Kiedy jechać do Tajlandii? Klimat i pogoda w Tajlandii - Krainie Uśmiechu

Tajlandia, nazywana Krainą Uśmiechu, znana jest z wyśmienitej kuchni, rajskich plaż, przyjaznych mieszkańców oraz z kuszącej, tropikalnej pogody. Ten kierunek podróży bardzo często wybierany jest ze względu na ciepły klimat – Tajlandię można odwiedzać przez cały rok! Na pytanie: Kiedy zaplanować urlop w Tajlandii? Odpowiadamy: zawsze! Szczególnie, gdy jesteśmy spragnieni słońca w miesiącach zimowych.

Najlepsza pogoda w Tajlandii panuje pomiędzy listopadem a lutym. Opady deszczu są wówczas niewielkie, jest przyjemnie ciepło – to idealny czas na zwiedzanie oraz wypoczynek na plaży. Najcieplejszym miesiącem jest kwiecień (szczególnie odczuwane jest to w środkowej części kraju), a najchłodniejszym – grudzień (najbardziej można to poczuć na górzystej Północy). Statystycznie najbardziej suchym miesiącem w Tajlandii jest luty.

Z mniej optymistycznymi prognozami trzeba się liczyć między czerwcem a październikiem, czyli w porze gorącej i wilgotnej – występują wtedy obfite opady deszczu, które jednak nie oznaczają, że wakacje w Tajlandii nie będą satysfakcjonujące! Podróżując w porze deszczowej trzeba po prostu odpowiednio się przygotować i skrupulatnie wybrać miejsce wypoczynku – chętnie pomożemy! Za najbardziej deszczowe miesiące w Tajlandii uchodzą wrzesień i październik.

Pragniemy podkreślić, że tropikalna pogoda to temat bardzo złożony i zmienny, zachęcamy więc do dalszej lektury tekstu poniżej, alby zgłębić poszczególne niuanse pogody w Tajlandii.

Pogoda w Tajlandii w skali roku: średnia temperatura powietrza, liczba godzin słonecznych w ciągu dnia oraz ilość deszczowych dni w miesiącu ⬇

Pogoda Tajlandia. Pogoda i temperatury. Sprawdź pogodę w Tajlandii

Jeśli tęsknisz za tropikalnym klimatem, egzotycznymi smakami i przygodą, odezwij się do nas już dziś!

Geografia Tajlandii i jej wpływ na warunki pogodowe

Tajlandia to duży, liczący 513 120 km² powierzchni, kraj, położony w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim. Oblewają ją wody Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, Morza Andamańskiego i Południowochińskiego oraz Zatoki Tajlandzkiej. Długość linii brzegowej wynosi 2600 km.  Największymi wyspami Tajlandii są: Phuket, położony na Morzu Andamańskim oraz Ko Samui i Koh Chang w Zatoce Tajlandzkiej.

Tajlandia sąsiaduje z czterema krajami: od wschodu z Kambodżą (803 km) i Laosem (1754 km), na zachodzie i północnym zachodzie z Mjanmą (1800 km) oraz na południu z Malezją (506 km).

Wybrzeże Tajlandii - najlepszy czas na podróż

Rozciągłość południkowa Tajlandii wynosi 1650 km, łatwo się zatem domyślić, że pogoda i temperatury mogą się znacznie różnić w poszczególnych regionach kraju, spośród których wyróżnia się:

  1. Tajlandię Północną i Środkową
  2. Wschodnie Wybrzeże
  3. Zachodnią Tajlandię

Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne regiony oraz kiedy najlepiej zaplanować wypoczynek w Tajlandii:

Pogoda i klimat Tajlandii

Tajlandia leży w większości w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej cyrkulacji powietrza. Na południu Tajlandii, czyli Półwyspie Malajskim panuje klimat równikowy.

Wyróżnia się tu trzy pory roku:

  • gorącą i suchą (od marca do maja) – bardzo wysokie temperatury, brak deszczu
  • gorącą i wilgotną (od czerwca do października) – wysokie temperatury i opady deszczu
  • ciepłą i suchą (od listopada do lutego) – niższe temperatury, niewielkie opady deszczu

Opady deszczu w krajach tropikalnych występują zwykle w godzinach popołudniowych i trwają około godzinę-dwie. Nie jest to jednak mżawka, a solidna ulewa. Zaraz potem się rozpogadza i znowu jest słonecznie.

Najmniejsze opady deszczu występują na Równinie Korat. W jej zachodniej części spada około 500 ml deszczu rocznie. W pozostałych regionach wartości te przekraczają 1000 mm. Na Nizinie Manamu spada 1300 mm deszczu, na południu – 3000 mm, a na zachodnim wybrzeżu do 4500 mm. W górach może spadać nawet 5000 mm deszczu.

Pogoda w poszczególnych regionach Tajlandii

Plantacja herbaty w Chiang Mai - temperatury i klimat w północnej części Tajlandii

Tajlandia Północna 
(Chiang Mai, Nan, Issan)

Region północny Tajlandii charakteryzuje się bardzo różnorodnym krajobrazem, ale dotyczy to również klimatu. Wyróżnia się tu trzy pory roku. Najchłodniej (28-32°C) jest od listopada do lutego, a najcieplej od marca do kwietnia - jest wtedy duszno i gorąco (temperatury powietrza sięgają 40 stopni Celsjusza).

Największym miastem w północnej Tajlandii jest Chiang Mai. Będąc tu, warto zajść do świątyń, np. Wat Chiang ManWat Chedi Luang czy Wat Chiang Lam. 

W regionie najdują się pasma górskie: Phi Pan Nam i Thanon, a także liczne, warte odwiedzenia parki narodowe, np.: Park Narodowy Doi Inthanon z najwyższą górą kraju i czy Park Narodowy Op Luang z malowniczym krajobrazami, wodospadami i jaskiniami.

Kiedy zwiedzać Chiang Mai?

Od listopada do maja/czerwca, w Północnej Tajlandii można spodziewać się pięknej, słonecznej pogody, z niewielkimi opadami deszczu. Z każdym miesiącem temperatury rosną i między marcem a majem słupki rtęci mogą pokazywać nawet 40°C. Im bliżej centrum Tajlandii, tym temperatury są wyższe.

Najbardziej słonecznym miesiącem jest marzec.

Największe opady deszczu występują w sierpniu - nawet 22 dni deszczowe.

Chiang Mai w Tajlandii - idealny czas na wyjazd
Spacer po Bangkoku - kiedy najlepiej odwiedzić Bangkok?

Tajlandia Środkowa
(Bangkok, Ajutthaja, Sukhotaj)

W środkowej Tajlandii znajduje się Bangkok - stolica i największe miasto kraju (o atrakcjach Bangkoku przeczytasz tutaj.). Region ten obfituje również w parki narodowe (np. Park Narodowy Ramkhamhaeng) i rezerwaty. Co jeszcze warto zobaczyć w Tajlandii Centralnej? Na pewno zespól świątynny w Nakhon Sawan, Park Historyczny Sukhothai i bajeczne ruiny w Ayuthhaya.

Tajlandia Środkowa jest jednym z najcieplejszych regionów. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 34°C, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Temperatura wody w Tajlandii środkowej zazwyczaj oscyluje w granicach 28°C.

Planujesz wakacje w Bangkoku? Sprawdź, kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Tajlandii

Bangkok położony jest w centralnej Tajlandii i jest jednym z najcieplejszych miast na świecie. Znajduje się w tropikalnej strefie klimatycznej. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 28,4 stopni Celsjusza.

Najcieplejszym miesiącem w Bangkoku jest kwiecień, kiedy temperatury powietrza oscylują w granicach 35°C. Najchłodniej jest w grudniu - wówczas można się spodziewać temperatur rzędu 27°C.

Pora deszczowa w centralnej Tajlandii trwa zazwyczaj od maja do lipca. Początkowo opady deszczu są niewielkie, ale z każdym dniem rosną na sile. Ulewy trwają zwykle do dwóch godzin, a po nich powietrze jest rześkie, niebo się przejaśnia i można wrócić do swoich podróżniczych obowiązków. Średnie temperatury powietrza wynoszą 28-35 stopni Celsjusza. W październiku i listopadzie nieco się ochładza i taki stan utrzymuje się zwykle do stycznia. Temperatury powietrza oscylują w granicach 26°C. Wieczory bywają chłodne, dlatego warto pamiętać, by zabrać ze sobą ciepły sweter albo bluzę – przyda się podczas nocnego spaceru po Bangkoku.

W Bangkoku spada średnio 1500 mm wody rocznie. Największe opady deszczu występują we wrześniu, najmniejsze w grudniu i styczniu.

Tętniąca życiem stolica Tajlandii - Bangkok - kiedy jechać do Bangkoku?
Koh Samui - najlepszy termin na podróż na wschód Tajlandii

Wschodnie Wybrzeże
(Zatoka Tajlandzka, Koh Samui, Koh Tao, Khanom)

Wschodnia Tajlandia obfituje w przepiękne krajobrazy oraz liczne zabytki.  W tej części kraju znajdują się takie wyspy jak: Koh Samui, Koh Tao czy Phangan. Największymi miastami w regionie są: Loei, Udon Thani, Mukdahan oraz słynący z ciekawej architektury Khorat. 

Co warto zobaczyć we wschodnim regionie Tajlandii? Na pewno Most Przyjaźni, Park Narodowy Phu Kradung, Park Narodowy Phu Rua oraz Tham Erawan - Słoniową Jaskinię. 

Kiedy odwiedzić Koh Samui i Koh Tao? 

Na wschodnim wybrzeżu Tajlandii występują trzy pory roku. W miesiącach grudzień-luty jest tu najpiękniej. Jest umiarkowanie ciepło, nie męczą wysokie temperatury, rwnież opady deszczu są rzadkością. Jest to idealny czas na wypoczynek na plaży, zwiedzanie oraz sporty wodne. Najwyższe temperatury powietrza występują w kwietniu i w maju – nawet 35 stopni Celsjusza.

W czerwcu pojawiają się pierwsze regularne opady deszczu. Początkowo są krótkie, ale z każdym dniem stają się dłuższe i intensywniejsze. W lipcu i sierpniu opady deszczu są już silne i panuje wysoka wilgotność powietrza. Temperatury oscylują w granicach 30°C. Najsilniejsze opady deszczu we wschodniej części Tajlandii występują między październikiem a listopadem.

Koh Samui - kiedy jechać na wakacje do Tajlandii?
Khao Sok najlepszy czas na wyjazd

SPRAWDŹ: PRZEZ AZJĘ

Zachodnia Tajlandia
(Morze Andamańskie, Koh Lanta, Koh Phi Phi, Phuket, Park Narodowy Khao Sok)

Zachodnie Wybrzeże Tajlandii obejmuje Morze Andamańskie i wyspy, takie jak: Phuket, Koh Lanta, Koh Phayam, Khao Lak, Ranong, Koh Phi Phi oraz Krabi. Zachwycają nie tylko cudownymi widokami, białymi plażami i lazurową wodą, ale również ciekawymi atrakcjami oraz licznymi nurkowiskami, które opisujemy w tym artykule.

Warto też wspomnieć o Parku Narodowym Khao Sok o powierzchni 739 km², w prowincji Surat Thani. Porośnięty gęstą dżunglą jest idealnym miejscem na piesze wędrówki. Uważany jest za jeden z najbardziej mokrych obszarów w Tajlandii. Najwięcej opadów deszczu występuje tu od maja do października. Średnie roczne temperatury powietrza wynoszą 25-26 stopni Celsjusza. Bardzo podobnie jest również u wybrzeży Morza Andamańskiego.

W zachodniej części Tajlandii również występują trzy pory roku.

Kiedy odwiedzić Phuket i Koh Lanta?

Uważa się, że warunki pogodowe od listopada do marca w tej części Tajlandii są najlepsze - wszystko za sprawą chłodnego wiatru. Wiatr przyjemnie orzeźwia w upalne dni, również wilgotność powietrza jest znacznie niższa. Temperatury powietrza w tych miesiącach wynoszą zwykle od 26°C do 32°C.

W marcu temperatura rośnie i termometry wskazują nawet 36°C.

Pod koniec maja rozpoczyna się pora monsunowa, która trwa zwykle do października. Najsilniejsze opady deszczu występują od połowy września do mniej więcej połowy października.

Ko Phi Phi najlepszy okres na wyjazd

 

 Zaplanowałeś w pracy urlop, ale nie wiesz gdzie jechać? 

 Opisz nam swoje pomysły, a my pomożemy Ci przeżyć przygodę życia

Kiedy jechać do Tajlandii - miesiąc po miesiącu

Kiedy jechać do Tajlandii pogoda na cały rok
Kiedy jechać do Tajlandii - pogoda w styczniu

Styczeń

Styczeń to najpopularniejsza pora roku w Tajlandii. Ze względu na korzystne warunki pogodowe, przyjeżdża tu rzesze turystów z całego świata. Na północy Tajlandii średnie temperatury powietrza oscylują w granicach 20 stopni Celsjusza. Jest to idealna pora do trekkingu w regionie Złotego Trójkąta. Na północy wieczory bywają chłodne, dlatego dobrze zaopatrzyć się w bluzę albo sweter. Opady deszczu są rzadkością. W Bangkoku panuje piękna i słoneczna pogoda – w sam raz do podziwiania świątyń, spacerowania po licznych targach i smakowania ulicznej kuchni. Na południu Tajlandii średnie temperatury wynoszą 29 stopni Celsjusza. Odczuwalny jest chłodny wiatr, ale przy wysokich temperaturach przynosi sporą ulgę. Jest dobry czas na nurkowanie u zachodnich wybrzeży – podwodny świat Tajlandii kryje wiele niespodzianek i pięknych miejsc. Styczeń to też idealny miesiąc, by odwiedzić Park Narodowy Khao Sok. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie złapie Was deszcz, bo przez cały rok bywa tu mokro.
Kiedy jechać do Tajlandii - pogoda w lutym

Luty

Średnie temperatury powietrza w Północnej Tajlandii w lutym wynoszą 22-25 stopni Celsjusza. Jest sucho, ale chłodniej niż na południu. W Bangkoku w tym czasie jest cieplej niż na północy, ale nie męczą wysokie temperatury. Na Południu Tajlandii jest sucho i słonecznie, a temperatury mogą sięgać nawet 31 stopni Celsjusza. Sporadyczne opady deszczu mogą przytrafić się po wschodniej stronie Zatoki Tajlandzkiej.
Kiedy jechać do Tajlandii - pogoda w marcu

Marzec

W marcu temperatury w całej Tajlandii zaczynają rosnąć. Na północy kraju, w Chiang Mai, sięgać mogą nawet 35 stopni Celsjusza. Również w Bangkoku panują wysokie temperatury, które niestety nie ułatwiają zwiedzania. Od zgiełku i gorąca można ukryć się np. w parku Lumpini. Na Południu Tajlandii jest słonecznie – idealny czas na wypoczynek na plaży. W marcu panują też dobre warunki do nurkowania – często widywane są rekiny wielorybie.
Kiedy jechać do Tajlandii - kwiecień

Kwiecień

Kwiecień w Tajlandii jest gorący. Szczególnie odczuwalne jest to w środkowej części kraju. Najprzyjemniej jest na południu – temperatury są nieco niższe, chociaż i tak mogą sięgać 34 stopni Celsjusza. Na zachodzie mogą zdarzać się opady deszczu co przynosi ulgę – powietrze staje się rześkie, jest naprawdę przyjemnie.
Pogoda w Tajlandii - Maj

Maj

Jeśli lubicie wysokie temperatury i nie boicie się deszczu, to maj jest odpowiednim miesiącem na odwiedziny. Jest wciąż gorąco – nawet 34 stopnie Celsjusza, ale deszcze zniechęcają turystów. W całym kraju, z wyjątkiem zachodnich plaż coraz częściej pojawiają się opady deszczu. Jeśli chcielibyście jeszcze w spokoju poplażować, warto udać się na Koh Samui, Koh Pha Ngan oraz Khanom.

Czerwiec

Opady deszczu są coraz intensywniejsze. Roślinność Tajlandii po wielu suchych miesiącach budzi się do życia. Wiejskie krajobrazy północy, rzeki i wodospady wyglądają w czerwcu wprost baśniowo. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dostęp do niektórych miejsc, zwłaszcza tych, gdzie droga nie jest utwardzona, może być utrudniony. Z uwagi na bezpieczeństwo nie poleca się również trekkingu w regionach górskich. Miłośnicy plażowania mogą udać się w południowo-wschodnią część kraju – tu opadów deszczu jest mniej, a temperatury są idealne do pływania i nurkowania. Temperatury w czerwcu wynoszą zwykle 29-31 stopni Celsjusza.
Pogoda w Tajlandii - lipiec

Lipiec

Pora deszczowa w pełni. Opady są coraz dłuższe i bardziej intensywne. Temperatury powietrza są niższe niż w czerwcu – średnio 28-29 stopni Celsjusza. Najładniejsza pogoda jest na wschodnim wybrzeżu – tu wciąż jest słonecznie, deszcze zdarzają się rzadko.
Kiedy jechać do Tajlandii - sierpień

Sierpień

Szczyt pory deszczowej rozpoczyna się w sierpniu. Średnie temperatury powietrza wynoszą około 26 stopni Celsjusza. Największe opady deszczu występują w północnej części Tajlandii. Dojazd do niektórych regionów, np. Chiang Kham może być utrudniony. Wschodnie wybrzeże wciąż jest słoneczne, ale pojawiają się już sporadyczne opady deszczu, co nie przeszkodzi w zwiedzaniu, plażowaniu i smakowaniu wyśmienitej kuchni tajskiej.
Pogoda w Tajlandii - wrzesień

Wrzesień

Kolejny mokry miesiąc. Opady występują w całym kraju, ale w różnych ilościach. W niektórych miejscach mogą być to przelotne acz intensywne, a gdzie indziej mogą trwać kilka godzin. Wrzesień to nie najlepszy miesiąc na plażowanie. Lepiej poświęcić czas na zwiedzanie. Temperatury powietrza przekraczają 25 stopni Celsjusza, ale jest wysoka wilgotność i obfite opady deszczu. Przeciwdeszczowe ponczo a na wieczór cieplejszy sweter – zwłaszcza w północne rejony Tajlandii – są niezbędne. W porze deszczowej niewielu turystów decyduje się na odwiedzenie Tajlandii, dlatego ceny są dużo niższe niż np. w grudniu czy w styczniu.

Październik

Pora deszczowa małymi krokami dobiega końca. Z każdym dniem opadów jest coraz mniej, zmniejsza się też wilgotność powietrza. W Północnej Tajlandii rozpoczyna się zima. Termometry pokazują 24-27 stopni Celsjusza. Deszczu mniej niż we wrześniu czy w sierpniu, jednak wciąż sporo, co zniechęca do plażowania. Można jednak udać się do Parku Narodowego Khao Sok, by podziwiać piękną i bujną przyrodę. 23 października obchodzony jest w Tajlandii Dzień Króla Chulalongkorna – jednego z najdłużej panującego monarchy (rocznica śmierci króla). Tego dnia na ulicach odbywają się parady, wywieszone są jego portrety.
Pogoda w Tajlandii - listopad

Listopad

Pod koniec listopada opady deszczu są już rzadkością. Jest to idealny miesiąc na podróż w północne regiony Tajlandii, gdzie podziwiać można piękno gór, świątynie i jaskinie. Przyjemne temperatury sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. W południowo- zachodniej Tajlandii średnie temperatury powietrza wynoszą około 28 stopni Celsjusza – jest słonecznie, a opady deszczu występują rzadko. Inaczej jest we wschodniej części – tu występuje środek pory deszczowej.
Pogoda w Tajlandii - grudzień

Grudzień

Grudzień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w Tajlandii. Czyż nie byłoby wspaniale spędzić tu święta i przywitać nowy rok? Zamiast śniegu – pod stopami biały piasek, zamiast barszczu z uszkami – pad thai, a zamiast czapki i szalika – kapelusz chroniący głowę przed słońcem. Na północy panują umiarkowane temperatury – 23-25 stopni Celsjusza. Idealny czas na trekking po okolicach Chiang Mai. W Bangkoku średnie temperatury powietrza oscylują w granicach 26 stopni Celsjusza. Na południu Tajlandii jest słonecznie – nawet 31 stopni Celsjusza. Opady deszczu mogą wystąpować na Koh Samui, Khanom i Koh. Grudzień (razem ze styczniem) jest najpopularniejszym miesiącem, dlatego należy się liczyć ze wzmożonym ruchem turystycznym i wyższymi cenami. Noclegi lepiej zabookować z wyprzedzeniem.

Pogoda w Tajlandii - o czym warto pamiętać?

  • W Tajlandii panują bardzo wysokie temperatury, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem (krem z filtrem, nakrycie głowy) oraz regularne nawadnianie się.
  • Warto wziąć ze sobą lekkie i przewiewne, bawełniane (lub lniane) ubrania. Przyda się też bluza albo sweter oraz peleryna przeciwdeszczowa, która zajmuje mało miejsca, a uratuje Cię przed niespodziewaną ulewą. Więcej o tym, co spakować w podróż do Azji przeczytasz tutaj.
  • W porze deszczowej, opady występują zazwyczaj codziennie. Jest to ulewa, która trwa zazwyczaj do dwóch godzin. W tym czasie można zajść na obiad czy zwiedzić muzeum.
Tajlandia - najlepszy czas na podróżowanie - podsumowanie

Tajlandia to doskonały wybór, niezależnie od terminu Twojej podróży, ale warto wnikliwie zapoznać się ze specyfiką tutejszego klimatu i śledzić prognozę pogody na bieżąco. Deszcz może co prawda przeszkodzić w plażowaniu, na szczęście jest to kraj tak bogaty w zabytki, atrakcje i smaki, że nawet, gdy pada można tu spędzić czas w pełni satyfakcjonująco - mamy na to swoje sposoby!

Od listopada do lutego, niemal w całym kraju panuje ładna pogoda. Jest to szczyt sezonu turystycznego w Tajlandii.

Jeśli planujesz odwiedzić Ko Samui czy Ko Tao – wyspy położone po stronie Zatoki Syjamskiej, najlepiej przyjechać tu od lipca do końca września – w tych miesiącach jest tu najpiękniej.

Na wyspach po stronie Morza Andamańskiego, np. Ko Phi Phi, Similany, Ko Lanta najwięcej opadów deszczu występuje od listopada do stycznia.

Na wyspy w południowej części Tajlandii warto udać się o każdej porze roku – ciepły i łagodny klimat sprzyja wypoczynkowi i eksplorowaniu najpiękniejszych zakątków.

Bez względu na to, jaka będzie pogoda, możesz spędzić z nami niezapomniane 3 dni w Bangkoku, Kanchanaburi oraz Ayutthaya czy zobaczyć najpiękniejsze zakątki kraju podczas wycieczki objazdowej po: Tajlandii, Kambodży i Wietnamie.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!