„Miesiąc duchów” – jak przetrwać najbardziej pechowy miesiąc w Wietnamie?

„Nie rozwieszaj prania na noc” czy też „nie ostrz noży” to autentyczne rady, których co bardziej zaradni Wietnamczycy przestrzegają w siódmym miesiącu kalendarza księżycowego – Miesiącu Duchów. Jest on uważany za pechowy do tego stopnia, że wszelkie plany rozwoju biznesu oraz różnego rodzaju ważne decyzje są odkładane do czasu jego przeminięcia.

O Miesiącu Duchów w Wietnamie opowiada Adi Hai Phong Zagrodzki
Ołtarz ofiarny dla wietnamskich duchów

Głodne duchy

Według chińskiej oraz – wzorowanej na niej – mitologii wietnamskiej, drugiego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego (czyli w 2023 roku: 30 sierpnia), Pan Podziemi (Diem Vuong, 閻王, Yama) otwiera Bramę Demonów, aby głodne duchy mogły wrócić na ziemię i zaspokoić swoje łaknienie. Wtedy też energia ujemna/księżycowa/Yin/negatywna przybiera na sile, zaburzając niebiański balans Yin-Yang (po wietnamsku: Âm-Dương).

W sinowietnamskiej filozofii, demonami stają się dusze zmarłych ludzi, którzy przez złe uczynki zasłużyli sobie jedynie na zsyłkę do piekła. Po dotarciu tam muszą odpokutować za swoje winy, aby mieć okazję odrodzenia w bardziej przyjemnej formie. Z racji swej natury, gdy zjawiają się na ziemi w czasie Miesiąca Duchów, jeśli nie zostaną nakarmione przez mieszkańców okolicznych domów specjalnie dla nich przygotowanym pożywieniem, to wchodzą do owych domów i stwarzają problemy ich właścicielom: kury przestają się nieść, mieszkańcy mają w nocy koszmary, słyszą głosy, wołające ich po imieniu, a nawet mogą zapadać na rozmaite choroby.

Zbieraj dobrą karmę!

Ponieważ tak bliskie obcowanie ze złymi duchami powoduje, iż osoby żyjące przesiąkają ich negatywną energią, przyciągając złą karmę oraz pechowe zdarzenia, Wietnamczycy wymyślili wiele sposobów na wyrównanie szans w tej niesprawiedliwej walce.

Pierwszym – i najważniejszym – jest głęboko osadzone w ich kulturze: unikanie problemów poprzez brak działania. Tenże fenomen przejawia się w formie niepodejmowania ważnych decyzji, nierobienia poważnych zakupów (takich jak np. zakup samochodu, ziemi, mieszkania, itp.) czy też niezawierania małżeństw w Miesiącu Duchów.

Drugim działaniem, podejmowanym przez Wietnamczyków w celu uniknięcia nieszczęśliwych zdarzeń w tym pechowym okresie, jest czynienie jak najwięcej dobrych uczynków – pomaganie ludziom w potrzebie, angażowanie się w działalność charytatywną, praca w jadłodajniach, wydających darmowe wegańskie posiłki dla najuboższych, a nawet spożywanie przez cały miesiąc potraw wegańskich lub przynajmniej wegetariańskich.

W Miesiącu Duchów pracujemy nad dobrą karmą
Wegańskie oblicze kuchni wietnamskiej
Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Ostatnią wskazówką, którą każdy powinien sobie przyswoić, aby bezpiecznie przetrwać Miesiąc Duchów, jest zapamiętanie rzeczy, których należy w owym szczególnym czasie unikać oraz tych, które robić należy. Pamiętajcie, że jest to prawdziwa lista z wietnamskiej strony „Nauka.tv” (Khoahoc.tv), uzupełniona o punkty, wynikające z tradycji i przekazów ustnych:

Czego nie wolno robić w Miesiącu Duchów?

1. Nie wieszaj wietrznych dzwonków u wezgłowia łóżka, ponieważ ich dźwięk przyciągnie uwagę demonów i będą łatwo mogły wkraść się do snów śpiącej osoby, zmieniając je w koszmary.

2. Osoby o słabej energii duchowej nie powinny wychodzić na zewnątrz w nocy, ponieważ mają większą szansę na spotkanie nieszczęścia.

3. Nie depiluj nóg, ponieważ w Wietnamie funkcjonuje powiedzenie: „Jeden włos z nogi kieruje trzema demonami”. Im bardziej owłosione są Twoje nogi, tym mniej chętnie interesują się Tobą demony.

4. Nie pal w niewłaściwym czasie fałszywych pieniędzy jako darów dla duchów przodków, ponieważ może to przyciągnąć uwagę demonów.

5. Nie podjadaj ze stołu, na którym ustawione są dary dla duchów, ponieważ nie są one przeznaczone dla żyjących i podjadanie ich może sprowadzić nieszczęście na całe domostwo.

W Miesiącu Duchów uważamy na dzwonki w sypialni
Ostrożnie z figowcami!

6. Nie susz ubrań w nocy, ponieważ, gdy demony je zobaczą, „pożyczą je sobie” i sprawią, iż ubrania przesiąkną demoniczną energią, sprowadzającą pecha na otoczoną nią osobę.

7. Wychodząc w nocy na zewnątrz, nie wołaj się ze znajomymi po imieniu, gdyż demony mogą zapamiętać imię wołanej osoby, a to rzecz bardzo niepożądana.

8. Unikaj pływania, gdyż demony będą się z Tobą ścigać i powodować skurcze w nogach.

9. Nie strasz innych osób, ponieważ z przestraszonej osoby na moment ulatuje dusza, którą mogą porwać demony. Mogą one też przejąć ciało tejże osoby. Tak, czy inaczej – niewesoło.

10. W plątaninie pni bocznych figowca bengalskiego zgromadzona jest ujemna – negatywna energia, która przyciąga rozmaite duchy, także te złe, dlatego nie siadaj, nie leż, ani nawet nie stój pod tym rodzajem drzewa.

11. Nie chodź późno spać, ponieważ niski poziom energii życiowej zmęczonej osoby pozwala na wniknięcie negatywnej energii złych duchów do ciała.

12. Ciemne kąty pokoju to miejsca zamieszkiwane przez duchy, nie zbliżaj się do nich.

13. Nie podnoś pieniędzy, leżących na ulicy, ponieważ może to być okup, zostawiony przez inną osobę dla okrutnych demonów, zastraszających ludzi. Jeśli podniesiesz taki pieniądz, niechybnie sprowadzisz na siebie nieszczęście.

14. Idąc przez miejsca, w których nie ma ludzi, nie odwracaj się za siebie, nawet gdy masz przeczucie, że ktoś idzie za Tobą, albo, że ktoś zawołał Cię po imieniu. Mogą to być demony – jeśli się odwrócisz, zaciągną Cię do piekła.

15. Gdy idziesz do łóżka, nie zostawiaj kapci, skierowanych w jego stronę. Są one wskazówką dla demonów, że w łóżku jest żywa osoba i mogą położyć się spać razem z Tobą.

Warto zachować ostrożność także podczas samotnych, wieczornych spacerów
Nie jest to dobry czas na zawieranie małżeństw i składanie jakichkolwiek obietnic

16. Nie wbijaj pałeczek, stawiając je na sztorc w miseczce ryżu – taki układ przypomina kadzidełka w kadzielnicy na ołtarzyku duchów. Demony mogą pomyśleć, że to jedzenie dla nich i siąść razem z Tobą do stołu.

17. Nie rób zdjęć w nocy, gdyż demony mogą zjawić się na nich tuż obok żyjących – to bardzo pechowa sytuacja.

18. Nie ścinaj starych drzew, gdyż są one domem dla duchów, zwłaszcza dla błędnych ogników.

19. Unikaj ważnych decyzji i działań, takich jak podpisywanie umów, branie ślubu, przeprowadzania się, itp.; jeśli jest taka konieczność, sprawdź dokładnie dzień w kalendarzu (czy jest pozytywny, czy negatywny, wybierz również szczęśliwą godzinę).

20. Nie obiecuj nic, nie składaj przysięg, zwłaszcza między 11:00 do 12:45 w południe oraz po 18:00 aż do świtu.

21. Nie noś ubrań z wizerunkiem demonów, diabłów, czaszek; mogą one przyciągać złe duchy.

22. Nie zlecaj szycia ani nie szyj sobie białych koszul (biały jest kolorem żałobnym).

23. Jeśli leżysz w szpitalu, nie wyłączaj światła, gdy idziesz spać.

24. Nie rzucaj na ziemię prawdziwych pieniędzy. 

25. Nie ostrz noży ani nożyczek.

26. Unikaj zabijania zwierząt.

27. Nie kupuj pojazdów.

28. Unikaj konfliktów. 

W miesiącu duchów bardziej uważamy na to, co nosimy ;)
Co należy robić w Miesiącu Duchów?
Tradycyjna ofiara dla duchów w hanojskiej świątyni

1. Ofiaruj jedzenie dla duchów, najlepiej w 2. lub 16. dniu miesiąca księżycowego, aby okazać im szacunek.

2. Odwiedź groby bliskich, ponieważ są oni tam w tym miesiącu obecni.

3. Gdy stawiasz jedzenie i inne dary na stole-ołtarzyku dla duchów, a ktoś wyrwie Ci z ręki dar, nie próbuj go odzyskać, gdyż sprowadzi to nieszczęście; jeśli natomiast po ustawieniu darów na stole, a przed zapaleniem kadzidełek widzisz, iż ludzie patrzą na dary z podziwem, to dobry znak.

4. Urządź ceremonię z darami dla duchów opiekuńczych Twojego samochodu (pojazdu), niezależnie od tego, czy używasz go w celach biznesowych czy nie.

5. Jedz posiłki i dania wegańskie i wegetariańskie, aby nie zbierać złej karmy.

6. Chodź do pagody prosząc o zdrowie dla siebie, rodziny i znajomych oraz odrodzenie w nowym wcieleniu dla duchów i demonów.

7. Czyń dobre uczynki – najlepiej weź udział w działaniach charytatywnych.

8. W rodzinie i wśród znajomych utrzymuj wesołą, spokojną atmosferę.

9. Jeśli widzisz kogoś w potrzebie – pomóż mu bezzwłocznie!

10. Jeśli znasz buddyjskie mantry, to je recytuj.

11. Jeśli urządziłeś ceremonię ofiarowania darów i jedzenia demonom, jeden dzień po niej, lub też na koniec Miesiąca Duchów, rozsyp proszek odstraszający demony w domu, ażeby zapobiec sytuacji, w której demony „przykleiły” się do Ciebie. Na początku następnego miesiąca użyj proszku oczyszczającego, rozsypując go w domu, aby wyrównać poziomy energii.

Dbamy o dobrą atmosferę w rodzinach (ale z tymi nożami to ostrożnie!)
Adi Hai Phong Zagrodzki

Słowo od autora

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z pechowym Miesiącem Duchów według wietnamskich wierzeń. Życzymy Ci powodzenia i dużo szczęścia, autor jednakże przeprasza, gdyż musi w tym miejscu zakończyć, aby przygotować ceremonię karmienia duchów.

Do zobaczenia!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!