Rodzinne wakacje w Wietnamie – podróż z dzieckiem


Podróże są wspaniałe, a jeśli jedziemy z osobami, które kochamy – jest jeszcze fajniej! Wietnam jest krajem bardzo przyjaznym, a Wietnamczycy wprost uwielbiają małych turystów. Podróżowanie samotne a z rodziną to zupełnie różne doświadczenia. Pamiętajcie jednak, że to od Was, a nie od miejsca zależy, jak spędzicie wakacje i jak będziecie je wspominać.

Pamiętajcie jednak, że to od Was, a nie od miejsca zależy, jak spędzicie wakacje i jak będziecie je wspominać.


Mały podróżnik w wietnamskiej świątyni
Egzotyczne wakacje z dzieckiem w Azji
Podróż z dzieckiem do Wietnamu

Podróż samolotem z dziećmi

Podróż samolotem do Wietnamu trwa kilkanaście godzin – bywa, że i ponad 20 – w zależności od ilości przesiadek. Nie ma co się oszukiwać – dla dziecka jest to trudny czas. Warto do takiego lotu wcześniej się odpowiednio przygotować.

Niezbędne będą oczywiście zabawki dostosowane do wieku (gry, układanki magnetyczne, kolorowanki, znikopis), ulubione przekąski, książki oraz koc – w przypadku włączenia klimatyzacji. Warto też nieco wymęczyć dziecko zabawami przed lotem.

Przed podróżą można przygotować dziecko tłumacząc gdzie pojedzie, co zobaczy, pokazując książeczki związane z lotem i z odwiedzanym krajem.

Wózek i fotelik samochodowy
do samolotu?

W przypadku mniejszych dzieci, wózek można bezpłatnie nadać wraz z bagażem rejestrowanym albo oddać na płycie lotniska, tuż przy wejściu do samolotu (na rynku dostępne są wózki, które po złożeniu przybierają tak małe rozmiary, że można je wnieść do samolotu).

Planując aktywnie czas, warto też zabrać ze sobą nosidło (albo chustę) - po lądowaniu zawsze czeka się na bagaż rejestrowany, poza tym nosidło przyda się też podczas wędrówek po trudnym terenie, gdzie wózek może nie dać sobie rady. Nie zapominajmy, że istnieją wypożyczalnie nosidełek - wcale nie musimy kupować własnego specjalnie na jedną podróż.

Przed lotem warto również sprawdzić, jakie przewoźnik ma limity – czasem bezpłatnie można zabrać fotelik samochodowy lub siedzisko, co przyda się podczas podróżowania po Wietnamie.

Dziecko w samolocie
Zwiedzanie Hue z dzieckiem
Ubezpieczenie do Wietnamu

Podróżując po krajach europejskich wystarczy wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), niestety nie obowiązuje ona w krajach Azji. Jadąc do Wietnamu warto wykupić sobie oraz rodzinie polisę turystyczną.

Przede wszystkim ważne jest ubezpieczenie zdrowotne, ­­­­­które zapewni opiekę w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie wiadomo jak Wasz żołądek zareaguje na nowe, azjatyckie smaki. Istnieje również ryzyko zarażenia się malarią albo dengą (polecamy artykuł o zalecanych szczepieniach przed podróżą do Wietnamu). Również ruch uliczny znacznie różni się od europejskiego – kierowcy poruszają się po ulicach tylko według sobie znanych zasad.

W przypadku choroby czy wypadku, można wówczas liczyć na pomoc telefoniczną, opiekę lekarzy a nawet zorganizowanie i pokrycie kosztów transportu do kraju. Wizyta u lekarza kosztuje 50-90 USD, zdarzają się też ceny rzędu 400 USD, ale mając odpowiednie ubezpieczenie koszt jest zwracany lub pokrywa je bezpośrednio ubezpieczyciel.

W przypadku braku ubezpieczenia – całkowity koszt ponosi chory/pokrzywdzony.

Kiedy odwiedzić Wietnam z dziećmi?

Kiedy jechać do Wietnamu z rodziną? Najlepszym miesiącem na podróż do Wietnamu razem z dziećmi jest listopad. Na północy kraju panuje wtedy jesień – temperatury wahają się od 20 do 28 stopni Celsjusza. Opady deszczu zdarzają się, ale już nie tak często.

Na południu Wietnamu, w listopadzie kończy się pora deszczowa. Jest przyjemnie ciepło – słonecznie, ale chłodniej niż w miesiącach lipiec czy sierpień. Wysokie temperatury nie są tak uciążliwe. Roślinność budzi się do życia, powietrze jest rześkie. To idealna pora na zwiedzanie, zabawy z parkach czy morskie kąpiele.

Więcej o najlepszych okresach na podróż do Wietnamu przeczytacie tutaj.

Zatoka Lan Ha
Z nosidełkiem przez tarasy ryżowe
Podróże po Wietnamie

Odległości między ciekawymi miejscami, Północą a Południem są duże – podróż pociągiem trwa nawet kilkanaście godzin. Również i tu trzeba pomyśleć o rozrywkach dla dziecka, aby jak najmniej się nudziło. Zawsze zajmujące są kolorowanki, książeczki czy tatuaże (którymi może podzielić się też z wietnamskimi rówieśnikami). Jeśli podróż odbywać się będzie nocą – można wziąć kuszetkę. Temperatury w środkach transportu są zazwyczaj bardzo niskie – Wietnamczycy nie żałują klimatyzacji – dlatego coś na długi rękaw i koc są niezbędne. Ponadto dobrze wziąć ze sobą jedzenie (kanapki, owoce) oraz zapas wody i soków.

Przemieszczanie się po mieście

Poruszanie się wózkiem po Wietnamie bywa problematyczne w dużych miastach i podczas podróży nastawionych na kontakt z naturą. Miejskie chodniki często pozastawiane są motorami i rowerami, wózkami ze street-foodem, stolikami i krzesłami sprzed barów, nie mówiąc już o ruchliwych ulicach i dość chaotycznym ruchu drogowym, z powodu którego przejście przez jezdnię np. w Sajgonie bywa prawdziwym wyzwaniem. Pod tym względem lepsze są nosidła – dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpiecznie, bez problemu może się zdrzemnąć. Wózek bywa dodatkowym balastem przy spontanicznym zwiedzaniu, gdy np. pojawi się pomysł, by wsiąść na łódź czy do autobusu (możemy jednak wówczas zwykle liczyć na życzliwość wietnamskich współpasażerów).

Kiedy wózek się przydaje? Na pewno stwarza on szansę na wygodniejszą drzemkę dla malucha lub zapewnia mu własne miejsce siedzące np. przy jedzeniu.

Decydując się na podróżowanie samochodem czy busem miejmy na uwadze, że wietnamskie firmy transportowe raczej nie posiadają fotelików. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zabrać siedzisko z sobą.

Służba zdrowia w Wietnamie

Poziom służby zdrowia w Wietnamie odbiega od europejskiego. Szpitale, gdzie znajduje się lepszy sprzęt, a wielu lekarzy mówi w języku angielskim – znajdują się zwykle w większych miastach, np. Hanoi czy Ho Chi Minh. W mniejszych miastach też są szpitale, jednak problemem może być nie tylko bariera językowa, ale i ograniczone możliwości, bo na przykład zdarza się, że nie robi się badań krwi, czy USG.

W dużych miastach są też prywatne placówki służby zdrowia. Koszt jest na pewno wyższy, ale to one są zwykle najbardziej rekomendowane przez turystów. Takie miejsca są bardziej empatyczne w stosunku do chorych, zdecydowanie dużo szybciej można umówić się na wizytę do lekarza i wykonać niezbędne badania.

Polecane szpitale w Wietnamie

Hanoi

Miedzynarodowy SOS: centrum alarmowe i medyczne czynne 24 godziny na dobę.
31 Hai Ba Trung St., Hanoi, Wietnam
Tel: (04) 934 0555 – Fax: (04) 934 0556

Szpital Francuski: klinika nagłych przypadków, czynna 24 godziny na dobę
ul. 1 Phuong Mai, Hanoi, Wietnam
Tel: (04) 577 1100, emergency: 574 1111
Medex: 24-godzinny dyżur (090401919)
A1 Van Phuc, Pok. 109-112, Kim Ma St, Hanoi, Wietnam
Tel: (04) 843 0748 – Fax: (04) 846 1750

Ho Chi Minh City

Międzynarodowy SOS: 24-godzinny dyżur
65 Nguyen Du St., Dist.1., Ho chi Minh, Wietnam
Tel: (08) 829 8424 / 829 8520 – Fax: (08) 829 8551

