niż północ kraju, wciąż poszczycić się może mało znanymi miejscami, długimi, piaszczestymi i dzikimi plażami. Są tu miejsca, gdzie nie spotkamy innych turystów. W tej częśći Birmy znajduje się stolica i największe miasto - Rangun, a także popularny nadmorski kurort Ngwe Saung. 

Rangun - stolica i największe miasto Mjanma

Kiedy jechać do Rangun?

Dawną stolicę Birmy najlepiej jest odwiedzić w styczniu, kiedy temperatury nie są bardzo wysokie (średnia to 33°C), a także szanse na deszcz są praktycznie zerowe. Dobrymi miesiącami na odwiedziny Rangun są także: luty, marzec, listopad i grudzień. Kwiecień i maj nie powinny być jeszcze bardzo deszczowe, ale będą za to bardzo gorące. Od czerwca do października szanse na deszcz są bardzo duże, w szczególności w lipcu i sierpniu - będzie duszno i wilgotno.

Kiedy jechać do Ngwe Saung?

Ten popularny nadmorski kurort, idealnie jest odwiedzić w styczniu, lutym i grudniu. Słońce i praktycznie brak deszczu uprzyjemni Wam wypoczynek na plaży. Marzec, kwiecień i listopad są wciąż dobrymi miesiącami na plażowanie, chociaż w kwietniu i listopadzie szanse na deszcz są większe, a marzec może być bardzo gorący. Od maja do października szanse na deszcz są bardzo duże. 

Piękny kurort Ngwe Saung w południowej Birmie

Mjanma / Birma - najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie

W podróż do Mjanmy / Birmy najlepiej wybrać się w okresie między listopadem a lutym. W innych miesiącach roku czekają na nas dość uciążliwe upały lub pora deszczowa, której turyści próbują zazwyczaj unikać.

Jeśli planujecie mieszany wyjazd w te strony, czyli łączący zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży, okres polskiej jesieni/zimy wydaje się najbardziej odpowiedni na taką podróż.  

Mjanma to kraj tropikalny, więc deszczu powinniśmy się spodziewać praktycznie przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej.

Z kolei pora deszczowa w Mjanmie / Birmie, wcale nie oznacza deszczu 24 godziny na dobę. Pogoda może być w kratkę: jeden dzień deszczowy, jeden dzień słoneczny; może padać tylko po południu lub przez kilka godzin w ciągu dnia; może padać kilka dni z rzędu, a możecie trafić na kilka dni bezdeszczowych pod rząd.

Na wycieczkę do Mjanmy / Birmy warto zabrać z sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie macie wizytę w Kalaw oraz Jezioro Inle, to miejcie na uwadze, że są to miejsca położone w górach i może tam być chłodno, szczególnie wieczorami.

Nie powinniśmy brać pod uwagę osobistych doświadczeń osób, które odwiedziły Mjanmę / Birmę kilka lat temu lub/i przebywały tam przez krótki czas. Zmiany klimatyczne są widoczne na całym świecie i naprawdę trudne do przewidzenia.

Birma - taniec na tle świątyń
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!