Atrakcje na Sri Lance

Dwa największe polskie województwa mają prawie taką samą powierzchnie jak cała Sri Lanka. Sri Lanka znana również jako Cejlon, lub „Olśniewający kraj” czy „Łza Indii”. Polakom Sri Lanka kojarzy się przede wszystkim z herbatą i słoniami, ale na wyspie znajdziemy też uśmiechniętych mieszkańców, przepyszne curry oraz doskonałe miejsce na wakacje w tropikach. 

Wakacje w tropikach można spędzić leżąc błogo na plaży, a opalanie przerywać jedynie na chłodzące kąpiele w morzu lub udanie się do hotelowego baru po kolejnego drinka. Jednakże, nawet leżenie na plaży może się znudzić po jakimś czasie i jeśli już turysta udał się na „drugi koniec świata” to mógłby  coś zobaczyć. Sri Lanka, pomimo niedużej powierzchni ma wiele ciekawych miejsc do zaoferowania, zarówno dla miłośników historii, jak i przyrody.

Regiony Sri Lanki

Sri Lankę geograficznie można podzielić na 6 regionów: Trójkąt Kulturalny, Płaskowyż Centralny, Wybrzeże Zachodnie, Wschodnie, Południowe i Północne. W każdym z regionów znajdziemy wiele interesujących atrakcji historycznych jak i niezwykłych przyrodniczych. 

Trójkąt Kulturalny

Trójkąt Kulturalny to obszar wyznaczony przez trzy historyczne stolice Sri Lanki: Kandy, Polonnaruwa oraz Anuradhapura. Z połączenia tych trzech miejsc, na mapie powstaje trójkąt ze sporą ilością interesujących i niezwykłych zabytków oraz 5 z 7 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sigiriya - Lwia Skała, Sri Lanka
Sigiriya - Lwia Skała, Sri Lanka

Sigiriya

Inaczej zwana Lwią Skałą, to najczęściej i najbardziej rozpoznawalne miejsce na Sri Lance. Lwia Skała to po prostu bryła magmy, która jest pozostałością po wygasłym i zapadniętym wulkanie. Ze względu na swoje położenie – na płaskiej wyżynie, skała jest widoczna z odległości kilku kilometrów.

Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się buddyjskie klasztory. Następnie za panowania króla Dhatusena, doszło do konfliktu o sukcesje tronu i według jednej z legend, młodszy syn Kashyapa w 477 roku zamordował swego ojca i przejął władzę w królestwie. Starszy z synów, prawowity władca zbiegł do Indii, by po kilkunastu latach powrócić i przejąć należny mu tron. Król Kashyapa, w obawie o próbę odbicia królestwa, na wierzchołku samotnej góry zbudował pałac wraz z systemem fortyfikacji, zbiorniki na wodę oraz spichlerze na żywność. Właśnie z lat 477-495, czyli za panowania Kashyapa pochodzi większość zabudowań Lwiej Skały. W 491 roku, Mogallan - prawowity władca oraz starszy brat uzurpatora powrócił na czele armii i pokonał młodszego brata. Według różnych podań, Kashyapa albo zginął w walce, albo popełnił samobójstwo. Nie mniej, zły brat pozostawił po sobie niesamowite miejsce, którego pozostałości możemy podziwiać w czasach współczesnych. Po walkach, twierdza została opuszczona, by następnie być zasiedlona przez mnichów buddyjskich oraz w dalszych latach być bazą dla wojsk Królestwa Kandy. 

Kompleks Sirigiya został na nowo odkryty w 1831 roku przez Brytyjczyków. Na kompleks składają się królewskie ogrody, które poprowadzą nas pod samą skałę. W ogrodach zobaczymy wiele sztucznych sadzawek, pozostałości po budynkach klasztornych oraz … warany. Przy wejściu na skałę przywitają nas wielkie łapy lwa. Po drodze na samą górę mamy możliwość zobaczenia przepięknych fresków, które przedstawiały żony lub nałożnice króla Kashyapa. Do czasów współczesnych zachowało się jedynie kilka malowideł, a podobno było ich około 500. Według niektórych badaczy, za zniszczenie odpowiadają mnisi buddyjscy, którzy przejęli Lwią Skałę, a malowidła z kobietami po prostu im przeszkadzały. W następnej kolejności miniemy lustrzaną ścianę by ostatecznie znaleźć się na samej górze, gdzie czekają na nas fundamenty dawnego pałacu i fortecy, zbiornik wodny oraz wspaniały widok na okolicę.

Anuradhapura

Miasto na Sri Lance, położone na północny wschód od Kolombo. Miejsce jest to znane ze słynnych i dobrze zachowanych ruin antycznego królestwa Sinhala. Zbudowane w tamtych czasach zbiorniki wodne i system irygacyjny do dnia dzisiejszego zapewniają wodę miastu. Ponadto zachowało się kilka buddyjskich świątyń, klasztor Abhayagiri oraz dom jałmużny. W 1982 roku Anuradhapura została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. 

Miasto założono około 400 r. p.n.e. Anuradhapura była też trzecią stolicą Królestwa Rajarata.Miasto rozwijało się od III wieku p.n.e. do X wieku n.e., kiedy to zostało podbite przez Dynastię Chola. Po odbiciu kraju, królowie syngalescy przenieśli stolicę do Polonnaruwa. 

