Bezpieczeństwo w Wietnamie. Przewodnik

Wybierając wakacyjny kierunek podróży, szczególnie tak egzotyczny jak kraje Azji Południowo-Wschodniej, z pewnością zainteresują cię kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Czy do danego kraju można wjechać bez przeszkód, czy znajdują się tam tereny objęte konfliktami zbrojnymi, zagrożone atakami terrorystycznymi, czy musisz wiedzieć o zwiększonym ryzyku wystąpienia klęsk żywiołowych lub chorób tropikalnych? Jak przygotować się do podróży i o czym pamiętać już na miejscu, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek przykrych zdarzeń i spędzić urlop komfortowo oraz bezstresowo? Poniżej opowiemy, jak to wygląda w Wietnamie.

Nha Trang - kobieta w maseczce ochronnej
Rejs po Mekongu
Spis treści

Kwestie bezpieczeństwa podróży do Wietnamu staraliśmy się uporządkować wg punktów, odpowiadających pytaniom najczęściej zadawanym przez osoby wybierające się do tego kraju po raz pierwszy:

  1. Czy Wietnam jest bezpieczny?
  2. Bezpieczeństwo na ulicach Wietnamu
  3. Wietnam po zachodzie słońca
  4. Podróżowanie po Wietnamie
  5. Zakupy w Wietnamie
  6. Szczepienia i profilaktyka
  7. Przed podróżą do Wietnamu
  8. Podsumowanie
Czy Wietnam jest bezpieczny?

Z roku na rok do Wietnau przyjeżdża coraz więcej turystów. Zachwyceni przepyszną kuchnią, bogatą kulturą, ciekawą architekturą, ale i przekonani o bezpieczeństwie wybierają właśnie ten azjatycki kraj na cel swojej wyprawy.

Wietnam uważany jest za stosunkowo bezpieczny kraj. Nie odnotowuje się tu zbrojnych napaści czy ataków terrorystycznych. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, chętnie udzielają pomocy.

Tak jak w innych miejscach, tak i w Wietnamie zdarzają się kradzieże czy napaście, zwłaszcza w dużych miastach. Celem są głównie turyści. Włamania, napaści i pobicia są rzadkim przypadkiem.

Nawet turyści podróżujący samotnie, nie muszą się obawiać. Wietnamczycy są przyjaźni i często zaciekawieni, dlatego nie zdziwmy się, gdy zaczną nas wypytywać o cel podróży. Osoby podróżujące w pojedynkę, powinny być bardziej czujne.

Ruchliwe ulice Ho Chi Minh City
Bezpieczeństwo na ulicach Wietnamu

W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność. W Hanoi i Ho Chi Minh City zdarzają się częste kradzieże, głównie na ulicach przez młodych ludzi poruszających się na motocyklach, w centrach handlowych lub pod hotelami. Torebki, saszetki czy aparaty fotograficzne zawsze warto mieć blisko siebie. W tłumie, np. na bazarach, torebkę przewiesić przez ramię i mieć ją z przodu lub pod ręką. Wychodząc na miasto, nie zabierajmy też ze sobą całej gotówki. Jeśli już – ulokujmy ją w kilku miejscach: kieszenie, torebka, saszetka. Nie traćmy też czujności przy słodko wyglądających dzieciach. Często są uczone przez opiekunków do odwracania uwagi albo nawet samych kradzieży.

Ciekawym tematem są też… przejścia dla pieszych. W Wietnamie zaobserwować można wzmożony ruch uliczny (nie tylko w Wietnamie, ale w wielu azjatyckich krajach). Więcej tu motocykli i skuterów niż samochodów. Niestety, nie zawsze jadących zgodnie z przepisami, niezważającymi na przejścia dla pieszych. Nawet, gdy jest zielone światło – powinniśmy przechodzić ze szczególną ostrożnością. Gdy już wejdziemy na pasy – nie cofajmy się.

Odradza się samodzielne prowadzenie samochodu, skutera czy motocykla po ulicach Wietnamu. W przypadku wypadku, osoba prowadząca pojazd posiadająca jedynie polskie prawo jazdy, bez wietnamskich uprawnień – może nie otrzymać odszkodowania od ubezpieczyciela. Wówczas leczenie (o ile jest konieczne) odbywa się na koszt poszkodowanego. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane w Wietnamie. Jedynie rezydenci mogą uzyskać wietnamskie prawo jazdy na podstawie polskiego.

Najpewniejszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu są taksówki, ale i tu powinniśmy być czujni. Zdarzają się nieuczciwi kierowcy, którzy naliczają większą opłatę albo kłamią mówiąc, ze hotel, do którego zmierzamy jest zamknięty – wówczas zawożą nas do innego, od którego dostaje zapłatę (często są to hotele o niższym standardzie). W samochodzie zawsze miejmy zapięte pasy!

Na ulicy nie zwracajmy na siebie uwagi. Nie zakładajmy na siebie całej biżuterii, bo to tylko zainteresuje potencjalnych złodziei. Kobiety w mocno wydekoltowanych bluzkach oraz krótkich i obcisłych sukienkach mogą być narażone na zaczepki.

Jeśli padniemy ofiarą złodziei – zostaną nam skradzione pieniądze czy dokumenty – niezwłocznie należy zgłosić to policji. Gdy zostanie skradziony paszport, należy skontaktować się Ambasadą Polski w Wietnamie.

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Tel.: (0084 24) 384 520 27
Fax: (0084 24) 382 369 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wietnam po zachodzie słońca

Chociaż Wietnam jest bezpieczny, należy uważać na złodziei polujący na torebki i wartościowe rzeczy. Zwłaszcza wieczorem, gdy jesteśmy po drinku czy dwóch – nasza czujność jest już nieco osłabiona. Jeśli już jesteśmy przy alkoholu – unikajmy tych z niewiadomego pochodzenia. Odnotowano kilka zatruć alkoholem etylowanym, który prowadzi do zgonu. Poza tym, nie reagujmy na zaczepki, nie przyjmujmy zaproszeń do nieznajomych. Na dyskotekach i w klubach nie przyjmujmy drinków od nieznajomych, nie zostawiajmy też swoich napojów bez opieki.

Alkohol w Wietnamie jest tani i smaczny (zwłaszcza piwo). Starajmy się jednak zawsze wracać do hotelu o własnych siłach!

Posiadanie oraz handel narkotykami jest nielegalny. Karą jest pozbawienie wolności, a przy większych ilościach – nawet kara śmierci. Ignorujmy propozycje kupna narkotyków, ale i pilnujmy swoich rzeczy, bo zdarzają się przypadki podkładania narkotyków.

Bar w Da Nang

POZNAJ WYCIECZKĘ: NOCNY SAJGON

Pociągiem przez Wietnam
Bezpieczne podróżowanie po Wietnamie

Podróżowanie po Wietnamie jest bezpieczne. Swobodnie można poruszać się po kraju z wyjątkiem stref wojskowych i niektórych obszarów górskich wyłączonych z ruchu turystycznego.

Czym podróżować po Wietnamie? Samolotem, pociągiem, autobusem, busem lub wynajętym samochodem (opcja dla odważniejszych i posiadaczy pozwolenia). Wszystko zależy od dostępnych środków pieniężnych oraz… czasu. Podróż pociągiem z Ho Chi Minh City do Hanoi zajmuje około 30 godzin. Samolotem jest znacznie krócej, ale drożej.

Nawet jadąc w długą trasę, nie zapominajmy o bagażu. Starajmy się nie zostawiać do bez opieki. Jeśli musimy wyjść do toalety czy zjeść – wartościowe rzeczy miejmy zawsze przy sobie. Pamiętajmy też o odpowiednim przymocowaniu bagażu dzięki czemu w przypadku ostrego hamowania, nie spadnie i nie zrobi nikomu krzywdy.

Nie przyjmujmy napojów i żywności od nieznajomych. Zdarzały się przypadki, że turyści byli odurzani, a następnie okradani.

Zakupy w Wietnamie

Zakupy – coś co kochamy! Uwielbiamy buszować pomiędzy stoiskami z kolorowymi szalami, przebierać w magnesach, zastanawiać się nad wyborem kawy. Jesteśmy tak skupieni na zakupach, że często zapominamy o torebce czy plecaku. Jest to idealna sytuacja dla złodziei.

Podczas zakupów, liczmy wydaną nam resztę. Wietnamczycy są mili i uczciwi, ale niestety, jak w każdym miejscu na świecie, może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał nas oszukać. Turyści są oczywiście najłatwiejszym celem.

Przeczytaj też nasz artykuł: Pamiątki z Wietnamu

Targowisko w Sajgonie
Szczepienia i profilaktyka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) zaleca przed podróżą do Wietnamu szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

Szczepienia należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą do Wietnamu.

W Wietnamie spotyka się zachorowania na malariędengę oraz wirus zika.

Zaleca się unikania godzin o największej aktywności komarów, czyli od zmierzchu do świtu oraz wybieranie miejsc, gdzie występuje ich mniej, np. Hanoi, Da Nang, Ho Chi Minh. Ponadto warto pamiętać o ochronie przeciw komarom w postaci długich nogawek i rękawów, moskitiery czy repelentów. Największe ryzyko zachorowań na malarię jest na terenach wiejskich w południowych rejonach Wietnamu – tam należy zachować większą ostrożność i stosować się do zaleceń Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej.

Wyruszając do Wietnamu warto mieć również świadomość występowania takich chorób, jak wścieklizna (roznoszona np. przez psy i nietoperze) i japońskie zapalenie mózgu (szczepienie najczęściej zaleca się przy pobytach dłuższych niż miesiąc i na obszarach wiejskich oraz w zależności od wybranego rejonu podróży - w północnych prowincjach wokół Hanoi oraz północno-zachodnich i północno-wschodnich prowincjach graniczących z Chinami).

Podpowiadamy, jak może (a nawet powinna) wyglądać apteczka podróżnika wybierającego się do Wietnamu, głównie w rejony narażone na zachorowania. Powinniśmy mieć ją zawsze przy sobie.

  • Repelenty
  • Lek przeciwmalaryczny
  • Lek przeciwbiegunkowy
  • Lek przeciwbólowy
  • Lek przeciwgorączkowy
  • Środki dezynfekujące
  • Środki opatrunkowe
  • Kremy z filtrem przeciwsłonecznym
Wietnam - rodzinna podróż

Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto zawsze pić wodę butelkowaną, myć owoce i warzywa oraz jeść w sprawdzonych miejscach. Wietnam słynie z wyśmienitego, taniego ulicznego jedzenia – nie oznacza to, że mamy z niego zrezygnować na rzecz restauracji! Tu lepiej dobrze kupować od sprzedawców, w których są kolejki, u których kupują miejscowi. Unikajmy też napojów z lodem. Nie tylko ze względu na bolące gardło, ale kostki lodu, które są niewiadomego pochodzenia mogą spowodować rewolucje w naszych żołądkach. Wielu turystów zaleca po posiłkach napić się mocnego alkoholu – to ma uchronić przed dolegliwościami żołądka. Czy jest to skuteczne? Do końca nie wiemy, ale czemu by nie spróbować?

Pamiętajmy też o ochronie przeciwsłonecznej! Silne słońce Wietnamu potrafi narobić szkód. Jeśli nie chcemy już pierwszego dnia dostać poparzeń słonecznych i całego pobytu spędzić jęcząc w pokoju – warto pamiętać o ochronie, tj. kremach z wysokim filtrem (smarować się co kilka godzin) oraz nakryciu głowy. Nie zapomnijmy też o nawodnianiu. Pijmy dużo i często.

Służba zdrowia znacznie odbiega od znanych nam standardów. Dostępne są prywatne kliniki, niestety koszt wizyty wynosi nawet 100 USD. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, będziemy się źle czuli, ulegniemy wypadkowi, zostaniemy ugryzieni przez zwierzę – koniecznie zwróćmy się do lekarza!

COVID a wyjazd do Azji

Osobną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa podróży do Wietnamu oraz szczepień ochronnych jest pandemia COVID-19. Od 2020 r. różne kraje Azji, w zależności od aktualnie panującej sytuacji, wprowadzają i modyfikują zasady przekraczania ich granic. Aktualne informacje na temat tego, do jakich krajów azjatyckich można już wyjechać oraz jakie obowiązują wówczas zasady (odnośnie szczepień, testów, kwarantanny czy ubezpieczenia) znajdziesz w naszym na bieżąco aktualizowanym serwisie COVID.

Przed podróżą do Wietnamu...

Przed podróżą do Wietnamu zawsze warto zerknąć na bieżące informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/wietnam
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wietnam

oraz na Facebooku ambasady:
https://www.facebook.com/PolishEmbassyHanoi/

Warto też zgłosić podróż w systemie Odyseusz. Trwa to zaledwie kilka minut, a w przypadku niebezpieczeństwa może pomóc w poszukiwaniach czy nawet uratować życie. Po zalogowaniu się należy podać dokładny termin pobytu w danym kraju oraz hotel. Dotyczy to jednak osób podróżujących „na własną rękę”. Turyści lecący do Wietnamu z biurem podróży, nie muszą rejestrować się w Odyseuszu.

Wiele formalnośći przed podróżą możemy załatwić przez internet
Podsumowanie
Adrian Zagrodzki - przewodni wczasywazji.pl
  • Przed podróżą warto zalogować się w systemie Odyseusz oraz śledzić bieżące informacje na stronie internetowej MSZ.
  • Nie należy fotografować oraz nagrywać obiektów wojskowych i niektórych siedzib władz państwowych.
  • Wartościowe rzeczy, tj. torebkę, aparat fotograficzny, telefon – najlepiej mieć zawsze przy sobie.
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę.
  • Nie ufaj nieznajomym, nie przyjmuj zaproszeń.
  • Kupuj jedzenie w sprawdzonych miejscach.
  • Myj ręce wodą z mydłem przed jedzeniem.
  • Unikaj zgromadzeń, manifestacji.
  • Nie pij alkoholu z nieznanego źródła.
  • Warto zaopatrzyć się w moskitierę.
  • Chroń skórę przed słońcem.
  • Unikaj napojów z lodem.
  • Postaw na wodę butelkowaną.
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!