Kiedy jechać do Wietnamu? Klimat, pogoda i temperatura w Wietnamie

Klimat i pogoda w Wietnamie są różne dla poszczególnych jego regionów, dzięki temu można z satysfakcją i powodzeniem odwiedzać go praktycznie przez cały rok, oczywiście uwzględniając te różnice i odpowiednio planując swój pobyt czy to na Północy czy na Południu kraju.

Odpowiedź na pytanie o najlepszy czas podróży do Wietnamu nie będzie zatem jednoznaczna, ale wystarczy kilka przedstawionych niżej wskazówek, by dobrze zorientować się w tym temacie. W telegraficznym skrócie: najlepszy czas na wizytę w Wietnamie to miesiące od listopada do kwietnia. Podkreślamy jednak, że przy dobrym zaplanowaniu wyjazdu (polecamy się!) jest to całoroczny kierunek podróży, a pory deszczowej wcale nie trzeba się obawiać!

Nasi piloci i przewodnicy dzielą się poniżej swoją wiedzą i doświadczeniem, aby jak najlepiej pokierować Was w wyborze odpowiedniego terminu wycieczki do Wietnamu. Zapraszamy do lektury!

Pogoda w Wietnamie w skali roku: średnia temperatura powietrza, liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i ilość dni z opadami w poszczególnych miesiącach ⬇

Pogoda w Wietnamie. Wietnam pogoda: temperatury powietrza, liczba godzin słonecznych, dni z opadami

Geografia Wietnamu

Wietnam położony jest w południowo-wschodniej części Azji, na półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Powierzchnia Wietnamu wynosi 331 212 km², mając tym samym 66. miejsce na świecie. Powierzchnia Polski jest bardzo zbliżona, jednak oba kraje znacząco różnią się kształtem granic. Wietnam osiąga długość 1600km i szerokość od 50 do nawet 650km, podczas gdy Polska osiąga niespełna 650km w wymiarze północ-południe i 690km wschód-zachód. Wietnam zamieszkuje około 97 mln mieszkańców. Od stron wschodniej, południowej i południowo-zachodniej Wietnam otaczają wody Zatoki Tonkijskiej, Morza Południowo-Chińskiego i Zatoki Tajlandzkiej. Ponad 75% powierzchni lądu pokrywają wyżyny i góry. Tereny otaczające Rzekę Czerwoną na północy oraz Deltę Mekongu na południu, to ziemie niezwykle żyzne, połączone wąskim górzystym pasem Centralnego Wietnamu. Najwyższym szczytem w Wietnamie jest góra Fan Si Pan (Phan Xi Pang), zwana także Dachem Indochin, która mierzy 3143m n.p.m.

Sri Lanka Dewundara Tuduwa

Zróżnicowanie klimatyczne

Pod względem klimatycznym, Wietnam jest bardzo zróżnicowany. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, a na południu klimat równikowy wilgotny. W całym kraju zdarzają się monsuny, a temperatura powierza, wilgotność oraz opady deszczu są wysokie. Dla ułatwienia przyjmiemy, że kraj można podzielić na cztery strefy:

  1. Wietnam Północny
  2. Wietnam Centralny (od Thanh Hoa do Hue)
  3. Wietnam Centralny (od Da Nang do Phú Yên)
  4. Wietnam Południowy

Poniżej dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne regiony Wietnamu i kiedy najlepiej jest je zwiedzać!

Pogoda i klimat Wietnamu

Wietnam to kraj bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym i pogodowym, na co wpływ ma z jednej strony jego znaczna rozpiętość wzdłuż południka, a z drugiej – samo ukształtowanie terenu – około 75% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny, pozostała część to obszary nizinne. Z tego powodu bardzo ciężko jest mówić o średnich wartościach temperatur dla poszczególnych miesięcy, czy średnich opadach deszczu dla całego kraju.

Charakterystycznymi cechami dla klimatu Wietnamu są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów.

Mapa pogodowa Wietnam. Pogoda w Wietnamie cały rok - kiedy jechać na wakacje do Wietnamu?
Mapa pogodowa Wietnam Pogoda w Wietnamie cały rok

Pogoda w różnych regionach Wietnamu

Wietnam Północny

Klimat panujący w północnych regionach Wietnamu jest zdecydowanie chłodniejszy niż na południu kraju. Cechą charakterystyczną są znaczne różnice temperatur w ciągu roku. Między najcieplejszym a najchłodniejszym miesiącem może być od 15 do 25°C różnicy. Również dobowe amplitudy temperatury są dość znaczne. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 13-14°C, a najcieplejszym – lipiec ze średnią temperaturą 28°C. Podobnie jak w Polsce, występują tu 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. 

Wiosna na północy trwa od marca do maja. W kwietniu zaczyna się robić coraz bardziej gorąco, a w maju średnie temperatury wynoszą już 30°C. Jest bardzo ciepło, ale jeszcze nie tak wilgotno i duszno jak latem.

Lato na północy kraju jest upalne, parne i deszczowe. Maksymalne temperatury sięgają 40°C, a wilgotność powietrza potrafi przekraczać 90%. W sierpniu i wrześniu często zdarzają się burze, gwałtowne ulewy i tajfuny.

Jesień, to po wiośnie druga najprzyjemniejsza pora roku w Wietnamie Północnym. Temperatury spadają do średnio 20-28°C. Deszcze nie są już tak intensywne, spada również wilgotność powietrza.

Zima w Wietnamie Północnym jest wilgotna i chłodna. Średnie temperatury powietrza w tym okresie wynoszą około 13-14°C, choć bywa znacznie chłodniej. Temperatury w grudniu i styczniu mogą spadać poniżej 10°C, co w połączeniu z bardzo wysoką wilgotnością powietrza (nawet do 90%) daje poczucie przenikliwego zimna. Temperatury w rejonach górskich, Sapa i Dien Bien Phu spadają nawet poniżej 0°C. Podczas zwiedzania Sapa i okolic w okresie polskiej zimy, mogą trafić się opady śniegu oraz temperatury w okolicach „0”. Dla Wietnamczyków z Hanoi jest to okazja do zobaczenia białego puchu na żywo oraz zrobienia zdjęć, ale niestety dla lokalnych mieszkańców, szczególnie wiosek etnicznych, jest to duże utrudnienie.

Kiedy zwiedzać Wietnam Północny?

Jeśli planujecie odwiedzić Wietnam Północny i takie miejsca, jak Sapa, Zatoka Ha Long czy Hanoi, najlepiej wybrać się tu w okresie od połowy września do połowy grudnia, kiedy temperatury nie są już tak dokuczliwe. W tym czasie mogą zdarzyć się jeszcze intensywne, aczkolwiek krótkie deszcze. Dobrą porą roku na odwiedzenie Wietnamu Północnego będzie również marzec-kwiecień, czyli wiosna. Wówczas temperatury nie są jeszcze aż tak wysokie i nie musimy obawiać się ulewnych deszczy. Lato bywa potwornie upalne, wilgotne i deszczowe, dlatego lepiej odpuścić sobie wycieczki w tym okresie.

Pamiętaj o poniższych wskazówkach, planując podróże po Północnym Wietnamie!

Sapa, Ha Giang oraz Mai Chau

  •  Są to jedyne w Wietnamie miejsca (zwłaszcza Sapa!), gdzie czasami, w okresie zimowym, można zobaczyć padający śnieg. Nie jest to jednakże największa trudność, dająca się wtedy we znaki podróżnym. Ze względu na fakt, iż do Sapy, Ha Giang oraz Mai Chau jeździ się głównie po to, aby poznać ciekawe kultury mieszkających tam mniejszości etnicznych oraz nacieszyć swe oczy zapierającymi dech w piersiach widokami, dużo większym problemem w okresie zimowym są tutaj często przesłaniające najpiękniejsze widoki mgły i schodzące nisko chmury.
  • Z drugiej jednak strony, miłośnicy tajemnic i bajkowych scenerii mogą się wtedy poczuć tutaj jak u siebie 😊
  • Najlepszym z kolei czasem, aby odwiedzić Sapę, Mai Chau, czy też Ha Giang i zrobić zdjęcia legendarnych już tarasów ryżowych jest okres od początku września, po początek listopada. We wrześniu ryż ma jeszcze kolor soczyście zielony, w październiku – który otwiera również okres żniw – jego kłosy są już natomiast złotożółte.
Park narodowy Yala na Sri Lance

Ha Long

  • Majestatyczna Zatoka Ha Long jest piękna przez większą część roku.
  • Zatoka prezentuje pełnię swego piękna, gdy skąpana jest w promieniach słońca. Dlatego podróżowania tutaj należy unikać jedynie w środku północnowietnamskiej zimy, kiedy problemem jest nie tylko częste zachmurzenie, lecz także unoszące się tutaj mgły, skutecznie ograniczające możliwość podziwiania malowniczych scenerii.

Ha Noi, Ninh Binh

  • W okresie od połowy grudnia do końca lutego jest tu zimno. Naprawdę zimno! Taki stan rzeczy nie jest jednak spowodowany ujemnymi temperaturami – te spadają w stolicy Wietnamu jedynie do około 10°C. Winowajcami są tutaj duże zachmurzenie oraz padająca niekiedy ciągiem przez kilkanaście dni mżawka, w połączeniu z delikatnymi, lecz ustawicznymi powiewami wiatru. Takie zestawienie czynników pogodowych powoduje, iż temperatura odczuwalna jest dużo niższa, a fakt, iż większość budynków, takich jak restauracje, bary, itp. nie jest ogrzewana również nie pomaga.
  • Dlatego też jadąc do Hanoi czy Ninh Binh w okresie zimowym, należy zaopatrzyć się w ciepłe, nieprzemakalne ubrania oraz peleryny przeciwdeszczowe, lub przynajmniej foliowe, jednorazowe poncza przeciwdeszczowe, które ochronią nas i naszych bliskich przed odczuciem przejmującego zimna.
  • Należy również pamiętać o suszeniu przemokniętych ubrań, czy to przy użyciu klimatyzacji w pokoju hotelowym, czy też usług hotelowej pralni, jeśli dostępna jest tam suszarka do ubrań.
  • Na przeciwnym końcu skali pogodowej w Hanoi i Ninh Binh plasuje się z kolei okres od połowy maja do końca lipca. Panują tutaj wtedy upały między 32 - 40°C, a duża wilgotność powietrza i brak wiatru sprawiają, że temperatura odczuwalna jest jeszcze wyższa. Należy wtedy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, unikać miejsc szczególnie silnie nasłonecznionych oraz przestrzegać lokalnego zwyczaju – wietnamskiej sjesty 😊 Nie znaczy to jednak, że w południe należy iść spać, jak to bywa w krajach Basenu Morza Śródziemnego. Czas między godziną 11:30, a 13:30 należy poświęcić za to na posiłek, delektując się jednym z północnowietnamskich przysmaków oraz odpoczynek przy szklance mocnej, lokalnej kawy lub herbaty z lodem.
  • Okresu wzmożonych upałów powinny unikać osoby starsze i podróżni, mający problemy z układem krążenia.
Park narodowy Yala na Sri Lance

   Wietnam jest piękny i dostępny do zwiedzania przez cały rok! Wystarczy dobry plan zwiedzania, z którym przygotujesz się na zróżnicowane warunki w poszczególnych regionach kraju.  

- Krzysztof Michałowski, Travel Executive Wczasywazji.pl

Pogoda w Centralnym Wietnamie: temperatury, dni słoneczne, dni deszczowe

Wietnam Centralny

Jak można się spodziewać, klimat środkowej części Wietnamu to unikalny koktajl pogodowy, łączący w sobie zarówno cechy regionu północnego i południowego.

Tę część kraju należy rozdzielić jednocześnie na dwa podregiony, czyli teren od prowincji Thanh Hoa po północną stronę Przełęczy Hai Van oraz obszar, rozciagający się od południowego krańca Przełęczy aż po prowincję Phu Yen. Jak widać, Przełęcz Morskich Obłoków – Hai Van – odgrywa tutaj ogromną rolę. Jest tak dlatego, iż prądy powietrza, przynoszące monsuny – zarówno północno-wschodni (deszczowy, chłodny), jak i północno-zachodni (suchy, gorący), blokowane są przez masyw górski Truong Son, którego częścią jest ta właśnie przełęcz.

Dlatego też podróżując między Hue a Da Nang, można niekiedy znaleźć się w sytuacji, gdzie po jednej stronie przełęczy świeci słońce i jest gorąco, po drugiej z kolei pada deszcz i jest dużo chłodniej.

Region północny od Thanh Hoa do Hue

Klimat tego regionu przechodzi dość płynnie od typowo północnowietnamskiego z czterema porami roku i zimnymi deszczami z mżawką, do tropikalnego - monsunowego w okolicach Hue. Z tego też powodu poniżej skupimy się na terenie od prowincji Quang Binh po leżące na południe od miasta Hue plaże Lang Co.

Region ten charakteryzuje się średnimi rocznymi temperaturami około 25ºC, jednakże w szczycie pory letniej, wiejące od strony Laosu suche, gorące wiatry mogą przynosić ze sobą temperatury przekraczające nawet 40ºC. 

Kiedy zwiedzać tę część Wietnamu Centralnego?

Na zwiedzanie jaskiń prowincji Quang Binh najlepiej udać się w czasie pory (prawie) bezdeszczowej. Pada tu wtedy sporadycznie, a występujące opady są w dodatku niewielkie i krótkotrwałe. Okres ten trwa od kwietnia to sierpnia. Średnia temperatura wynosi wtedy około 24 - 25ºC.

Okolice Hue, plaż Lang Co oraz dawnej Strefy Zdemilitaryzowanej (prowincja Quang Tri) najlepiej jest zwiedzać w okresie od marca do sierpnia – pada tutaj wtedy bardzo sporadycznie, trzeba jednak mieć na uwadze panujące w tym okresie upały, sięgające 40ºC. Należy unikać planowania wielodniowych podróży po tym regionie w czasie od sierpnia do stycznia, gdyż intensywne opady deszczu, a gdzieniegdzie nawet lokalne podtopienia mogą zmusić nas do zmiany trasy zwiedzania. Temperatury w tym okresie są na poziomie średnim około 19ºC, wieczory mogą być jednak dużo chłodniejsze.

Region południowy od Da Nang do Phú Yên

Na terenach Wietnamu, leżących na południe od Przełęczy Hai Van, aż po prowincję Phu Yen występują dwie, bardzo wyraźnie rozgraniczone pory roku: pora sucha, trwająca przez 8 (!) miesięcy – od stycznia do sierpnia oraz deszczowa, występująca od września do grudnia.

Okolice Da Nang charakteryzują się średnią roczną temperaturą na poziomie około 25ºC, natomiast w regionie Phu Yen jest to już 26,5ºC.

Kiedy zwiedzać tę część Wietnamu Centralnego?

W czasie pory deszczowej tereny od Da Nang aż po Phu Yen nawiedzane są czasami przez tajfuny, dlatego też planując podróże po tym właśnie regionie w okresie od września do grudnia, należy mieć opracowany dla bezpieczeństwa plan B. Wtedy, w przypadku, gdy zapowiadane jest nadejście tajfunu, można udać się drogą lotniczą do południowej części kraju, lub też polecieć na kilka dni do Kambodży i pozwiedzać jej niesamowite zabytki.

Bazując na doświadczeniu – najlepsze wrażenia zapewnić sobie można podróżując do Da Nang, Hoi An, Binh Dinh i Phu Yen w okresie od stycznia do kwietnia oraz sierpnia do września. Miesiące takie, jak maj, czerwiec i lipiec są nieco mniej malownicze, ponieważ część roślinności, która zieleni się przez pewien czas po zakończeniu pory deszczowej, w tym okresie usycha.

Warto nadmienić, iż przy dobrym planowaniu i odrobinie elastyczności, ta część kraju jest piękna również październiku i listopadzie – jest tu wtedy bowiem chłodniej, niż w miesiącach poprzedzających. Nieznoszący upałów podróżni mogą wziąć ten fakt pod uwagę przy planowaniu wyjazdu. W takim wypadku należy jedynie – jak już wspomnieliśmy – pamiętać o możliwych dużych opadach deszczu i lokalnych podtopieniach, zwłaszcza w okolicach miasteczka Hoi An.

Pamiętaj o poniższych wskazówkach, planując podróże po Wietnamie środkowym!
  • Ze względu na panujące w regionie od Da Nang po Phu Yen w porze suchej gorąco, należy unikać długotrwałego przebywania w miejscach nasłonecznionych oraz spożywania napojów alkoholowych w ciągu dnia.
  • Jeśli natomiast Twoja podróż przypadnie na porę deszczową, pamiętaj o zabraniu ze sobą poncza przeciwdeszczowego i szybkoschnących ubrań. Nie noś ze sobą paszportu, który może łatwo przemoknąć – zostaw go w sejfie w pokoju hotelowym. Jeśli wydany zostanie komunikat, iż w najbliższym czasie w wybrzeże blisko Twojego miejsca pobytu może uderzyć tajfun, zostań w jednym z dużych miast, lub zmień plany podróży i udaj się na zwiedzanie innego regionu kraju, lub poświęć kilka dni na zwiedzanie dobrze skomunikowanej z Da Nang Kambodży.

Południowy Wietnam

Na południu Wietnamu panuje typowy klimat tropikalny. Przez cały rok jest bardzo ciepło i wilgotno, a temperatury powietrza nie spadają poniżej 20°C. W najchłodniejszym miesiącu (grudzień) średnia temperatura powietrza wynosi około 23°C, a w najcieplejszych miesiącach (marzec-maj), temperatura oscyluje wokół 35°C. Często, zwłaszcza w południe, odczuwalna temperatura może być jeszcze większa. W południowej części kraju wyróżnić można dwie pory roku: porę suchą, trwającą od końca października do początków maja oraz porę deszczową – od maja do końca października.

Pora sucha

Pora sucha trwa od końca października do końca kwietnia. O tej porze roku bywa gorąco, ale jest również słonecznie i sucho. Opady deszczu są niewielkie, a wilgotność powietrza wynosi około 50%. W listopadzie i grudniu mogą się trafić pojedyncze dni deszczowe.

Pora deszczowa

Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do końca października. W tym okresie opady deszczu są bardzo duże, mogą zdarzać się nawet codziennie. Deszcze nie są jednak długotrwałe i występują głównie popołudniami. Należy spodziewać się raczej krótkich i silnych ulew niż całodziennych opadów czy mżawek. Zazwyczaj maj i październik, czyli początek i koniec pory deszczowej, mniej obfitują w deszcz, a czerwiec i wrzesień będą najbardziej mokrymi miesiącami. Pora deszczowa jest też chłodniejsza od pory suchej. Średnia temperatura spada do 30°C, a często trafiają się jeszcze chłodniejsze dni.

Kiedy zwiedzać Południowy Wietnam?

Jeśli celem Twojej podróży jest południe kraju i miejsca takiej jak Sajgon, Delta Mekongu, Mui Ne czy Phu Quoc, wówczas najlepiej swoją podróż zaplanować na porę suchą, czyli miesiące od października do początków maja. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać się tu również w porze deszczowej. Należy jedynie liczyć się z niemalże codziennymi, popołudniowymi i gwałtownymi ulewami, które jednakże nie trwają zbyt długo. Jeśli jesteście fanami kitesurfingu, to Mui Ne czy Cam Ranh są idealnymi kierunkami dla was. Kitesurfing można uprawiać cały rok, ale najlepsze warunki pogodowe będą od końca października do końca marca.  

Pamiętaj o poniższych wskazówkach, planując podróże po południowym Wietnamie!
  • Nieważne, które z miejscowości południowej części kraju trafiły na Twoją listę zwiedzania – rady, o których należy pamiętać są podobne. Niezależnie od tego, czy planujesz wylegiwać się na plaży w Nha Trang, Vung Tau lub Mui Ne, zobaczyć sto twarzy Sajgonu (Ho Chi Minh City) w czasie wycieczki skuterami, czy też zanurkować w głąb gąszczu palm kokosowych w Delcie Mekongu – nasze rady są tutaj bardzo podobne.
  • Po pierwsze: niezależnie od pory roku, w której zamierzasz podróżować po tej części kraju – przygotuj dostosowany do Twojej skóry krem przeciwsłoneczny, wygodne nakrycie głowy oraz lekki strój. Zarówno w porze suchej, jak i deszczowej jest tutaj gorąco; jedyna różnica jest taka, iż przez pół roku deszcz pada tu codziennie, a przez pozostałą część – prawie nigdy. Należy również regularnie nawadniać organizm oraz unikać szczególnie nasłonecznionych miejsc.
  • Po drugie: Pora deszczowa nie jest przeszkodą dla zwiedzania południowej części Wietnamu. Opady, mimo że występują codziennie, to są bardzo intensywne, lecz krótkotrwałe. Deszcz pada mniej więcej o podobnych godzinach, dlatego można uniknąć zmoknięcia spędzając czas wewnątrz lokalnych restauracji, degustując przysmaki miejscowej kuchni.
  • Na zakończenie natomiast warto dodać, iż z racji bliskości geograficznej, warto rozważyć połączenie zwiedzania Wietnamu południowego z najciekawszymi miejscami w Kambodży. Artykuł o pogodzie w tym właśnie kraju znajdziesz tutaj.

Pogoda w Wietnamie – o czym pamiętać?

  • Wybierając sie do Wietnamu należy pamietać zarówno o bardzo wysokich temperaturach, jak i o ekstremalnej wilgotności powietrza, co w połączeniu może dawać dość uciążliwe warunki klimatyczne. W takim klimacie bardzo ważne jest zabezpieczenie przed słońcem, przegrzaniem oraz odwodnieniem.
  • Warto zabrać ze sobą lekkie, bawełniane i przewiewne ubranie, a także palerynę przeciwdeszczową na wypadek niespodziewanej ulewy. Jeśli natomiast wybieramy sie zimą na północny-zachód w okolice Sa Pa lub w góry, przyda nam się cieplejsza odzież i buty, gdyż tu temperatury mogą spaść poniżej 0°C, a okazjonalnie mogą wystąpić także opady śniegu.
  • Planując plażowanie na południu Wietnamu (Hoi An, Nha Trang, w mniejszym nieco stopniu Phu Quoc) w okresie od lipca do grudnia, należy pamiętać, iż na Morzu Południowochińskim mogą występować wówczas sztormy, przejawiające się w miejscowościach nadmorskich deszczami, trwającymi przez około 2-3 dni.
Park narodowy Yala na Sri Lance
  • Plażowanie w Hoi An i Da Nang najlepiej zaplanować od końca lutego do lipca. Na dobrą pogodę trafimy też do końca września. Od października temperatura spada. Najgorsze miesiące pod względem pogodowym na odwiedziny tej części Wietnamu, to czas od listopada do stycznia.  
  • Zmiany klimatyczne są w Wietnamie, zwłaszcza w jego południowej części, bardzo widoczne na przestrzeni ostatnich lat. Charakterystyka opadów również się zmienia. Pojawia się coraz więcej anomalii, np. nagle podczas pory deszczowej mogą wystąpić 3 dni bez opadów, a z kolei w porze suchej może zdarzyć się krótki, nagły opad deszczu.
  • Nie należy ufać osobistym doświadczeniom osób, które były w danym miejscu przez krótki okres czasu, gdyż nie jest to wyznacznikiem tego, jak będzie w przyszłości. Poza tym przez ostatnie 4 lata profile wietnamskiej pogody zmieniały się rokrocznie, zatem fakt, iż ktoś był w Mui Ne w lipcu 2018 nie jest dobrym wyznacznikiem pogody na lipiec 2019 lub 2020.
Kiedy jechać na wakacje do Wietnamu?
Najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie
Wycieczka trekkingowa na Sri Lankę

Można powiedzieć, że na podróż do Wietnamu każda pora roku jest dobra i nie będzie w tym żadnej przesady. Wszystko zależy od tego, gdzie konkretnie się wybieramy, ponieważ gdy w północnej części kraju będzie akurat deszczowo i chłodno, to na południu Wietnamu będziemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. 

Pamiętaj, że zmiany klimatyczne występują na całym świecie i są naprawdę trudne do  przewidzenia – dlatego z taką dokładnością aktualizujemy dla Ciebie ten poradnik! Napisz nam, który z krajów Azji Południowo-Wschodniej chcesz odwiedzić, a my pomożemy Ci dobrać odpowiedni termin i trasę!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!