Bangkok, czyli Miasto Aniołów, to tętniąca życiem stolica Tajlandii. Oprócz ciekawych zabytków, pięknie zdobionych świątyń, lubimy obserwować zwyczajne życie mieszkańców oraz smakować tak popularnych tutaj ulicznych dań.

Owocowe stoisko na… wodzie, BangkokOwocowe stoisko na… wodzie, Bangkok

Bangkok w pigułce

Bangkok jest stolicą i największym miastem Tajlandii. Zajmuje obszar 1531 km². Miasto zamieszkuje ponad 8 mln mieszkańców. Jeszcze do 1764. Dziś jest to wielka metropolia, pełna kontrastów.

Ciekawostką jest, że według Światowej Organizacji Meteorologicznej, Bangkok jest… najgorętszym miastem na świecie!

Oficjalna nazwa Bangkoku

Wszyscy znamy stolicę Tajlandii pod nazwą Bangkok, ale nie każdy wie, że oficjalna nazwa jest znacznie dłuższa. Jest najdłuższą nazwą ze wszystkich miast na świecie przez co trafiła do księgi Rekordów Guinnessa. W języku tajskich liczy aż 139 znaków:

กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์

Pisana łacińskim alfabetem zawiera 169 liter:

Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthrayutthaya Maha Dilokphop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Maha Sathan Amon Piman Awathan Sathit Sakkhathattiya Witsanukam Prasit

A w języku polskim oznacza:

Miasto aniołów, wielkie miasto, miejsce pobytu świętego klejnotu Indry (Szmaragdowy Budda), miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu.

Tajowie używają skróconej nazwy, czyli „Krung Thep”, co oznacza „Miasto Aniołów”.

Atrakcje i zabytki Bangkoku

Atrakcji, zabytków i parków w Bangkoku jest tyle, że spokojnie można by napisać o nich książkę. My skupimy się na tych najpopularniejszych, których żaden turysta nie może przeoczyć.

Oto kilka z najciekawszych atrakcji i zabytków stolicy Tajlandii:

Pałac Królewski – wzniesiony w 1782 roku, w samym centrum Bangkoku. Rolę królewskiej siedziby pełnił do 1946 roku. Jego powierzchnia zajmuje około 200 tys. m². Pałac Królewski dzieli się na część świecką i sakralną.

Wat Pho (oficjalna nazwa: Wat Phrachetuphon Vimon Mangkararam Ratchaworamahawihan) to świątynia sąsiadująca z Wielkim Pałacem. Znajduje się tu wielki posąg Odpoczywającego Buddy, mierzący około 46 m długości.

Wat Arun – nazywana też „Świątynią Jutrzenki” otoczona jest czteroma, bardzo podobnymi, ale mniejszymi budowlami. Do 1784 roku przechowywano tu posąg Szmaragdowego Buddy. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń nie tylko w Bangkoku, ale całej Tajlandii.

Chinatown – jest to dzielnica chińska, bardzo popularna wśród turystów. Kolorowe stragany, chińskie ozdoby na ulicach, hałas oraz unoszące się zapachy gotujących się potraw kuchni chińskiej – z tym kojarzy się Chinatown. Czy tak jest naprawdę? Przekonaj się sam.

Pałac Vimanmek wzniesiony w 1901 roku na terenie Parku Dusit. Obecnie nzjaduje się tu muzeum Ramy V.

Zakupy w Bangkoku

Nieodłącznym elementem podróżowania są też zakupy. Bangkok nie bez powodu bywa nazywany zakupowym rajem. Znajdują się tu barwne oraz gwarne targi, na których kupimy dosłownie wszystko, począwszy od egzotycznych owoców (w tym duriana), przez ubrania i typowe pamiątki, aż do drobnego AGD.
Najpopularniejsze targi w Bangkoku to:

  • Banglamphu,
  • Pratunam,
  • Siam Paradise Night Baazar,
  • Nakorn Kasem, czyli „Złodziejski Targ”,
  • Chatuchak Weekend Market.

Pamiętajmy o targowaniu się!

W Bangkoku znajdują się też liczne markety i galerie handlowe.

Co ważne, na lotnisku można postarać się o uzyskanie zwrotu podatku VAT. Dotyczy to jednak zakupów kupionych tylko z niezbędnym zaświadczeniem.