Wiza Sri Lanka

Miło nam ogłosić, że Sri Lanka jest już otwarta dla turystów! Odmrożenie lokalnej turystyki postępuje sukcesywnie od stycznia 2021 r. i turyści mogą już zwiedzać Cejlon bez przeszkód i ograniczeń. Nasze biuro podróży przygotowało dla Ciebie specjalny postcovidowy program wycieczki na Sri Lankę, a bieżące informacje na temat zasad wyjazdu do tego kraju znajdziesz w naszym serwisie covidowym. Jak to jednak jest obecnie z dokumentami: czy wyjeżdżając na Sri Lankę potrzebujemy wizy?

Sri Lanka to niewielkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na wyspie Cejlon, na Oceanie Indyjskim, u samych stóp Indii. Nazywana też krajem cynamonem i szafirem płynącym – Sri Lanka to azjatycki raj, który nie potrzebuje reklamy, ale garść informacji praktycznych, dotyczących legalnego wjazdu i pobytu na wyspie nie zaszkodzi.

Dokumenty podróży na Sri Lankę
Colombo - stempel wizowy Sri Lanka
Colombo z lotu ptaka
Czy Polacy potrzebują wizy na Sri Lankę?

Aby wyjechać na Cejlon obywateli Polski obowiązują wizy. Najszybszą i najprostszą drogą jest aplikacja o e-wizę bezpośrednio na stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/ (jest to opcja najtańsza) lub korzystając z usług pośredników (jest to oczywiście opcja droższa, gdyż poza kosztem samej wizy ponosimy koszty również pośrednictwa). 

Wyjeżdżając na Sri Lankę w celach turystycznych możemy przebywać na terenie kraju do 30 dni. Niech nie zmyli Was pojawiająca się gdzieniegdzie informacja o wizie ważnej 180 dni – okres ważności wizy nie jest bowiem tożsamy z dozwoloną długością pobytu na terenie danego kraju.

Sri Lanka wiza drogą internetową
Lotnisko Colombo
E-wiza na Sri Lankę

Wizę na Sri Lankę musimy wyrobić przed wylotem na Sri Lankę. Obecnie nie ma możliwości wyrobienia dokumentu na granicy, w ramach tzw. wizy on arrival.

Lankijski elektroniczny system wizowy, który umożliwia aplikowanie o wizę nosi nazwę: Electronic Travel Authorization (ETA) – skrótowiec ETA jest dość często używany, więc warto go zapamiętać. Aby podróżować na Sri Lankę, każdy podróżny musi posiadać ważną wizę (ETA). Niniejsza ETA jest ważna przez sześć miesięcy od momentu wydania, umożliwiając jednorazowy wjazd do kraju, z maksymalnym pobytem do 30 dni. W momencie składania wniosku nie trzeba jeszcze rezerwować biletu lotniczego, jednak po przylocie na Sri Lankę wymagane jest okazanie biletu powrotnego. Podróżny musi też być w stanie udowodnić, że posiada wystarczające środki finansowe na opłacenie pobytu na Sri Lance. Wreszcie, podróżny jest zobowiązany do posiadania paszportu, który jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy w momencie przybycia na Sri Lankę.

Wniosek wizowy wypełniamy na stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/, wybierając któryś z najlepiej znanych nam języków obcych: angielski, niemiecki, a może hiszpański? Po otrzymaniu informacji zwrotnej z numerem wizy na maila (nie powinno to zająć więcej niż 48h), musimy dokument wydrukować, zabrać ze sobą w podróż i wjeżdżając do kraju okazać odpowiedniemu urzędnikowi wraz z paszportem.

Pamiętajmy, by nie zabierać się za wyrobienie e-wizy na ostatnią chwilę przed wyjazdem na Sri Lankę – trzeba poczekać do 48h, zanim sie ją otrzyma. 

Czy mogę pozostać na Sri Lance dłużej niż 30 dni?

Przedłużenie pobytu na Sri Lance spędza sen z powiek wielu miłośnikom tego kraju. Wizę turystyczną krótkoterminową można przedłużyć nawet do 90 dni od daty przyjazdu w biurze imigracyjnym (Department of Immigration; strona internetowa: http://www.immigration.gov.lk/web/index.php?lang=en).

Przydatne adresy:
Sri Lanka z lotu ptaka

Wszelkie szczegółowe informacje wizowe otrzymamy także w przedstawicielstwach dyplomatycznych:

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki

Dane teleadresowe:

Ul. Chorągwi Pancernej 8
02-951 Warszawa

Telefony: +48228538896; +48228538897
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW: http://srilankaembassy.com.pl/

Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady – kraj ten podlega pod Ambasadę RP w New Delhi (Indie), w Kolombo na Sri Lance mieści się jednak Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej

Dane teleadresowe:

Phoenix Ventures Ltd.
409 Galle Road, 2nd Floor
Colombo 3

Telefony: 00 94 11 2565 612; telefon komórkowy (do wykorzystania również w nagłych wypadkach): 0094 76 775 2266
Fax: 00 94 11 4727 060
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.