Skip to main content

Chiang Mai – pełna uroku "Róża Północy"


Malowniczo położone wśród gór, lasów i wodospadów Chiang Mai przyciąga każdego roku tłumy turystów, którzy prócz pięknych widoków i przyjemnego klimatu znajdują tu także wspaniałe świątynie, ciekawe muzea, kolorowe bazary i dobrą kuchnię.


Tajlandia Chiang Mai Herbata Plantatacja
Tajlandia Chiang Mai Doi Inthanon
tajlandia uliczna kuchnia

Chiang Mai w pigułce

Nazywane „Różą Północy” Chiang Mai jest największym miastem północnej Tajlandii i ważnym centrum kulturalnym i religijnym tego regionu.

Chiang Mai stanowi centrum prowincji noszącej tę samą nazwę. Miasto zamieszkuje około 150 tys. mieszkańców, z czego przeważająca część to Tajowie, żyje tu jednak także sporo Europejczyków i Amerykanów.

Ponieważ miasto leży na obszarach górskich, panuje tu nieco chłodniejszy i suchszy klimat niż w innych regionach Tajlandii. Sezon turystyczny trwa tu mniej więcej od listopada do kwietnia. Wówczas zarówno temperatury, jak i wilgotność powietrza są nieco niższe, dzięki czemu łatwiejsze do zniesienia. Również opady w tych miesiącach są dużo rzadsze i słabsze. Średnie temperatury w ciągu roku wahają się pomiędzy 22-29 stopniami Celsjusza.

tajlandia kolej
Jak dotrzeć i poruszać się po Chiang Mai?

Z oddalonego o 700 km Bangkoku dostać się tu można zarówno pociągiem jak i autobusem. Podróż jest jednak długa (około 9-12 godzin) i męcząca. Szybszym i dużo wygodniejszym sposobem na dotarcie do Chiang Mei jest przelot samolotem – podróż z Bangkoku zajmuje jedynie nieco ponad godzinę.

Po samym mieście bez problemu można poruszać się pieszo lub rowerem, a jeśli chcemy zwiedzić również okolicę, najprościej jest wynająć skuter. Po Chiang Mai kursują również minibusy, tuk-tuki oraz riksze.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai?

W samym mieście, w jego najstarszej części, znajduje się ponad 30 watów, a w okolicy miasta aż 300. Szczególnie warte zwiedzenia są świątynie Wat Phra Singh, Wat Phrathat Doi Suthep, Wat Chiang Man, Wat Chedi Lam a także Wat Chedi Luang, gdzie spotkać się można i porozmawiać z mnichami.

Wizyta na tutejszych bazarach, zwłaszcza tych nocnych, to wspaniała okazja do zakupu niepowtarzalnych, ręcznie wykonanych przedmiotów i spróbowania niezwykłych tajskich potraw.

Turyści lubiący zdobywać nowe doświadczenia mogą wziąć udział w jednym z wielu prowadzonych w mieście kursów, m.in. poznać tajniki kuchni tajskiej, spróbować swoich sił w kickboxingu, nauczyć się sztuki masażu czy wziąć udział w zajęciach jogi.

Niezwykle popularną atrakcją są wycieczki trekkingowe po okolicznych górach i wyprawy w głąb dżungli, najczęściej połączone z wizytą w wioskach górskich plemion, jazdą na słoniach czy spływem na tratwach. Taka wyprawa zadowoli każdego rządnego przygód turystę.

Około 40 km od miasta znajduje się ośrodek ratujący słonie – Elephant Nature Park, w którym można z bliska przyjrzeć się tym wielkim ssakom.

W oddalonym od Chiang Mai o 35 km mieście San Kamphaeng, znajdują się gorące źródła położone w malowniczym otoczeniu gór. Jeśli szukacie cichego miejsca do wypoczynku i relaksu, to San Kamphaeng Hot Springs będzie idealne.

Chiang Mai Wat Chiang Man
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!