Anuradhapura jest także bardzo ważnym miejscem pielgrzymek dla buddystów. Rośnie tutajszczep drzewa Bodhi, pod którym Budda osiągnął stan oświecenia. Znajdują się tu także ruinyklasztorów buddyjskich, które wraz z upadkiem stolicy, zostały porośnięte dżunglą. W 1820 roku miasto zostało odkryte na nowo przez brytyjskie ekspedycje. 

Niedaleko Anuradhapura znajduje się Mihintale, które uznaje się za miejsce narodzin buddyzmu na Cejlonie. Według legend w III wieku p.n.e. król Anuradhapury podczas polowania w okolicach Wzgórza Mihintale spotkał Mahinda – syna Indyjskiego władcy. Ich rozmowa doprowadziła do przejścia króla na buddyzm, a następnie budowę świątyń, szpitala oraz 68 jaskiń do medytacji

Anuradhapur
Anuradhapura

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ ARTYKUŁ O NAJPOPULARNIEJSZYCH POTRAWACH NA SRI LANCE!

Kandy

Kandy to drugie co do wielkości miasto na Sri Lance, malowniczo położone na płaskowyżu w otoczeniu lasu tropikalnego, plantacji herbaty oraz gór. Kandy jest nazywane kulturalną oraz górską stolica kraju. Ponadto jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla buddystów z całego świata. Według legend, miasto zostało założone przez króla Vikramabahu III w XIV wieku naszej ery.

Kandy na przestrzeni wieków nosiło wiele nazw, a dzisiejsza nazwa została zapoczątkowana w czasach kolonialnych. Kandy, pomimo swojej niedużej powierzchni ma sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Najważniejsza z nich to Dalada Maligawa czyli sławna na całym świecie Świątynia Zęba Buddy, w której przechowywana jest ząb, który należał (podobno) do samego Buddy. Obok znajduje się Pałac Królewski znany jako Mahawasala. W przeszłości w kompleks pałacowy wchodziły m.in.: Królewska Sala Audiencyjna, Pałac Królowej, Pawilon Kąpielowy Królowej, Królewski Harem. Obok znajduje się przepiękny kolonialny budynek, w którym do nie dawna urzędował lokalny sąd.  

Ponadto warto jest się przejść po samym mieście, gdzie wciąż możemy zobaczyć pozostałości po czasach kolonialnych pomieszane z lankijską, nie zawsze logiczną zabudową. Kolorytu dodają uliczki pełne lokalnych sprzedawców oraz sztuczne jezioro w centrum miasta, które zostało zbudowane na polu ryżowym w 1807 roku. 

Królewski Ogród Botaniczny Peradeniya

Królewski Ogród Botaniczny Peradeniya i Rezerwat Przyrody Udawattakele

Początki ogrodu botanicznego sięgają 1371 roku. W XIX w., Peradeniya dawniej służyła jako plantacja kawy i cynamonu, by na przestrzeni lat stać się największym ogrodem botanicznym na Sri Lance o powierzchni 60 hektarów. W ogrodzie znajduje się około 4000 odmian roślin w tym m.in. storczyki, przyprawy, drzewa bambusowe, palmy czy rośliny lecznicze.

Rezerwat Przyrody Udawattakele zajmuje powierzchnię 104 hektarów. Położony jest na wzgórzu w pobliżu Kandy. W przeszłości, rezerwat był zarezerwowany wyłącznie dla rodziny królewskiej. W czasach współczesnych służy jako ośrodek edukacyjny dla uczniów oraz miejsce relaksu dla mieszkańców Kandy. W tym niezwykłym miejscu, fragment pierwotnej dżungli styka się z granicami miasta z drzewami lasów deszczowych, lasów żelaznych oraz kilkusetmetrowymi lnianami. Rezerwat jest dobrym miejscem do obserwowania dzikich ptaków.

Jaskinie Dambulla i Świątynia Sri Maha Bodhi

Te słynne świątynię w skale (Dambulla Rock Temple) to kolejne bardzo ważne miejsce dla lankijskich buddystów oraz jeden z najbardziej wyróżniających się, nie tylko na Sri Lance, ale i na świecie kompleks świątynny. Na miejscu zwiedzimy 5 jaskiń w których znajdują się 153 pomniki Buddy, 3 statuetki lankijskich królów oraz 4 bóstw. Na cały kompleks składa się ponad 80 jaskiń, z których do dziś część jest używana przez mnichów do medytacji. W 1992 kompleks wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przed rozpoczęciem budowy jaskiń, miejsce to było zamieszkałe przez mnichów buddyjskich oraz ascetów. Około I w p.n.e. władca królestwa Anuradhapura rozpoczął budowę tego kompleksu. Na przestrzeni wieków, aż do XIII kompleks był rozbudowywany oraz dodawano kolejne posągi. Do dnia dzisiejszego zachowały się także niesamowite malowidła ścienne, które wypełniają jaskinie. Malowidła zajmują powierzchnie 2100 m2 i przedstawiają głównie sceny z życia Buddy.

Kolejnym wartym uwagi miejscem w Kandy jest Świątynia Sri Maha Bodhi, która znajduje się na szczycie wzgórza oraz pełni funkcję punktu widokowego na miasto oraz pobliskie pasmo górskie. Obok świątyni znajduje się pomnik Buddy Bahirawakanda. Budda siedzi w pozycji medytacyjnej z rękoma złożonymi w „DhyanaMudra”. Pomnik ma prawie 27 metrów wysokości i jest jednym z największych na Sri Lance.

Świątynia Dambulla

Wybrzeże Zachodnie

Wybrzeże Zachodnie ciągnie się od Kalpitya aż po miasto Beruwala. Ta część Sri Lanki to przede wszystkim idealne białe plaże, rafy koralowe oraz interesujące zabytki.

Negombo

Negombo znajduje się około 40 km od Kolombo oraz 10 km od międzynarodowego lotniska Bandaranaike. Negombo jako port i miasto nabrało znaczenia w XVI wieku, kiedy to Portugalczycy przybyli na te tereny, zbudowali fort oraz przejęli handel przyprawami. Podobno najlepszy cynamon pochodzi ze Sri Lanki, a w szczególnie z zachodniego wybrzeża. W następnych wiekach, swoje ślady zostawili tu Holendrzy oraz Brytyjczycy. Spacerując po mieście można zobaczyć wiele interesujących kolonialnych budynków. Negombo często jest nazywane „Małym Rzymem” ze względu na architekturę kościołów oraz ilość samych katolików w mieście. Znajdziemy tutaj ponad 25 kościołów, z czego kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny jest najbardziej okazały i najczęściej odwiedzanym. Wartym uwagi jest też anglikański kościół Św. Stefana z 1880 roku.

Oprócz kościołów chrześcijańskich, w Negombo znajdziemy pagody buddyjskie, świątynie hinduistyczne oraz meczety. Pagoda Angurukaramulla z 6 metrowym posągiem Buddy, malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Buddy oraz z księgi Mahavamsa, która przedstawia historię Sri Lanki od przybycia na wyspę legendarnego księcia Vijaya do króla Mahasena. Księga Mahavamsa została napisana przez mnicha buddyjskiego w 5 wieku naszej ery w świątyni Mahavihara w Anuradhapura. W pagodzie znajdziemy też unikalną stupę w stupie oraz pozostałości 300-letniej biblioteki. Hinduska świątynia Munneswaram, która znajduje się około 20km od miasta na pewno jest warta czasu, który trzeba przeznaczyć na dojazd. Na kompleks składa się 5 pomniejszych świątyń w tym jedna…buddyjska. Na przestrzeni wieków, świątynia była dwukrotnie zniszczona przez Portugalczyków oraz podarowana Jezuitom w opiekę, którzy zbudowali na terenie świątyni kaplicę.  

Z ciekawszych pozostałościach po czasach kolonialnych są ruiny fortu holenderskiego oraz Kanał Holenderski, zwanym kanałem Hamiltona. Kanał Hamiltona był zbudowany przez Brytyjczyków w XIX wieku jako nowa droga wodna do transportu towarów z lądu nad morze. Nowy kanał miał połączyć się ze starą siecią kanałów. Pierwsze kanały zostały zbudowane w 8 wieku naszej ery. Następnie pod koniec XIX wieku, król z Królestwa Kotte zbudował nową sieć kanałów do transportu dóbr z głębi lądu do nadmorskich portów. W XVIII wieku Holendrzy udoskonalili zastaną sieć kanałów poprzez budowę tam oraz nowych kanałów, co nie tylko usprawniło transport, ale przede wszystkim zatrzymało morską wodę, która wdzierała się na pola ryżowe w głębi lądu. Obecnie Kanał Hamiltona funkcjonuje jako atrakcja turystyczna i jest ciekawą opcją na zwiedzanie miasta.

Negmobo było założone jako wioska rybacka i będąc tutaj warto jest wstać wcześnie rano iodwiedzić jedną z wiosek rybackich. Oprócz złowionych okazów, podczas wizyty można zobaczyć, jak żyją lokalni rybacy, czym wypływają na połowy oraz porozmawiać z nimi o ich codziennym życiu. Ponadto, większość wiosek jest zlokalizowana na przepięknych plażach okalających miasto. Oprócz samych wiosek, wizyta na targu rybnym też będzie niezwykłą atrakcją. 

Plaża Kalpitiya

Kalpitiya

Kalpitiya to kolejne warte uwagi nadmorskie miasto Zachodniego Wybrzeża. Warto tutaj się zatrzymać na wypoczynek nad przepięknymi plażami. Kiedy znudzi nam się leżenie na plaży, można zwiedzić pozostałości po Holendrach – fort oraz przepiękny protestancki kościół z początków XVIII wieku. Miłośnicy przyrody mogą wypłynąć w morze na obserwacje delfinów, wielorybów, żółwi morskich oraz niesamowitych diugoni przybrzeżnych. W okolicy Kalpitiya znajduje się „Marine Protected Areas” w którego skład wchodzą m.in. rafy, solanki, bagna namorzynowe oraz solne i rozległe plaże wydmowe. Kalpitiya ponadto jest znana jako najlepsze miejsce do uprawiania kitesurfingu na Cejlonie.

Colombo

Colombo jest znane od ponad 2000 lat jako miasto handlowe. Obecnie jest to największe miasto oraz biznesowa stolica państwa, gdzie znajdziemy nowoczesne wieżowce, stare kolonialne budynki oraz interesujące miejsca kultu buddystów, hindusów czy muzułmanów. 

Pierwszymi Europejczykami, którzy osiedlili się w Colombo było Portugalczycy, którzy postawili fundamenty pod fort. Następnie Holendrzy oraz Brytyjczycy rozbudowali zastany fort, który był ostatecznie zburzony, kiedy miasto zaczęło się rozrastać. Holendrzy pozostawiali po sobie słynny „Dutch Hospital”, który pierwotnie pełnił rolę szpitala. Po zamachu bombowym w 1996 roku, budynek z zachowaniem historycznej architektury został przemianowany na centrum handlowe oraz restauracyjne. Kolejnym interesującym obiektem pozostawionym przez Holendrów jest Pałac Prezydencki, gdzie do czasów współczesnych urzęduje prezydent Sri Lanki. 

Anglicy pozostawili po sobie znacznie więcej historycznych budynków: budynki administracji rządowej i publicznej, budynki komercyjne czy szereg prywatnych domów. Z ciekawych przykładów można wymienić budynek Uniwersytetu Colombo, budynek Poczty Głównej czy dawny budynek parlamentu. Niemniej największe wrażenie robi Grand Oriental Hotel czy Galle Face Hotel. W tym drugim, podczas wizyt na Sri Lance, przebywali m.in. Yuri Gagarin, Mahatma Gandhi, Richard Nixon czy John D. Rockefeller.  Hotel został zbudowany w 1964 roku. Z kolei Galle Face Green to 5 hektarowy park znajdujący się w centrum miasta z promenadą wzdłuż plaży. Budowę parku zapoczątkowali Holendrzy jako linie ognia przeciwko Portugalczykom. W przeszłości park zajmował dużo większapowierzchnie niż obecnie, a w parku odbywały się wyścigi konne, grano w rugby, golfa, polo, krykieta czy piłkę nożną. 

Port w Colombo
Kolombo
Cinnamon Park Prime Minister Statue

Viharamahadevi Park znany wcześniej jako Victoria Park. Jest to najstarszy i największy park w Colombo zbudowany w miejscu dawnej plantacji cynamonowej. Vis a vis parku znajduje się wspaniały budynek urzędu miasta (Town Hall). W pobliżu znajduje się też Independence MemorialHall, gdzie obecnie znajduje się narodowe muzeum. Budynek został zbudowany z okazji uzyskania niepodległości od Brytyjczyków w 1948 roku.

Z innych ciekawych miejsc w Colombo warto odwiedzić Pettah Floating Market, gdzie możemy kupić ciekawe pamiątki, zobaczyć meczet Jami Ul-Alfar z 1909 roku oraz buddyjską pagodę Gangaramaya, która jest ciekawym połączeniem architektonicznych stylów ze Sri Lanki, Chin, Indii czy Tajlandii.

Południowe Wybrzeże

Wybrzeże Południowe zaczyna się w miejscowości Bentota i kończy się dopiero za Parkiem Narodowym Yala. Ta część Sri Lanki to przede wszystkim ciągnące się kilometrami rajskie plaże oraz niesamowite warunki do nurkowania i innych sportów wodnych. Zaskoczy nas bogactwo raf koralowych, wspaniała fauna i flora oraz rajskie plaże.

Latarnia morska w Galle

PREZCZYTAJ RÓWNIEŻ: KIEDY JECHAĆ NA SRI LANKĘ?

Galle

Galle – jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji Cejlonu, od lat pociągająca podróżników z całego świata wyspiarskim kolorytem. Historia tego miasta sięga 1505 r., kiedy Portugalczycy w pogoni za arabskimi statkami zawinęli do malowniczej zatoki i postanowili założyć tam port. Współczesne Galle składa z dwóch części. Dla turystów najbardziej interesujący jest zabytkowy fort wybudowany przez Holendrów w XVII w. Warownia dzięki jedynemu takiemu ufortyfikowaniu, wzniesionemu przez Europejczyków w Azji, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i do dziś zachwyca zwiedzających. Na stare umocnienia oprócz fortu składa się kilkaset domów z pięknymi dziedzińcami. Granicę zabudowań wyznacza linia pięciu ulic, w obrębie których można wyczuć ducha przeszłości podkreślanego przez wszechobecne holenderskie i brytyjskie herby. Zabytkowy fort wysunięty w morze kontrastuje ze współczesną częścią na stałym lądzie, która jest wyjątkowo gwarna i kojarzy się z klimatem specyficznym dla południowej Azji. Wśród charakterystycznych, małych domków i targowisk można obcować z typowo lankijską kulturą, a przy okazji rozejrzeć się za niebanalnymi pamiątkami. Architektoniczną atrakcją miasta jest najstarszy hotel Amangalla wybudowany przez Holendrów w 1684 r. oraz Wielki Kościół – Grotte Kerk – najstarsza protestancka świątynia na wyspie datowana na 1755 r.

