Nurkowanie w Tajlandii

Tajlandia jest niezwykle malowniczym krajem, przez wielu nazywana jest nawet rajem na Ziemi. Urzeka cudownymi widokami, wspaniałą roślinnością, architekturą, gościnnością, smakami, ale także licznymi miejscami do nurkowania! Bo Tajlandia zachwyca zarówno nad, jak i pod wodą!

Miejsca do nurkowania w Tajlandii są jednymi z najpopularniejszych i najpiękniejszych na świecie. Wiele osób przyjeżdża tu, nie po to by podziwiać pięknie zdobione świątynie, a bogactwo podwodnego świata.

Nurkowanie w Tajlandii to wspaniały pomysł nie tylko dla doświadczonych już osób. Jest wiele miejsc, w których poradzą sobie nawet początkujący nurkowie. A czym urzeka podwodna Tajlandia? Oczywiście cudowną rafą koralową, licznymi wrakami, jaskiniami oraz… zwierzętami! W cudownie ciepłych wodach, przy odrobinie szczęścia, może uda się dostrzec manty czy nawet rekiny! Opcje nurkowania w Tajlandii są bardzo zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zebraliśmy najważniejsze informacje oraz najpopularniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca do nurkowania. Zanurz się i odkryj podwodne piękno wokół tajskich wysp.

Kiedy nurkować w Tajlandii?

W Tajlandii wyróżnia się 3 pory roku: gorącą i suchą (od marca do maja), gorącą i wilgotną (od czerwca do października) oraz ciepłą i suchą (od listopada do lutego).  

Warto przyjechać tu przez cały rok, ale w porze deszczowej trzeba się liczyć z gwałtownymi ulewami , które występują zazwyczaj po południu lub wieczorem. Wiele rezerwatów jest zamkniętych w porze deszczowej, w tym Similany. Jeśli chcesz mieć gwarancję pięknej, słonecznej pogody, najlepiej przyjechać tu w miesiącach zimowych, czyli od końca grudnia do maja. Ale - temperatura wody wynosi cały rok między 28 a 31 stopni Celsjusza.  

Wody Tajlandii są czyste, a widoczność jest dobra – na Similanach nawet do 40 m.  

Nurkowanie wrakowe

W okolicach Phuket znajduje się King Cruiser - wrak ogromnego katamaranu (85 m długości, 26 m szerokości i 18 m wysokości). Zatonął 4 maja 1997 roku trafiając na Anemone Reef. Jest to miejsce przeznaczone głównie dla doświadczonych nurków. Coraz bardziej zniszczony, a równocześnie coraz piękniej porośnięty koralowcami. W okolicach wraku można spotkać barrakudy, żółwie, lucjany, tuńczyki, a czasem rekiny wielorybie. 

King Cruise uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na wrakach nie tylko w Tajlandii, ale i całej Azji.  

Kolejnym podwodnym wrakiem jest Bonsung. Pogłębiarka zatonęła w 1984 roku podczas burzy. Wrakowisko porośnięt jest bujną roślinnością, dzięki czemu pływa wokół niego wiele organizmów morskich, np. mureny, barakudy, krewetki mantis  czy skrzydlice.

Nurkowanie wrakowe
Nurkowanie na rafie

Podwodny świat Tajlandii jest bardzo kolorowy i różnorodny. Rafy koralowe są miejscem do życia dla około 25% zwierząt morskich, np. skorupiaków, mięczaków, węży morskich, ryb czy żółwi. W Tajlandii można zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Wyspy Similan

Jednym z najpopularniejszych, najbardziej zróżnicowanych miejsc nurkowych w Tajlandii jest Podwodny Park Narodowy wysp Similan. Znajdują się tu dwa typy terenów nurkowych: łatwe - płytkie oraz trudniejsze - głębokie, skalne labirynty i przepływy, dostępne jedynie dla zaawansowanych nurków. Temperatura wody sięga 30 stopni Celsjusza, a widoczność, w zależności od prądów, od 15 do 40 m.

Similany są domem dla ponad 500 rodzajów korali - miękkich i twardych, a także ponad 100 gatunków ryb.

Zachodnia część Similan otoczona jest granitowymi skałami. Można tu zobaczyć twarde koralowce oraz większe ryby, np. tuńczyki, płaszczki, a w marcu i kwietniu - rekiny oraz manty. Z kolei wschodnia część wysp jest piaszczysta, porośnięta koralami rogatymi oraz twardymi (te sięgają nawet kilkunastu metrów). Zamieszkują ją mniejsze gatunki zwierząt: krewetki, żółwie, koniki morskie oraz rekiny lamparcie.

Od połowy maja do połowy października, nurkowiska na Similanach są zamykane.

Ko Phi Phi

Ko Phi Phi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - jest to jedno jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Tajlandii. Dryfujące na lazurowych wodach tradycyjne łodzie, w tle wysokie wapienne skały - obraz jak z widokówki. Phi Phi to grupa wysp położona między Phuket a stałym lądem. Oprócz piaszczystych plaż i pięknych widoków, znajdują się tu fantastyczne miejsca do nurkowania. 

Takimi miejscami są m.in. wysepki Koh Bida Nok, Koh Bida Nai oraz Phi Phi Don i Lay. Znajdują się tu twarde korale, jaskinie oraz oczywiście liczne gatunki ryb. Nurkowiska mają około 20 m głębokości.   

Koh Bida Nai - wyspa, w pobliżu której zobaczymy Fantasy Reef, czyli rafy z przepływami, a przy odrobinie szczęścia - rekiny lamparcie.  

Koh Bida Nok położona jest na południu. W południowo-zachodniej części można tu spotkać rekiny rafowe i wielorybie oraz duże ławice ryb. Na zachodzie natomiast: żółwie, ośmiornice czy rekiny lamparcie. W południowo-wschodniej części znajdują się liczne koralowce. Północo-wschodnia część wyspy idealnie sprawdza się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem - jest płytko, ale równie pięknie! 

Koh Racha Yai

Koh Racha Yai  

Położona na południe od Phuket wyspa Koh Racha Yai posiada kilka nurkowisk, idealnych dla początkujących. Są płytkie, dno jest piaszczyste. We wschodniej części znajdują się głównie korale rogate oraz wiele przepięknych ryb rafowych, np. błazenki, barakudy czy skrzydlice. Można tu też „zwiedzić” dwa niewielkie wraki oraz podwodne betonowe kontrukcje, postawione w celu schronienia dla morskich stworzeń. A jeśli chcemy zanurkować ze słoniami, koniecznie warto udać się do Siam Bay. Było to miejsce mało popularne wśród nurków, dlatego postanowiono nieco zachęcić ich poprzez stworzenie podwodnego sanktuarium z posągami słoni, pomnikiem buddy oraz świątynią.

Koh Noi

Jesteś początkującym nurkiem, a chciałbyś z bliska zobaczyć żółwie i rafę koralową? Racha Noi jest idealnym miejscem dla mniej doświadczonych osób. Nurkowiska są płytkie, należą do łatwych. Znajdują się tu porozrzucane głazy oraz twarde korale. Nieco trudniej jest na północy - znajdują się tu liczne wąwozy i urwiska skalne. Można tu spotkać ławice tuńczyków czy manty. Południe wyspy oferuje najlepsze, głębokie nurkowiska z silnymi prądami.

Nurkowanie wśród koralowców w Tajlandii
Ghost pipe fish

KOH DOC MAI

Koh Doc Mai - doskonałe miejsce do nurkowania i… fotografowania! Życie podwodne wokół tej bezludnej wyspy jest niezwykłe! Zobaczyć tu można śpiącego na dnie tawrosza piaskowego. Koh Doc Mai ma bardzo bogaty świat makro - jest domem dla koników morskich, igliczni, ghost pipe fishy, ślimaków nagoskrzelnych, które są niezwykle kolorowe. Maksymalna głębokość to 30 m, a widoczność od 7 do 20 m, w zależności od prądów i warunków pogodowych.

Na Koh Dok Mai można nurkować przez cały rok.

Shark Point

W okolicach Phuket znajduje się jedno z popularniejszych miejsc do nurkowania - Shark Point (często porównywane do Similanów). Znajdują się tu podwodne skały (najwyższa wystaje ponad wodę), które są domem dla: ślimaków, krewetek, lucjanów i ośmiornic. Można tu też spotkać rekiny lamparcie. Shark Point jest nurkowiskiem niezwykle kolorowym, nic dziwnego, że tak chętnie odwiedzane jest przez pasjonatów nurkowania.

Lucjan w wodach Tajlandii
Anemone Reef, Tajlandia

ANEMONE REEF

Wznoszącą się z dna wapienną skałę porastają liczne miękkie korale (głównie anemony, od których pochodzi nazwa tego miejsca). W piaszczystym dnie odpoczywają rekiny brodate, które są jednym z głównych celów obserwacji podczas tej podwodnej wyprawy. Z uwagi na ilość korali, ich nasyconą barwę, ilość żyjących tu stworzeń, Anemone Reef często wybierane jest przez fotografów.  

Skała Richelieu 

Najdalej wysuniętym na północ nurkowiskiem od Similanów jest Skała Richelieu. Skałę pokrytą licznymi koralami twardych i miękkich można podziwiać na głębokości 5-35 m. Szczeliny zamieszkują np. dziesiątki rodzajów krewetki, ślimaki czy koniki morskie. W pobliżu pływają także: dorsze, barakudy, tuńczyki, płaszczki, lucjany, mątwy czy rekiny wielorybie. Z całą pewnością jest to jedno z miejsc w Tajlandii, które nurkowie szczególnie powinni odwiedzić. A jeśli jeszcze nie nurkowałeś, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie w Tajlandii rozpocząć swoją przygodę! Ciekawostką jest, że Skała Richelieu uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Morzu Andamańskim. 

Nurkowanie przy Skale Richelieu
Koh Bon

Koh Bon 

Marzy Ci się nurkowanie z mantami? Na Koh Bon jest to możliwe. Najczęściej spotykane są tu wiosną, kiedy masy wody przynoszą plankton, którym się żywią. Wielu nurków mówi, że jest to najlepsze miejsce do obserwowania tych pięknych stworzeń. Co jeszcze kryją wody Koh Ben? Rekiny lamparcie i rafowe, tuńczyki oraz ośmiornice i wspaniałe żółte koralowce na Koh Bon Pinnacle.

Koh Tachai 

Koh Tachai to niewielka skalista wyspa z piękną białą piaszczystą plażą, położona 20 km od Koh Bon i 40 km od wysp Similan. Nurkować można w Tachai Pinnacle, gdzie znajdują się potężne skały pokryte twardymi koralami, w pobliżu których spotkać można manty oraz rekiny lamparcie. Czasem pojawiają się silne prądy i wtedy można zobaczyć ławice tuńczyków oraz ostroboków. Pod osłoną gigantycznych głazów można dostrzec małe, koralowe ogrody.

Koh Tahai, Tajlandia
Bún chả cá

Suriny

Kolejnym wspaniałym nurkowiskiem jest Morski Park Narodowy Mu Ko Surin. Nurkując tu mamy szansę zobaczyć duże stworzenia morskie, takie jak rekiny czy manty. Jest też kilka miejsc, w których istnieje bogate makro życie i dostrzec można np. koniki morskie. Jest to miejsce z największą ilością twardych korali w Tajlandii, a w czasie odpływu, wystają ponad powierzchnię wody.

Snorkeling w Tajlandii

Snorkeling jest najprostszą formą podziwiania podwodnego świata. Tajlandia słynie z cudownych miejsc do nurkowania, ale nie brakuje też takich, które można podziwiać unosząc się na powierzchni wody. Do snoreklingu potrzebna jest fajka (nazywana też rurką), maska oraz płetwy.

 Co ważne, przy snoreklingu nie są wymagane uprawnienia.

POPULARNE MIEJSCA DO SNOREKLINGU W TAJLANDII

Koh Kradan to spokojna, mało popularna wśród turystów wyspa. Znana jest głównie z idealnych warunków do snorklingu. Podczas pływania zobaczysz koralowce oraz ogromne ławice ryb.

Koh Racha Yai i Racha Noi znane są głównie z idealnych miejsc do nurkowania, ale z uwagi na płytkie wody, również osoby pływające z rurką będą oczarowane tym miejscem.

Bardzo popularnym miejscem do snoreklingu jest jest Koh Lanta.

Snorkeling w Tajlandii

Nurkowanie z wczasywazji.pl

Wybierz się z nami na fantastyczną, niezapomnianą, podwodną przygodę po Tajlandii. Pomożemy wybrać Ci idealne miejsce do nurkowania dostosowane do Twoich potrzeb i umiejętności, odpowiednią bazę nurkową, a także kurs nurkowania.

Program wycieczki dopasowujemy zawsze indywidualnie do Twoich potrzeb. 

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!