Planując wyjazd w odległy region świata zadajesz sobie mnóstwo pytań: kiedy najlepiej jechać do Azji? Jakiej pogody spodziewać się w Azji podczas polskiej zimy? Kiedy w Azji nie pada? Czy każda pora jest dobra na zwiedzane Azji Południowo-Wschodniej? Kiedy pogoda najbardziej sprzyja komfortowemu wypoczynkowi i zwiedzaniu? To pytania, które zadaje sobie wielu turystów planujących egzotyczną podróż, a na które postaramy się przybliżyć Ci odpowiedź w poniższym artykule.
Po pierwsze – ze względu na rozległość regionu (niektórzy żartują, że klimatów w Azji jest co najmniej tyle, ile jej różnorodnych kuchni i religii), po drugie – z uwagi na kaprysy tropikalnej pogody (np. styczniowe ulewy w Tajlandii w 2017 r., których w szczycie sezonu raczej nikt się nie spodziewał), po trzecie – aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź, trzeba uwzględnić więcej kwestii niż tylko pada/nie pada, przede wszystkim typy aktywności, jakie planujemy na wymarzonych wczasach.
W rozważaniach na temat najlepszego terminu wyjazdu do Azji my skupimy się na krajach, które możecie odwiedzić razem z nami, czyli: Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Filipinach, Indonezji, Malezji, Birmie i Laosie.
Piękna, słoneczna pogoda jest dla wielu z nas podstawą udanego wypoczynku. Warto wiedzieć, że kiedy u nas wakacje trwają w najlepsze, w wielu krajach Azji panuje pora deszczowa. Jest ciepło, ale w każdej chwili może spaść gwałtowna ulewa, która uniemożliwi nawet wyjście z hotelu. Padać może chwilę albo cały dzień – nie da się tego przewidzieć.
Jeśli wybierając się do Azji Południowo-Wschodniej za wszelką cenę chcemy uniknąć deszczu, mamy jedno wyjście: zmienić podejście. Bo w tropikach może padać o każdej porze roku i lepiej się po prostu na to przygotować niż próbować oszukać przeznaczenie ;)
Filipiny to państwo wyspiarskie składające się z 7000 wysp (800 jest zamieszkanych), porozrzucanych na przestrzeni 1850 km z północy na południe oraz 900 km ze wschodu na zachód. Nie jest więc zaskoczeniem, że klimat na różnych wyspach może się od siebie różnić.
Za najlepszy czas na wypoczynek na Filipinach uważa się miesiące od grudnia do maja – wówczas panuje pora sucha. Deszcze padają sporadycznie, 1-2 razy w ciągu miesiąca. Jest to idealny czas na plażowanie oraz morskie kąpiele. Wiatr wiejący od morza przynosi przyjemne ochłodzenie.
Stolicę Filipin najlepiej odwiedzić w: listopadzie, grudniu, styczniu, lutym lub marcu. Najwyższe temperatury 31,2- 33,4°C odnotowuje się od marca do lipca. Intensywniejsze deszcze zaczynają się zwykle w czerwcu i utrzymują do mniej więcej do listopada.
Większość tajfunów w Azji Południowo-Wschodniej pojawia się od maja do października, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić praktycznie w każdym okresie roku.
Więcej o klimacie na Filipinach przeczytasz tutaj.
Indonezja jest zróżnicowanym krajem i optymalne do wypoczynku miesiące mogą różnić się w zależności od obszaru. Północną część Indonezji najlepiej odwiedzić od maja do października – panuje wtedy pora sucha. Południową część natomiast lepiej wybrać w miesiącach od października do kwietnia. Z kolei na Sumatrze nie ma widocznej pory suchej, czyli panują tu częste opady deszczu.
Kiedy jechać do Indonezji?
Jeśli chodzi o Indonezję, to najczęściej pojawia się pytanie o pogodę na Bali. Spieszymy więc z informacją, że najlepiej wybrać się tu między kwietniem a październikiem. Czas od lipca do września to szczyt sezonu wakacyjnego, musimy się zatem spodziewać większej ilości turystów i wyższych cen na tej wyspie. Od grudnia do lutego trwa na Bali pora deszczowa. Opady często porównywane są do intensywnych, ale krótkich pryszniców – większość nie zdecyduje się na podróż w tym terminie, ale śmiałkowie mogą zostać nagrodzeni całkiem komfortowym wypoczynkiem, a to tego mniejszymi tłumami i niższymi cenami. Aż chce się zanucić Pogodno: „Więc nie bój się deszczu…”.
Artykuł w całości poświęcony pogodzie na Bali znajdziecie pod tym linkiem.
W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa.
Pora deszczowa trwa od czerwca do początku października. W pozostałych miesiącach, czyli od listopada do maja jest bardzo ciepło i słonecznie. Od lutego do kwietnia… z nieba leje się żar. Dla jednych do zaleta, dla innych, lubiących aktywny wypoczynek i zwiedzanie – tak wysoka temperatura może być utrapieniem.
A gdyby tak postawić na jeden jedyny, idealny miesiąc w Kambodży? My wybralibyśmy styczeń, z łagodnymi temperaturami rzędu 26°C, błękitnym niebem i małym ryzykiem jakichkolwiek opadów.
Najlepszy czas na zwiedzanie zachwycających zabytków Kambodży, to: listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Już w marcu robi się bardzo gorąco i temperatury sięgające nawet 40°C utrzymują się do czerwca, dodatkowo w maju zaczynają się intensywniejsze opady, trwające aż do października.
Więcej o tym, kiedy jechać do Kambodży, znajdziesz pod tym linkiem.
Idealnym czasem na wizytę w Laosie są miesiące: październik-marzec. Najwięcej turystów chwali sobie w szczególności luty w Laosie. Jest wówczas ciepło, słonecznie, opady deszczu występują rzadko – idealna pogoda na wakacyjne wojaże!
Od maja do października panuje pora deszczowa.
Listopad, grudzień, styczeń i luty, to cztery miesiące najbardziej polecane na wyjazd do stolicy Laosu. Z uwagi na wysokie temperatury i znaczne opady, odradza się w szczególności maj i czerwiec. Lipiec, sierpień i wrzesień również są bardzo deszczowe, choć z łagodniejszymi temperaturami.
Więcej danych o pogodzie i klimacie tego regionu znajdziesz w artykule: Kiedy jechać do Laosu?
W Malezji praktycznie przez cały rok jest gorąco i wilgotno, ale za najlepsze miesiące na wyjazd uważa się sierpień i wrzesień. Przyjemne temperatury, rześkie powietrze, chłodny, orzeźwiający wiatr wiejący od morza – głównie dlatego turyści właśnie w tych miesiącach odwiedzają Malezję.
Inne miesiące o najniższych średnich opadach w skali kraju, to: styczeń, luty, marzec oraz czerwiec i lipiec.
Okres od października do grudnia, to pora deszczowa w Malezji.
Przez cały rok temperatura powietrza jest w tych regionach stabilna, średnio 31-33°C. Najwięcej pada zwykle w kwietniu i listopadzie, ale do miesięcy deszczowych należą także: marzec, październik i grudzień. Spokojnie możemy przybyć tu z wizytą w: styczniu, lutym, od maja do września i na upartego – w grudniu ;) W maju i w czerwcu dyskomfort może powodować niezadowalająca jakość powietrza.
Z pewnością wielu z was, podróżując do Malezji, zapragnie odwiedzić Borneo. Ta wyspa pod względem pogodowym rządzi się nieco innymi prawami niż reszta kraju. Najwięcej pada zazwyczaj w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym. Najbardziej komfortowa aura panuje tu zaś mniej więcej od maja do września.
Więcej szczegółów, nie tylko pogodowych, o Borneo znajdziecie tutaj.
Przeczytajcie koniecznie także nasz artykuł: Kiedy jechać do Malezji?
Najlepszym czasem na odwiedzenie Mjanmy jest pora sucha, która trwa mniej więcej od listopada do maja. Do marca jest przyjemnie ciepło, nie ma męczących upałów, opady deszczu pojawiają się bardzo rzadko.
Najwyższe temperatury występują od marca do maja – sięgają 30 stopni Celsjusza (najwyższa odnotowana temperatura wynosiła w kwietniu i maju 41 stopni Celsjusza). Pora deszczowa w Mjanmie trwa od połowy maja do końca października. Jest wówczas bardzo gorąco i mokro – deszcz pada niemal codziennie.
Listopad, grudzień, styczeń i luty, to zdecydowanie najlepsze miesiące na podróż do dawnej stolicy Mjanmy, zarówno pod względem opadów, jak i temperatur. Maj, czerwiec i wrzesień są szczególnie odradzane, z uwagi na duże opady i uciążliwe temperatury.
Więcej informacji o tym, kiedy najlepiej jechać do Mjanmy / Birmy, znajdziecie w osobnym artykule na ten temat.
W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:
• Pora gorąca (marzec-maj), charakteryzuje się niskimi opadami deszczu i wysoką temperaturą powietrza.
• Pora deszczowa (czerwiec-październik), charakteryzuje się dużą ilością opadów deszczu i wysoką temperaturą powietrza.
• Pora chłodna (listopad-luty), charakteryzuje się niskimi opadami deszczu i niższą temperaturą niż w porze gorącej.
Temperatury powietrza i opady deszczu mogą się różnić w zależności od regionu.
Najpiękniejszej pogody w Tajlandii można spodziewać się między listopadem a lutym. Jest to pora sucha, nazywana też „zimną”. Temperatury powietrza oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza, mogą pojawić się krótkotrwałe opady deszczu. Jest słonecznie, bardzo ciepło, idealnie na wypoczynek na plaży, ale i zwiedzanie.
W Tajlandii najcieplej jest od marca do maja – mamy wtedy prawdziwie gorące, tropikalne lato. Pobyt w miastach może być wówczas uciążliwy.
Tajlandzkie zawirowania pogodowe mają jeden zasadniczy plus – pory deszczowe głównych wysp turystycznych: Phuket i Ko Samui nie pokrywają się ze sobą, więc zawsze zastaniemy tu atrakcyjne warunki do plażowania. Na Phuket deszcze zaczynają się pomału już w czerwcu i utrzymują się mniej więcej do listopada, przy czym najbardziej deszczowe są: wrzesień i październik. Tymczasem na Koh Samui pora deszczowa zaczyna się pod koniec października i trwa przez listopad i grudzień.
Pora „chłodna” w Bangkoku, to miesiące od listopada do stycznia – temperatury mogą wówczas spaść nawet do 21°C, choć zwykle utrzymują się około 30°C, pada niewiele i jest to atrakcyjny czas na podróż w te strony. Mniej więcej od lutego do maja robi się już bardzo gorąco. Najcieplejszym miesiącem, z temperaturami sięgającymi 40°C, jest w Bangkoku kwiecień. Wielu mieszkańców ucieka wtedy z miasta w chłodniejsze rejony. W czerwcu zaczyna się zwykle pora deszczowa, która twa mniej więcej do października. W porze deszczowej, jak sama nazwa wskazuje, pada intensywnie, ale nie bez przerwy i wbrew pozorom wciąż jest bardzo ciepło – powyżej 30°C.
Górzyste, północne rejony Tajlandii są z reguły chłodniejsze niż reszta kraju. Najlepiej zajrzeć tu pomiędzy listopadem a lutym. Wieczorne temperatury mogą spaść nawet do 15°C, ale za dnia szybują ku 30°C. W marcu i kwietniu robi się znacznie cieplej, a w maju rozkręca się już powoli pora deszczowa, która trwa mniej więcej do października.
Przeczytaj także: Kiedy jechać do Tajlandii?
Wietnam jest krajem o specyficznym położeniu geograficznym. Jego granicę północną i południową dzieli aż 1650 km, co siłą rzeczy wpływa na znaczne zróżnicowanie klimatu w poszczególnych regionach kraju.
Na północy Wietnamu zimą (styczeń-luty) jest całkiem chłodno, temperatury w Hanoi mogą spaść do 11 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Upałów można się spodziewać za to w czerwcu.
Korzystny czas na wyjazd do Hanoi, to: marzec-kwiecień, czyli tutejsza wiosna lub październik-grudzień – lokalna jesień. Możemy wówczas liczyć na przyjemne temperatury rzędu 17-25°C i niewielką ilość opadów.
Mniej więcej od maja do września trwa w tym regionie pora deszczowa. Jest mokro, a temperatury są wysokie – powyżej 30°C.
Centralną część Wietnamu najlepiej odwiedzić między styczniem a majem. Czerwiec-sierpień to upalny czas i wysoka wilgotność powietrza. Od lipca mogą występować tu silne opady deszczu, a nawet tajfuny. Najbardziej deszczowe okresy w tym rejonie to czerwiec-lipiec i wrzesień-listopad (Da Nang) oraz październik-grudzień (Hue, Hoi An).
W Sajgonie (Ho Chi Minh) najprzyjemniejsza aura panuje od grudnia do lutego – ok. 20-30°C. W marcu temperatury szybują w górę i średnie dobowe przekraczają 30°C. Wraz z końcem maja rozkręca się tu pora deszczowa, utrzymująca się mniej więcej do początków listopada.
W okolicach Delty Mekongu cały rok jest przyjemnie ciepło. Od lipca do maja temperatury są najwyższe. Od czerwca do sierpnia panuje pora mokra. Turyści najchętniej wybierają miesiące od grudnia do kwietnia.
Więcej o klimacie w Wietnamie przeczytasz tutaj.
W Singapurze zawsze jest bardzo gorąco i zawsze może nas tu zastać deszcz. Mimo to wyróżnia się pewne okresy mniej lub bardziej korzystne na wyjazd w te strony.
Singapur najlepiej odwiedzić w lutym (temperatury rzędu 24-31°C, pada stosunkowo mniej i można liczyć na dużo światła słonecznego) oraz w marcu i kwietniu (choć wówczas pada już trochę więcej). Najgoręcej jest w maju i czerwcu. Najwięcej pada między listopadem a styczniem. Miłośnicy wyprzedaży powinni zajrzeć do Singapuru w czerwcu lub lipcu - Great Singapore Sale, zaś motoryzacji – we wrześniu - Singapore Grand Prix.
Bardziej szczegółowo o tym, kiedy najlepiej wybrać się do Singapuru przeczytasz tutaj.
Dobra wiadomość jest taka, że Sri Lankę można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku.
Szczytowy sezon turystyczny trwa tu mniej więcej od grudnia do lutego. Jeśli marzą Wam się w tym czasie kąpiele słoneczne, najlepiej wybrać plaże na południu kraju. Również marzec jest dobrym czasem na zwiedzanie wyspy.
Z reguły najwięcej pada w maju i w listopadzie.
Od maja do września warto zwiedzać wschodnie rejony wyspy. Jeśli ktoś planuje urlop na Sri Lance w czasie polskiego lata i chce wypocząć na rajskiej plaży, najlepiej właśnie zdecydować się wtedy na wschodnie wybrzeże.
Z uwagi na warunki pogodowe Park Narodowy Yala może być nieczynny w miesiącach kwiecień-maj oraz październik-listopad – warto więc uwzględnić taką ewentualność w planie podróży.
Więcej o tym, kiedy najlepiej odwiedzić Sri Lankę przeczytasz tutaj.
Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.