Rangun – dawna stolica Mjanmy / Birmy – start i meta każdej podróżyy


Choć Rangun już od ponad 10 lat nie jest stolicą kraju, nadal stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i gospodarczy Mjanmy / Birmy (główny port morski i jedyne w kraju lotnisko międzynarodowe). Każda wyprawa do Birmy zaczyna się i kończy w Rangun.

Rangun w pigułce

Miasto leży nad rzeką Rangun, około 30 km od Zatoki Martaban i jest zamieszkałe przez ponad 7 mln mieszkańców.

W Rangun panuje klimat tropikalny monsunowy, co oznacza że występują tu dwie pory roku – sucha, trwająca od listopada do kwietnia i deszczowa, która zaczyna się w maju i kończy w październiku. W czasie trwania pory deszczowej opady są bardzo intensywne, a ich maksimum przypada na lipiec i sierpień. Warto o tym pamiętać planując wycieczkę w te rejony. Średnie temperatury powietrza utrzymują się na wysokim poziomie przez cały rok i wynoszą 29-37 stopni Celsjusza.

Jak dotrzeć i poruszać się po Rangun?

Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy, znajdujący się 15 km od centrum miasta w Mingaladon. Lotnisko obsługuje nie tylko loty międzynarodowe (Hanoi, Ho Chi Minh, Bangkok, Kuala Lumpur, Phnom Penh, Siem Reap), ale także krajowe – loty z Bagan, Mandalaj, Naypyidaw.

Po Rangunie można poruszać się taksówkami, które są jednak dość drogie bądź rikszami.

Najpiękniejsze świątynie Rangun

Co warto zobaczyć w Rangunie? Oczywiście słynne świątynie – złotą Pagodę Szwedagon i Pagodę Sule. Pierwsza z nich jest najwspanialszym i najsłynniejszym zabytkiem miasta. Główna stupa wznosi się na wysokość prawie 100 metrów, a na jej złocenie zużyto ponad 60 ton złota! Wokół niej znajduje się kilkadziesiąt mniejszych stup. Warto zobaczyć świątynię zarówno w dzień, kiedy lśni w pełnym słońcu, jak i w nocy, oświetloną reflektorami.

Druga najważniejsza świątynia w Rangun, czyli Pagoda Sule, znajduje się w samym jego centrum i stanowi główny punkt wyjścia do spaceru po mieście. W jej pobliżu znajdują się okazałe budowle w stylu kolonialnym – ratusz i Sąd Najwyższy, a także 46-metrowy Pomnik Niepodległości i ogrody Maha Bandżola.

W Pagodzie Chauk Htat Gyi zobaczyć można 72-metrowy posąg leżącego Buddy.

Park Kandawgyi

Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest Park Kandawgyi, który powinien odwiedzić każdy turysta, przybywający do Rangun. Malownicze jezioro otoczone bujną, tropikalną roślinnością to miejsce wprost idealne na spacer i chwilę relaksu. W połyskujących wodach jeziora odbija się monumentalna, złota Pagoda Szwedagon, na którą z parku roztacza się świetny widok.

W pobliżu parku znajduje się m.in. ogród zoologiczny, Muzeum Historii Naturalnej, akwarium oraz park rozrywki. Największą atrakcją parku jest jednakże pływająca restauracja Karaweik Hall, będąca repliką królewskiej barki. W środku można zjeść pyszny posiłek, a wieczorem obejrzeć przedstawienia muzyczne i teatralne.


Ranguńskie muzea

Nie można pominąć również wspaniałych muzeów w Rangunie, z których najważniejsze to Muzeum Narodowe, gdzie w 14 salach tematycznych obejrzeć można zabytki związane ze sztuką i kulturą Mjanmy / Birmy.

Ciekawe i niezwykłe zbiory posiada również Gem Museum, w którym obejrzeć można kolekcje kamieni szlachetnych i pereł.


Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!