• Home
  • Mjanma
  • Wiza do Mjanmy - Birmy / update: kwiecień 2019

Wiza do Mjanmy / Birmy - update: kwiecień 2019


Sprawa wiz do Mjanmy / Birmy jest trochę skomplikowana, za co odpowiedzialność ponosi rządząca krajem wojskowa junta, która w 2010 roku zniosła możliwość uzyskania wiz na lotnisku w Yangon. Wśród ogólnego zamieszania w kwestii wizowej, jedno jest pewne – jadąc do Mjanmy (dawniej: Birmy) podlegamy obowiązkowi wizowemu.


Malownicze stupy w Bagan
Mjanma pieczęć wizowa
Tradycyjny połów ryb w Mjanmie

Wiza do Mjanmy / Birmy on-line

Od 1 września 2014 roku, o wizę można ubiegać się drogą elektroniczną za pośrednictwem strony: http://www.evisa.moip.gov.mm.

Proces uzyskania wizy następuje w 4 krokach:

1. Wypełnienie bezpiecznego formularza wizowego.
2. Uiszczenie opłaty kartą kredytową. Na adres e-mail wnioskodawca otrzymuje indywidualny kod.
3. W ciągu 3 dni roboczych, wnioskodawca otrzyma za pośrednictwem poczty elektronicznej dokument potwierdzający płatność, który należy wydrukować i razem z paszportem zabrać ze sobą w podróż.
4. Po przyjeździe do Mjanmy należy udać się z wydrukowanymi dokumentami do kontroli imigracyjnej, gdzie otrzymuje się pieczęć w paszporcie.

e-visa do Mjanmy
Turysta w Bagan
Wiza turystyczna do Mjanmy / Birmy

Jeśli wybieramy się do Mjanmy (dawnej Birmy) wyłącznie w celach turystycznych, możemy otrzymać wizę na 28 dni. Oczywiście możliwe są także wizy tranzytowe wydawane na 24 godziny. Do Myanmaru można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i stołeczny międzynarodowy port lotniczy w Rangun (Rangun Mingaladon International Airport) oraz w Mandalay. Warunkiem uzyskania wizy jest ważność paszportu nie krótsza niż trzy kolejne miesiące po ustaniu ważności wizy do Mjanmy / Birmy. Musimy posiadać także zdjęcia w formacie paszportowym i wolną stronę w paszporcie na wklejenie wizy. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami dzieci, które już ukończyły siedem lat – musimy liczyć się z faktem, że potrzebują one osobnej wizy, z tym że wiza dla dziecka jest wystawiana w paszporcie rodzica.

Powinniśmy także dopełnić obowiązku posiadania biletu powrotnego i liczyć się z tym, że przy wjeździe do Mjanmy musimy dokonać obowiązkowej wymiany około 300 USD na specjalne mjanmarskie bony towarowe.

Wiza biznesowa do Mjanmy / Birmy

Wyróżnia się dwa typy wiz biznesowych do Mjanmy: „single” oraz „multiple”.

Okres ważności wizy biznesowej „single” wynosi 3 miesiące, a maksymalny okres pobytu w Mjanmie to 70 dni. Istnieje możliwość przedłużenia okresu ważności wizy.

Wiza biznesowa  „ multiple” ważna jest od 6 miesięcy do roku. Ubiegać się o nią mogą osoby, które w ciągu roku trzykrotnie ubiegały się o wizę „single”. Maksymalny okres pobytu na terenie Mjanmy wynosi 70 dni. W przypadku tej wizy, również istnieje możliwość przedłużenia.

Rangun city centre
Poranek w Nyaungshwe
Obowiązek meldunku w Mjanmie

W Mjanmie / Birmie istnieje obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że podczas zakwaterowania w hotelu, każdy turysta zobowiązany jest do wypełnienia szczegółowej karty rejestracyjnej.

Wyjazd z Mjanmy / Birmy

Gdy już opuszczamy Związek Myanmaru musimy uiścić także opłatę lotniskową w wysokości 10 USD. Wyjeżdżając z Mjanmy warto pamiętać o tym, że wszelkie posiadane przez nas dzieła z wizerunkiem Buddy nie mogą być tak po prostu wywiezione za granicę. Najpierw muszą się na to zgodzić mjanmarskie władze. Obowiązuje też zakaz wywożenia waluty.


Przydatne adresy:

Najbliższa ambasada Związku Myanmaru mieści się w Berlinie:

Ambasada Mjanmy / Birmy w Niemczech

Ambasada Związku Myanmar w Berlinie
Thielallee 19
14195 Berlin
Telefon (0-0 49 30) 206 15 70
Faks (0-0 49 30) 206 49 757

Okres oczekiwania na wydanie wizy wynosi około dwóch tygodni.

Urząd konsularny Rzeczpospolitej Polskiej

Jeśli poszukujemy urzędu konsularnego Rzeczpospolitej Polskiej, nie znajdziemy go w Mjanmie. Akredytowanym ambasadorem jest Ambasador RP w Bangkoku (Tajlandia) i tam udajemy się, by uzyskać wszelką potrzebną pomoc.

Ambasada Polski w Tajlandii

Ambasada RP w Bangkoku
Unit 605-607, 6th Floor,
Athenee Tower, Wireless Road,
Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon +6620797300
Faks +6620797303

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.