Odkryj tajemnice Huế, miasta cesarzy i niesamowitej historii

Huế to miasto położone w centralnej części Wietnamu, w odległości ok. 80km od Đà Nẵng. Choć samo miasto nie zachwyca architekturą w takim stopniu, jak na przykład Hội An, była stolica Wietnamu ma mimo to wiele do zaoferowania. Warta uwagi jest szczególnie historyczna warstwa miasta i jego liczne zabytki związane z cesarskim rodem Nguyễn, ale nie brakuje tu również widocznej w architekturze gołym okiem mieszanki epok i ustrojów politycznych. Znajdziesz tu ślady czasów cesarskich, francuskiego kolonializmu, zniszczenia wojenne z drugiej połowy XX wieku oraz socrealizm, przypominający polskie lata 80. i 90., powoli migrujące do XXI wieku. Huế jest niepowtarzalnym kolażem różnych etapów historii kraju, widocznych obok siebie jak chyba nigdzie indziej w Wietnamie.

Na zwiedzanie Huế warto poświęcić 2-3 dni, choć przy dobrej organizacji zobaczysz najważniejsze atrakcje również w ciągu jednego dnia. Czy jednak na wakacje jedzie się po to, aby się spieszyć? Więcej czasu oznacza również więcej posiłków – a Huế słynie z niesamowicie smacznej kuchni.

Grobowiec Tu Doc, Hue

Gotowy na przygodę?

Sprawdź naszą ofertę wycieczek po Wietnamie!

Najważniejsze atrakcje Huế

Cesarska Cytadela w Huế stanowiła niegdyś centralny punkt miasta, które obecnie rozrasta się w różnych kierunkach. Otoczona wysokim murem mieści w sobie Zakazane Purpurowe Miasto, Pałac Cesarski, Rezydencję Diên Thọ (“Pałac Przedłużenia Długowieczności”) i Trường Sanh (“Pałac Długiego Życia”), Ogrody Królewskie, czy Teatr Królewski – o których przeczytasz poniżej.

Cytadela

Do Cytadeli, z terenów której między 1802 – 1945 r. rządy sprawowali cesarze Dynastii Nguyễn prowadzi 6 bram. Ten niesamowity kompleks został zaplanowany w 1802 roku przez cesarza Gia Long, który założył dynastię. Budowa trwała 30 lat, od 1802 do 1832 roku i została ukończona pod rządami cesarza Minh Mạng. Cytadela zlokalizowana jest na północnym brzegu Rzeki Perfumowej, zwrócona na południowy wschód. W 1993 roku teren Cytadeli został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a budynki, które przetrwały lata niespokojnej historii są od tego czasu regularnie odnawiane.

Przy okazji renowacji warto wspomnieć o polskim śladzie, na który łatwo trafić szczególnie w Centralnym Wietnamie, czyli Kazimierzu „Kaziku” Kwiatkowskim, który jest w Wietnamie znaną personą. Polski architekt był pierwszym zagranicznym konserwatorem zabytków, który przyjechał do Wietnamu po zakończeniu 40-letniego okresu wojen w Wietnamie – I Wojny Indochińskiej przeciw Francuzom oraz II Wojny Indochińskiej przeciwko Amerykanom. Przez lata swojego pobytu w kraju uratował od zniszczenia i zapomnienia ruiny świątyń Chamów w Mỹ Sơn, Stare Miasto w Hội oraz Zakazane Purpurowe Miasto, w którym zmarł 19 marca 1997 na zawał serca. Więcej o „Człowieku z dżungli” dowiesz się z tego artykułu: „Polacy w Azji – o naszych rodakach, którzy zasłynęli na azjatyckiej ziemi”.

Na terenie Cesarskiej Cytadeli w Huế znajduje się wiele miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym. Zanim przejdziemy jednak do imponującego Purpurowego Miasta, warto wspomnieć o kilku punktach, które znajdziemy w jego otoczeniu.

