• Home
 • Wietnam
 • Szczepienia przed podróżą do Wietnamu

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu


Wybierając się w podróż do krajów tropikalnych, jakimi niewątpliwie są państwa Azji Południowo-Wschodniej zawsze warto zasięgnąć informacji odnośnie bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń, spowodowanych występowaniem groźnych chorób zakaźnych, a także jak im im skutecznie przeciwdziałać.


Szczepienia ochronne
Bezpieczna podróż do Azji
Beztroskie wakacje w Azji

Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne dla podróżnych są to szczepienia wymagane bądź zalecane wszystkim osobom wybierającym się w podróż za granicę, a zwłaszcza tym turystom którzy wybierają się do krajów strefy tropikalnej. Ich wykonywanie ma na celu zapobieganie zachorowaniom oraz rozprzestrzenianiu się groźnych chorób zakaźnych, występujących w danym regionie świata.

Szczepienia można podzielić na dwa główne typy: szczepienia wymagane i zalecane. Obecnie jedynie szczepienia przeciwko żółtej gorączce (żółta febra) oraz przeciw zakażeniom meningokokowym są obowiązkowe przy wyjeździe do niektórych krajów, pozostałe szczepienia ochronne są zalecane, co oznacza że ich wykonanie jest dobrowolne.

Rekomendacje odnośnie wymaganych bądź zalecanych szczepień wystawiają organizacje zdrowie, takie jak np. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Trekking w Sa Pa
Medycyna podróży
Gdzie szukać informacji na temat szczepień ochronnych przed podróżą do Wietnamu?

W dobie Internetu, praktycznie wszystkie potrzebne informacje można zdobyć bez wychodzenia z domu. Jeśli zależy nam na zdobyciu rzetelnej wiedzy odnośnie szczepień przed podróżą warto w tym celu odwiedzić strony www Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowego Zakładu Higieny, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czy Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Przydatne linki:

Gdzie i kiedy należy wykonać szczepienia?

W celu uzyskania specjalistycznej porady z zakresu zagrożeń dla zdrowia w kraju do którego zamierzamy się udać, zalecanych bądź wymaganych szczepień, odpowiedniego przygotowania do wyjazdu oraz profilaktyki już należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży. Na terenie całego kraju funkcjonują stacje sanitarno-epidemiologiczne (wojewódzkie, powiatowe i graniczne) a także specjalistyczne poradnie, np. Poradnia Medycyny Podróży, Poradnia Chorób Zakaźnych, Poradnia Szczepień Ochronnych, Poradnia Chorób Tropikalnych, Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży i wiele innych podobnych placówek, gdzie można nie tylko skonsultować się z lekarzem, ale także zaszczepić. Szczepienia te można wykonać również w punktach szczepień funkcjonujacych przy zakładach opieki zdrowotnej.

Do wybranej placówki należy zgłosić się na co najmniej 14 dni przed planowaną podróżą – jeśli wykonujemy szczepienia jedno-dawkowe oraz na co najmniej 6-8 tygodni przed data wyjazdu, w przypadku szczepień wymagających podania więcej niż jednej dawki.

Podroz z dzieckiem do Wietnamu - szczepienia
Szczepienia wymagane przed podróżą do Wietnamu

Przed podróżą do Wietnamu nie trzeba wykonywać żadnych szczepień obowiązkowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do Wietnamu wybieramy się bezpośrednio z krajów zagrożonych występowaniem żółtej gorączki, a są to kraje Afryki i Ameryki Południowej: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Kamerun, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Sierra Leone, Togo, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Bezpieczna podróż w tropiki
Trekking w parku narodowym Cat Ba
Szczepienia zalecane dla wszystkich podróżujących do Wietnamu

Podróżującym do Wietnamu zaleca się szczepienia przeciwko następującym chorobom:

 • Żółtaczce typu A i B – Choroby inaczej zwane WZW A i WZW B, lub wirusowym zapaleniem wątroby typu A lub B. WZW A to choroba układu pokarmowego, która w ostrym przebiegu charakteryzuje się takimi objawami jak wysoka gorączka, nudności i ogólne złe samopoczucie, a po kilku dniach rozwija sie żółtaczka. Wywołują ją wirusy zapalenia wątroby typu A, a zarazić się można poprzez kontakt z osobą chorą lub też spożywając zakażoną wodę i żywność – szczególnie uważać należy na wodę, lód, surowe owoce i warzywa. WZW B jest natomiast chorobą ciężką, która przebiega niemal bezobjawowo, lub też przypominając grypę – może wystąpić gorączka, ból stawów, osłabienie, brak apetytu, nudności i wymioty. Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B dochodzi poprzez bezpośredni kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z zakażoną krwią i innymi wydzielinami, np podczas stosunku płciowego, zabiegów medycznych lub kosmetycznych – użycie zakażonych igieł.
 • Błonicy – To groźna i zagrażająca życiu choroba, atakująca drogi oddechowe i skórę, wywołana przez bakterię. Do zrażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z osoba choroba.
 • Durowi brzusznemu – Ostra choroba zakaźna, wywoływana przez pałeczkę Salmonella typhi. Do zarażenia dochodzi poprze spożywanie zanieczyszczonej wody i jedzenia (surowe owoce i warzywa, mleko, owoce morza). Wśród objawów najczęściej wymienia się: nasilająca się gorączkę, ból głowy, brak apetytu, bezsenność, biegunkę lub zaparcia. Nieleczona choroba daje bardzo poważne powikłania w wyniku których może dojść do śmierci chorego.
 • Kleszczowemu zapaleniu mózgu – Groźna, wirusowa choroba odkleszczowa atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Pierwsze objawy choroby są zbliżone do grypy, następnie pojawiają się bóle głowy, gorączka, nudności i wymioty oraz objawy neurologiczne.
 • Tężcowi – To ciężka, bakteryjna choroba, do zakażenia którą dochodzi poprzez kontakt uszkodzonej skóry z ziemią, kurzem czy pyłem ale również wodą. Każde skaleczenie, zadrapanie bądź rana może nieść ze sobą ryzyko zachorowania. Do głównych objawów tężca należą: silne skurcze mięśni, m.in. szczękościsk. Bardzo niebezpieczne są wszelkie powikłania, które w efekcie mogą doprowadzić do śmierci chorego.
 • Dendze i wirusowi zika – Zarówno denga jak i zika (ZIKV) to groźne, wirusowe choroby zakaźne, rozprzestrzeniane przez ten sam gatunek komara z rodziny Aedes (Aedes aegypti, Aedes albopictus). W przypadku dengi, nie ma możliwości by zarazić się poprzez kontakt z chorym, w przypadku zika, możliwe jest zarażenie poprzez stosunek płciowy czy transfuzję krwi oraz z matki na płód. Denga może przybierać 3 postaci kliniczne: ostry stan gorączkowy, gorączka denga oraz gorączka krwotoczna denga, która wcześniej nieleczona prowadzi do wstrząsu i śmierci chorego. Objawami charakterystycznymi zarówno dla dengi i zika są gorączka, bóle stawów oraz charakterystyczna wysypka plamisto-grudkowa.
 • Krztuścowi – choroba atakująca błony śluzowe dróg oddechowych – głównie krtani, tchawicy i oskrzeli, wywoływana przez pałeczki krztuśca. Do zarażenia chorobą dochodzi poprze drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z osobą chorą. Do najczęstszych objawów krztuśca należą: w pierwszej fazie choroby gorączka, katar i suchy kaszel, a wraz z rozwojem choroby dochodzą napady duszności, łzawienie oczu, wybroczyny na spojówkach, krwotoków z nosa.
Szczepienia zalecane w szczególnych przypadkach

Ten rodzaj szczepień zalecany jest osobom podróżujących przed długi czas (ponad miesiąc) czy odwiedzającym tereny słabo rozwinięte, rolnicze. Wśród zalecanych szczepień wymienia się te przeciwko:

 • Japońskiemu zapaleniu mózgu.
 • Zapaleniu opon mózgowych.
 • Wściekliźnie.
 • Gruźlicy.
 • Cholerze.
Przed podróżą do Wietnamu

Szczepienia dla podróżnych są szczepieniami płatnymi, co oznacza, że nie są refundowane przez NFZ. Ceny poszczególnych szczepionek są bardzo różne i mogą wahać sie od kilkudziesięciu do nawet 250 zł. Na ich cenę ma również wpływ to gdzie mieszkamy i w jakim miejscu je wykonujemy. Jeśli więc zależy nam by wykonać pełen komplet szczepień do Wietnamu, musimy sie liczyć z kwotą rzędu kilkuset złoty. Do tego całkowitego kosztu szczepienia należy jeszcze doliczyć opłatę za wydanie międzynarodowej książeczki szczepień, tzw. żółtej książeczki.


Czy warto się szczepić przed podróżą do Wietnamu?

Zdania na ten temat są podzielone. W Internecie zarówno można znaleźć głosy mówiące, iż takie szczepienia są drogie i zbędne, bo wystarczy uważać na to co i gdzie się je czy pije, stosować sie do podstawowych zasad higieny oraz zaopatrzyć w środki przeciwko insektom, by podróżować po Wietnamie bezpiecznie. Znajdą się jednak i tacy, dla których wyjazd w tak egzotyczne miejsce, bez odpowiedniej profilaktyki, jest po prostu nie do pomyślenia.

Faktem jest ze szczepionki są płatne, a ich cena jest dość wysoka, jednakże czy te dodatkowe kilkaset złoty, w przypadku budżetu jaki przeznaczamy na wyjazd to aż tak dużo? Należy pamiętać, że tu chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie i życie, ale również o spokój i komfort podróżowania, dlatego może lepiej przed wyjazdem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, niż później podczas wycieczki martwić się każdym skaleczeniem, ugryzieniem owada czy zjedzonym, surowym owocem.

Tak więc podsumowując, każdy kto wybiera się do Wietnamu, czy też innego tropikalnego kraju, musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy zalecane szczepionki są mu potrzebne czy też nie.

Medycyna tropikalna
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem