Skip to main content

20 ciekawostek i faktów o Wietnamie


Wietnam to piękny i różnorodny kraj zachwycający kulturą, kuchnią, przyrodą oraz gościnnością. Ponieważ tu mieszkamy, znamy ten kraj jak nikt inny. Chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma interesującymi oraz zabawnymi faktami na temat Wietnamu.

Oto 20 ciekawostek, które być może zachęcą Was do przyjazdu.


Wioska rybacka w Ha Long
Kwiaciarka z Hanoi
Water puppet show

1. Największa jaskinia na świecie

W Wietnamie znajduje się największa jaskinia na świecie! Mowa tu o Son Doog, w Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàng, tuż przy granicy z Laosem. Jaskinia ma około 9 km długości, 150 m szerokości oraz 200 m wysokości. Zmieściłby się w niej… 40-piętrowy wieżowiec.

Jaskinia została odkryta w 1991 roku przez miejscowego rolnika.

Aby zwiedzić jaskinię Son Doog potrzeba tygodnia oraz... 3000 dolarów. Wycieczki organizowane są tylko pod opieką miejscowych przewodników i strażników parku.

2. Najdłuższa jaskinia Wietnamu

W Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàn znajduje się również najdłuższa jaskinia w WietnamieThiên Đường. Mierzy 31 km, ale tylko 1 km jest dostępny dla zwiedzających.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze jaskinie w Wietnamie oraz Jaskinie w Wietnamie.

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng
3. Sieć tuneli Củ Chi

Około 70 km od Sajgonu znajdują się tunele Củ Chi. Jest to popularna atrakcja nie tylko wśród osób fascynujących się historią, ale i lubiących nietypowe miejsca. Cu Chi z pewnością takie jest.

Tunele wybudowane zostały przez Wietkong w czasie Wojny w Wietnamie. Miały aż 200 km długości! Znajdowały się tam arsenały, kuchnie, szpitale i sypialnie.

Do dnia dzisiejszego zachowało się 120 km tuneli, które stały się wojennym parkiem pamięci.

 

Zwiedzaj, doświadczaj, doznawaj.

Rozsmakuj się w Wietnamie!

4. Czerwone wesele

Tradycyjne wietnamskie wesele nieco różni się od naszych. Przeważnie jest duże – zdarza się, że liczba zaproszonych osób sięga 1000. Również kolory się różnią. W Wietnamie to czerwień, a nie biel kojarzy się ze ślubem. Sukienkę w tym kolorze często zakłada nawet panna młoda. Również dziewczęta odziane są w czerwone ao dai. Wietnamczycy wierzą, że czerwień to kolor szczęścia a nowożeńcom przyniesie tylko piękne chwile.

Może zainteresuje Cię artukuł o Tradycyjnym Wietnamskim weselu u Czerwonych Dao?

5. Szczupłe i wysokie... budynki

W Hanoi zobaczyć można nowoczesne drapacze chmur, klimatyczne kamienice oraz… niezwykle wąskie bloki. Często mają szerokość roweru! Budynki te nazywane są nha mong, mają zazwyczaj 5 pięter i w samej stolicy jest ich 179. Zobaczyć je można np. w dzielnicy Ba Đình – jest ich tu 44.

W 2005 roku wszedł zakaz budowania tak wąskich budynków. Minimalna szerokość powinna wynosić 3 m. Węższe stanowią realne zagrożenie, bo nie wiadomo czy wytrzymają np. trzęsienie ziemi.

6. Najtańsze piwo świata

W Wietnamie wypić można nie dość, że smaczne, to i tanie piwo! Bia hơi – „Parujące piwo” – to piwo ważone, beczkowane, sprzedawane do 48 godzin od zabeczkowania. Jest niepasteryzowane, dlatego tak szybko się psuje. Około 36 godzin od otwarcia beczki jest mocniejsze w smaku, aż w końcu kwaśnieje. W 2009 roku szklanka piwa kosztowała 3 000, czyli 50 groszy!

Wietnamska panna młoda
Sprzedawca orzechów z Hanoi
7. Śladami Marguerite Duras

Jeśli jesteście fanami francuskiej pisarki Marguerite Duras, na pewno znacie jedną z jej najsłynniejszych powieści pt. „Kochanek”, opartą na wątkach autobiograficznych. Będąc więc w Sajgonie, koniecznie powinniście zobaczyć liceum w którym się uczyła – Chasseloup-Laubat (obecnie Lê Quý Đôn) oraz jej dom rodzinny, który znajdował się przy ulicy Testard – obecnie Vo Van Tan 141. W książce przedstawiony jest też częściowo dom jej kochanka – może uda Wam się go odnaleźć?

8. Mieszkanie na wodzie

164 km na południowy wschód od Hanoi znajduje się miejsce, do którego chce dotrzeć każdy turysta odwiedzający Wietnam. Ha Long zajmuje powierzchnię 1500 km², na której rozsianych jest blisko 2000 skalistych wysp i wysepek. Część z nich jest zamieszkała, średnio co druga ma nazwę. Mieszka tu około 1900 gatunków zwierząt oraz rośnie prawie 500 gatunków roślin, a w domach zbudowanych na bambusowych tratwach i łodziach żyje około 300 osób. Ludzie mieszkający na morzu trudnią się głównie rybołówstwem oraz wypożyczaniem łódek oraz kajaków turystom.

9. Wietnam i orzechy nerkowca

Wietnam jest największym na świecie eksporterem orzechów nerkowca. Największym konsumentem są Stany Zjednoczone. Innymi popularnymi produktami eksportowymi, ale już na mniejszą skalę są: ryż, kawa oraz pieprz.

10. Zwierzęta w Wietnamie

Wietnam zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem różnorodności biologicznej. Znajduje się tu prawie 16 000 różnych gatunków roślin – około 13000 to gatunki roślin lądowych, a 300 to gatunki roślinności wodnej. Żyje tu też ponad 10000 gatunków zwierząt: 7750 gatunków owadów, 840 gatunków ptaków, 310 gatunków ssaków, 260 gatunków gadów oraz 120 gatunków płazów. Wiele z nich, o których większość ludzi nawet nie słyszała, zagrożona jest wyginięciem, np. saola czy langur Hatinh.

Szacuje się, że zagrożonych jest około 10% dzikich zwierząt. Większość z nich żyje w rezerwatach przyrody, gdzie są bezpieczne. W Parkach Narodowych Con Dao i Cát Bà zobaczyć można np. makaki i gibony, a w Parku Narodowych Cúc Phuong gatunki zwierząt, które chwytane są przez kłusowników.

11. Świątynie w Wietnamie

W Wietnamie znajduje się około 17 tys. świątyń: w miastach, na wsiach, na szczytach gór i w podziemnych jaskiniach. Oczywiście nie sposób zobaczyć nawet 1/10 z nich, ale są takie, które szczególnie warto odwiedzić.

Jedną z nich jest świątynia Cao Dai w mieście Tây Ninh, około 100 km od Sajgonu. Kolor oraz zdobienia ścian z pewnością zaskakują, bo są... różowe. Wejście do Cao Dai jest bezpłatne, można uczestniczyć w nabożeństwach. Drugą świątynią wartą uwagi jest Świątynia Literatury w Hanoi, wybudowana w 1070 roku. Chociaż w mieście znajduje się około 180 świątyń, to ta jest najpiękniejsza i największa.

Park Narodowy Cat Ba w Wietnamie
Wietnamska żmijówka
12. Wioska bliźniaków

W prowincji Đồng Nai, około 55 km od Hồ Chí Minh, znajduje się niezwykła wioska Hung Loc.

Co w niej takiego niezwykłego? Otóż rodzi się tu wiele bliźniąt. Rodzice, aby jeszcze bardziej podkreślić podobieństwo, ubierają dzieci jednakowo. Zdarza się, że siostry-bliźniaczki wychodzą za braci-bliźniaków oczekując tym samym bliźniąt. Mówi się, że ciąże bliźniacze są zasługą jakiegoś związku chemicznego w wodzie.

13. Żmijówka na zdrowie

Rượu rắn, czyli żmijówka, to popularna w Wietnamie nalewka z… wężem, a najlepiej kilkoma i to jadowitymi.

Uważa się, że mięso węża przedłuża młodość i dobrze wpływa na zdrowie. Jad węża rozkłada się w alkoholu i nie stanowi zagrożenia dla osoby pijącej.

14. Wietnamska słabość do ptaków

Wietnamczycy kochają ptaki: kanarki, słowiki, papugi i inne. Często idąc ulicami można usłyszeć ich śpiew, bo klatki wieszane są w oknach, na balkonach, w restauracjach, na straganach czy frontach sklepów.

Uważa się, że wnoszą one do wnętrza namiastkę lasu oraz sielankę wsi. Ptasie klatki wykonywane są ręcznie z bambusa.

15. Zabytki Wietnamu na liście UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 8 obiektów:

 • Zespół zabytkowy Hue
 • Zatoka Ha-Long
 • Dawne miasto Hoi An
 • Sanktuarium My Son
 • Phong Nha - Park Narodowy Ke Bang
 • Cytadela Dynastii Ho
 • Zespół krajobrazowy Trang An
 • Park Narodowy Phong Nha-Kė Bàng
Cytadela w Hue
Barwna kuchnia Wietnamu
Targ w Bac Ha
16. Flagowe dania Wietnamczyków

Pho i banh mi są najpopularniejszymi potrawami w Wietnamie. Pho to danie przygotowane z makaronu ryżowego, kurczaka albo wołowiny (jest też wersja wegetariańska z tofu) oraz świeżych ziół. Bahn mi to po prostu bagietka z wieprzowiną, marchwią, kolendrą, ogórkami i czasem jajkiem. Idealna, by chwycić „na szybko” podczas zwiedzania.

17. Kuchnia wietnamska w pięciu smakach

Kuchnia wietnamska uważana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Zawiera ona kombinację pięciu smaków: pikantnego (metal), kwaśnego (drewno), gorzkiego (ogień), słonego (woda) oraz słodkiego (ziemia).

Smaki Wietnamu poznacz podczas niezapomnianej wycieczki: Food Trip – rozsmakuj się w Azji.

18. Teatr lalek na wodzie

Wietnam jest ojczyzną lalek wodnych. Te drewniane, kolorowe kukiełki są aktorami w przedstawieniach, ale nie grają na scenie, a na… wodzie. Animatorzy trzymający lalki ukryci są za bambusowymi ekranami. Nie jest to proste zadanie, bo wymaga od nich sporego wysiłku fizycznego. Kukły mogą sięgać nawet 100 cm i ważyć 5 kg.

19. Targi w górach

W górach, na północy Wietnamu, w miejscowości Bắc Hà odbywają się popularne, gwarne i kolorowe targi. Stoiska aż uginają się od wszelkich dóbr, po które mieszkańcy gór udają się nawet kilka godzin. Nie jest to bowiem miejsce stworzone tylko dla turystów, ale właśnie dla mieszkańców. Można tu kupić piękne rękodzieło mniejszości etnicznych.


20. Jak nie popełnić gafy w Wietnamie?

Aby uniknąć niezręcznych sytuacji podczas podróżowania po Wietnamie, zwiedzania, jedzenia w lokalnych restauracjach i spotkań z miejscowymi, warto zapoznać się z niektórymi zwyczajami Wietnamczyków.

Oto kilka z nich:

 • Nie należy dotykać czyjejś głowy, bo odbierane jest to jako zagrożenie. To w głowie znajduje się duch człowieka.
 • Nieuprzejmością jest machanie do drugiej osoby ręką albo palcem.
 • Nie należy również trącać Wietnamczyka za ramię.
 • Nie patrzy się w oczy osobom, którym chce się okazać szacunek.
Kobieta skrywa twarz za kapeluszem non la
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!