Wiza Singapur. Zasady wjazdu do Singapuru
update: luty 2024

Tytuł nieco przewrotny, bo jeśli zastanawiasz się, czy polscy obywatele muszą posiadać wizę, aby wyjechać do Singapuru, odpowiedź brzmi: NIE. Oczywiście jest to „nie” obostrzone pewnymi warunkami: aby przyjechać do Singapuru bez wizy, Twój pobyt w tym kraju nie może przekraczać 90 dni i musisz posiadać ważny paszport (ważny nie tylko w danej chwili, ale także co najmniej na 6 miesięcy do przodu). Obowiązek posiadania paszportu dotyczy oczywiście również dzieci. Trzeba się też liczyć z tym, że na granicy zostaniesz poproszony(-na) o okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż.

Dodatkowo każdy podróżny ma obowiązek wypełnić on-line singapurską kartę przyjazdu SGAC z elektroniczną deklaracją stanu zdrowia w ciągu trzech (3) dni (wliczając dzień przybycia) przed przyjazdem do Singapuru – deklarację można wypełnić online lub w aplikacji MyICA.

Zasady wjazdu do Singapuru 2024

Wymagane dokumenty:

  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
  • karta przylotu do Singapuru, tzw. SG Arrival Card (SGAC), wypełniona w ciągu 3 dni przed przyjazdem (np. jeśli przyjeżdżasz do Singapuru 30 kwietnia 2024 r., możesz złożyć deklarację od 28 kwietnia 2024 r.) - jest to prosta i bezpłatna deklaracja dotycząca zdrowia i szczegółów podróży.

Szczepienia/testy przed podróżą

  • Od 13 lutego 2023 r. wszystkie ograniczenia związane z pandemią COVID-19 zostały zniesione
  • warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych w podróży do Azji
  • podróżni, którzy na 6 dni przed przyjazdem do Singapuru przebywali w krajach zagrożonych żółtą febrą (Afryka i Ameryka Południowa), są zobligowani okazać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko tej chorobie.
Czy za wjazd do Singapuru ponosimy jakiekolwiek opłaty?

Nie, wjazd do Singapuru jest całkowicie bezpłatny.

Od 11 marca 2022 r. wszyscy zagraniczni goście przybywający do Singapuru otrzymują elektroniczną przepustkę wizytową (e-Pass) drogą mailową, zamiast pieczątek w paszporcie. E-Pass zawiera szczegółowe informacje na temat Twojej wizyty, w tym maksymalną liczbę dni pobytu i ostatni dozwolony dzień pobytu w Singapurze. E-Pass zostanie wysłany na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu Karty Przybycia SG – warto pamiętać więc o podaniu prawidłowego adresu e-mail wypełniając deklarację.

Edit: paszporty nie są już stemplowane! Stempel (tzw. visit pass) uprawniający nas do wjazdu i pobytu na terenie tego kraju nie wiąże się z żadnymi opłatami. Na pieczątce widnieje data naszego przybycia do Singapuru oraz długość dozwolonego pobytu: “permitted to enter and remain in Singapore for ninety days for social visit only from date shown above”. Przebywając w Singapurze na podstawie visit pass nie mamy pozwolenia na prowadzenie jakiejkolwiek działalności zawodowej, zarobkowej czy biznesowej.

Jeśli nurtuje Cię kwestia stałego pobytu lub podjęcia pracy na terenie tego kraju, zachęcamy do odwiedzenia strony Urzędu Imigracyjnego: https://www.ica.gov.sg/

Visit Pass Singapur
Identyfikacja na podstawie odcisku palca
Czy to prawda, że przy wjeździe i wyjeździe z Singapuru pobierany jest odciska palca?

Tak. Od czerwca 2018 r. wszyscy podróżujący do Singapuru, czy to drogą lotniczą, lądową, czy morską, mają pobierane odciski kciuków (BioScreen Fingerprinting System). Ma to na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicach państwa oraz zautomatyzowanie i usprawnienie weryfikacji podróżnych.

Warto zajrzeć pod ten link, znajdziemy tu nawet tematyczną ikonografikę o przebiegu całego tego procesu: https://www.ica.gov.sg/enteranddeparting/border/enteranddeparting_border_travellers_bioscreen

Czy mogę pozostać w Singapurze dłużej niż 90 dni?

Przekroczenie długości pobytu w Singapurze jest karalne, więc w razie potrzeby pozostania w granicach państwa na dłużej, lepiej ubiegać się o przedłużenie pozwolenia na pobyt, zanim przekroczymy datę widniejącą na stemplu. Można ubiegać się o to e-mailowo lub osobiście w biurze imigracyjnym.

Czy to prawda, że nie mogę wjechać do Singapuru z gumą do żucia?

Rzeczywiście, istnieje taki przepis, a raczej lista rzeczy objętych zakazem wwozu na teren państwa.

Poza gumą do żucia (wyłączając gumę dentystyczną i leczniczą) widnieją na niej:

  • Tytoń do żucia i imitacje wyrobów tytoniowych (na przykład papierosy elektroniczne),
  • Zapalniczki do papierosów w kształcie pistoletu lub rewolweru,
  • Kontrolowane leki i substancje psychotropowe,
  • Petardy,
  • Obsceniczne artykuły, publikacje, taśmy wideo, wideoklipy i oprogramowanie,
  • Reprodukcje publikacji objętych prawami autorskimi, taśm wideo, wideoklipów i dysków laserowych, nagrań i kaset,
  • Wszelkie materiały obraźliwe czy konfliktogenne.
W Singapurze guma do zucia jest zakazana

Przeczytaj również: Czego nie można przywozić z Azji

Pełną listę przedmiotów i materiałów objętych zakazem wwozu do Singapuru lub tylko kontrolowanych (wymagających odpowiedniego zezwolenia czy upoważnienia), można znaleźć tutaj: https://www.ica.gov.sg/enteranddeparting/before/enteranddeparting_prohibitedcontrolleditems


Singapur – placówki dyplomatyczne
Niezbędne adresy i telefony każdego podróznika
Panorama Singapuru

Czy mamy ambasadę Singapuru w Polsce?

Singapur nie ma w Polsce swojej placówki dyplomatycznej, w poszukiwaniu informacji warto więc udać się na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/singapur lub skontaktować się bezpośrednio z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Singapuru.

Najbliższa singapurska placówka dyplomatyczna znajduje się obecnie w Berlinie.

Inne przydatne linki:

Strona Departamentu Konsularnego Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/singapur
Strona urzędu imigracyjnego Singapuru: https://www.ica.gov.sg/

Czy mamy polską ambasadę w Singapurze?

Tak, poniżej zamieszczamy dane kontaktowe do polskiej placówki dyplomatycznej w Singapurze:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze

435 Orchard Road
#17-02/03 Wisma Atria Office Tower
Singapore 238877

Tel: +65 6235 9478
Fax: +65 6235 9479

Strona internetowa: https://singapur.msz.gov.pl/pl/
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Należy się spodziewać, że ambasada będzie nieczynna w zarówno w singapurskie, jak i polskie święta czy dni wolne od pracy.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!