TOP potrawy na Sri Lance

Jaka jest kuchnia Sri Lanki?

Sri Lanka, choć równie różnorodna co niewielka, podróżnikom kojarzy się przede wszystkim z herbatą, słoniami, ciekawą historią oraz przepięknymi krajobrazami, w tym rajskich plaż. Niewielu turystom Cejlon kojarzy się w pierwszej chwili z  przesmacznym i aromatycznym jedzeniem, co postaramy się zmienić poniższym artykułem 

Kuchnia Lankijczyków to połączenie wielu smaków, w tym kuchni indyjskiej, chińskiej, tajskiej i duńskiejNarodowym daniem Cejlonu nie jest po prostu curry, ale ryż z curry. Na wyspie uprawia się ponad 15 odmian ryżu, a on sam jest obowiązkowym dodatkiem do każdego dania. Pomimo, że wyspa nie jest duża, poszczególne części wyspy różnią się pomiędzy sobą kulinarnie. Na wybrzeżu w kuchni stosuje się dużo ryb i owoców morza. Rejon Jaffna ma sporo cech wspólnych z kuchnią południowoindyjską, a z kolei okolice Kandy, gdzie jest duże skupisko buddystów, są znane z dań przede wszystkim roślinnych. Częstymi dodatkami na które trafimy w jadłodajniach są chlebki papadum wytwarzane z mąki z ciecierzycy, gęsty sos chutney robiony na bazie m.in. owoców, octu, chilli oraz pol sambola lub coconut sambola (rodzaj sosu na bazie mleka kokosowego lub wiórek z dodatkiem curry, smażonej cebuli, chili oraz różnych przypraw).

Składniki lankijskiej kuchni 

Głównymi przyprawami, jakie możemy znaleźć w kuchni lankijskiej są cynamon, pieprz, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, kolendra i kminek. Z ziół znajdziemy na Sri Lance liście pandanu, szalotkę, trawę cytrynową, tamaryndowiec, czosnek, imbir oraz liście curryCurry mięsne je się głównie z kurczakiem i wieprzowiną, ale można też znaleźć danie z koziną lub wołowiną. Olej kokosowy, mleko kokosowe i wiórki są w kuchni wszechobecne. Z uwagi na to, jak powszechny na Sri Lance jest buddyzm – powszechna jest również dieta wegetariańska. Wszystkich warzyw stosowanych w lankijskiej kuchni nie da się tu wymienić, ale ze względu na klimat panujący na wyspie, część z nich występuje sezonowo. W kuchni używane też są owoce - głównie banany, mango, ananasyguawa, awokado i pomarańcze. 

Zasady związane z jedzeniem na Sri Lance 

Jeśli będziesz miał szczęście i zostaniesz zaproszony do lankijskiego domu, na samym początku lepiej pamiętaj o kilku kwestiach: 

  • Mieszkańcy Cejlonu są niesamowicie uprzejmi i będą Cię gorąco i szczerze witać w swoich domach; 
  • Przed wejściem do domu pamiętaj, by zdjąć buty; 
  • Ludzie na Sri Lance lubią spędzać z gośćmi czas przed posiłkiem, co czasami może potrwać nawet kilka godzin! Warto zjeść coś niewielkiego przed przyjściem, ponieważ na posiłek będziesz musi poczekać. Nie przesadź, bo Lankijczycy są bardzo gościnni! 
  • Powinieneś zaakceptować oferowany poczęstunek, ponieważ  odmowa może być przejęta jako mało przyjazny gest; 
  • Mimo, że w Azji czas płynie swoim torem, to staraj się przybyć na umówioną godzinę;  
  • Umyj ręce przed posiłkiem! Na Sri Lance to normalne jeść rękoma. Prawa ręka służy do jedzenia, a lewa do trzymania talerza i sprzątania; 
  • W zależności od okazji, gospodarz nałoży Ci na talerz porcję jedzenia; 
  • W niektórych domach: jeśli nie chcesz dokładki, zostaw trochę jedzenia na talerzu. Pusty talerz oznacza chęć na kolejną porcję; 
  • Jeśli dostałeś kolejną dokładkę i nie masz ochoty już na jedzenie, zostaw talerz nietknięty; 
  • Poya Day to comiesięczne buddyjskie święto pełni księżyca, podczas którego nie sprzedaje się ani nie serwuje alkoholu. 

Jedzenie rękoma na Sri Lance

Jedzenie rękoma może wydawać się nam, Europejczykom, dość dziwnym pomysłem, ale ta forma jedzenia jest praktykowana nie tylko w Indiach czy na Sri Lance, ale też w niektórych krajach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej czy w Ameryce Południowej. Podczas wakacji na Sri Lance właśnie powszechne jedzenie rękoma może być dla Ciebie szokiem kulturowym. Jednakże taka forma ma duży sens i potwierdzony naukowo pozytywny wpływ na zdrowieNa szczęście Sri Lanka to raj dla turystów - wiele knajpek jest przygotowanych na gości chcących jeść sztućcami, w szczególności te o bardziej europejskim charakterze. Jeśli chcesz jeść lokalnie, nastaw się na częste i dokładne mycie rąk przed posiłkiem!   

Sri Lanka jedzenie rękoma
kuchnia Sri Lanka
Dlaczego jeść rękoma?

Po pierwsze jedząc rękoma jedzenie będzie Ci bardziej smakować i jest to udowodnione naukowo! Przy jedzeniu palcami, bardziej się skupiamy na samym posiłku, czyli jemy bardziej świadomie, co poprawia nasze trawienie. Jedząc palcami wraz z jedzeniem pochłaniamy bakterie, które znajdują się na naszych palcach – i to nic złego. Owe bakterię są przyjazne i wpływają korzystnie na różne części naszego organizmu. Jedząc palcami lepiej kontrolujemy również ilość jedzonego jedzenia, dzięki czemu unikamy przejedzenia. Dodatkowo zakończenia nerwowe w palcach działają jako miernik temperatury i tekstury jedzenia. Jedzenie palcami jest też bardziej higieniczne, ponieważ nasze ręce (przynajmniej w teorii) są myte kilka razy dziennie.  

Jak jeść rękoma?

Po pierwsze musimy umyć dokładnie ręce. W każdej jadłodajni znajduje się umywalka i mydło. Jeśli jesteśmy praworęczni, to jemy prawą ręką, jeśli leworęczni, to lewą. Ogólnie jemy tą ręką, która nie służy do czynności higienicznych. Nie jemy całą ręką, tylko palcami: nabieramy jedzenie na 4 palce, a to wszystko popychamy kciukiem. Mniejsze kawałki czy sos jemy przy pomocy małych chlebków. Po skończonym posiłku nie oblizujemy palców! Ręce znowu myjemy lub wycieramy w gazetę, która zazwyczaj ma kilka żyć. 

Co jeść będąc na Cejlonie? 

Wpływ imigrantów znacząco ukształtował kuchnię Sri Lanki. Co warto wybrać spośród tylu opcji?

Curry na Sri Lance

Daniem narodowym Sri Lanki jest ryż z curry. Z pozoru proste danie na tej zielonej wyspie występuje w nieskończonej ilości wersji. Duża część lankijskich curry, jest gotowana wyłącznie w określonym sezonie z powodu dostępności niektórych warzyw i ich okresu wegetacji. Curry z okrą, owocem chlebowca, orzechami nerkowca czy z zielonym grochem to dla nas coś „orientalnego”, a dla Lankijczyków są to posiłki dnia codziennego 

Ryż z curry to talerz ze sporą ilością ryżu, serwowany z mięsem lub warzywami w sosie curry z dodatkiem pikli, pol sambal i indyjskim chlebkiem papadum. Nie da się spisać wszystkich wersji curry jakie znajdziemy na Sri Lance.  Ilość wykorzystywanych warzyw i owoców, a do tego różniących się od siebie domowych przepisów na to zwyczajnie nie pozwala. O ile zachęcamy do odważnego próbowania nowych smaków, podpowiadamy, że zamawiając curry na Sri Lance warto zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię – jego ostrość.  Curry występuje w 2 odmianach: 

  • kirata: czyli sos robiony na bazie mleka kokosowego. Takie curry będzie łagodniejsze;
  • mirisata: czyli curry robione na bazie chili. Takie dania będą miały dużą moc! 
Sri Lanka Wattaka Curry

Wattaka Curry to aromatyczne curry bazujące na dyni oraz kokosie. Podobno aromatowi tego dania nie można się oprzeć

Sri Lanka Polos Curry cury

Polos Curry to curry gotowane na bazie młodego (zielonego) owocu chlebowca.

Ala Thel Dala Sri Lanka

Ala Thel Dala to smażone ziemniaki z przyprawami na ostro.

Parippu Curry to danie gotowane na bazie roślin strączkowych podawane z marynowanymi warzywami i świeżymi chlebkami papadum.

Ambul Thival to ryba w curry na kwaśno. Część wykorzystywanych podczas procesu gotowania przypraw nadaje rybie czarny kolor

Kukul Mas Curry to kolejna odmiana kurczaka w curry, gotowanego z kremowym mlekiem kokosowym oraz cynamonem i kardamonem.

 

 Poprowadzimy Cię pośród wyjątkowych smaków Sri Lanki!

 Napisz do nas, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Dry Prawn Curry to curry gotowane na bazie małych suszonych krewetek. Danie jest popularne na weselach.

Fish Tamarind Curry to rybne curry gotowane z pomidorami i tamaryndowcem.

Dania główne na Sri Lance

Szeroko rozumiane dania główne na Sri Lance to szeroki wachlarz smaków. Czego spróbować?

Sri Lanka Egg Hoppers

Hoppers to naleśniki zrobione z fermentowanej mąki ryżowej i mleka kokosowego. Są smażone na małych okrągłych patelniach i podawane z dodatkiem curry czy różnych samboli. Na Sri Lance najpopularniejsze są Egg hoppers (z jajkiem) i String hoppers (gotowane na parze kluski ryżowe podobne do spaghetti).

Sri Lanka Achcharu

Achcharu to danie przyrządzane z różnych warzyw pokrojonych w kostkę, zalanych marynatą, która łączy w sobie 3 smaki: słodki, kwaśny i ostry. Zazwyczaj takie marynowane warzywa je się jako dodatek do głównych dań, a w marynacie przechowuje się je nawet kilka miesięcy. 

Sri Lanka Wambatu Moju

Wambatu Moju to kolejne proste danie, które ma niesamowity smak. Marynowany na ostro bakłażan, tradycyjnie gotowany w glinianym garnku na otwartym ogniu. Wambotu moju można używać jako dodatek do curry lub zjeść z ryżem lub chlebkiem roti.

Gotu Kola to bardzo prosta zielona sałatka, którą przygotujesz w około 10 minut i przede wszystkim ma wiele prozdrowotnych właściwości. Składniki sałatki to: zioła gotu kola, czerwona cebula, chili, świeżo starty kokos, limonka i ewentualnie sól do smaku. Tak prosta sałatka pomoże: złagodzić stres, w stanach depresji, poprawi pamięć i krążenie krwi, chroni serce, poprawi sen, będziesz dłużej młody i… Zioło gotu kola można śmiało nazwać „super food”! 

Kottu to kolejne bardzo popularne danie, którego powinieneś spróbować będąc na Sri Lance. W kottu znajdziemy chlebek roti, aromatyczne przyprawy (imbir, czosnek, liście pandanu, curry, chili, kardamon i cynamon), jajko, warzywa i ewentualnie mięso. Smaku temu daniu nadają prażone przyprawy (krótko, na rozgrzanej patelni, by wydobyć z nich olejki eteryczne), pokrojone w plasterki chlebki roti, warzywa oraz jajko, które scala całą potrawę. 

Kool to pikantno-kwaśny gulasz charakterystyczny dla regionu JaffnaKool to bulion gotowany na tamaryndowcu z owocami morza. Oprócz owoców morza w Kool znajdziemy różnego rodzaju przyprawy (kurkumę, chili), nasiona chlebowca i warzywa. Sos tradycyjnie jest zagęszczany „odiyalem, czyli mąką z bulw z winnej palmy. Podaje je się jako główne danie i można je jeść z kawałkami surowego kokosa.

 

 Chcesz spróbować autentycznych smaków Sri Lanki?

 Przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Lamprais to danie, które można śmiało nazwać daniem multikulturowymZostało wymyślone zostało przez „The Dutch Burghers”, czyli grupę etniczną, która powstała z mieszanki Europejczyków (Duńczyków i Portugalczyków) z lokalna ludnością. Słowo lamprais wywodzi się z duńskiego słowa „lomprijst - czyli “ryż w kawałkach”W skład potrawy wchodzi ryż krótko ziarnisty, mięso w sosie curry, wambatu moju (bakłażan w marynacie), seeni sambol (rodzaj sosu z cebuli), blanchan (pasta z krewetek), klopsiki, curry z bakłażana oraz smażonymi jajkami. Mięso można zastąpić rybą lub warzywami. Przygotowane składniki pakuje się w liście bananowca, a następnie piecze w piekarniku. Kiri Bath & Lunu MirisKiri bath to “mleczny ryż”, czyli ryż gotowany z mlekiem kokosowym i ewentualnie solą. Dodatkiem do ryżu jest curry lub Lunu Miris, czyli pasta sambol zrobiona z czerwonej cebuli, proszku chili, rozgniecionej czerwonej papryki, peklowanej ryby (Maldives fish) i soku z limonki. To proste danie jest często jedzone w Nowy Rok czy w dniu urodzin.   

Co na deser na Sri Lance?

Jak w większości krajów Azji, również Sri Lanka może poszczycić się kilkoma niesamowitymi deserami!

Mee kiri with Kithul Peni Sri Lanka

Mee kiri with Kithul Peni (Curd & treacle) to rodzaj kremowego twarogu przygotowanego z mleka bawolego skropionego słodką melasą (kithul peni- sok z palmu Kithul) jedzonego na śniadanie. Powstaje w wyniku naturalnej fermentacji, a dzięki wysokiej zawartości tłuszczu ma idealnie gładką konsystencję. Skropiony sokiem palmowym, zbieranym przez lokalnych mieszkańców jest pyszny!

Watalappan Sri Lanka

Watalappan to kolejny bardzo popularny deser serwowany w formie budyniu. Przygotowuje się go na bazie mleka kokosowego z dodatkiem mleka skondensowanego, cukru z trzciny cukrowej, orzechów nerkowca, jajek, przypraw (kardamon, goździki i gałka muszkatołowa), gęstego sosu z pandanu lub startych strąków wanilii. 

Woodaple Feronia Słoniowa

Woodapple juice to sok z owoców z drzewa feroni słoniowej, który często jest nazywany drewnianym jabłkiem lub małpim owocem. Wyglądem przypomina ziemniaka, z tym, że ma twardą skorupkę. Sok z feroni słoniowej ma właściwości prozdrowotne: poprawia metabolizm, dodaje energii, oczyszcza krew, wypłukuje toksyny z organizmu, pomaga w stabilizacji cukru we krwi oraz poprawia trawienie.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!