Fundacja Alain Carpentier – Instytut Serca IMC: 24-godzinny dyżur
520 Nguyen Tri Phuong St, Dist.10, Ho chi Minh, Wietnam
Tel: (08) 865 4025

Colombia Asia Sajgon: 24-godzinny dyżur
08 Alexandere de Rhodes, Dist.1, Ho chi Minh, Wietnam
Tel: (08) 823 8888

Tao Dan Park w Sajgonie
Rodzinna lekcja gotowania w Cu Chi
Kuchnia wietnamska dla dzieci

W przypadku małych dzieci lepiej wystrzegać się ulicznego jedzenia, niesprawdzonych miejsc. W Wietnamie jest wiele knajp, które zaspokoją kubki smakowe najmłodszych turystów. Czasem w menu są wyodrębnione pozycje dla dzieci, a jeśli nie – zawsze sprawdzi się ryż albo makaron z kurczakiem. Tylko warto wcześniej uprzedzić, że to dla dziecka – nie będzie wówczas pikantne.

Rodzinne atrakcje w Wietnamie

Wietnam jest krajem, w którym nie brakuje atrakcji. Zarówno maluchy, jak i starsze dzieci z pewnością nie będą się tu nudzić. Zwiedzanie tylko świątyń może być nudne dla dzieci, ale już podglądanie jak żyją zwierzęta, jak się gotuje wietnamskie potrawy czy po prostu kąpiel w morzu to świetne atrakcje i przygody.

Co robić z dzieckiem w Wietnamie?

Przejażdżka rikszą po Sajgonie

Przejażdżka rikszą to obowiązkowa atrakcja w Sajgonie! Dawniej były to środki transportu służące do przewożenia podróżnych oraz towarów. Obecnie zastąpiły je samochody i motory, ale stanowią popularną atrakcję turystyczną. Można zamienić się miejscami i przez chwilę pobyć rikszarzem.

Wizyta w Dam Sen Waterpark w Sajgonie

Dam Sen to popularny park wodny w Wietnamie. Na powierzchni 300 m2 znajduje się 31 przeróżnych zjeżdżalni i basen. Miejsce to jest odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.

Odwiedziny w tunelach Cu Chi

Cu Chi to podziemny system korytarzy, który łączył przedmieścia Sajgonu z granicą Kambodży podczas wojny w Wietnamie. Pierwotnie miały długość około 200 km, ale zachowała się około połowa. W podziemiach toczyło się całe życie. Były: kuchnie, szpitale, sypialnie, arsenały i sale konferencyjne. Do tunelu można wejść przez dobrze zamaskowany niewielki, bo około 20-30 cm otwór w ziemi.

Cu Chi to popularne miejsce wędrówek turystów chcących poznać tę część historii.

Bat Trang

Jest to wioska położona około 13 km na południowy wschód od centrum Hanoi. Mieszkańcy specjalizują się tu w robieniu ceramiki. Jest to wyjątkowe, znane w całym Wietnamie miejsce. Wytwarza się tu ręcznie: ceramikę domową i dekoracyjną oraz przedmioty kultu. Każdą z tych rzeczy charakteryzuje wysoka jakość oraz oryginalność – można mieć pewność, że żadna rzecz nie będzie identyczna.

Bat Trang przyciąga turystów nie tych ze względu na chęć zakupu nietuzinkowej ceramiki, ale i możliwość spróbowania zrobienia jej samodzielnie! Odbywają się tu bowiem zajęcia, podczas których można dowiedzieć się o tradycji wietnamskiej ceramiki oraz nauczyć się ręcznego wyrobu naczyń. Jest to super atrakcja nie tylko dla dzieciaków, ale i rodziców.

Zoo i Ogród Botaniczny w Sajgonie

W środku Sajgonu znajduje się liczący ponad 100 lat, założony przez Francuzów ogród botaniczny i zoo. Jest to największy ogród botaniczny i zoo w Wietnamie oraz 8. najstarszy na świecie. Mieszka tu około 590 zwierząt: hipopotamy, tygrysy, żyrafy, flamingi, lwy, słonie i wiele innych.

Jest to doskonałe miejsce, aby zobaczyć dzikie zwierzęta na żywo, ale i wyłączyć się na chwilę z głośnego miasta.

Wypoczynek na plaży w Mui Ne

Mui Ne, czyli „przylądek schronienia”, to miejsce gdzie można odpocząć na plaży po intensywnym zwiedzaniu, zażyć kąpieli, spróbować swoich sił w kitesurfingu czy po prostu poleżeć z sokiem owocowym w dłoni na przyhotelowym basenie. Plaże Mui Ne zaliczane są do najpiękniejszych w Wietnamie. Dzieci wykąpią się w morzu albo polepią zamki z piasku, a rodzice odpoczną. Idealnie!

Piknik w Tao Dan Park w Sajgonie

Miejscem, gdzie odpoczniemy od zgiełku jest też Tao Dan Park. Wietnamczycy uwielbiają ten park – przyjeżdżają tu by poćwiczyć, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, po prostu zrelaksować się. Tao Dan Park nazywany jest często Zielonymi Płucami Sajgonu. Znajdują się tu kawiarnia, Pomnik Hung Hung Kings i wiele rzeźb. Jest to miejsce idealne dla całej rodziny – dzieci się wybiegają, pograją w gry planszowe czy poczytają książki, a rodzice napiją się gorącej ca phe.

Pongour Waterfall
Zoo w Sajgonie
Hon Chong Beach z dzieckiem
Delta Mekongu z dziećmi
Rodzinne wycieczki po Wietnamie
z Wczasywazji.pl

Wczasywazji.pl to biuro ciekawszych podróży. Organizujemy wycieczki dla każdego, dostosowane do potrzeb. Rodziny z dziećmi z pewnością nie będą się z nami nudziły. Nasze autorskie wycieczki zapewnią Wam wiele niezapomnianych przeżyć, a dzieciom nie pozwolą się nudzić.

Rodziny ze starszymi dziećmi mogą wybrać się na motorową przejażdżkę po Sajgonie, podziwiać Mekong, poznać historyczny Sajgon w tunelach Ci Chi albo odwiedzić Ha Giang. Rodzice z maluszkami nie pożałują wycieczki po Sajgonie, Hue czy Hanoi.

Każda nasza wycieczka może zostać zmieniona i dostosowana do potrzeb rodziny.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wycieczek do Wietnamu TUTAJ.

Co zabrać do Wietnamu jadąc z dziećmi?

Jeśli planujecie przemieszczać się po Wietnamie, lepiej ograniczyć ilość rzeczy do minimum – wszystko można kupić na miejscu: słoiczki z jedzeniem, kosmetyki do pielęgnacji. Mleko i pieluchy lepiej zabrać ze sobą, bo bywają trudno dostępne – w mniejszych sklepach o nie trudno, a do marketów często jest daleko.

Jadąc w podróż do Wietnamu razem z dziećmi – większa będzie apteczka. Na wyjazdy zagraniczne, zawsze powinno się brać ze sobą:

 • Leki przeciwgorączkowe/przeciwbólowe
 • Probiotyk
 • Leki na chorobę lokomocyjną
 • Płyn nawadniający (w sprzedaży dostępny jest też w saszetkach, który dodaje się do wody)
 • Leki przeciwbiegunkowe
 • Plastry i woda utleniona
 • Krem z filtrem, najlepiej SPF 50
 • Sól fizjologiczna
 • Leki, które dziecko przyjmuje
 • Książeczka zdrowia
 • Termometr
 • Środek na komary
 • Pieluchy i mleko – dla mniejszych dzieci
Egzotyczna podróż z dzieckiem

Rodzinne wakacje w Wietnamie – czy to dobry pomysł?
Nha Trang - Long Son Pagoda

Wiele osób na myśl o wyjeździe tak daleko, zwłaszcza z dziećmi, dostaje gęsiej skórki – mimo że kocha podróże. Nie rezygnujcie jednak ze swoich marzeń przez obawy. Wietnam to piękny, przyjazny kraj, a wiadomo, że najlepiej podróżuje się z osobami, które się kocha. Nie bójcie się, nie ograniczajcie. Możecie być pewni, że dzieci któregoś dnia Wam za to podziękują. Jak powiedział Napoleon Hill „Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna”.

Artykuły, które warto przeczytać przed podróżą do Wietnamu:

Wiza do Wietnamu

Zdrowie i bezpieczeństwo w Wietnamie

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu

Kiedy jechać do Wietnamu

Kuchnia Wietnamska

Pamiątki z Wietnamu

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!