Motory w Sajgonie – praktyczne zastosowanie i sposoby na wyróżnienie się w tłumie

Jeśli zapytacie kogokolwiek, kto był w Wietnamie, co najbardziej zapadło mu w pamięć, jedną z trzech bardzo prawdopodobnych rzeczy będzie ruch uliczny, a zwłaszcza liczba poruszających się po drogach skuterów/motocykli oraz styl jazdy kierujących nimi osób.

Adi - wirtuoz sajgońskiego ruchu drogowego
Więcej niż jednoślad

Motocykl/skuter to w Wietnamie nie tylko pojazd, usprawniający przejazdy między domem a pracą lub szkołą. Motor tutaj to styl życia, to wielofunkcyjny przyjaciel rodziny; to pojazd do przewozu towarów, ruchoma sypialnia, jadalnia, miejsce randkowania oraz narzędzie zarobkowania.

Żeby nie być gołosłownym, poniżej krótka galeria możliwości, które otwiera przed właścicielem fakt posiadania motoru ;) Może być on:

Środkiem transportu dla całej rodziny...

Rodzinna przejażdżka

...zwierząt domowych...

Motory w Wietnamie - przewóz pupili

...mebli i AGD,

Motory w Wietnamie - mobilna klimatyzacja

Mobilną sypialnią...

Nap time!

oraz przenośną toaletką

Don't look back, just go!
Ponadto motorem można przewieźć:

Zestaw kół do ciężarówki 

Pojazd trzyśladowy

Worki ryżu w zestawie z koleżanką

Motory w Wietnamie - koleżanka zawsze się zmieści

 Inny motor

Buy one, get one free
Kobieta-ninja

Z racji wysokiego nasłonecznienia, panującego na południu Wietnamu przez cały rok, wiele osób chroni się przed nadmiernym opaleniem skóry podczas jazdy na motorze, zakładając ubrania z długim rękawem. Skrajne przypadki, a raczej wytworzona przez nie subkultura kobiet, nazywana jest przez Wietnamczyków: Ninja Lead.

"Lead" to model skutera Hondy z bardzo pojemnym, gdyż dostosowanym głównie do potrzeb tutejszych kobiet bagażnikiem, którym takie osoby się najczęściej poruszają. "Ninja" natomiast jest określeniem stylu ubioru tychże kierowczyń.

Street fashion

Większość uczestników ruchu w Sajgonie najczęściej zakłada na siebie po prostu lekkie kurtki-wiatrówki lub zwykłe bluzy. Te elementy garderoby są zazwyczaj przez mieszkańców kupowane na promocjach, na stoiskach chodnikowych, ponieważ nie mają być piękne, mają być jedynie praktyczne.

A to otwiera pole do popisu wielu producentom odzieży, których mocną stroną na pewno nie jest pisanie po angielsku, jak z pewnością zaraz się przekonasz ;)

Dodajmy do tego jeszcze bardzo różny poziom znajomości języka Królowej Elżbiety wśród Wietnamczyków, jak również chęć wyróżnienia się z tłumu, prezentowaną przez młode osoby i – abrakadabra (po wietnamsku: umsilabum!) – mamy efekt w postaci niekończącej się rewii mody ulicznej z absurdalnymi, a czasem bardzo adekwatnymi do sytuacji na drodze, napisami na plecach kierowców:


Każdy ma czasem
gorsze dni...

Mroczny jeździec z ulic Sajgonu


Sugestia dość wyraźna, nieprawdaż?

Street Fashion w Sajgonie
Zaiste, styl jazdy niektórych powoduje nagłe przypływy negatywnych emocji ;)
Street Fashion w Sajgonie


To już jest koniec,
nie ma już nic.

Street Fashion w Sajgonie
Zainteresował Cię temat motocykli w Wietnamie?

Na szczęście u nas nie ma żadnego końca, a raczej – to dopiero początek! Zerknij na nasz klip, prezentujący ruch uliczny w Sajgonie. O tym właśnie będzie następny wpis, więc przygotuj się na przyszłotygodniowe omówienie Filozofii Sajgońskiego Kierowcy!

Adrian Hai Phong Zagrodzki

Bardziej wietnamski niż najstarsi Wietnamczycy, wirtuoz poruszania się na motocyklu w sajgońskim ruchu ulicznym, który ryzykuje spóźnienie do pracy, byleby tylko sfotografować jego najlepsze „kąski”.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.