Motory w Sajgonie – praktyczne zastosowanie i sposoby na wyróżnienie się w tłumie

Jeśli zapytacie kogokolwiek, kto był w Wietnamie, co najbardziej zapadło mu w pamięć, jedną z trzech bardzo prawdopodobnych rzeczy będzie ruch uliczny, a zwłaszcza liczba poruszających się po drogach skuterów/motocykli oraz styl jazdy kierujących nimi osób.

Adi - wirtuoz sajgońskiego ruchu drogowego
Więcej niż jednoślad

Motocykl/skuter to w Wietnamie nie tylko pojazd, usprawniający przejazdy między domem a pracą lub szkołą. Motor tutaj to styl życia, to wielofunkcyjny przyjaciel rodziny; to pojazd do przewozu towarów, ruchoma sypialnia, jadalnia, miejsce randkowania oraz narzędzie zarobkowania.

Żeby nie być gołosłownym, poniżej krótka galeria możliwości, które otwiera przed właścicielem fakt posiadania motoru ;) Może być on:

Środkiem transportu dla całej rodziny...

Rodzinna przejażdżka

...zwierząt domowych...

Motory w Wietnamie - przewóz pupili

...mebli i AGD,

Motory w Wietnamie - mobilna klimatyzacja

Mobilną sypialnią...

Nap time!

oraz przenośną toaletką

Don't look back, just go!
Ponadto motorem można przewieźć:

Zestaw kół do ciężarówki 

Pojazd trzyśladowy

Worki ryżu w zestawie z koleżanką

Motory w Wietnamie - koleżanka zawsze się zmieści

 Inny motor

Buy one, get one free
Kobieta-ninja

Z racji wysokiego nasłonecznienia, panującego na południu Wietnamu przez cały rok, wiele osób chroni się przed nadmiernym opaleniem skóry podczas jazdy na motorze, zakładając ubrania z długim rękawem. Skrajne przypadki, a raczej wytworzona przez nie subkultura kobiet, nazywana jest przez Wietnamczyków: Ninja Lead.

"Lead" to model skutera Hondy z bardzo pojemnym, gdyż dostosowanym głównie do potrzeb tutejszych kobiet bagażnikiem, którym takie osoby się najczęściej poruszają. "Ninja" natomiast jest określeniem stylu ubioru tychże kierowczyń.

Street fashion

Większość uczestników ruchu w Sajgonie najczęściej zakłada na siebie po prostu lekkie kurtki-wiatrówki lub zwykłe bluzy. Te elementy garderoby są zazwyczaj przez mieszkańców kupowane na promocjach, na stoiskach chodnikowych, ponieważ nie mają być piękne, mają być jedynie praktyczne.

A to otwiera pole do popisu wielu producentom odzieży, których mocną stroną na pewno nie jest pisanie po angielsku, jak z pewnością zaraz się przekonasz ;)

Dodajmy do tego jeszcze bardzo różny poziom znajomości języka Królowej Elżbiety wśród Wietnamczyków, jak również chęć wyróżnienia się z tłumu, prezentowaną przez młode osoby i – abrakadabra (po wietnamsku: umsilabum!) – mamy efekt w postaci niekończącej się rewii mody ulicznej z absurdalnymi, a czasem bardzo adekwatnymi do sytuacji na drodze, napisami na plecach kierowców:


Każdy ma czasem
gorsze dni...

Mroczny jeździec z ulic Sajgonu


Sugestia dość wyraźna, nieprawdaż?

Street Fashion w Sajgonie
Zaiste, styl jazdy niektórych powoduje nagłe przypływy negatywnych emocji ;)
Street Fashion w Sajgonie


To już jest koniec,
nie ma już nic.

Street Fashion w Sajgonie
Zainteresował Cię temat motocykli w Wietnamie?

Na szczęście u nas nie ma żadnego końca, a raczej – to dopiero początek! Zerknij na nasz klip, prezentujący ruch uliczny w Sajgonie. O tym właśnie będzie następny wpis, więc przygotuj się na przyszłotygodniowe omówienie Filozofii Sajgońskiego Kierowcy!

Adrian Hai Phong Zagrodzki

Bardziej wietnamski niż najstarsi Wietnamczycy, wirtuoz poruszania się na motocyklu w sajgońskim ruchu ulicznym, który ryzykuje spóźnienie do pracy, byleby tylko sfotografować jego najlepsze „kąski”.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!