Kiedy jechać do Mjanmy / Birmy?


Birma, a właściwie Mjanma, zwana także Krajem Miliona Świątyń, położona jest na Półwyspie Indochińskim, granicząc z Bangladeszem, Indiami, Chinami, Laosem i Tajlandią. Mjanma wciąż jest dużo rzadziej odwiedzanym krajem przez turystów niż jej sąsiedzi. Jeśli zastanawiacie się, kiedy najlepiej jechać do Mjanmy / Birmy – zapraszamy do lektury!


Turysta w Bagan
Młodzi mnisi z Bagan
Loty balonem nad Bagan

Klimat Mjanmy / Birmy

Mjanmę można podzielić na dwie strefy klimatyczne lub inaczej – na dwie strefy geograficzne: na północy kraju, w tak zwanej Górnej Mjanmie, panuje klimat podzwrotnikowy, a na południu – w Dolnej Mjanmie – klimat zwrotnikowy monsunowy.

Północna część kraju to klimat podzwrotnikowy pośredni z odmianą monsunową. W niższych partiach średnia roczna temperatura oscyluje w granicy 25°C. Obszary kraju położone na dalekiej północy (regiony górskie w pobliżu z granicy z Chinami) cechują się chłodnym klimatem, ze średnią roczna temperaturą 10°C. W najwyższych partiach pasma górskiego Hengduan Shan mrozy występują praktycznie cały rok. Tereny te są przykryte śniegiem niemalże bez przerwy. Granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości 4 000 m n.p.m.  

W większej części kraju panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Tutaj pogodę można podzielić na trzy pory: suchą chłodną, suchą gorącą oraz porę deszczową. Pora sucha chłodna trwa od listopada do lutego, pora sucha gorąca od marca do maja, a pora deszczowa zaczyna się na przełomie maja/czerwca i trwa mniej więcej do końca października. W porze suchej średnie temperatury wahają się w okolicach 22-32°C (im dalej na południe, tym cieplej), natomiast w porze deszczowej są wyższe i oscylują między 30-35°C.

Wysokość opadów zależy od wiatrów monsunowych. Na Równinie Irawadi, zasłoniętej górami, średnio rocznie spada około 800 mm deszczu. Na terenach górzystych Szan rocznie spada od 1000 do 2000 mm deszczu. W Delcie Rzeki Irawadi, rocznie spada około 2500 mm deszczu. Najbardziej obfite w opady są regiony nadmorskie (południe kraju), gdzie ich suma dochodzi do 5000 mm rocznie.

Niebo nad Bagan
Birma - zwiedzanie łodzią
Kiedy na wakacje?

Najlepszy czas na wakacje w Mjanmie / Birmie, to okres od listopada do lutego. Szanse na deszcz są wtedy bardzo małe, a temperatury nie będą męczące. Dodatkowo wilgotność powietrza nie będzie wysoka, a w nocy temperatury mogą spaść poniżej 20°C.

Kiepskim wyborem jest natomiast wyjazd w porze deszczowej, czyli między majem a październikiem.  W tym czasie panują ciężkie upały i duża wilgotność powietrza. Największych opadów i bardzo wysokiej wilgotności powietrza można się spodziewać w okresie od czerwca do sierpnia.

Wyjazd między marcem a majem również wydaje się średnim pomysłem. Wciąż trwa pora sucha, ale temperatury stają się dość uciążliwe do zwiedzania.

Kiedy jechać do Rangun?

Dawną stolicę Birmy najlepiej jest odwiedzić w styczniu, kiedy temperatury nie są bardzo wysokie (średnia to 33°C), a także szanse na deszcz są praktycznie zerowe. Dobrymi miesiącami na odwiedziny Rangun są także: luty, marzec, listopad i grudzień. Kwiecień i maj nie powinny być jeszcze bardzo deszczowe, ale będą za to bardzo gorące. Od czerwca do października szanse na deszcz są bardzo duże, w szczególności w lipcu i sierpniu - będzie duszno i wilgotno. 

