Bangkok – stolica Tajlandii, Miasto Aniołów i wspaniałych zabytków

Bangkok, czyli Miasto Aniołów, to tętniąca życiem stolica Tajlandii. Oprócz ciekawych zabytków, pięknie zdobionych świątyń, lubimy obserwować zwyczajne życie mieszkańców oraz smakować tak popularnych tutaj ulicznych dań.

Bangkok w pigułce

Bangkok jest stolicą i największym miastem Tajlandii. Zajmuje obszar 1531 km², a zamieszkuje go około 9 milionów ludzi (cała aglomeracja liczy aż 15 milionów mieszkańców!). Dziś jest to wielka metropolia, pełna kontrastów i widocznych gołym okiem wpływów kultur sąsiednich krajów. Ciekawostką jest, że według Światowej Organizacji Meteorologicznej, Bangkok jest… najgorętszą stolicą na świecie! Jeśli jesteśmy już przy naj-, Bangkok jest również najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na świecie! Świetnie to rozumiemy, bo znajdują się w nim setki, jeśli nie tysiące miejsc wartych Twojego czasu. Zaczynając od oblanych złotem świątyń, przez miejsca ważne historycznie, aż po ciche zakątki, w których się zrelaksujesz. I oczywiście nie zapominaj próbować - Bangkok jest świetnym miejscem na odkrywanie nowych smaków i wrażeń!

bANkKOK WCZASYWAZJI.PL

Oficjalna nazwa Bangkoku

Wszyscy znamy stolicę Tajlandii pod nazwą Bangkok, ale nie każdy wie, że oficjalna nazwa jest znacznie dłuższa. Jest najdłuższą nazwą ze wszystkich miast na świecie przez co trafiła do księgi Rekordów Guinnessa. W języku tajskim liczy aż 139 znaków:

กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์

Pisana łacińskim alfabetem zawiera 169 liter:

Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthrayutthaya Maha Dilokphop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Maha Sathan Amon Piman Awathan Sathit Sakkhathattiya Witsanukam Prasit

A w języku polskim oznacza:

Miasto aniołów, wielkie miasto, miejsce pobytu świętego klejnotu Indry (Szmaragdowy Budda), miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu.

Tajowie używają skróconej nazwy, czyli „Krung Thep”, co oznacza „Miasto Aniołów”.

 

 Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Atrakcje i zabytki Bangkoku

Atrakcji, zabytków i parków w Bangkoku jest tyle, że spokojnie można by napisać o nich książkę. My skupimy się na tych najpopularniejszych, których żaden turysta nie może przeoczyć.

Świątynie w Bangkoku

Oto kilka z najciekawszych świątyń stolicy Tajlandii:

Pałac Królewski nie jest co prawda świątynią sam w sobie, jednak na jego terenie znajdziesz najpiękniejszą i najważniejszą dla tajskich buddystów świątynię w stolicy Tajlandii (Wat Phra Kaew)! Wzniesiony w 1782 roku, w samym centrum Bangkoku. Rolę królewskiej siedziby pełnił do 1946 roku. Jego powierzchnia zajmuje około 200 tys. m². Pałac Królewski dzieli się na część świecką i sakralną.

Wat Pho (oficjalna nazwa: Wat Phrachetuphon Vimon Mangkararam Ratchaworamahawihan) to świątynia sąsiadująca z Wielkim Pałacem. Znajduje się tu wielki posąg Odpoczywającego Buddy, mierzący około 46 m długości.

Wat Phra Kaew, czyli inaczej Świątynia Szmaragdowego Buddy, to najświętsza w Tajlandii świątynia buddyjska. Znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, na terenie Wielkiego Pałacu. W świątyni góruje Szmaragdowy Budda na złotym cokole oraz naturalnej wielkości posąg Buddy z lanego złota.

Wat Traimit, czyli Świątynia Złotego Buddy, posiada największy na świecie posąg Buddy wykonany ze złota. Mierzy on 3 metry i waży ponad 5 ton, dlatego aby uchronić go podczas najazdu birmańskiego w XVII wieku pokryto go gipsem i przewieziono do Bangkoku, gdzie zapomniany czekał na ponowne odkrycie aż do XX wieku.


Wat Arun – nazywana też „Świątynią Jutrzenki” otoczona jest czteroma, bardzo podobnymi, ale mniejszymi budowlami. Do 1784 roku przechowywano tu posąg Szmaragdowego Buddy. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń nie tylko w Bangkoku, ale całej Tajlandii.

Wat Phra Kaew Bangkok

Inne atrakcje Bangkoku

Oto kilka z najciekawszych atrakcji i zabytków stolicy Tajlandii:

Chinatown – jest to dzielnica chińska, bardzo popularna wśród turystów. Kolorowe stragany, chińskie ozdoby na ulicach, hałas oraz unoszące się zapachy gotujących się potraw kuchni chińskiej – z tym kojarzy się Chinatown. Czy tak jest naprawdę? Przekonaj się sam.

Dzielnica Thonburi - obecnie jako jedyna dzielnica Bangkoku zachowała dawny klimat miasta, które niegdyś nosiło miano Wenecji Wschodu. Część z setek kanałów została zasypana i zamieniona w drogi, jednak w dalszym ciągu zobaczysz tu domki na palach!

Dom Jima Thompsona został zmieniony w muzeum po jego tajemniczym zaginięciu podczas samotnej wędrówki w górach Malezji. Opowiemy Ci, co wspólnego mają były amerykański żołnierz, gospodarka Tajlandii i jedwabniki.

Zakupy w Bangkoku

Nieodłącznym elementem podróżowania są też zakupy. Bangkok nie bez powodu bywa nazywany zakupowym rajem. Znajdują się tu barwne oraz gwarne targi, na których kupimy dosłownie wszystko, począwszy od egzotycznych owoców (w tym duriana), przez ubrania i typowe pamiątki, aż do drobnego AGD.
Najpopularniejsze targi w Bangkoku to:

  • Banglamphu i Pratunam (dzielnice, w której znajdziesz wiele dużych targowisk),
  • Nakorn Kasem, czyli „Złodziejski Targ”,
  • Chatuchak Weekend Market.

Pamiętajmy o targowaniu się!

W Bangkoku znajdują się też liczne markety i galerie handlowe.

Co ważne, na lotnisku można postarać się o uzyskanie zwrotu podatku VAT. Dotyczy to jednak zakupów zrobionych tylko z niezbędnym zaświadczeniem.

Przysmaki Bangkoku

Kuchnia tajska opiera się głównie na owocach morza, mleku kokosowym i warzywach. Nie obejdzie się oczywiście bez dużej ilości aromatycznych przypraw, które w efekcie tworzą niepowtarzalny smak ulicznego jedzenia. W Bangkoku możesz śmiało zanurzyć się w uliczkach ze street foodem, w których widzisz lokalnych mieszkańców. To Twoja gwarancja, że jedzenie jest smaczne i świeże! Dużo o kuchni Azji, w tym kuchni tajskiej, dowiesz się z tego artykułu. Na pewno znasz potrawy takie jak pad thai, som tam, tom yam thale czy pad phad. Przygotowywane i doprawiane specyficznie w zależności od regionu Tajlandii zawsze smakują wyjątkowo. Więc czym zaskoczy Cię Bangkok?

Tym, że... JEDZENIE RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ!

Robaki = przysmaki?
Robaki przekąska Bangkok

Lokalni mieszkańcy przegryzają je do piwa, a turyści próbują zdobyć się na odwagę. Smażone w głębokim tłuszczu, przyprawiane sosem sojowym i pieprzem konsystencją i - o dziwo - smakiem przypominają nieco... chipsy! Smażone skorpiony, pająki, larwy, świerszcze - co tylko sobie wymarzysz!

Nie taki szczur straszny...?
Szczur street food Bangkok Tajlandia

Szczury w kulturze europejskiej nie kojarzą się dobrze, a co dopiero... smacznie! Szczury serwowane z grilla nie są jednak tymi, które biegają po miejskich kanałach. Tajowie stawiają na szczury wolnowybiegowe i łapią je na polach poza miastami, gdzie gryzonie odżywiają się zdrowiej.

Chciały żaby króla...
Zaba z grilla bankkok

...ale nie doczekały bociana! To kolejny przysmak powszechnie spotykany w całej Azji Południowo-Wschodniej. Żaba jest prosta w przyrządzeniu, tania i smaczna - wielokrotnie mieliśmy okazję się przekonać! Znajdziesz ją na prawie każdym night markecie w Bangkoku, a jeśli lubisz smak kurczaka -nie masz się czego obawiać!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!