Kiedy jechać do Wietnamu?


Klimat i pogoda w Wietnamie są bardzo różne dla poszczególnych jego regionów, co sprawia że kraj ten można odwiedzać  praktycznie przez cały rok, oczywiście uwzględniając te różnice i odpowiednio planując swój pobyt czy to na północy, czy na południu kraju.


Kąpiel w Zatoce Ha Long
Sa Pa we wrześniu
Przejażdżka rikszą w deszczu w Sajgonie (wrzesień)

Klimat i pogoda w Wietnamie

Wietnam to kraj bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym i pogodowym, na co wpływ ma z jednej strony znaczna rozpiętość kraju wzdłuż południka, a z drugiej samo ukształtowanie terenu – około 75% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny, pozostałą część obszary nizinne. Z tego powodu bardzo ciężko jest mówić o średnich wartościach temperatur dla poszczególnych miesięcy, czy średnich opadach deszczu dla całego kraju.

Pod względem klimatycznym Wietnam podzielić można na dwie główne strefy: północ (na północ od Hue) i południe (na południe od Hue). Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu natomiast występuje klimat równikowy wilgotny (odmiana monsunowa). 

Charakterystycznymi cechami dla obu stref klimatycznych są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów.

Delta Mekongu w styczniu
Tarasy ryżowe północnego Wietnamu
Kwietniowa Zatoka Ha Long
Wietnam Północny

Klimat panujący w regionach północnych jest zdecydowanie chłodniejszy niż na południu kraju. Cechą charakterystyczną są znaczne różnice temperatur w ciągu roku. Między najcieplejszym, a najchłodniejszym miesiącem może być od 15 do 25 °C różnicy. Również dobowe amplitudy temperatury są dość znaczne. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 13-14 °C, a najcieplejszym – lipiec ze średnią temperaturą 28 °C.

Podobnie jak w Polsce występują tu 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima.

Największe opady deszczu w tym regionie przypadają na okres od maja do września, podczas gdy miesiące od listopada do kwietnia są stosunkowo suche.

Wiosna (marzec – maj)

Wiosna na północy trwa od marca do maja. W kwietniu zaczyna się robić coraz bardziej gorąco, a w maju średnie temperatury wynoszą już 30 °C. Jest bardzo ciepło, ale jeszcze nie tak wilgotno i duszno jak latem.

Lato (czerwiec – wrzesień)

Lato na północy kraju jest upalne, parne i deszczowe. Maksymalne temperatury sięgają 40 °C, a wilgotność powietrza potrafi przekraczać 90%. W sierpniu i wrześniu często zdarzają się burze, gwałtowne ulewy i tajfuny.

Jesień (październik – listopad)

Jesień, to po wiośnie druga najprzyjemniejsza pora roku w Wietnamie Północnym. Temperatury spadają do średnio 20-28 °C. Deszcze nie są już tak intensywne, spada równiez wilgotność powietrza.

Zima (grudzień – luty)

Zima w Wietnamie Północnym jest wilgotna i chłodna. Średnie temperatury powietrza w tym okresie wynoszą około 13-14 °C, choć bywa znacznie chłodniej. Temperatury w styczniu mogą spadać poniżej 10 °C, co w połączeniu z bardzo wysoką wilgotnością powietrza (nawet do 90%) daje poczucie przenikliwego zimna. Temperatury w rejonach górskich, Sapa i Dien Bien Phu spadają nawet poniżej 0 °C. 

Wietnam Południowy

Na południu Wietnamu panuje typowy klimat tropikalny. Przez cały rok jest bardzo ciepło i wilgotno, a temperatury powietrza nie spadają poniżej 20 °C. W najchłodniejszym miesiącu (grudzień) średnia temperatura powietrza wynosi  21–23 °C, a w najcieplejszym (maj-czerwiec) 29–30 °C. Roczne amplitudy temperatury są więc nieznaczne.

W południowej części kraju wyróżnić można dwie pory roku: porę suchą, trwającą od grudnia do maja oraz porę deszczową – od czerwca do listopada.

Pora sucha

Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia. O tej porze roku bywa gorąco, ale jest również słonecznie i sucho. Opady deszczu są niewielkie, a wilgotność powietrza wynosi około 50%. Średnie temperatury powietrza w tym okresie wynoszą  21-28 °C.

Pora deszczowa

Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do listopada. W tym okresie opady deszczu są bardzo duże, mogą zdarzać się nawet codziennie. Deszcze nie są jednak długotrwałe i występują głównie popołudniami. Należy spodziewać się raczej krótkich i silnych ulew niż całodziennych opadów czy mżawek.

Ze względu na wysokie temperatury powietrza i znaczną wilgotność powietrza, w porze deszczowej na południu kraju jest upalnie (temperatury dochodzą do 35-40 °C) i duszno. Najwięcej opadów występuje w okresie od czerwca do sierpnia. Od pażdziernika zaczyna robić sie trochę chłodniej i mniej deszczowo. Tepmeratury powietrza spadają do 24-31 °C.

Delta Mekongu w południowym Wietnamie
Plaże  Phu Quoc
Marcowe niebo nad Sajgonem
Podróż do Wietnamu

Można powiedzieć, że na podróż do Wietnamu każda pora roku jest dobra i nie będzie w tym żadnej przesady. Wszystko zależy od tego, gdzie konkretnie się wybieramy, ponieważ gdy w północnej części kraju będzie akurat deszczowo i chłodno, to na południu Wietnamu będziemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

I tak jeśli w planach macie odwiedzić Wietnam Północny i takie miejsca jak Sapa, Zatoka Ha Long, Hanoi najlepiej wybrać się w okresie od połowy września do połowy grudnia, kiedy temperatury nie są już tak dokuczliwe. W tym czasie mogą zdarzyć się jeszcze intensywne, aczkolwiek krótkie deszcze. Dobrą porą roku na odwiedzenie Wietnamu Północnego będzie również marzec-kwiecień, czyli wiosna. Wówczas temperatury nie są już aż tak wysokie i nie musimy obawiać się ulewnych deszczy. Lato bywa potwornie upalne, wilgotne i deszczowe, dlatego lepiej odpuścić sobie wycieczki w tym okresie.

Jeśli natomiast naszym celem podróży jest południe kraju i miejsca takiej jak Sajgon, Delta Mekongu, Mui Ne czy Phu Quoc, wówczas najlepiej swoją podróż zaplanować na porę suchą, czyli miesiące od grudnia do kwietnia. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać się tu również w porze deszczowej. Należy jedynie liczyć się z niemalże codziennymi, popołudniowymi i gwałtownymi ulewami, które jednakże nie trwaja zbyt długo. 


Pogoda w Wietnamie – na co uważać?
  • Wybierając sie do Wietnamu należy pamietać zarówno o bardzo wysokich temperaturach, jak i o ekstremalnej wilgotności powietrza, co w połączeniu może dawać dość uciążliwe warunki klimatyczne. W takim klimacie bardzo ważne jest zabezpieczenie przed słońcem, przegrzaniem oraz odwodnieniem.
  • Warto zabrać ze sobą lekkie, bawełniane i przewiewne ubranie, a także palerynę przeciwdeszczową na wypadek niespodziewanej ulewy. Jeśli natomiast wybieramy sie zimą na północny-zachód w okolice Sa Pa lub w góry, przyda nam się cieplejsza odzież i buty, gdyż tu temperatury mogą spaść poniżej 0°C, a okazjonalnie mogą wystąpić także opady śniegu.
  • Planując plażowanie na południu Wietnamu (Hoi An, Nha Trang, w mniejszym nieco stopniu Phu Quoc) w okresie od lipca do grudnia, należy pamiętać, iż na Morzu Południowochińskim mogą występować wówczas sztormy, przejawiające się w miejscowościach nadmorskich deszczami, trwającymi przez około 2-3 dni.
  • Zmiany klimatyczne są w Wietnamie, zwłaszcza w jego południowej części, bardzo widoczne na przestrzeni ostatnich lat. Charakterystyka opadów również się zmienia. Pojawia się coraz więcej anomalii, np. nagle podczas pory deszczowej mogą wystąpić 3 dni bez opadów, a z kolei w porze suchej może zdarzyć się krótki, nagły opad deszczu.
  • Nie należy ufać osobistym doświadczeniom osób, które były w danym miejscu przez krótki okres czasu, gdyż nie jest to wyznacznikiem tego, jak będzie w przyszłości. Poza tym przez ostatnie 4 lata profile wietnamskiej pogody zmieniały się rokrocznie, zatem fakt, iż ktoś był w Mui Ne w lipcu 2017 nie jest dobrym wyznacznikiem pogody na lipiec 2018 lub 2019.
Wrzesy deszcz w Sajgonie
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem