Chiang Mai – pełna uroku "Róża Północy"


Malowniczo położone wśród gór, lasów i wodospadów Chiang Mai przyciąga każdego roku tłumy turystów, którzy prócz pięknych widoków i przyjemnego klimatu znajdują tu także wspaniałe świątynie, ciekawe muzea, kolorowe bazary i dobrą kuchnię.


Tajlandia Chiang Mai Herbata Plantatacja
Tajlandia Chiang Mai Doi Inthanon
tajlandia uliczna kuchnia

Chiang Mai w pigułce

Nazywane „Różą Północy” Chiang Mai jest największym miastem północnej Tajlandii i ważnym centrum kulturalnym i religijnym tego regionu.

Chiang Mai stanowi centrum prowincji noszącej tę samą nazwę. Miasto zamieszkuje około 150 tys. mieszkańców, z czego przeważająca część to Tajowie, żyje tu jednak także sporo Europejczyków i Amerykanów.

Ponieważ miasto leży na obszarach górskich, panuje tu nieco chłodniejszy i suchszy klimat niż w innych regionach Tajlandii. Sezon turystyczny trwa tu mniej więcej od listopada do kwietnia. Wówczas zarówno temperatury, jak i wilgotność powietrza są nieco niższe, dzięki czemu łatwiejsze do zniesienia. Również opady w tych miesiącach są dużo rzadsze i słabsze. Średnie temperatury w ciągu roku wahają się pomiędzy 22-29 stopniami Celsjusza.

Chiang Mai witynia
tajlandia kolej
Jak dotrzeć i poruszać się po Chiang Mai?

Z oddalonego o 700 km Bangkoku dostać się tu można zarówno pociągiem jak i autobusem. Podróż jest jednak długa (około 9-12 godzin) i męcząca. Szybszym i dużo wygodniejszym sposobem na dotarcie do Chiang Mei jest przelot samolotem – podróż z Bangkoku zajmuje jedynie nieco ponad godzinę.

Po samym mieście bez problemu można poruszać się pieszo lub rowerem, a jeśli chcemy zwiedzić również okolicę, najprościej jest wynająć skuter. Po Chiang Mai kursują również minibusy, tuk-tuki oraz riksze.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai?

W samym mieście, w jego najstarszej części, znajduje się ponad 30 watów, a w okolicy miasta aż 300. Szczególnie warte zwiedzenia są świątynie Wat Phra Singh, Wat Phrathat Doi Suthep, Wat Chiang Man, Wat Chedi Lam a także Wat Chedi Luang, gdzie spotkać się można i porozmawiać z mnichami.

Wizyta na tutejszych bazarach, zwłaszcza tych nocnych, to wspaniała okazja do zakupu niepowtarzalnych, ręcznie wykonanych przedmiotów i spróbowania niezwykłych tajskich potraw.

Turyści lubiący zdobywać nowe doświadczenia mogą wziąć udział w jednym z wielu prowadzonych w mieście kursów, m.in. poznać tajniki kuchni tajskiej, spróbować swoich sił w kickboxingu, nauczyć się sztuki masażu czy wziąć udział w zajęciach jogi.

Niezwykle popularną atrakcją są wycieczki trekkingowe po okolicznych górach i wyprawy w głąb dżungli, najczęściej połączone z wizytą w wioskach górskich plemion, jazdą na słoniach czy spływem na tratwach. Taka wyprawa zadowoli każdego rządnego przygód turystę.

Około 40 km od miasta znajduje się ośrodek ratujący słonie – Elephant Nature Park, w którym można z bliska przyjrzeć się tym wielkim ssakom.

W oddalonym od Chiang Mai o 35 km mieście San Kamphaeng, znajdują się gorące źródła położone w malowniczym otoczeniu gór. Jeśli szukacie cichego miejsca do wypoczynku i relaksu, to San Kamphaeng Hot Springs będzie idealne.

Chiang Mai Wat Chiang Man
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.