Cytadelą, Hue
Cytadelą, Hue
Wieża Flagowa, Hue

Wieża Flagowa

Wieża Flagowa, to trzypoziomowa konstrukcja o wysokości niemal 18 metrów, która powstała w 1807 roku. Wtedy też na 30-metrowym maszcie, stojącym na szczycie najwyższego piętra konstrukcji zawisła żółta flaga rodziny królewskiej. Od tamtego momentu Wieża Flagowa była świadkiem wielu wydarzeń, włącznie z abdykacją ostatniego wietnamskiego monarchy 30 sierpnia 1945 roku. Maszt flagowy był również “ulepszany” - w 1846 wydłużono go o ponad 2 metry, a ostateczna wersja – ze zbrojonego betonu, wysoka na 37 metrów, została wzniesiona w roku 1948.

9 Świętych Dział

9 Świętych Dział (w oryginale: Cửu Vị Thần Công) to stojące w pobliżu Wieży Flagowej wielkie armaty, które są symbolem potęgi Dynastii Nguyễn. Jak wskazuje nazwa, dział jest dokładnie 9. Rozstawione są one przy 2 bramach do Cytadeli: 4 stoją w pobliżu Bramy Thể Nhân i reprezentują cztery pory roku, 5 natomiast stoi w pobliżu Bramy Quang Duc i symbolizuje pięć żywiołów. Każda z armat ma długość 5,1m i waży około 10 ton. Po obaleniu dynastii Tây Sơn i objęciu tronu, Cesarz Gia Long zlecił odebranie ludności całej broni wykonanej z brązu i przetopienie jej na Święte Działa, by były świadectwem zwycięstwa dla przyszłych pokoleń.

Brama Południa (Ngọ Môn) z lotu ptaka
Brama Południa (Ngọ Môn)

Brama Południowa

Brama Południa (Ngọ Môn) jest główną bramą wejściową do Pałacu Cesarskiego. Posiada 5 wejść, które kiedyś używane były zgodnie z rangą wchodzących osób. Środkowe wejście (żółte) używane było przez cesarza, dwa po jego bokach przez mandarynów i wyższych oficerów, a pozostałe dwa zewnętrzne przez resztę ludzi – oraz wprowadzane przez nich zwierzęta. Na górnym poziomie Bramy Południa znajduje się Pawilon Pięciu Feniksów - miejsce, skąd w dawnych czasach cesarz obserwował obchody świąt oraz przyjmował swoich poddanych. Z tego miejsca ostatni cesarz Wietnamu ogłosił też swoją abdykację w 1945 roku.

Po przejściu przez Bramę Południkową znajdziesz się na terenie Miasta Cesarskiego. Możesz tam oddać się chwilom refleksji, przechodząc przez Most Złotej Wody, otoczony po obu stronach stawami ze złotymi karpiami koi i docierając ostatecznie na Dziedziniec Ceremonii. Na nim położony jest Pałac Niebiańskiej Harmonii, w którym odbywały się niegdyś najważniejsze ceremonie i uroczystości – a obecnie turyści mogą zobaczyć w niej tron cesarza i obejrzeć film dokumentalny o Mieście Cesarskim. Wyjście z Pałacu Niebiańskiej Harmonii prowadzi na dziedziniec z Halami Mandarynów po obu stronach. Znajdowały się tu kiedyś również Złote Wrota, które prowadziły do Zakazanego Purpurowego Miasta. Tam wstęp miał jedynie cesarz, jego rodzina oraz wybrani służący. Wszystko uległo niestety zniszczeniu podczas pierwszej wojny indochińskiej oraz Wielkiej ofensywy Tet w 1968 roku. Zakazane Miasto składało się z ponad 40 budynków, z których do dziś przetrwało zaledwie kilka. Na uwagę zasługują jednak położone w sercu cesarskiego miasta Pawilony Czytelnicze, które wyglądają jak nowe.

Teatr Królewski

Teatr Królewski został odbudowany na oryginalnych fundamentach po tym, jak został niemal doszczętnie zniszczony. Otwarty ponownie w 2004 roku zachwyca dokładnie odwzorowanym z oryginału wystrojem. Dziś możesz wyobrazić sobie, że jesteś cesarzem, zasiadając na eleganckim fotelu i oglądając prezentowaną na scenie sztukę.

Ogrody Królewskie, Hue

Ogrody Królewskie

Wzdłuż Rzeki Perfumowej ciągnęły się niegdyś Królewskie Ogrody – dziś nie stanowią już niestety jak dawniej 25% całkowitej powierzchni Cytadeli, jednak zachowane mniejsze ogrody na terenie Cesarskiego Miasta w dalszym ciągu zachwycają. Poza tym, że Ogrody Królewskie były dumą cesarzy Nguyễn oraz inspiracją dla wietnamskich pisarzy i poetów, pełniły również inną funkcję – hodowano w nich najpiękniejsze i najrzadsze rośliny w całym Wietnamie. W 2021 roku wietnamski rząd podjął decyzję o przywróceniu Ogrodom ich świetności i ich odbudowie na powierzchni 10.5 hektara po obu brzegach Rzeki Perfumowej.

Rezydencja Wielkiej Królowej Matki

Przechodząc przez kolejne zdobione bramy dotrzesz również do zespołów budynków mieszkalnych. Rezydencja Diên Thọ i Trường Sanh służyły jako miejsce wypoczynku cesarskim matkom. Rezydencja Trường Sanh, czyli Rezydencja Wielkiej Królowej Matki, została niedawno odnowiona, dzięki czemu prezentuje się naprawdę imponująco. Rezydencja Diên Thọ, która po dziś dzień jest największym zespołem budynków mieszkalnych w Cesarskim Mieście, była domem dla matki i babki cesarza.

Najważniejsze atrakcje poza murami Cesarskiej Cytadeli w Hue

Huế to jednak nie tylko zabytki na terenie Cytadeli. Jest tutaj jeszcze wiele innych, równie interesujących miejsc. Przez miasto przepływa Rzeka Perfumowa. Wizyta w Cesarskim Mieście nie byłaby kompletna bez rejsu po niej Rzeka wzięła swą poetycko brzmiącą nazwę od tego, że zanim dotrze do Hue, przepływa przez lasy z aromatycznymi roślinami i niesie ich zapach ze sobą przez wiele kilometrów. Rejs po rzece zrobi na Tobie największe wrażenie wieczorem, kiedy na brzegu świecić się będą tysiące różnobarwnych świateł. Na pokładzie łodzi dotrzesz również do kilku atrakcji, o których przeczytasz poniżej. Wzdłuż brzegu Rzeki Perfumowej bardzo często odbywają się różne pokazy artystyczne i tradycyjne występy muzyczne, które tworzą niepowtarzalny klimat Cesarskiego Miasta. Tylko z Wczasywazji.pl napijesz się najpyszniejszej zielonej herbaty podawanej podczas tradycyjnej ceremonii, na którą zaprosimy Cię tuż po pokazie sztuk walki cesarskiej gwardii. Dowiesz się między innymi, dlaczego gwardziści walczyli nie tylko szablami, ale również... wachlarzami!

W pobliżu Cesarskiego Miasta znajduje się najstarszy rynek w Hue, na którym w poszukiwaniu lokalnych przysmaków zgubił się niegdyś sam Anthony Bourdain. W czasach Dynastii Nguyen, targ ten funkcjonował jako główny punkt zaopatrzenia dla pałaców, szpitali, czy okolicznych baz wojskowych. Rynek Dong Ba w dalszym ciągu zachowuje swój stary, tradycyjny styl z wieżą dzwonniczą w środkowej części budynku. To świetne miejsce, by spróbować regionalnej ulicznej kuchni, ale też zakupić pamiątki, ręcznie robione przez lokalnych mieszkańców. Gdy spróbujesz już czegoś z naszej listy Top 12 potraw Hue możesz zanurzyć się w wąskich uliczkach targowiska i zakupić upominki dla rodziny - listę pomysłów na prezenty z Azji znajdziesz w naszym artykule „Co przywieźć z egzotycznej podróży?”. Nie zapomnij też o tym, czego przewozić nie wolno pod żadnym pozorem.

Rzeka Perfumowana
Stoisko z jedzeniem, Hue
Pociąg Hue
PAGODA THIÊN MỤ

Pagoda Thiên Mụ nazywana inaczej Pagodą Niebiańskiej Pani, znajduje się w odległości ok. 4km od terenu Cesarskiej Cytadeli. Jest jedną z najbardziej fascynujących pagód w Hue. Ulokowana jest na wzgórzu Hà Khê, na północnym brzegu Rzeki Perfumowej. Poza byciem wyjątkową atrakcją turystyczną, przyciągającą zwiedzających z odległych zakątków kraju i świata, pagoda odegrała również ważną rolę polityczną w poprzednim stuleciu. Buddyści byli niezadowoleni z rządów prezydenta Ngô Đình Diệm od momentu objęcia przez niego władzy w 1955 roku. Faworyzował on katolików w życiu społecznym i politycznym, jednocześnie dyskryminując buddystów. Latem 1963 roku, po tym, jak 9 mnichów buddyjskich straciło życie w czasie protestów w dniu święta Vesak, niezadowolenie przerodziło się w masowy protest. To właśnie pagoda Thiên Mụ była głównym punktem organizacyjnym ruchu buddyjskiego i często była miejscem strajków głodowych, barykad i protestów.

Pagoda Thien Mu
KOMPLEKS ŚWIĄTYNNY KSIĘŻNICZKI HUYỀN TRÂN

Kompleks świątynny księżniczki Huyền Trân zajmuje rozległy teren i znajdują się w nim ciekawe miejsca, takie jak jeziora, z których wyrastają kwiaty lotosu, ogrody orchidei i biblioteka zawierająca bogaty zbiór materiałów źródłowych na temat dawnych cesarzy i ważnych postaci dynastii Trần. Do tych wyjątkowych atrakcji, które znajdują się 15 minut spacerem od Grobowca Cesarza Tự Đức, należą miedziany posąg księżniczki Huyen Tran o wysokości 2,37 metra i 1,5-tonowy dzwon Hoa Binh z brązu. Odwiedzający mogą również zobaczyć wiele tradycyjnych obrzędów, przeprowadzanych w świątyni księżniczki, takich jak palenie kadzideł, ceremonia bicia w dzwony, pokazy sztuk walki oraz tradycyjne występy artystyczne i muzyczne.

Grobowce cesarskie

Poza granicami miasta znajduje się również 7 słynnych grobowców cesarskich, w kolejności chronologicznej:

  • Grobowiec Cesarza Gia Long
  • Grobowiec Cesarza Minh Mạng
  • Grobowiec Cesarza Thiệu Trị
  • Grobowiec Cesarza Tự Đức
  • Grobowiec Cesarza Dục Đức
  • Grobowiec Cesarza Đồng Khánh
  • Grobowiec Cesarza Khải Định

Poniżej opiszemy 3 największe i najlepiej zachowane, a więc najbardziej atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia grobowce.

Grobowiec Cesarza Minh Mạng - wybudowany w czasach Dynastii Nguyễn. Kompleks wzorowany na chińskich budowlach leży na wschodnim brzeku Rzeki Perfumowej, a by do niego dotrzeć z centrum Huế potrzebujesz ok. 30 minut. Trwająca 2 lata budowa rozpoczęła się w 1840 roku za panowania cesarza Thiệu Trị. Grobowiec otoczony jest malowniczymi jeziorami i kanałami. Teren kompleksu mieści w sumie 40 budynków, w tym pałace, świątynie, tarasy i pawilony.

Grobowiec Cesarza Minh Mạng, Hue

Grobowiec Cesarza Tự Đức - zbudowany w latach, 1864-1867 upamiętnia czwartego cesarza dynastii Nguyen, jednak swego czasu służył mu również jako letni pałac. Atmosfera kompleksu jest niezwykle relaksująca – głównie ze względu na położenie na zboczu wzgórza, tuż przy jeziorze. Na terenie kompleksu znajduje się ponad 50 pałaców, pawilonów, świątyń i sanktuariów. Droga z centrum Huế do Grobowca Cesarza Tự Đức powinna Ci zająć około 15 minut.

