Ajutthaja – historyczna stolica Tajlandii, pełna cudownej architektury


Czy wiedzieliście, że Ajutthaja (lub Ayutthaya) jest historyczną stolicą Tajlandii? Miasto zachwyca piękną i bogato zdobioną architekturą, do dziś wywierającą ogromne wrażenie na zwiedzających. A leży zaledwie około 80 km od stolicy Tajlandii – Bangkoku.


Ajutthaja w pigułce

Przed wycieczką, warto dowiedzieć się nieco więcej o mieście, niż tylko tego, że dawniej było stolicą, jest tu kilka ciekawych zabytków i znajduje się niedaleko Bangkoku.

Ajutthaja zajmuje powierzchnię 14,84 km² i zamieszkuje ją około 60 tys. osób.

Miasto poprzecinane jest siecią rzek. Co ciekawe, w przeszłości pełniły one funkcję fosy, wykorzystywane były też do nawadniania.

Historyczna część miasta (Phra Nakhon Si Ajutthaja Historical Park), 3 grudnia 1991 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto założone zostało w 1350 roku przez króla Ramathibodi I. Szybko stało się drogą handlową do Chin i Indii. Było to największe i najbogatsze miasto, zamieszkiwało je nawet milion osób, wśród nich: Chińczycy, Portugalczycy, Holendrzy czy Anglicy. W 1767 roku, po dwuletnim oblężeniu przez birmańskie wojska, miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. Ajutthaja nigdy nie odzyskała już swojej świetności.

Co zobaczyć w Ajutthaja?

Zwiedzanie można zacząć od Starego Miasta – wizytówki, najpiękniejszego miejsca, które najwięcej opowie nam o mieście. Co więcej, docenione i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym sercu znajduje się Park Phra Ram. Można tu odpocząć, nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Warto też zajrzeć do świątyni Wat Ratchaburana oraz Wat Phra Mahathat ze słynnym posągiem Buddy wyrastającym z pnia drzewa. Kolejnym punktem wartym odwiedzin jest Muzeum Studiów Historycznych.

Czy warto odwiedzić Ajutthaja?

Wydawać by się mogło, że w Ajutthaja nie ma co zwiedzać, bo przecież miasto niemal w całości zostało zrujnowane. A to błąd! Zakochamy się w Starym Mieście, cudownych świątyniach i pałacach. Ponadto miasto znajduje się zaledwie 80 km od Bangkoku – można więc zrobić sobie jednodniową wycieczkę.

Ajutthaja  jest również i w naszej ofercie. Zobaczysz z nami najpiękniejsze miejsca, skosztujesz miejscowe przysmaki, dowiesz się więcej o zabytkach, mieście i regionie.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!