Wakacje na Sri Lance 2022

My, miłośnicy Azji, od marca 2020 r. niecierpliwie przebieramy nogami, w oczekiwaniu na otwarcie granic naszego ukochanego kontynentu. Podróżnicze plany w dużej mierze pokrzyżowała nam pandemia COVID-19. Na szczęście z dnia na dzień dostrzegamy coraz więcej światełek w tunelu, a jednym z nich jest Sri Lanka – która jako pierwszy kraj Azji daje turystom zielone światło do zwiedzania i cieszenia się cejlońskimi wakacjami w pełni. Właściwie to się świetnie składa, bo – jak mawiają miłośnicy tego zakątka świata – Sri Lanka posiada wszystko, co w Azji najlepsze!

Zacznijmy od podstawowych pytań:

Kiedy można wyjechać na Sri Lankę?

Kiedy Sri Lanka otworzy granice dla zagranicznych turystów?

Tu z przyjemnością odpowiadamy, że Sri Lanka jest już otwarta dla turystyki zagranicznej! Oczywiście trzeba dopilnować kilku formalności, żeby móc zwiedzać ją komfortowo i bezpiecznie.

Odmrożenie krajowej turystyki rozpoczęło się już w styczniu 2021 r. Z czasem restrykcje sukcesywnie luzowano, dochodząc aż do możliwości zwiedzenia bez ograniczeń dla osób zaszczepionych.

Biorąc pod uwagę dynamikę lankijskiego programu szczepień i duży nacisk kładziony na ochronę turystyki, restrykcje nie powinny już przybierać na sile.

Oznacza to, że możemy bez przeszkód cieszyć się lankijskimi plażami, wycieczkami przyrodniczymi, atrakcjami kulturalnymi, gościnnością miejscowych i lokalną kuchnią.

Wycieczka na Sri lankę po koronawirusie

Co muszę zrobić, aby wyjechać na Sri Lankę?

Czy muszę być zaszczepiony?

Na pewno warto być zaczepionym, bo wtedy można zwiedzać Sri Lankę bez ograniczeń (jak w naszym programie). Istnieją także opcje zwiedzania dla niezaszczepionych, w ramach 14-dniowej „turystycznej bańki”, którą omówimy poniżej. W obu opcjach zachęcamy do kontaktu – wyślij do nas wiadomość, a pomożemy Ci zaplanować długo wyczekiwaną podróż od A do Z!

Turyści zaszczepieni wykonują przed wyjazdem na Sri Lankę test PRC w Polsce (do 72h przed wylotem; wymagają go również przez linie lotnicze) i powtarzają test PCR po przylocie na Cejlon. Pod warunkiem uzyskania wyników negatywnych, są już w pełni uprawnieni do zwiedzania Sri Lanki.

Niezaszczepione dzieci w wieku 2-18 lat w pełni zaszczepionych rodziców przechodzą taką samą procedurę jak rodzice + dodatkowy test 7. dnia pobytu. Nie trzeba czekac na jego wynik w hotelu (jak 1. dnia) – można normalnie kontynuowac program zwiedzania.

Czy na Sri Lankę potrzebuję wizy?

Każdy zobowiązany jest do aplikowania online o wizę turystyczną na Sri Lankę na stronie: https://eta.gov.lk/slvisa/. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd na Sri Lankę z nami, będziemy potrzebowali Twojego numeru aplikacji w celu dopełnienia wszelkich formalności.

Sam proces uzyskania wizy nie jest długi – z reguły ok 2 dni (ale zawsze warto załatwiać to jak najwcześniej).

Koszt – 35 USD.

Kierunek Sri Lanka na wakacje
Zwiedzanie Sri Lanki

Sri Lanka dla niezaszczepionych

Istnieje możliwość zwiedzania Sri Lanki także dla turystów niezaszczepionych.

Turyści niezaszczepieni wykonują test PRC w Polsce przed wylotem, kolejny test PRC na miejscu, po przylocie i kolejny – w przedostatnim dniu pobytu na Sri Lance, którą zwiedzają w ramach „bio-bubble” (turystycznej bańki).

Czym jest bańka turystyczna (bio-bubble)? To oferowana już przez wiele krajów możliwość podróżowania wg specjalnie przygotowanych programów, z zakwaterowaniem w certyfikowanych hotelach, gdzie można tworzyć zróżnicowane i bogate trasy, z uwzględnieniem wszelkich kluczowych atrakcji, ale nacisk kładziony jest na odseparowanie turystów od lokalnej społeczności. Ma to na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa podróżującym oraz lokalnym mieszkańcom.

Jeśli turysta niezaszczepiony planuje dłuższy niż 14-dniowy pobyt na Sri Lance, po teście w przedostatnim dniu "bańki" i uzyskaniu jego negatywnego wyniku, jest już uprawniony do zwiedzania kraju bez ograniczeń.

Gdzie szukać aktualnych informacji na temat koronawirusa w Azji?

Szczegółowe i aktualne informacje na temat zasad wjazdu na Sri Lankę i do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej w dobie pandemii znajdziesz w naszym nowym Servisie Covidowym.

Koronawirus w Azji. Gdzie można pojechać?
Hotel na Sri Lance

Co jeśli mój test po przylocie na Sri Lankę będzie pozytywny?

Bez obaw. Test zostanie na spokojnie powtórzony, a do czasu uzyskania pożądanego wyniku pozostaje się w hotelu. W razie utrzymującego się wyniku pozytywnego, turysta przenoszony jest do hotelu przeznaczonego na kwarantannę – są to normalne hotele turystyczne, które z racji pandemii zgodzily się pełnić akurat taką funkcję.

Czy na Sri Lance obowiązuje kwarantanna dla podróżnych?

Ogólnie nie przewiduje się na Sri Lance kwarantanny, niezależnie od tego, czy jest się zaszczepionym czy niezaszczepionym turystą, wyjątek stanowią podróżni z krajów objętych zakazem wjazdu na Sri Lankę (Polska się do nich nie zalicza), którzy podróżują na mocy specjalnych zezwoleń.

Ta zasada mogłaby dotyczyć turysty z Polski tylko w sytuacji, gdyby w ostatnich 14 dniach swojej podróży, przebywał w którymś z krajów „zakazanych”: Indie, kraje Ameryki Południowej i Afryki Południowej i z nich chciał się przemieścić na Sri Lankę. Przypominamy, że i tak nie mógłby tego zrobić bez specjalnej zgody.

Jedynym, krótkim momentem przestoju jest czas oczekiwania na wynik testu PRC tuż po przylocie. Test wykonywany jest w hotelu i tam czekamy na jego wynik.

Sri Lanka kwarantanna dla podróżnych
Bajeczna Sri Lanka ponownie w zasięgu Twojej ręki... i obiektywu ;)
Co mogę zobaczyć na Sri Lance?

Jeśli jesteś zaszczepiony, możesz zwiedzać Sri Lankę praktycznie bez ograniczeń, ale ku inspiracji podrzucamy kilka propozycji:

 • Colombo – można bez przeszkód zwiedzać miasto, włączając w to wizytę na pływającym targu Pettah, świątynie, dzielnice handlowe, parki itp.
 • Minneriya National Park – emocjonujące safari jeepem.
 • Sigiriya – forteca na Lwiej Skale.
 • Polonnaruwa – zwiedzanie antycznego miasta.
 • Matale Spice Garden – aromatyczna przygoda w krainie przypraw.
 • Kandy – zwiedzanie miasta, świątyni Sri Maha Bodhi Viharaya ze słynnym białym buddą czy punktu widokowego, wizyta w Świątyni Zęba i udział w ceremonii Pooja.
 • Plantacje herbaty Giragama – zwiedzanie + degustacja oczywiście!
 • Słonie w Millennium Elephant Foundation.
 • Wadduwa – rajski relaks na lankijskiej plaży.
 • Galle – zwiedzanie holenderskiego fortu, zakupy w lokalnych butikach.
 • Zwiedzanie pagody Japanese Peace.
 • Jungle Beach – podziwianie bajecznych zachodów słońca i medytacja w cieniu pobliskiej świątyni.

Zwiedzaj, smakuj, doświadczaj, wypoczywaj – wymarzone azjatyckie wakacje po koronawirusie są już w zasięgu Twojej ręki!

Pomożemy Ci zorganizować wymarzoną wycieczkę na Sri Lankę!

Podróżowanie na własną rękę, nie tylko po Azji, jest w erze pandemii nieco bardziej skomplikowane niż dotychczas (mówi o tym m. in. nasza zaprzyjaźniona podróżniczka Asia Matejko w nowym cyklu na YouTube'ie: Ok!Azja do rozmowy), dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura podróży, które wesprze Cię na każdym etapie wyjazdu. Napisz do nas!

Sri Lankę można już zwiedzać bez przeszkód
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem