Hanoi – stolica Wietnamu i "Paryż Wschodu"

Stolica Wietnamu, Hanoi, słynie ze wspaniałej, zabytkowej architektury kolonialnej (pamiętającej rządy Francuzów), licznych buddyjskich świątyń oraz malowniczych jezior i wąskich, gwarnych uliczek pełnych sklepów z ręcznie robionymi produktami. Stolica Wietnamu leży w północnej części kraju, nad Rzeką Czerwoną i liczy ponad 7 mln mieszkańców.

Pogoda w Hanoi

Panuje tu klimat podrównikowy wilgotny, charakteryzujący się nieznacznymi rocznymi wahaniami temperatury oraz wysoką wilgotnością powietrza. Średnie roczne temperatury wahają się pomiędzy 17-19 stopniami Celsjusza w miesiącach zimowych, a 28-30 stopniami Celsjusza w miesiącach letnich.

Cechą charakterystyczną pogody w Hanoi są częste mgły oraz spora ilość dni deszczowych w roku (aż 169!).

Jednakowoż, "średnie temperatury" nie oznaczają, iż w Hanoi jest albo gorąco, albo "tylko" ciepło. W ostatnich latach, w niektórych letnich dniach, temperatura wzrastała do 35 stopni, co przy gęstej zabudowie obszarów, położonych poza centrum, było dość nieprzyjemne. Dlatego też latem możecie zobaczyć młodych hanojczyków i hanojki siedzące na brzegach jezior lub na mostach, gdyż w pobliżu zbiorników wodnych zawsze wieje przyjemny, nieco chłodniejszy od temperatury otoczenia, wiatr.

Zimą (około stycznia-lutego) temperatury spadają w niektóre dni do około 10-13 stopni Celsjusza, co w wilgotnym klimacie i w połączeniu z częstą, gęstą, mikroskopijną mżawką zapewnia doznania jak na Syberii – zimno czuć w kościach, nie na skórze. Jeszcze w 2011 roku , Hanojscy uczniowie podstawówek dostawali wolne dni, gdy temperatura spadała poniżej 11 stopni (brak ogrzewania sal lekcyjnych).

Jeśli zatem planujecie wizytę w miesiącach zimowych, polecamy zaopatrzyć się w bluzę oraz w, bardzo łatwe do zakupienia na Starym Mieście, kurtki North Face lub inne, nieprzepuszczające wiatru.

Większości z was naturalnie nasunie się teraz pytanie, kiedy w takim razie najlepiej jechać do Hanoi, by trafić na ładną pogodę? Ogólnie rzecz biorąc, za najlepszy czas na podróż do stolicy Wietnamu, uważa się wiosnę (czyli mniej więcej marzec-kwiecień) i jesień (mniej więcej wrzesień-koniec listopada), ale jesteśmy przekonani, że w naszym towarzystwie także w pozostałych miesiącach roku spędzicie tu czas co najmniej satysfakcjonująco.

SPRAWDŹ: NOCNE HANOI

 

 Chcesz smakować Wietnam z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Jak dotrzeć do Hanoi?

Około 30 km na północ od centrum Hanoi mieści się międzynarodowy port lotniczy Nôi Bài (czyli Noi Bai International Airport lub w skrócie: Hanoi Airport). Przejazd taksówką z lotniska do miasta zajmie nam około 40 minut. Można także zdecydować się na autobus lub prywatny van (autobusy zwykle jadą dłużej, nawet ponad godzinę).

Do Hanoi z różnych miast Wietnamu dotrzemy także koleją. Dworzec główny w Hanoi mieści się przy 120 Lê Duẩn Street (Hoan Kiem District). Możemy stąd odjechać w kierunku północnym do Lao Cai (Sapa) i Hải Phòng lub południowym – do Sajgonu. Bezpośrednio z wietnamskiej stolicy można dotrzeć także do chińskich miast: Nanning, Hekou i Kunming. Planując dłuższą podróż do Hanoi z przesiadkami, warto wiedzieć, że wszystkie pojedyncze bilety musimy zarezerwować z wyprzedzeniem. Kupno biletów może być utrudnione podczas ważnych wietnamskich świąt, jak np. Tet.

Najtaniej, ale także najdłużej i najmniej komfortowo dotrzemy do Hanoi autobusem. Najszybsza i najbardziej wygodna trasa autobusowa nosi numer 86. Wyjeżdżamy z lotniska, jedziemy przez okolice Jeziora Zachodniego, później trasą po wschodniej stronie Starego Miasta (najbliższy Jezioru Zwróconego Miecza przystanek jest w okolicy mostu Chuong Duong, po wysiadce trzeba dojść pieszo do Jeziora około 5-10 min. – w zależności od długości nóg spacerującego ;))

Czym poruszać się po stolicy Wietnamu?

W samym Hanoi istnieje wiele form transportu: po mieście można poruszać się autobusem, taksówką (samochodową lub motocyklową), rikszą lub wynajętym skuterem czy rowerem.

Przemieszczanie się autobusami miejskimi wymaga trochę wprawy w rozszyfrowywaniu przebiegu linii autobusowych i odnajdywaniu poszczególnych przystanków; bilety autobusowe kupujemy w pojeździe, wchodząc pierwszymi drzwiami. Taksówki będą najszybsze i najwygodniejsze, ale też najdroższe. Rikszą rowerową zwiedzimy miasto niedrogo i niespiesznie. Taksówka motocyklowa zapewni moc intensywnych doznań (nie jest jednak najtańsza). Najważniejsza jest jedna zasada: koszt przejazdu ustalamy z każdym z przewoźników z góry. Jazda skuterem wymaga posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Rowery będą najtańsze, ale przy tutejszym ruchu ulicznym – dość niebezpieczne dla osób słabo znających miasto.

Wracając jeszcze do taksówek, tak z własnego doświadczenia, za godne polecenia korporacje uważamy Mai Linh (5 i 7 miejsc) oraz Thanh Nga (4 miejsca).

Wynajęcie skutera/motoru półautomatycznego 110-125cc to koszt ok. 100-140k dongów/dzień. Wynajmując na miesiąc – ok. 1,1-1,8 miliona dongów.

Co można robić w Hanoi?

Spacer po starówce i wokół Jeziora Hoan Kiem

Najstarszą częścią miasta i jego sercem jest Stare Miasto, czyli tzw. Old Quarter, na który składa się kilkadziesiąt ulic położonych w okolicy Jeziora Hoan Kiem. Zabytkowe budowle, wąskie uliczki wypełnione sklepikami i warsztatami tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. To stąd najlepiej rozpocząć wycieczkę po mieście.

W Old Quarter mieści się wiele pięknych świątyń, z czego najsłynniejsza z nich – Świątynia Ngoc Son – leży na niewielkiej wysepce na Jeziorze Hoan Kiem (Jezioro Zwróconego Miecza). Prowadzi do niej charakterystyczny czerwony most o poetyckiej nazwie: Most Wschodzącego Słońca. Na tym samym jeziorze położona jest jeszcze jedna niezwykła budowla, zwana Wieżą Żółwia (Tháp Rùa). Hoan Kiem Lake to popularne miejsce spotkań i… romantycznych sesji zdjęciowych.

Hanoi Wieża Żółwia

SPRAWDŹ: PRZEZ WIETNAM

Śladem hanojskich świątyń

Dwie inne świątynie, które warto zobaczyć w stolicy Wietnamu to poświęcona Konfucjuszowi Świątynia Literatury, będąca jednocześnie najstarszym wietnamskim uniwersytetem oraz Pagoda na Jednym Filarze, która przypomina unoszący się na wodzie kwiat lotosu. Świątynia Literatury (Văn Miếu) to właściwie cały kompleks większych i mniejszych budowli oraz ogrodów w stylu chińskim.

W Hanoi znajdziemy także cztery niesamowite świątynie, które łączy wspólna geneza – zostały wzniesione według zasad feng shui, w roli „opiekunów”, strzegących ówczesnej stolicy z czterech stron świata:

  • Bach Ma – Wschód; uchodzi za najstarszą świątynię w całym Hanoi – IX w.,
  • Voi Phuc – Zachód,
  • Kim Lien – Południe,
  • Quan Thanh – Północ.

Mauzoleum Ho Chi Minha

Wielu gości przybywających do Hanoi pragnie zwiedzić Mauzoleum Ho Chi Minha, czyli monumentalny grobowiec bohatera narodowego Wietnamu. To nie tylko szansa na przejmującą wizytę przy trumnie najsłynniejszego wietnamskiego polityka, ale także – a raczej przede wszystkim – możliwość zetknięcia się z ważną częścią wietnamskiej historii, kultury i mentalności.

Kompleks znajduję się na słynnym Placu Ba Dinh, gdzie 2 września 1945 roku Ho Chi Minh odczytał Deklarację Niepodległości Wietnamu (wzorowanej na Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki). „Kompleks”, bo oprócz mauzoleum mieści się tu także Dom Ho Chi Minha (słynny drewniany domek na palach z charakterystycznymi, zielonymi roletami), żółty Dom nr 54 z wystawą samochodów „Wujka Ho” oraz wybudowany na początku XX wieku Pałac Prezydencki, będący dawniej siedzibą Generalnego Gubernatora Indochin Francuskich.

 

Również my do niedawna zabieraliśmy naszych klientów w to miejsce, jednak na tę chwilę kompleks mauzoleum jest wyłączony z programu naszej wycieczki po Hanoi. O ile atrakcyjność tego miejsca nie uległa zmianie, o tyle zmieniły się zasady funkcjonowania obiektu dla turystów – nie można już odwiedzić najbliższego otoczenia mauzoleum bezpośrednio, a należy obowiązkowo przejść przez budynek mauzoleum. Wiąże się to niestety z koniecznością oczekiwania w długiej, około 2-godzinnej kolejce. W przypadku zorganizowanej wycieczki okazuje się to znaczną stratą czasu. Taki system obowiązuje przez 6 dni w tygodniu; tylko w piątek możemy wejść inną bramą na teren kompleksu (omijając mauzoleum), i zobaczyć m. in. Pagodę na Jednym Filarze czy Dom Ho Chi Minha.

 

 Liczysz na niezapomniane emocje z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

SPRAWDŹ: 3 DNI W SAPIE

Zdobądź Cesarską Cytadelę

Ważnym punktem na trasie zwiedzania Hanoi jest XI-wieczna Cytadela Cesarska wraz z dobudowaną w 1812 r., mierzącą 41 m (licząc razem z flagą) Wieżą Flagową. Jest to historyczny obiekt, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to przez kilka wieków było siedzibą władców i centrum politycznym ówczesnego Wietnamu, a przez osiem stuleci stolicą kraju. Cytadela to rozległy, 18-hektarowy obszar, którego część udostępniona jest do zwiedzania.

Najciekawsze muzea Hanoi

Hanoi to również centrum kulturalne kraju. W mieście znajduje się wiele ciekawych muzeów, jak np. Muzeum Ho Chi Minha, Muzeum Rewolucji, Narodowe Muzeum Historii Wietnamu, Muzeum Etnologiczne (taki trochę skansen) czy... Muzeum Kobiet.

Długo niezapomnianą pozostanie zapewne także wizyta w muzeum-więzieniu Hoa Lo, zwanym także hanojskim „Hiltonem”. Na własne oczy zobaczymy tu tragiczne warunki, w jakich przebywali wietnamscy więźniowie polityczni w latach 80. XIX w., a także jeńcy amerykańcy w czasie wojny wietnamskiej (zwanej tu: amerykańską).

 

Water Puppet Show

Atrakcją, która pojawi się na każdej liście must-see Hanoi jest oczywiście słynny Teatr Lalek Wodnych. Przedstawienia lalkowe to fascynująca dziedzina sztuki, ale zapewniamy, że w Azji poznacie ich jeszcze bardziej intrygujące oblicze. Scena pełna wody, aktorzy zanurzeni w niej po pas, niesamowite historie zaczerpnięte z wietnamskich legend i tradycyjna wietnamska muzyka na żywo w tle – tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć!

Tu możemy się np. wreszcie dowiedzieć, dlaczego Jezioro Hoan Kiem nazywane bywa „Jeziorem Żółwia”.

W ramach wycieczki Dzień w Hanoi, zabierzemy Was na taki pokaz!

Panorama miasta na Lotte Center

Jeśli wciąż mało nam Hanoi, koniecznie powinniśmy skusić się na chłonięcie jego piękna i ogromu z wysoka – a konkretnie z 65 piętra wieżowca Lotte Center Hanoi. Spragnieni nie tylko widoków, kupią tu bez problemu przekąskę czy napój.

Co warto zjeść w Hanoi?

Oto nasza mała propozycja hanojskiego menu:

Bánh mì – ryżowo-pszenna, chrupiąca bagietka – tu akurat w wersji z jajkiem.

Pho Cuon – czyli „zwijane pho”, to jedna z wariacji na temat pho – jest to mięso z ziołami zawinięte w spory płat makaronu ryżowego, podane ze specjalnym sosem do maczania, sporządzanym na bazie sosu rybnego.

Lody Tràng Tiền – to już niemal symbol Hanoi! Wyśmienite lody sprzedawane są… w garażu – łatwo namierzycie je po tłumach, kłębiących się przed restauracją Kem Tràng Tiền.

Absolutnie nie możemy opuścić Hanoi bez spróbowania jeszcze jednego lokalnego przysmaku – Bun Cha. Ta słynna wietnamska potrawa wywodzi się właśnie z Hanoi i stanowi kulinarny symbol miasta. Choć nie brzmi skomplikowanie – jest to wieprzowe, grillowane mięso z makaronem ryżowym – za sprawą udanej kombinacji przypraw i dodatków, potrafi oczarować podniebienie.

No dobrze, podjedliśmy, czy na tym atrakcje kulinarne Hanoi się kończą? Oczywiście, ze nie! Przed nami jeszcze degustacja prawdziwej wietnamskiej kawy: mocnej, gorącej i ekstremalnie słodkiej, która występuje w co najmniej sześciu rodzajach. W Hanoi najbardziej klimatyczne kawiarnie znajdziecie na ulicy Trieu Viet Vuong.

Dla niepoprawnych łasuchów polecamy jeszcze lekcje gotowania w Hanoi lub od razu naszą szaloną wyprawę śladem wietnamskich smaków: Food Tour z Wczasywazji.pl.

 

 Poznaj nieturystyczne szlaki z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Co warto zobaczyć w okolicach Hanoi?

Atrakcje stolicy Wietnamu nie muszą kończyć się na samym mieście – w okolicy mamy wiele perełek przyrodniczych, o które żal byłoby nie zahaczyć:

  • Zatoka Ha Long (Halong Bay) – chyba każdy z nas kojarzy krajobraz z wapiennymi skałami, wyłaniającymi się z turkusowej wody, niczym części grzbietu olbrzymiego smoka? Ten cud natury mieści się zaledwie 164 km na południowy-wschód od Hanoi i warto się tu wybrać np. na dwudniową lub trzydniową wycieczkę.
  • Ba Vi National Park – ten piękny rezerwat przyrody jest oddalony od centrum Hanoi o niecałe 60 km. To doskonały pomysł na małą ucieczkę od miejskich klimatów. Możemy się tu wdrapać na trzy szczyty (odkrywając na jednym z nich świątynię), odwiedzić gorące źródła i zachwycić się lokalną florą i fauną.
  • Prowincja Ninh Binh – po około 100 km jazdy na południe od Hanoi znajdziemy się w malowniczym regionie, gdzie położona jest między innymi dawna stolica Wietnamu – Hoa Lu. Prowincja Ninh Binh to szansa na niesamowite doświadczenia podróżnicze, jak np. eksploracja jaskiń łodzią czy wycieczka rowerowa poprzez idylliczne krajobrazy wietnamskich wsi.
  • Perfume Pagoda – świątynia ukryta wśród wzgórz prowincji Hà Tây, zaledwie 60 km na południowy-zachód od Hanoi.
  • SaPa – barwne, górskie krajobrazy wietnamskich gór kuszą wielu turystów goszczących w Hanoi. Ich koloryt tworzy nie tylko dzika roślinność, zielone pola ryżowe, spacerujące luzem bawoły i majaczące gdzieś w tle szczyty, ale także intrygująca kultura i bajeczne stroje zamieszkujących te okolice tradycyjnych plemion. Tu trzeba się już liczyć z dłuższą wyprawą – około 300 km (co daje nam ok. 5h jazdy) z Hanoi.
  • Samą stolicę Wietnamu, jak również jej niedalekie okolice (prowincja Hung Yen) można poznać również z perspektywy wody – udając się w rejs Rzeką Czerwoną. Tego typu krótkie wyprawy organizowane są przez wiele miejscowych hoteli.
Paryż Wschodu

Zapewne spotkaliście się z określeniem Hanoi mianem „Paryża Wschodu”? Stolica Wietnamu doczekała się tego przydomka, podobnie jak wiele innych miast w różnych świata stronach. Na poniższych zdjęciach postanowiliśmy sprawdzić, na ile określenie to jest zasadne ;)

Poznaj Hanoi razem z Wczasywazji.pl

Wiele wymienionych wyżej miejsc i atrakcji stanowi część naszego jednodniowego programu zwiedzania Hanoi. Jeśli macie ochotę poznać stolicę Wietnamu w krótkim czasie, od jej najlepszej, ale bynajmniej nie banalnej strony, koniecznie dajcie nam znać!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!