Najlepszy czas na wyjazd do Mandalaj

To drugie co do wielkości miasto w Mjanmie / Birmie najlepiej jest odwiedzić w styczniu/lutym oraz listopadzie/grudniu. W tym czasie temperatury nie są bardzo męczące a szanse na deszcz są praktycznie zerowe. Dobrymi miesiącami na odwiedziny Mandalaj są także marzec i kwiecień, gdzie szanse na deszcz są wciąż małe, ale za to będzie już gorącej. Od maja do października szanse na deszcz są bardzo duże, będzie duszno i wilgotno. Maj jest najgorętszym miesiącem, a okres od lipca do sierpnia najbardziej deszczowe. 

Błękitne niebo nad Mandalaj
Mjanma / Birma najpiękniejsze plaże
Kiedy odwiedzić Bagan?

Magiczną krainę, gdzie znajduje się ponad 2000 świątyń najlepiej jest odwiedzić w styczniu/lutym oraz listopadzie/grudniu. W tym czasie temperatury nie są bardzo wysokie, a szanse na deszcz są bardzo małe. Dobrymi miesiącami na odwiedzenie Bagan są także marzec i październik, gdzie szanse na deszcz są wciąż nieduże, ale za to będzie już dużo cieplej. Od maja do września będzie gorącą, wilgotno i deszczowo. Kwiecień i maj są najbardziej gorące, a sierpień będzie najbardziej mokry. 

Kiedy jechać do Ngwe Saung?

Ten popularny nadmorski kurort, idealnie jest odwiedzić w styczniu, lutym i grudniu. Słońce i praktycznie brak deszczu uprzyjemni Wam wypoczynek na plaży. Marzec, kwiecień i listopad są wciąż dobrymi miesiącami na plażowanie, chociaż w kwietniu i listopadzie szanse na deszcz są większe, a marzec może być bardzo gorący. Od maja do października szanse na deszcz są bardzo duże. 

Najlepszy czas na zwiedzanie Jeziora Inle

To mistyczne jezioro najlepiej jest odwiedzić w okresie od listopada aż do marca. Szanse na deszcz są bardzo małe, a temperatury też nie będą męczące. Dobrym miesiącem będzie jeszcze kwiecień, kiedy to będzie trochę cieplej, a ryzyko opadów wciąż jest małe.

Maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i w szczególności lipiec są niekorzystnym czasem na odwiedziny Jeziora Inle. Pogoda robi się coraz gorętsza i pada coraz więcej. Lipiec nie jest najcieplejszym miesiącem, ale najbardziej mokrym. 

Rybak na Jeziorze Inle

Mjanma / Birma - najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie
Singapore Flyer

W podróż do Mjanmy / Birmy najlepiej wybrać się w okresie między listopadem a lutym. W innych miesiącach roku czekają na nas dość uciążliwe upały lub pora deszczowa, której turyści próbują zazwyczaj unikać.

Jeśli planujecie mieszany wyjazd w te strony, czyli łączący zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży, okres polskiej jesieni/zimy wydaje się najbardziej odpowiedni na taką podróż.  

Mjanma to kraj tropikalny, więc deszczu powinniśmy się spodziewać praktycznie przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej.

Z kolei pora deszczowa w Mjanmie / Birmie, wcale nie oznacza deszczu 24 godziny na dobę. Pogoda może być w kratkę: jeden dzień deszczowy, jeden dzień słoneczny; może padać tylko po południu lub przez kilka godzin w ciągu dnia; może padać kilka dni z rzędu, a możecie trafić na kilka dni bezdeszczowych pod rząd.

Na wycieczkę do Mjanmy / Birmy warto zabrać z sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie macie wizytę w Kalaw oraz Jezioro Inle, to miejcie na uwadze, że są to miejsca położone w górach i może tam być chłodno, szczególnie wieczorami.

Nie powinniśmy brać pod uwagę osobistych doświadczeń osób, które odwiedziły Mjanmę / Birmę kilka lat temu lub/i przebywały tam przez krótki czas. Zmiany klimatyczne są widoczne na całym świecie i naprawdę trudne do przewidzenia.

Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem