Kiedy jechać do Wietnamu?

Klimat i pogoda w Wietnamie są bardzo różne dla poszczególnych jego regionów, co sprawia, że kraj ten można odwiedzać  praktycznie przez cały rok, oczywiście uwzględniając te różnice i odpowiednio planując swój pobyt czy to na Północy, czy na Południu. Odpowiedź na pytanie o najlepszy czas podróży do Wietnamu nie będzie zatem jednoznaczna, ale wystarczy kilka przedstawionych niżej wskazówek, by dobrze zorientować się w tym temacie.

 

 Zastanawiasz się, w którym miesiącu najlepiej odwiedzić Wietnam? 

 Daj nam znać, a rozwiejemy Twoje wątpliwości wycieczką szytą na miarę

Klimat i pogoda w Wietnamie

Wietnam to kraj bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym i pogodowym, na co wpływ ma z jednej strony jego znaczna rozpiętość wzdłuż południka, a z drugiej – samo ukształtowanie terenu – około 75% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny, pozostała część to obszary nizinne. Z tego powodu bardzo ciężko jest mówić o średnich wartościach temperatur dla poszczególnych miesięcy, czy średnich opadach deszczu dla całego kraju.

Pod względem klimatycznym Wietnam podzielić można na dwie strefy klimatyczne, gdzie granicę wyznacza Przełęcz Morskich Obłoków, czyli Hai Van Pass. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu natomiast występuje klimat równikowy wilgotny (odmiana monsunowa). 

Charakterystycznymi cechami dla obu stref klimatycznych są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów.

Delta Mekongu w styczniu
Tarasy ryżowe północnego Wietnamu
Kwietniowa Zatoka Ha Long
Wietnam Północny

Klimat panujący w północnych regionach Wietnamu jest zdecydowanie chłodniejszy niż na południu kraju. Cechą charakterystyczną są znaczne różnice temperatur w ciągu roku. Między najcieplejszym a najchłodniejszym miesiącem może być od 15 do 25°C różnicy. Również dobowe amplitudy temperatury są dość znaczne. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 13-14°C, a najcieplejszym – lipiec ze średnią temperaturą 28°C.

Podobnie jak w Polsce, występują tu 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima.

Największe opady deszczu w tym regionie przypadają na okres od maja do września, podczas gdy miesiące od listopada do kwietnia są stosunkowo suche.

Wiosna (marzec – maj)

Wiosna na północy trwa od marca do maja. W kwietniu zaczyna się robić coraz bardziej gorąco, a w maju średnie temperatury wynoszą już 30°C. Jest bardzo ciepło, ale jeszcze nie tak wilgotno i duszno jak latem.

Lato (czerwiec – wrzesień)

Lato na północy kraju jest upalne, parne i deszczowe. Maksymalne temperatury sięgają 40°C, a wilgotność powietrza potrafi przekraczać 90%. W sierpniu i wrześniu często zdarzają się burze, gwałtowne ulewy i tajfuny.

Jesień (październik – listopad)

Jesień, to po wiośnie druga najprzyjemniejsza pora roku w Wietnamie Północnym. Temperatury spadają do średnio 20-28°C. Deszcze nie są już tak intensywne, spada również wilgotność powietrza.

Zima (grudzień – luty)

Zima w Wietnamie Północnym jest wilgotna i chłodna. Średnie temperatury powietrza w tym okresie wynoszą około 13-14°C, choć bywa znacznie chłodniej. Temperatury w grudniu i styczniu mogą spadać poniżej 10°C, co w połączeniu z bardzo wysoką wilgotnością powietrza (nawet do 90%) daje poczucie przenikliwego zimna. Temperatury w rejonach górskich, Sapa i Dien Bien Phu spadają nawet poniżej 0°C. Podczas zwiedzania Sapa i okolic w okresie polskiej zimy, mogą trafić się opady śniegu oraz temperatury w okolicach „0”. Dla Wietnamczyków z Hanoi jest to okazja do zobaczenia białego puchu na żywo oraz zrobienia zdjęć, ale niestety dla lokalnych mieszkańców, szczególnie wiosek etnicznych, jest to duża tragedia. 

Wietnam Południowy

Na południu Wietnamu panuje typowy klimat tropikalny. Przez cały rok jest bardzo ciepło i wilgotno, a temperatury powietrza nie spadają poniżej 20°C. W najchłodniejszym miesiącu (grudzień) średnia temperatura powietrza wynosi  około 23°C, a w najcieplejszych miesiącach (marzec-maj), temperatura oscyluje wokół 35°C. Często, zwłaszcza w południe, odczuwalna temperatura może być jeszcze większa.

W południowej części kraju wyróżnić można dwie pory roku: porę suchą, trwającą od końca października do początków maja oraz porę deszczową – od maja do końca października.

Pora sucha

Pora sucha trwa od końca października do końca kwietnia. O tej porze roku bywa gorąco, ale jest również słonecznie i sucho. Opady deszczu są niewielkie, a wilgotność powietrza wynosi około 50%. W listopadzie i grudniu mogą się trafić pojedyncze dni deszczowe. 

Pora deszczowa

Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do końca października. W tym okresie opady deszczu są bardzo duże, mogą zdarzać się nawet codziennie. Deszcze nie są jednak długotrwałe i występują głównie popołudniami. Należy spodziewać się raczej krótkich i silnych ulew niż całodziennych opadów czy mżawek. Zazwyczaj maj i październik, czyli początek i koniec pory deszczowej, mniej obfitują w deszcz, a czerwiec i wrzesień będą najbardziej mokrymi miesiącami.

Pora deszczowa jest też chłodniejsza od pory suchej. Średnia temperatura spada do 30°C, a często trafiają się jeszcze chłodniejsze dni.

Delta Mekongu w południowym Wietnamie
Plaża w Mui Ne
Podróż do Wietnamu

Można powiedzieć, że na podróż do Wietnamu każda pora roku jest dobra i nie będzie w tym żadnej przesady. Wszystko zależy od tego, gdzie konkretnie się wybieramy, ponieważ gdy w północnej części kraju będzie akurat deszczowo i chłodno, to na południu Wietnamu będziemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

Podsumowując, jeśli planujecie odwiedzić Wietnam Północny i takie miejsca, jak SapaZatoka Ha Long czy Hanoi, najlepiej wybrać się tu w okresie od połowy września do połowy grudnia, kiedy temperatury nie są już tak dokuczliwe. W tym czasie mogą zdarzyć się jeszcze intensywne, aczkolwiek krótkie deszcze. Dobrą porą roku na odwiedzenie Wietnamu Północnego będzie również marzec-kwiecień, czyli wiosna. Wówczas temperatury nie są już aż tak wysokie i nie musimy obawiać się ulewnych deszczy. Lato bywa potwornie upalne, wilgotne i deszczowe, dlatego lepiej odpuścić sobie wycieczki w tym okresie.

Jeśli natomiast naszym celem podróży jest południe kraju i miejsca takiej jak Sajgon, Delta MekonguMui Ne czy Phu Quoc, wówczas najlepiej swoją podróż zaplanować na porę suchą, czyli miesiące od października do początków maja. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać się tu również w porze deszczowej. Należy jedynie liczyć się z niemalże codziennymi, popołudniowymi i gwałtownymi ulewami, które jednakże nie trwają zbyt długo. 

Jeśli jesteście fanami kitesurfingu, to Mui Ne czy Cam Ranh są idealnymi kierunkami dla was. Kitesurfing można uprawiać cały rok, ale najlepsze warunki pogodowe będą od końca października do końca marca.  


Pogoda w Wietnamie – na co uważać?
  • Wybierając sie do Wietnamu należy pamietać zarówno o bardzo wysokich temperaturach, jak i o ekstremalnej wilgotności powietrza, co w połączeniu może dawać dość uciążliwe warunki klimatyczne. W takim klimacie bardzo ważne jest zabezpieczenie przed słońcem, przegrzaniem oraz odwodnieniem.
  • Warto zabrać ze sobą lekkie, bawełniane i przewiewne ubranie, a także palerynę przeciwdeszczową na wypadek niespodziewanej ulewy. Jeśli natomiast wybieramy sie zimą na północny-zachód w okolice Sa Pa lub w góry, przyda nam się cieplejsza odzież i buty, gdyż tu temperatury mogą spaść poniżej 0°C, a okazjonalnie mogą wystąpić także opady śniegu.
  • Planując plażowanie na południu Wietnamu (Hoi An, Nha Trang, w mniejszym nieco stopniu Phu Quoc) w okresie od lipca do grudnia, należy pamiętać, iż na Morzu Południowochińskim mogą występować wówczas sztormy, przejawiające się w miejscowościach nadmorskich deszczami, trwającymi przez około 2-3 dni.
  • Plażowanie w Hoi An i Da Nang najlepiej zaplanować od końca lutego do lipca. Na dobrą pogodę trafimy też do końca września. Od października temperatura spada. Najgorsze miesiące pod względem pogodowym na odwiedziny tej części Wietnamu, to czas od listopada do stycznia.  
  • Zmiany klimatyczne są w Wietnamie, zwłaszcza w jego południowej części, bardzo widoczne na przestrzeni ostatnich lat. Charakterystyka opadów również się zmienia. Pojawia się coraz więcej anomalii, np. nagle podczas pory deszczowej mogą wystąpić 3 dni bez opadów, a z kolei w porze suchej może zdarzyć się krótki, nagły opad deszczu.
  • Nie należy ufać osobistym doświadczeniom osób, które były w danym miejscu przez krótki okres czasu, gdyż nie jest to wyznacznikiem tego, jak będzie w przyszłości. Poza tym przez ostatnie 4 lata profile wietnamskiej pogody zmieniały się rokrocznie, zatem fakt, iż ktoś był w Mui Ne w lipcu 2017 nie jest dobrym wyznacznikiem pogody na lipiec 2018 lub 2019.
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem