Delta Mekongu - wietnamska stolica kokosów i kanałów

Brunatna rzeka, kłaniające się ku niej zielone palmy, wąskie łodzie, słynne stożkowe kapelusze i zapach cukierków kokosowych… Zgadniecie, co to za krajobraz? Zapraszamy w podróż do Delty Mekongu! Oczywiście z ekipą Wczasywazji.pl.

Delta Mekongu to rzecz jasna nie tylko romantyczne wycieczki długimi czółnami – trzeba mieć świadomość, że jest to odwieczne miejsce życia i pracy milionów ludzi. Zobaczymy tu więc ich domy i miejsca pracy, często od zaplecza, łodzie transportowe i towary na sprzedaż. To wszystko wraz z atrakcjami przewidzianymi dla turystów składa się na jedyny i niepowtarzalny krajobraz Delty Mekongu.

Delta Mekongu - czy warto?

Mekong jest najdłuższą rzeką Półwyspu Indochińskiego. Jego źródła zlokalizowane są na Wyżynie Tybetańskiej, a ujście do Morza Południowochińskiego na terenie Kambodży i Wietnamu. Znaleźć się w miejscu, gdzie „Rzeka Dziewięciu Smoków” kończy swój bieg i obserwować codzienne życie mieszkańców tego obszaru to niezapomniane przeżycie.

Jednym z naszych stałych punktów programu dla osób przebywających w Sajgonie jest zatem jednodniowa wycieczka do Delty Mekongu (ok. 2-2,5 h drogi busem). Nasze serce skradła przede wszystkim miejscowość Bến Tre, ale Deltę można zwiedzać na kilka różnych sposobów, w zależności od oczekiwań i upodobań.

Delta Mekongu – fakty i liczby:
Pływający targ Delta Mekongu
 • Nazwy: Delta Mekongu, Obszar Południowej Doliny, Część Wschodnia, Dolina Rzeki Dziewięciu Smoków.
 • Stolica regionu: Can Tho.
 • Powierzchnia: 40 548,2km2 (13% powierzchni Wietnamu).
 • Ludność: 17 330 900 osób (19% ludności Wietnamu).
 • Region produkuje: 56% wietnamskiego ryżu, z czego 90% na eksport, 40% wietnamskich produktów rybnych.
 • Słynne owoce: rambutan, longan, dżakfrut, durian, sapodilla, kokosy, banany.
 • Produkty rzeczne i morskie: krewetki, pangi.
 • Mniejszości etniczne: Khmerzy, Chamowie, Chińczycy.

Krótka historia Delty Mekongu

Na Deltę Mekongu składa się 9 mniejszych odnóg, połączonych ze sobą siecią kanałów, stąd spotykane często określenie tego zakątka Wietnamu mianem: „Rzeki Dziewięciu Smoków”. Ta życiodajna rzeka od stuleci kształtuje i użyźnia okoliczne tereny, stając się centrum życia tutejszych mieszkańców i wpływając na niepowtarzalny koloryt tego miejsca. Stąd właśnie pochodzi połowa całkowitej produkcji ryżu w Wietnamie, co zaowocowało kolejnym metaforycznym określeniem tego rejonu, jako „największego spichlerza” kraju.

Delta Mekongu była zamieszkana przez okoliczne ludy najprawdopodobniej już od czasów starożytnych. Zaznaczyły tu swoją obecność królestwa Funanu i Chenli, czyniąc z Delty Mekongu najprawdopodobniej rozbudowane centrum z portami i kanałami handlowymi. Na uwagę zasługują tu stanowiska archeologiczne Óc Eo oraz Angkor Borei (to drugie na terenie Kambodży).

 

Rejs samcami po Delcie Mekongu

W czasie panowania Imperium Khmerskiego (mniej więcej IX-XV w.) region ten (wraz z Regionem Południowo-Wschodnim Wietnamu) znany był pod nazwą Kampuchea Krom.

Oficjalnie teren ten przeszedł w ręce Wietnamczyków w 1698 roku.

W latach 60. XIX w. region Delty Mekongu stał się częścią Kochinchiny – pierwszej francuskiej kolonii w Wietnamie. Z kolei w latach 60. XX w. było to miejsce intensywnych starć w czasie trwania wojny amerykańskiej, zwanej poza Wietnamem – wojną wietnamską.

Co ciekawe Delta Mekongu, nie zawsze była regionem rolniczym, a właściwie stała się nim dopiero ostatnimi czasy, przy czym te „ostatnie czasy” to takie dobre 1,5 wieku ;) Za panowania khmerskiego, które trwało aż do końca XVII w., ludność kambodżańska rzadko się tu osiedlała. Potencjał tej ziemi pod kątem rolniczym dostrzegli i docenili w latach 60. XIX wieku Francuzi, którzy zaczęli zachęcać wietnamskich chłopów do osiedlania się tu.

Delta Mekongu na własną rękę

Turyści najczęściej wybierają się do Delty Mekongu na wycieczki 1-, 2- lub trzydniowe. Spędzając tu więcej czasu trzeba się liczyć z transportem łączonym: łodzie + przejazd busem między miejscowościami. Podróżując w ramach dużych, zorganizowanych wycieczek możemy do końca nie poczuć klimatu tego miejsca, zaś decydując się na indywidualną wyprawę, z pewnością zaznamy wielu wrażeń, ale czekają Cię spore wyzwania organizacyjne. 

Wycieczki do Delty Mekongu z Wczasywazji.pl

Złoty środek na satysfakcjonującą wycieczkę do Delty Mekongu to niewielka, zorganizowana grupa – żądna przygód, otwarta, elastyczna, ale kierowana przez doświadczonego znawcę regionu. Taką opcję mamy właśnie do zaoferowania my – Wczasywazji.pl.

Proponujemy Ci Deltę na PIĘĆ sposobów, w zależności od tego, ile masz czasu i jakie są Twoje oczekiwania!

Delta Mekongu wczasywazji.pl

Już 1 dzień wystarczy, by wyskoczyć z Sajgonu (Ho Chi Minh City) do Stolicy Wietnamskich Kokosów, jak nazywana bywa Delta Mekongu.

Nawet w tak krótkim czasie zdążysz podejrzeć autentyczne życie lokalnych mieszkańców: ich pracę, życie rodzinne, rozrywki, tradycje i oczywiście lokalną kuchnię, której, zapewniamy, będziesz miał okazję spróbować.

Choć jest to region gwarny i zapracowany, bywa też nazywany najbardziej „wyluzowanym” w całym Wietnamie – na miejscu, wytłumaczymy Ci, co się za tym kryje.

A więc świeży kokos w rękę i ruszamy naszą zadaszoną łodzią na podbój Delty Mekongu!

Jednodniowa wycieczka do Delty Mekongu

Dwudniowa wycieczka do Delty Mekongu z noclegiem jest dla osób, które pragną poznać ten region trochę bliżej i przywitać w nim dzień.

Po pierwszym dniu zwiedzania, kiedy to postaramy się przybliżyć Ci autentyczne życie w Delcie z wszystkimi jego trudami i urokami, mamy do zaproponowania komfortowy nocleg w naszym zaufanym i zaprzyjaźnionym homestay’u.

O poranku zobaczysz, jak po nocnym wyciszeniu Delta Mekongu budzi się do życia!

Do wyboru masz kilka rodzajów zwiedzania:

Z noclegiem u Starszego Brata Sy

Motorem przez Deltę Mekongu

Zwiedzanie Sajgonu i Delty Mekongu

Jeśli pokochałeś ten region tak jak my i wciąż Ci mało, zapraszamy na trzydniową wycieczkę z dwoma noclegami w Delcie Mekongu. Tym razem nie odmówimy sobie zapoznania Cię z odrobiną historii i zaproponujemy wizytę w malowniczym, kolonialnym miasteczku Can Tho.

Poranki w Delcie można też spędzać na zakupach na pływających targach,podczas których dowiesz się co nieco o lokalnych produktach. Mając tyle czasu na poznawanie najpiękniejszych zakątków Delty, warto zahaczyć także o las namorzynowy – Tra Su, który zachwyca bajkowym krajobrazem oraz Świątynię Pani Królowej Krainy, gdzie zaobserwujemy, jak lokalni mieszkańcy składają ofiary i proszą o powodzenie w różnych, ważnych dla nich sprawach.

Delta Mekongu w 3 dni

Atrakcje Delty Mekongu

Choć Delta kojarzy się głównie z rzeką, a rzeka z płynięciem, nie samą wodą żyje człowiek i każda nasza wycieczka w te strony obfituje w moc intrygujących atrakcji! Nasze ulubione rejony w Delcie to: Ben Tre, Tra SuCan Tho i Chau Doc – tam według nas jest najpiękniej i najbardziej inspirująco, dlatego w opisie odniesiemy się głównie do tych miejsc.

Kuchnia Delty Mekongu

Każda nasza wyprawa obfituje w posiłki, na które składają się dania charakterystyczne dla tego regionu, w tym kilka szczególnych potraw, których spróbujesz tylko z nami!

 • Ryba słoniowe ucho czy smażone kwiaty bananowca to tylko wstęp do bogatego menu Delty.
 • Koniecznie spróbuj też sajgonek, które w Delcie podawane są świeże, a nie smażone jak w Sajgonie.
 • Wiesz, że kokos niejedno ma imię i myśląc o nim jak o brązowej kuli z białym miąższem jesteś jeszcze bardzo daleko od poznania całej prawdy o tej fascynującej roślinie?
 • Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, powinna Cię zainteresować wizyta w rodzinnej manufakturze cukierków kokosowych, które są jednym z symboli regionu. I które są przepyszne!
 • To region, w którym rozsmakujesz się w egzotycznych owocach prosto z drzew! Rambutan, longan, durian - brzmią znajomo?
 • Bun Mam to zupa, której na pewno warto spróbować w Delcie Mekongu. 
Ryba słoniowe ucho Delta Mekongu Wietnam

 

 Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Manufaktura kokosów Delta Mekongu Wietnam

Rzemiosło Delty Mekongu

Chętnie dzielimy się swoją wiedzą na temat Wietnamu, a Delta Mekongu zajmuje w naszych sercach szczególne miejsce. Mieszka tam wielu naszych znajomych i przyjaciół, dzięki którym poznajemy tajniki regionu!

 • Po Delcie Mekongu rozsiane są manufaktury cukierków kokosowych, a my zabierzemy Cię do ulubionej!
 • A jeśli smuci Cię, że już „nie ma sąsiadki co plotła makatki”, mamy coś na pocieszenie – odwiedziny w wiejskim domu w Delcie Mekongu u rodziny, która zajmuje się ręcznym wyrabianiem mat ryżowych.
 • Ogromne obszary Delty Mekongu zajmują sady i pola owocowe i warzywne, co czyni ją najbardziej rolniczym terenem Wietnamu.

Transport w Delcie Mekongu

Z uwagi na charakterystyczną geografię regionu Delty Mekongu czeka na Ciebie kilka rodzajów środków transportu. Z nami przetestujesz je osobiście!

 • Po malowniczych kanałach Delty Mekongu poruszamy się zazwyczaj zadaszonymi łodziami, których dachy składają się, by przepłynąć pod niskimi mostami.
 • Do wartych uwagi punktów programu zaliczamy także przejazd wietnamską wersją tuk-tuka – lokalne środki transportu są bowiem atrakcją samą w sobie.
 • Nie można zapomnieć, że Delta to także malownicze lasy namorzynowe, jak np. bajkowy Tra Su z obszarem gniazdowania ptaków, do którego dotrzemy sampanem, czyli długą łodzią wiosłową.
 • Po terenie Delty Mekongu możemy również poruszać się motocyklami, a jeśli wystarczy Ci umiejętności - możesz nawet prowadzić własny motocykl! Tę opcję znajdziesz TUTAJ.
Łukasz z grupą Delta Mekongu Wietnam
Graupa wczasywazji.pl Delta Mekongu Wietnam

Delta Mekongu pogoda

Jeśli na cel swojej podróży wybrałeś Deltę Mekongu, wówczas najlepiej zaplanuj swoją podróż na porę suchą, czyli miesiące od października do początków maja. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wybrać się tu również w porze deszczowej! Osobiście uważamy, że azjatyckie kraje nabierają w porze deszczowej wiele uroku, pomimo tego, że należy się liczyć z codziennymi popołudniowymi opadami deszczu, które na szczęście nie trwają tak długo.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!