• Home
  • Wietnam
  • Sajgon – największe miasto i serce Wietnamu

Sajgon – największe miasto i serce Wietnamu


Sajgon bez wątpienia można uznać za centrum Wietnamu, mimo że leży w południowej części tego fascynującego kraju. To właśnie tu mieści się serce naszego zespołu Wczasywazji.pl. Obecna nazwa miasta brzmi: Ho Chi Minh City. Czytając o tym mieście z pewnością spotkacie się także ze skrótem: HCMC, ale nam – tak jak i wielu Wietnamczykom – bliższe jest to nieoficjalne, a zarazem najpopularniejsze określenie: Sajgon.


Legendarny ruch uliczny Sajgonu
Sajgon nocą
Klimatyczne ulice Ho Chi Minh City

Ale Sajgon!

Z pewnością wielu z Was kojarzy sajgonki – popularne danie kuchni wietnamskiej, które przywędrowało do Polski wraz z imigrantami z Sajgonu oraz słynne zawołanie „ale sajgon!” – mogące nawiązywać do intensywności i chaosu tego azjatyckiego miasta. Intensywności, która oszałamia i hipnotyzuje.

Sajgon to nasz drugi dom (przypominamy, że założyciele Wczasywazji.pl pochodzą z Poznania), dlatego chcemy go Wam pokazać od jak najciekawszej strony - nasze autorskie programy wycieczek pozwolą Wam poznać prawdziwe oblicze Sajgonu, poczuć jego niepowtarzalny klimat, zajrzeć w zakamarki niekonieczne dostępne większości turystów i zrozumieć drzemiące w tym mieście "to coś".

Sajgon z siedzenia motoru

Sajgon to największe miasto Wietnamu. Jego niesłabnący o żadnej porze dnia i nocy ruch uliczny jest niemal legendarny. Takiego natężenia ruchu i chaosu na drogach prawdopodobnie nie widzieliście nigdy wcześniej i nie zobaczycie nigdzie indziej. My jednak mamy na to swój własny sposób – nie omijamy go, nie udajemy, że nie istnieje, nie chowamy się przed nim, a wręcz przeciwnie – włączamy się do niego i oswajamy. Jest to bowiem najprawdziwsze oblicze Sajgonu, które pragniemy pokazać wszystkim gościom. W naszej ofercie znajdziecie dwie absolutnie wyjątkowe wycieczki: „Dzień w Sajgonie” i „Nocny Sajgon” – feeria barw, migoczące światła, niezwykli ludzie, ciekawe widoki i pyszne jedzenie – nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie tego miasta, niż z siedzenia motoru!

Motocyklowa wycieczka po Sajgonie
Targ Ben Thanh w Ho Chi Minh City
Co robić w Sajgonie?

Przejażdżka motorem po mieście znajduje się zresztą w naszej czołówce sajgońskich „Things to Do”. Czego jeszcze nie można ominąć? Z pewnością ulicznego jedzenia (streetfood), które kusi kolorami i aromatami. Z przyjemnością pomożemy wam wybrać najlepsze z długiej listy wietnamskich dań i zaprowadzimy was do lokalnych jadłodajni, o których nawet nie śniło się organizatorom tradycyjnych wycieczek. Wszelkie dobra Sajgonu w pigułce znajdziecie z kolei na targu Bến Thành – gwarantujemy, że nikt nie wyjdzie z niego głodny (wrażeń też) i niezaopatrzony w rzeczy nienajpotrzebniejsze (tak, sporo tu negacji, to po to, żeby zawrócić wam w głowie – taka wprawka do nauki targowania się).

Jeśli tylko macie taką możliwość, polecamy też spędzenie w Sajgonie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Fani gorączki sylwestrowej nocy z pewnością nie zawiodą się miejscem, gdzie Nowy Rok można witać aż dwa razy (kalendarzowy i księżycowy).

Co trzeba zobaczyć w Sajgonie?

•    Bitexco Financial Tower – do 2018 r. najwyższy (obecnie jeden z najwyższych, bo przerósł go Landmark 81), liczący 68 pięter, budynek Sajgonu. Sklepy, restauracje, taras widokowy a nawet… lądowisko dla helikopterów! Do tego muzyka na żywo i zaskakująco przystępne ceny drinków. To zdecydowanie punkt obowiązkowy na mapie Sajgonu.

•    Sajgońskie Zoo i Ogród Botaniczny – przyjemny sposób na zasmakowanie odrobiny natury w środku miasta. Główną atrakcją są tu z pewnością słonie i białe tygrysy.

•    Park rozrywki Suoi Tien – doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Trudno opisać wszystkie kolorowe atrakcje, ale park krokodyli, tor gokartowy i… zimowy zamek naprawdę robią wrażenie.

•    Muzeum Sztuki – Fine Arts Museum of HCMC – trzeba się jednak nastawić na to, że będzie to bardziej ciekawostka kulturowa niż estetyczna uczta.

•    Muzeum Wojny – to miejsce, w którym znajdziemy fotografie, dokumenty i eksponaty poświęcone Wojnie Wietnamskiej (tu nazywanej Wojną Amerykańską). To z pewnością interesujące miejsce dla miłośników historii, jednak muszą mieć oni także mocne nerwy (niektóre ekspozycje są dość brutalne, jak na oko europejskiego widza).

Niezapomnianym widokiem jest też miasto skąpane w monsunowym deszczu. No dobrze, większość z Was nie będzie chciała wybrać się w podróż w porze deszczowej (apogeum przypada mniej więcej na wrzesień-listopad), ale uwierzcie, że to, jak uliczka pod twoim domem zmienia się w rzekę, tymczasem lokalni mieszkańcy korzystają z pobliskiej jadłodajni, mimo wody sięgającej kostek, jest naprawdę widokiem nie z tej ziemi.

Sajgon jest też doskonałą bazą wypadową dla wycieczek do Delty Mekongu, ale to już temat na zupełnie inną historię.

Panorama z Bitexco Financial Tower
Katedra Notre-Dame w Sajgonie
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem