Wiza Sri Lanka


Kraj cynamonem i szafirem płynący – Sri Lanka (Cejlon) to azjatycki raj, który nie potrzebuje reklamy, ale garść informacji praktycznych, dotyczących legalnego wjazdu i pobytu na wyspie nie zaszkodzi. A więc do rzeczy: czy wyjeżdżając na Sri Lankę potrzebujemy wizy?


Dokumenty podróży na Sri Lankę
Colombo - stempel wizowy Sri Lanka
Colombo z lotu ptaka

Czy potrzebujemy wizy na Sri Lankę?

Aby wyjechać na Cejlon obywateli Polski obowiązują wizy. Nie ma jednak większych problemów z ich uzyskaniem. Najłatwiej zrobić to już na miejscu, wypełniając odpowiednie druki i uiszczając kwotę 35 USD lub za pośrednictwem internetu – albo aplikując o e-wizę bezpośrednio na stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/ (jest to opcja najtańsza) lub korzystając z usług przeróżnych pośredników (jest to oczywiście opcja najdroższa, gdyż poza kosztem samej wizy ponosimy koszty pośrednictwa).

Jeśli podróżujecie z dziećmi, przyda wam się informacja, że do 12 roku życia wiza wydawana jest bezpłatnie, należy jednak wypełnić osobną aplikację wizową.

Wyjeżdżając na Sri Lankę w celach turystycznych możemy przebywać na terenie kraju do 30 dni. Niech nie zmyli Was pojawiająca się gdzieniegdzie informacja o wizie ważnej 180 dni – okres ważności wizy nie jest bowiem tożsamy z dozwoloną długością pobytu na terenie danego kraju.

Port lotniczy Kolombo
Port lotniczy wśród palm
Wiza na Sri Lankę wyrabiana na granicy państwa

Wybierając się na Cejlon nie musimy posiadać wizy bezpiecznie ulokowanej w bagażu podręcznym tuż obok paszportu i biletu (choć doskonale rozumiemy, że niektórzy cenią sobie taki komfort), gdyż bez problemu możemy wyrobić ją na miejscu, na lotnisku. Taka wiza nosi nawę on-arrival i kosztuje 35 USD.

Po przyjeździe wypełniamy tzw. „Departure card”. Są to proste dokumenty w języku angielskim, ale warto mieć przygotowany wcześniej adres, pod którym planujemy zatrzymać się na Sri Lance, gdyż jego podanie jest w nich wymagane. Nie ma potrzeby posiadania zdjęcia do wizy turystycznej.

Jedynym dokumentem potrzebnym do wyrobienia wizy na Sri Lankę w takiej formie jest nasz paszport, ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy do przodu. Możemy też zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Opłatę wizową uiszczamy gotówką (w dolarach amerykańskich) lub kartą kredytową.

W praktyce wygląda to tak, że na lotnisku najpierw podchodzi sie do okienka „Visa on Arrival Counter” i tam płaci, a z pokwitowaniem podchodzi do okienka „Immigration Counter”, gdzie wbijania jest w paszport wiza turystyczna (w postaci niewielkiej naklejki).

E-wiza na Sri Lankę

Wizę na Sri Lankę możemy wyrobić także przed wyjazdem – jest to opcja nieco tańsza niż wiza na lotnisku i nieco bardziej komfortowa dla osób, które wolą mieć wszystkie formalności załatwione z góry.

Lankijski elektroniczny system wizowy nosi nazwę: Electronic Travel Authorization (ETA) – skrótowiec ETA jest dość często używany, więc warto go sobie zapamiętać.

Wniosek wizowy wypełniamy na stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/, wybierając któryś z najlepiej znanych nam języków obcych: angielski, niemiecki, a może hiszpański?

Przy wyrabianiu tego typu wizy nie są wymagane żadne kopie paszportów czy innych dokumentów ani fotografie. Opłatę za e-wizę w wysokości 30 USD uiszczamy kartą kredytową.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej z numerem wizy na maila, musimy dokument wydrukować, zabrać ze sobą w podróż i wjeżdżając do kraju okazać odpowiedniemu urzędnikowi wraz z paszportem.

Pamiętajmy, by nie zabierać się za wyrobienie e-wizy na 2 dni przed wyjazdem na Sri Lankę – trzeba poczekać kilka dni, zanim sie ją otrzyma.

Czy mogę pozostać na Sri Lance dłużej niż 30 dni?

Przedłużenie pobytu na Sri Lance spędza sen z powiek wielu miłośnikom tego kraju. Wizę turystyczną krótkoterminową można przedłużyć nawet do 90 dni od daty przyjazdu w biurze imigracyjnym (Department of Immigration; strona internetowa: http://www.immigration.gov.lk/web/index.php?lang=en).

Sri Lanka wiza drogą internetową
Lotnisko Colombo

Przydatne adresy:
Sri Lanka z lotu ptaka

Wszelkie szczegółowe informacje wizowe otrzymamy także w przedstawicielstwach dyplomatycznych:

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki

Dane teleadresowe:

Ul. Chorągwi Pancernej 8
02-951 Warszawa

Telefony: +48228538896; +48228538897
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW: http://srilankaembassy.com.pl/

Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady – kraj ten podlega pod Ambasadę RP w New Delhi (Indie), w Kolombo na Sri Lance mieści się jednak Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej

Dane teleadresowe:

Phoenix Ventures Ltd.
409 Galle Road, 2nd Floor
Colombo 3

Telefony: 00 94 11 2565 612; telefon komórkowy (do wykorzystania również w nagłych wypadkach): 0094 76 775 2266
Fax: 00 94 11 4727 060
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem