Wyspy Tajlandii – Zwiedź z nami 500 wysp – mniejszych, większych, zamieszkanych i bezludnych


Tajlandia liczy około 500 wysp – mniejszych, większych, zamieszkanych i bezludnych, popularnych oraz tych trochę rzadziej odwiedzanych przez turystów. Czy uda się odwiedzić je wszystkie? Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich tajskich wysp. Skupimy się więc na tych najciekawszych i najpopularniejszych.


krabi plaża

Którą wyspę Tajlandii wybrać?

Tajlandia w ostatnich latach przeżywa turystyczne boom. Odwiedzają ją turyści z całego świata. Popularna jest stolica – Bangkok, ale turyści chętnie odwiedzają też wyspy. Którą szczególnie warto odwiedzić? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od naszych preferencji: czy wybieramy się w podróż z dziećmi i oczekujemy wielu atrakcji dla nich, czy jesteśmy singlami i wieczory lubimy spędzać w nocnych klubach, a może wybieramy się na miesiąc miodowy i oczekujemy, że miejsce będzie spokojne, romantyczne, ale i pełne przygód. Spośród tych 500 wysp z pewnością każdy znajdzie tę idealną dla siebie.

tajlandia wyspy
tajlandia koh phi phi
Koh Phi Phi

Koh Phi Phi Don jest jedną z najpopularniejszych wysp, jednak przez wielu podróżników określana, za mało tajską. Miejsce zostało stworzone dla turystów: ekskluzywne hotele, sklepy i nocne kluby. Turkusowe wody i piękne plaże wynagradzają hałas i widok pijanych obcokrajowców. Na wyspę Koh Phi Phi Don dostaniemy się promem m.in. z Krabi albo Phuket.

26 grudnia 2004 wyspy Koh Phi Phi nawiedziło tsunami. 10-metrowe fale niemal doszczętnie zniszczyły wyspy.

Wyspy Ko Phi Phi znamy z dużego ekranu, a dokładniej z filmu „Niebiańskie plaże”,  którym główną rolę odegrał Leonardo DiCaprio. Cudowne krajobrazy przedstawione w filmie z pewnością zachęcają turystów do odwiedzenia tego miejsca. Warto jednak pamiętać, że zdjęcia robione były w 1999 roku, a więc przed tsunami.

Phuket

Phuket to największa wyspa Tajlandii, położona na Morzu Andamańskim. Znajdują się tu przepiękne plaże otoczone cudownymi krajobrazami oraz luksusowe hotele.

Phuket został odkryty przez turystów mniej więcej w latach 70. XX wieku. Wtedy też powstały pierwsze hotele. Turyści pokochali tę wyspę i do dzisiaj tłumnie tu przybywają. W 2004 roku tsunami w znacznym stopniu zniszczyło infrastrukturę wyspy, ale szybko została odbudowana.

Największą domeną Phuket są oczywiście rajskie plaże, np. Bang Tao, Surin, Mai Kao, Kamala czy Patong.

Na Phuket można też zwiedzać. Są tu główne bogato zdobione świątynie, np. Wat Chalong, Wat Phra Tong. Wat Phra Nang Sang. Na wyspie znajdują się również miejsca, w których nie będą się nudzić dzieciaki, np. Centrum Biologicznych Badań Morza, Ogród Motyli i Świat Owadów czy Zoo. Największą atrakcją i wizytówką Phuket jest najpiękniejsza z tajskich zatok – Phang Nga.
Na Phuket znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy.

tajlandia Koh Samui
Koh Samui

Koh Samui położona jest w południowej Tajlandii. Jest to trzecia pod względem wielkości wyspa. Czym zachwyca przybywających turystów? Przede wszystkim krajobrazem: czystym morzem, pięknymi plażami i niezliczoną ilością palm kokosowych.

Wyspa odwiedzana jest przez turystów stosunkowo od niedawna. W latach 80-tych przyjeżdżali tu hipisi. Długi i męczący dojazd, słaba baza noclegowa zniechęcały. Zmieniło się to jednak. Na wyspie powstało lotnisko, wybudowano wiele hoteli i pensjonatów. Corocznie koh Samui odwiedza ponad milion turystów z całego świata.

Co robić na wyspie oprócz opalania się? Można spróbować swoich sił w surfingu albo kitesurfingu, zwiedzić świątynie, zobaczyć posąg Wielkiego Buddy i skały Babcia ( Hinta ) oraz Dziadek ( Hinya ) czy odwiedzić Park Narodowy Ang Thong National Marine Park składający się z 42 wysp.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!