Grobowiec Cesarza Tự Đức

U stóp stromej góry Châu Chữ położony jest Grobowiec Cesarza Khải Định. Dwunasty cesarz Dynastii Nguyễn nie był lubiany przez swój lud, między innymi dlatego, że sympatyzował z francuskimi kolonizatorami. Jego grobowiec jest jednym z najbardziej imponujących, jakie kiedykolwiek zaprojektowano w całym Wietnamie - być może dlatego, że sam nadzorował budowę z funduszy zebranych przez zwiększenie podatków aż o 30 procent. Rezultatem jest skomplikowana konstrukcja, która łączy wschodnie i zachodnie detale i zdobienia. Grobowiec otoczony jest dwiema ogromnymi rzeźbami smoków, znajduje się tutaj też 12 posągów mandarynów, sala pałacowa bogato zdobiona porcelaną i szkłem oraz mała świątynia z ołtarzem, w którym znajduje się rzeczywisty grób. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem tegoż mauzoleum, reprezentującym próżność cesarza Khai Dinh oraz wdzięczność, którą darzyli go francuscy kolonizatorzy jest, jednakże pełnowymiarowa statua cesarza, wykonana z pozłacanej miedzi. Siedzi on na tronie i nawet pośmiertnie spogląda na swoje doczesne włości. Budowa tego niesamowitego kompleksu zajęła 11 lat, choć jest jednym z najmniejszych, jeśli chodzi o powierzchnię.

Grobowiec Cesarza Khải Định
Most Thanh Toàn
MOST THANH TOÀN

Most Thanh Toàn przypomina swoją konstrukcją nieco Most Japoński w Hội An, jednak znaczącą różnicą jest materiał, z którego jest wykonany. W Huế most jest drewniany, podczas gdy w Hoi An – murowany. Most Thanh Toàn zdobiony jest chińskimi i japońskimi motywami świętych zwierząt. Zbudowany został w roku 1776, a położony jest nad rzeką Như Ý (z wietnamskiego: “Pomyślność”). Na moście umieszczono także ołtarz upamiętniający jego fundatorkę, Trần Thị Ðạo, która była żoną wysokiego rangą Mandaryna na cesarskim dworze.

Świątynia Hòn Chén

Świątynia Hòn Chén została zbudowana przez dawnych panów ziem, na których obecnie znajduje się część centralnego i południowego Wietnamu - Chamów, by czcić boginię Po Nagar, – nazywaną w późniejszych czasach Thiên Y A Na. Ta wyjątkowa świątynia, położona na niewielkim skalistym klifie w wiosce Ngọc Hồ, przeszła liczne renowacje za panowania cesarza Minh Mạng i Đồng Khánh w latach 1832-1886. Cała świątynia nie jest zbyt duża, a jej główną częścią jest budynek, zwany Minh Kính Cao Ðài Ðệ Nhất Cungi. Po obu jej stronach znajdują się ołtarze i pomniejsze świątynie. Obecnie mieści kilka reliktów, takich jak starożytne wazony, chińskie teksty religijne, postacie sakralne i rzeźby świętych zwierząt. Święto Świątyni Hòn Chén odbywa się co roku w połowie trzeciego i siódmego miesiąca księżycowego. Wtedy też odwiedzający mogą podziwiać podczas obchodów tradycyjne rytuały oraz występy.

Przybliżyliśmy Ci najważniejsze w naszej opinii atrakcje, które czekają na Ciebie w Huế. Miasto oferuje jednak jeszcze więcej do zwiedzania! Jeśli zainteresowały Cię wymienione zabytki i chcesz włączyć Huế do swojego planu zwiedzania – napisz do nas, a pomożemy Ci zaplanować podróż Twoich marzeń!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!