Park Narodowy Yala

Park Narodowy Yala – najlepiej chroniony rezerwat Sri Lanki, którego szlaki przeciera się wraz z przewodnikiem tropiąc jednocześnie z aparatem fotograficznym egzotyczne gatunki rozmaitych czworonogów. Safari w Yala jest porównywalne do tych najbardziej znanych - afrykańskich. Yala to drugi co do wielkości park narodowy na Sri Lance, cieszący się dużym uznaniem wśród turystów. Yala została wyznaczona na rezerwat dzikiej przyrody w 1900 roku, a w 1938 roku została uznana za park narodowy. Początkowo był to teren łowiecki dla brytyjskich elit. Yala jest domem dla 44 odmian ssaków i 215 gatunków ptaków. Wśród jego bardziej znanych mieszkańców jest największe na świecie skupisko lampartów. Ponadto w parku spotkamy słonie, wargacze leniwe, jelenie, szakale, pawie czy krokodyle.

Park Narodowy Yala
Kataragama

Kataragama

Kataragama to ważne dla Hindusów miasto słynące ze święta opartego na intrygujących dla Europejczyków zwyczajach, podczas których wierni dokonują rytualnego okaleczenia ciała i oddają się głębokim modlitwom. Warto przespacerować się po mieście, by zobaczyć kilka świątyń uchodzących za miejsca kultów religijnych.

Bentota

Bentota to popularna nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona około 56 km od Galle. Okolice miasta oraz klimat tu panujący, docenili Duńczycy, którzy na części byłego fortu zaczęli budować sanatorium. Następnie Brytyjczycy dokończyli budowę sanatorium na pozostałych ruinach dawnego fortu. Bentota oprócz pięknych plaż jest znane z produkcji lokalnego alkoholu palmowego, Ajurweda – tradycyjnej medycyny indyjskiej oraz Kosgoda Turtle Care, który zajmuje się ochroną żółwi morskich podczas procesu lęgowego.

Bentota
Las Deszczowy Sinharaja

Las Deszczowy Sinharaja

Las Deszczowy Sinharaja to ostatni kawałek lasu pierwotnego na Sri Lance. Szacuje się, że w rezerwacie ponad 60% drzew ma charakter endemiczny, a wiele z nich jest uważanych za rzadkie. Znajdziemy tu także m.in. ponad 50% endemicznych gatunków ssaków, motyli, płazów oraz 95% ptaków, które występują na terenie rezerwatu. Ze względu na gęstą roślinność, dzikie zwierzęta nie są tak łatwo widoczne, jak w przypadku innych parków narodowych. Rezerwat zamieszkuje dosłownie kilka słoni i kilkanaście lampartów. W 1978 roku ustanowiono Rezerwat Biosfery, a w 1988 wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na skraju parku znajduje się kilkanaście plemiennych wiosek, gdzie ludzie żyją od wieków w harmonii z naturą.
Papryczki chilli
Kwiaty Lotosu
Kwiaty na sałakę

Marzą Ci się egzotyczne wakacje na Sri Lance?

 Przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Wybrzeże Wschodnie

Wybrzeże Wschodnie ma swój początek w miejscowości Okanda i sięga aż do Pulmoddai, leżącego w pobliżu Laguny Kokkilai. Wschodnia Prowincja wyróżnia się przede wszystkim bogactwem dzikiej przyrody, co w połączeniu z dość łagodną linią brzegową upstrzoną licznymi bajkowymi lagunami powinno ułatwić zwiedzanie tego regionu. Miejsca, które na pewno robią ogromne wrażenie to na przykład leżąca na rozlewiskach Btticaloa oraz Park Narodowy MaduruOya, gdzie można zatańczyć z plemionami wedyjskimi ich niepowtarzalny taniec.

Park Nadowody Minneriya

Park Nadowody Minneriya to jeden z największych i najciekawszych parków narodowych Sri Lanki. Pierwotnie był to rezerwat przyrody założony w 1938 roku, by w 1997 stać się oficjalnie parkiem narodowym. Oprócz interesującej fauny i flory, park od innychwyróżnia niesamowity zbiornik wodny Minneriya, który był zbudowany w III wieku naszej ery za panowania króla Mahasen z Królestwa Anuradhapura. Powierzchnia zbiornika to niecałe 19 km2. Właśnie ze względu na walory historyczne zbiornika oraz otaczającą go faunę i florę, zdecydowano o powstaniu parku narodowego w tym miejscu.

W parku znajdziemy wiele gatunki ssaków, płazów, gadów, motyli. Szacuje się, że w parku żyje około 250 słoni. Z innych ssaków, które możemy spotkać podczas safari są m.in. małpy (langury i makaki), jelenie, lamparty lankijskie, wargacze leniwe, bawoły wodne, małpiatki lori… Ponadto park jest dobrym miejscem dla miłośników ptaków ze względu na ich dużą liczbę - około 160 gatunków.

Maduru Oya National Park

Maduru Oya National Park został ustanowiony w 1983 roku. Oprócz ochrony dzikich zwierząt, park działa jako zlewisko dla zbiornika wodnego Maduru Oya oraz skraj parku zamieszkują tajemnicze plemiona Veda. Park zamieszkuje wiele gatunki ssaków, płazów, gadów, motyli. Z ssaków, które możemy spotkać podczas safari są m.in. słonie, małpy (langury i makaki), jelenie, lamparty lankijskie, wargacze leniwe, bawoły wodne, małpiatki lori, szakale, dzikie koty (kotki cętkowane), dziki… Z ptaków możemy zaobserwować m.in. bociany, orły, pelikany.

Maduru Oya National Park
Batticaloa

Batticaloa

Batticaloa to miasto na wschodnim wybrzeżu znane z okolicznych pięknych piaszczystych plaż oraz płytkiej laguny ze spokojną ciepłą wodą. Atrakcją jest historyczny Fort Batticaloa, zbudowany przez Portugalczyków w 1628 roku oraz latarnia morska z 1913 roku, most Kallady czy Park imienia Mahatmy Gandhi. Niedaleko miasta Batticaloa znajdują się dwie kolejne miejscowości z przepięknymi plażami – Pasikudah oraz Kalady. Zatoka Pasikudah to także świetne miejsce do snorkelingu.

Trincomalee

Trincomalee to miasto portowe położone na wschodnim wybrzeżu. W samym mieście warta uwagi jest hinduistyczna świątynia Koneswaram. Okolice Tricomalee słynną także z najlepszych białych piaszczystych plaż na Sri Lance. Wartymi uwagi jest plaża Nilaveni czy Gołębia Wyspa. Wody okalające Tricomalee są dobre do nurkowania, snorkelingu oraz do oglądania wielorybów czy delfinów. Dla miłośników historii polecamy Fort Frederik z 1623 roku.

Miasto portowe Trincomalee

Wybrzeże Północne

Można powiedzieć, że jest ono zlokalizowane na północ od Kulturalnego Trójkąta. Północna Sri Lanki jest zupełnie inna od reszty kraju. Ta część wyspy jest bardziej zbliżona do południowych Indii niż Kolombo. Te tereny w swojej historii były wielokrotnie zasiedlaneprzez tamilskich migrantów z południowych Indii. Im dalej na północ, tym bardziej doświadczymy historii trzydziestoletniej wojny domowej, która zakończyła się w 2009 roku. Ponadto sam krajobraz zmienia się im dalej na północ. Teren staje się co raz bardziej płaski, a wysokie plantacje kokosów zamieniają się w zielone plantacje tytoniu.

Dla Lankijczyków Północne Wybrzeże kojarzy się głównie z Półwyspem Jaffna, który był także siedzibą tamilskich tygrysów. W związku z wojną domową i pozostałościami po walkach, Jaffnanie wiele się zmieniła w ciągu ostatnich 30 lat. O Jaffna mówi się jako stolicy hinduizmu na Sri Lance, gdzie znajdziemy ciekawe i kolorowe hinduistyczne świątynie oraz mieszankę architektury kolonialnej i południowoindyjskiej. Największą zaletą tego miejsca jest mała ilość turystów, którzy tu docierają.

Fort Jaffna, Sri Lanka

Fort Jaffna

Zbudowany przez Portugalczyków w latach 1618-1625, nazwany „Twierdzą Matki Bożej Cudów Jafanapatao”, a sama nazwa wywodziła się od pobliskiego kościoła pod wezwaniem Marii Panny. W 1658 Holendrzy zdobyli fort, a Portugalczycy tym samym stracili swoją ostatnią twierdzę na Sri Lance. Fort był dalej rozbudowywany, by w 1795 przejść w ręce Anglików. Fort pozostawał garnizonem brytyjskim do 1948 roku. 400-letni fort jest ciekawym pomnikiem kolonialnej przeszłości Sri Lanki oraz jest znany jako jeden z największych holenderskich fortów w Azji, pomimo, że fort oryginalnie był zbudowany przez Portugalczyków. Fort został zbudowany na planie pięciokąta otoczonego fosą oraz został malowniczo wbudowany w piękną Lagunę Jaffna.

Świątynia Nallur Kandaswamy

Nallur KandaswamyKovil, położona około 3 km od miasta Jaffna, to jeden z najważniejszych kovil’ów (kovil znaczy rezydencja Boga, tamilski termin określający styl hinduskiej świątyni z architekturą drawidyjską) na Sri Lance. Pierwotnie fundamenty pod świątynię zostały położone w 948 r.n.e. Obecna świątynia został zbudowana w XV wieku, a została poświęcona Bóstwu Muruganow - bogu wojny, miłości i piękna. Miejsce jest to znane z fascynującej architektury drawidyjskiej.

Świątynia Nallur Kandaswamy
Wyspa Nainatheevu

Wyspa Nainatheevu, na którą można się dostać promem z Jaffna, ma dość ciekawą historię. Wyspa była niegdyś domem dla ludu Naga, który według legend był starożytnym plemieniem. Według legend, Naga są przodkami Tamilów na Sri Lance. Wyspa, a właściwie świątynia Nagadeepa Purana Viharaya jest uważana przez lokalnych buddystów jako jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Cejlonie. Według legend, Budda podczas swojego drugiego pobytu na Sri Lance, pomógł władcom plemienia Naga rozwiązać spór. Na wyspie znajduje się również Nagapooshani Amman Kovil, interesująca hinduska świątynia poświęcona bóstwu mocy - Shakthi.

Świątynia Kandarodai

Nallur KandaswamyKovil, około 3 km od miasta Jaffna, to jeden z najważniejszych kovil’ów (kovil znaczy rezydencja Boga, tamilski termin określający styl hinduskiej świątyni z architekturą drawidyjską) na Sri Lance. Pierwotnie fundamenty pod świątyniezostały położone w 948 r.n.e. Obecna świątynia został zbudowana w XV wieku, a została poświęconaBóstwu Muruganow - bogu wojny, miłości i piękna. Miejsce jest to znane z fascynującej architektury drawidyjskiej.

Świątynia Kandarodai, Sri Lanka
Dzikie konie na wyspie Delf

Wyspa Delft

Wyspa Delft można powiedzieć, że jest trochę położona na uboczu. Na wyspie można poczuć się jak na innej planecie. Jest to miejsce, gdzie współczesne życie praktycznie nie istnieje, poza kilkoma liniami energetycznymi i słabym sygnałem 3G z lądu. Co ciekawe, jak na prawie opuszczone miejsce, wyspa ma wiele ciekawych zabytków do zaoferowania. Na miejscu zwiedzicie m.in. dawne kolonialne zabudowy (port, szpital czy stadninę koni), majestatyczny baobab przywiezione tutaj i zasadzony przez arabskich kupców oraz gigantyczny odcisk stopy, który według legend został zostawiony przez mitycznego króla małp – Hanumana. Oprócz ciekawych zabytków pobyt na wyspie daje możliwość zobaczenia wyjątkowych krajobrazów, stada dziko żyjących koni oraz wgląd w życie jej mieszkańców.

Płaskowyż Centralny

Płaskowyż Centralny znajduje sie w południowej centralnej części wyspy i objęty jest szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, ze względu na unikatową wartość kulturową i przyrodniczą. Jest to obszar górski, gdzie wypiętrzenia wznoszące się nawet do 2500m n.p.m. są schronieniem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin, jak lampart cejloński czy langur fioletowy.

Ella Gap na Sri Lance

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O KUCHNI LANKIJSKIEJ

Ella

Ella to małe i urokliwe górskie miasteczko w dystrykcie Badulla w prowincji Uva. Miasteczko położone jest na wysokości około 1040 m n.p.m. i jest otoczone zielonymi wzgórzami pokrytymi plantacjami herbaty oraz lasami mgielnymi. W okolicy znajdziemy przepiękną przyrodę oraz wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, co czyni Ella miejscem, gdzie spokojnie możemy spędzić kilka dni.

Do Ella można dostać się prywatnym samochodem, autobusem, ale najlepszą opcją jest przejazd pociągiem na trasie z Kandy do Ella. Trasa ta jest uznawana za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Przejazd trwa kilka godzin, ale widoki i wrażenia po drodze, wynagrodzą czas przejazdu. Przy wybraniu opcji pociągowej, polecamy przejechać aż do stacji Badulla, co da nam możliwość przejechania się słynnym wiaduktem kolejowym „9 Arch Bridge”.

„9 Arch Bridge”

„9 Arch Bridge” czyli „Most Dziewięciu Łuków”, zwany także mostem na niebie. Jest to wiekowy, ale wciąż w użyciu wiadukt kolejowy, zbudowany z kamieni, bez użycia stali. Most zbudowano przy współpracy Lankijczyków z Brytyjczykami. Ze względu na swoje położenie, jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Sri Lance.

Most Dziewięciu Łuków
Widok na Szczyt Adama

Lankijskie wzgórza

„Little Adam’s Peak” to wzgórze nazwane przez miejscowych, ze względu na podobieństwodo słynnego „Adam’s Peak”. Na niezbyt wymagający trekking warto jest się wybrać wcześnie rano by zdążyć na wschód słońca. Z wierzchołka wzgórza będziemy mieli ciekawy widok na okolicę. Wejście na „Ella Rock” to już dużo bardziej wymagający trekking niż na „Little Adam’s Peak”.

Ella Rock oferuje jedno z najlepszych miejsc na Sri Lance do podziwiania panoramy wyspy. Trasa biegnie m.in. torami kolejowymi, poprzez herbaciane wzgórza, lasy. Po drodze ponoć można spotkać niezwykłego lokalnego przewodnika – psa o imieniu „Brown”, który być może poprowadzi Was na samą górę.

Adam’s Peak czyli Szczyt Adama to góra w kształcie kapelusza stożkowego lub piramidy. Jest to piąty co do wysokości szczyt na Sri Lance o wysokości 2243 m n.p.m. Szczyt Adama to popularna, ale dość wymagająca trasa wędrówkowa.

Szczyt Adama to przede wszystkim święte miejsce dla wyznawców hinduizmu, buddystów, muzułmanów i chrześcijan oraz popularne miejsce pielgrzymkowe. Na szczycie znajduje się podłużne zagłębienie o długości 1,5 m, które jest uznawane za odcisk stopy: Śiwy (przez hinduistów), Buddy (przez buddystów), Adama (przez muzułmanów) czy św. Tomasza (przez chrześcijan indyjskich).

Wodospady Ravana i Diyaluma

Wodospady Ravana i Diyaluma to dwa wodospady znajdujące się w bliskiej odległości odElla. Wodospad Diyaluma ma wysokość 220 metrów i jest drugim co do wielkości wodospadem na Sri Lance. Z kolei Ravana ma wysokość tylko 25 metrów, ale jest jednym z najszerszych wodospadów na wyspie. Dodatkowo z drugim wodospadem wiąże się ciekawa legenda.

Wodospad Diyaluma
Świątynia Dhowa
Świątynia Dhowa

Świątynia Dhowa to ciekawa pagoda buddyjska położona w prowincji Uva w wiosce Dhowa. Według źródeł, historia świątyni sięga około 2000 lat wstecz. Jedna z legend, kapłan świątyni zapewnił schronienie królowi Walagambie, który w podziękowaniu zamienił jaskinię w świątynię. Ponadto sam król zaczął rzeźbić w skale posąg Buddy, kiedy to ukrywał się w tych jaskiniach. Głównymi atrakcjami świątyni jest wyrzeźbiony w skale 12-metrowy posąg Buddy, ozdobna brama oraz malowidła na ścianach świątyni.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya to nieduże miasteczko położone w zielonej krainie herbaty zwanej „Małą Anglią”. Miasto zostało założone przez Samuela Bakera, odkrywcę Jeziora Albert i górnego Nilu. Miasto jest administracyjną stolicą dystryktu Nuwara Eliya, ale przede wszystkim jest uważane za„turystyczną” stolicę herbaty na Sri Lance. Jest położone na wysokości ponad 1800 m n.p.m. w cieniu Góry Pidurutalagala – najwyższego szczytu na Sri Lance. Nuwara Eliya słynie z umiarkowanego, chłodnego klimatu i uważana jest za jedno z najchłodniejszych miejsc na Cejlonie. Klimat panujący w Nuwara Eliya docenili Anglicy i zbudowali właśnie tam sanatorium dla brytyjskich urzędników orazplantatorów na Cejlonie. 

W „Małej Anglii” zachowało się wiele kolonialnych budynków. „Queen's Cottage” – wiejski dom, który obecnie jest domem wypoczynkowym prezydenta Sri Lanki, „General's House” także dom wypoczynkowy, który obecnie jest używany przez członków rządu; Grand Hotel – interesujący butikowy hotel, Hill Club – klub dla dżentelmenów ustanowiony w 1876 roku przez brytyjskich plantatorów kawy, St Andrew's Hotel – jeden z najlepszych hoteli w mieście oraz przepiękny budynek „Town Post Office” – jedna z najstarszych placówek pocztowych na Cejlonie. 

Oprócz zwiedzenia „starych” budynków warto wybrać się do Parku Wiktorii z 1897 roku oraz nad „Lake Gregory”, sztuczne jezioro stworzone przez Brytyjczyków w 1873.

Będąc w Nuwara Eliya trzeba koniecznie odwiedzić pola herbaciane, fabrykę herbaty oraz jedną z historycznych herbacianych posiadłości. Będzie to także dobra okazja do dowiedzenia się wielu ciekawostek na temat powstawania tego napoju. Herbata z tego rejonu ze względu na warunki klimatyczne rośnie wolniej, ma mniejsze listki, ale to daje jej delikatność oraz smak najlepszej herbaty na Cejlonie. 

Nuwara Eliya nazywane jest małą Anglią
Nuwara Eliya
Horton Plains
Horton Plains

Horton Plains to Park Narodowy położony na wysokości między 2100 a 2300 m. n.p.m. Wielką zaletą tego miejsca jest różnorodność środowiska naturalnego. Od dżungli, poprzez polany, bagna, wodospady, 2 i 3 najwyższy szczyt Sri Lanki oraz trzy najważniejsze rzeki. Podczas trekkingu po parku można podziwiać różnorodność rzadkich i ciekawych roślin (niektóre z nich kwitną raz na 12 lat). Park zamieszkuje także wiele gatunków motyli i ptaków (niektóre występujące tylko tutaj) oraz 24 gatunki ssaków, w tym: małpy, lankijskie lamparty, jelenie czy dzikie koty. W Horton Plains znajduje się także słynny klif zwany „Końcem Świata”, który oferuje niezapomniane widoki.

Farma Ambewela

Farma Ambewela znajduje się około 17 kilometrów od Nuwara Eliya. Jest to bardzo popularne miejsce głównie wśród lokalnych turystów jako ucieczka na kilka godzin z zatłoczonych miast. Farma jest znana z produkcji produktów mlecznych oraz z tego, że krowy dające mleko pasą się na łąkach pod pięknym błękitnym niebem. Miejsce to zostało założone w latach 60 ubiegłego wieku przy pomocy rządu Nowej Zelandii, dlatego też jest zwane „Małą Nową Zelandią”.

Farma Ambewela
Hatton to miasto w dystrykcie Nuwara Eliya
Hatton

Hatton to miasto w dystrykcie Nuwara Eliya. Hatton jest przede wszystkim głównym ośrodkiem lankijskiego przemysłu herbacianego. Miasto zostało założone w czasach brytyjskiej kolonii, które pierwotnie miało służyć plantatorom kawy, a później plantatorom herbaty. Nazwa miasta nawiązuje do wsi w Aberdeenshire w Szkocji. Wiele okolicznych plantacji herbaty nosi również nazwy szkockich wiosek. Szacuje się, że prawie 50% ludności miasta pracuje w przemyśle herbacianym.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!