Uliczna kuchnia Wietnamu – smacznie i tanio

Kuchnia wietnamska cieszy się dużą popularnością praktycznie na całym świecie. Sajgonki i pho, flagowe dania Wietnamu, dostępne są niemal w każdym kraju i na każdym kroku, ale jednak nigdzie nie będą smakowały tak jak tutaj, na miejscu – na gwarnych ulicach wietnamskich miast. Zapraszamy w kulinarną podróż śladami ulicznych smaków i aromatów Wietnamu!

Dlaczego street food?

Street food, czyli kuchnia uliczna, to codzienność mieszkańców Wietnamu. Chociaż warunki, w jakich dania są gotowane, podawane i spożywane nieco odbiegają od znanych nam standardów, to niezwykle trudno im się oprzeć również turystom. Powodem jest nie tylko cena (czasem nawet kilkukrotnie niższa niż w restauracji), lecz także dostępność oraz… klimat. Hałas ulicy, przenikające się zapachy, małe stoliczki, przy których usiądziesz zgarbiony i cała paleta smaków. Jest to jeden z elementów kultury Wietnamu, który na pewno warto poznać.

Jak smakuje Wietnam?

Dania kuchni wietnamskiej są przede wszystkim świeże i niezwykle aromatyczne. Znajdziesz tu dużo świeżych ziół (bez dwóch zdań króluje kolendra!), papryczki chili, owoce morza, papier ryżowy i sos rybny. Na ulicach dania przygotowywane są w wielkich garach, a ustawia się do nich kolejka wygłodniałych ludzi – mieszkańców oraz turystów. Uliczne jedzenie stało się jednym z symboli Wietnamu – skosztowanie go jest więc obowiązkowym punktem każdej wizyty tutaj.

Street food w Hoi An
Wietnamska kawa - idealna na śniadanie
Wietnamskie śniadanie

Dzień wypadałoby zacząć od filiżanki dobrej, wietnamskiej kawy. Zaparzonej w tradycyjny sposób, z dodatkiem mleka skondensowanego i kostek lodu. Idealna nie tylko o poranku. Świetnie orzeźwi i postawi na nogi po intensywnym zwiedzaniu również po południu.

Ca phe den to klasyczna czarna kawa z cukrem. Ca phe nau lub ca phe sua to kawa z dodatkiem skondensowanego mleka. Ca phe trung jest połączeniem kawy i deseru – z dodatkiem kogla-mogla i skondensowanego mleka.

Co ciekawe, Wietnam jest drugim na świecie największym eksporterem kawy!

Idealny posiłek na śniadanie? Banh mi! Bagietka z mąki pszennej i ryżowej, z dodatkiem świeżych warzyw, jajka lub mięsa. Wybór jest naprawdę duży. Chociaż z wyglądu przypomina zwykłą kanapkę, jaką jada się w szkole, dodatki sprawiają, że smak znacznie różni się od jej pszennej kuzynki z Europy.

No ale nie samą kawą i bułką żyje człowiek...

Co zjeść na ulicy? Czyli street food w praktyce

Jakie uliczne potrawy jada na co dzień i oczywiście poleca ekipa Wczasywazji.pl? Zebraliśmy dla Ciebie nasze ulubione dania street food, kupowane gdzieś na szybko, z motoru, w drodze z lub do pracy:

  • Bánh cuốn – wietnamskie naleśniki z ciasta ryżowego, gotowane na parze z dodatkiem mięsa wieprzowego, grzybów mun, wietnamskiej wędliny oraz sosu rybnego.
  • Bánh bao, bánh giò – różnego rodzaju ciastka i kluseczki z nadzieniem, sprzedawane wieczorową porą przez wędrujących lub poruszających się na rowerach kupców.
  • Bánh gối – rodzaj pierogów, o rozmiarze ograniczonym wyłącznie wyobraźnią sprzedawczyni: od małych, podobnych do polskich pierogów, po osiągające rozmiar dłoni, wyglądające nieco jak pizza calzone. Bánh gối popularne są szczególnie zimą wokół uniwersytetów w Hanoi, smażone w cynowych miednicach z olejem na kuchenkach węglowych.
  • Bánh mì (wspomniane już wyżej bagietki z przeróżnymi dodatkami).
  • Bún thịt nướng – „sałatka” z makaronem ryżowym, grillowanym mięsem, sajgonkami, z domieszką świeżych warzyw, orzeszkami prażonymi oraz sosem rybnym.
  • Bún xào chay – makaron ryżowy bún z warzywami i dodatkami z woka w wersji wege (polecane w dni składania darów duchom).
  • Cà phê đen đá – czarna kawa mrożona.
  • Chuối chiên – smażony banan w cieście na gorącym oleju
  • Chuối nướng – grillowany banan serwowany z sosem na bazie mleczka kokosowego.
  • Cơm gà xối mỡ – smażony kurczak w oleju (lokalny fast food) podawany z ryżem.
  • Cơm tấm sườn ốp la – ryż łamany z kotletem i jajkiem.
Banh Mi - Adrian Zagrodzki Wietnam z poświęceniem testuje dla Was uliczne specjały
Street food Sapa - jedzenie "leży" na ulicy ;)
  • Gotowana kukurydza (brzmi dość swojsko, prawda?).
  • Herbata z kumkwatami.
  • Kurczak lub kaczka z rożna (kolejne swojskie danie! W Wietnamie kurczaki te mają nieco inną, rozpłaszczoną formę).
  • Przekąski zamiast kolacji np. ślimaki, szczypce kraba z solą z chili, kleisty ryż w formie kulki (bánh khúc).
  • Tàu Hủ Nóng – deser z gotowanego tofu, podawany z syropem imbirowym. Gdzieniegdzie deser ten jest uzupełniany o ekstra dodatki w postaci kuleczek z tapioki, lub galaretki ziołowej.
  • Xôi mặn – kleisty ryż "na słono" w wielu dostępnych wersjach: z kurczakiem, jajkiem przepiórczym, prażoną cebulką, wietnamską wędliną i smażonym szczypiorkiem (Xôi gà); z gotowaną kukurydzą, pastą z fasoli mung, prażoną cebulką i wędliną (Xôi bắp).
  • Xôi ngọt – klejący ryż gotowany z różnymi dodatkami (dlatego ma różne kolory), serwowany z prażonymi orzeszkami, wiórkami kokosowymi oraz cukrem.
A może coś słodkiego?

Jak już mogłeś zauważyć powyżej, w Wietnamie na ulicy skosztujesz naprawdę wielu smacznych deserów!

Na pewno warto sięgnąć po Chè, sprzedawane w kubeczkach, szklankach albo małych miseczkach. Jest to kisiel zrobiony np. na bazie agaru z dodatkiem kokosów, owoców, fasolek, wodorostów albo nasion lotosu. W miejscach, zamieszkanych przez liczną mniejszość chińską, takich, jak na przykład Sajgońskie Chinatown, spróbujesz równieżlicznych wersji leczniczych, przyrządzonych z użyciem różnych rodzajów grzybów, itp.

A dla ochłody? Lody oczywiście! Kem Trang Tien to lody wyrabiane w Hanoi od 1958 roku! Tradycyjnie wystepują w trzech smakach: mleczka kokosowego, młodego (zielonego) ryżu lub kakao, obecnie również w wielu innych (zdecydowanie mniej popularnych).

Kem nhãn to wietnamskie lody na bazie longana, sprzedawane na gałki i podawane w małych kieliszkach z dodatkiem słonych orzeszków ziemnych.

Nie zapominajmy też o świeżych egzotycznych owocach, o które tak ciężko w Europie. Ciekawy w smaku dragon fruit; smaczny, choć śmierdzący durian; soczyste mango; karambola – gwieździsty owoc czy słodki dżakfrut (owoc drzewa bochenkowego, którego waga może sięgać nawet 40 kg!). Można zajadać się nimi na surowo albo wkomponować w przeróżne desery czy sałatki.

Wspaniałą i jakże orzeźwiającą alternatywą dla słodkiego deseru są smoothies i szejki (sinh tố), przygotowywane ze świeżych owoców, warzyw, mleka oraz kostek lodu.

Więcej o potrawach kuchni wietnamskiej, które można kupić m.in. na ulicznych straganach przeczytasz w artykule: Kuchnia wietnamska – tradycyjne smaki Wietnamu.

Słodkie, lodowe kuleczki - przekąska z wietnamskiego food marketu
Street food Sajgon
Pho na ulicznym stoisku w Hanoi
Na co uważać podczas stołowania się na ulicach Wietnamu?

Jeśli chodzi o azjatycki street food, wielu turystów obawia się zatruć, takich jakie zdarzają się np. w Egipcie i noszą dumną nazwę „Klątwy Faraona”.

Aby uniknąć ewentualnych sensacji żołądkowych, staraj się jeść tak, jak to robią Wietnamczycy. Pamiętaj, że dodatki smakowe, które znajdziesz tuż obok głównego dania, często zawierają w sobie naturalne substancje, zabijające bakterie. Jeśli widzisz, że na stole stoi talerzyk z kawałkami limonki, miseczka z chili lub słoik z marynowanym w occie czosnkiem, dodaj je do potrawy, a ryzyko niepożądanych przygód trawiennych zdecydowanie się zmniejszy.

Poza tym flora bakteryjna Twojego organizmu będzie musiała się przystosować przez parę dni do lokalnych warunków, a w gorącym klimacie będziesz pić dużo więcej płynów – przygotuj się więc z góry na pewne zmiany w funkcjonowaniu swojego układu pokarmowego.

Uliczne jedzenie a prawo

W 2011 roku zmieniono prawo dotyczące produktów żywnościowych serwowanych na ulicy. Aby móc gotować i sprzedawać jedzenie, należy spełnić kilka warunków:

  • Stoisko powinno być ulokowane z dala od zanieczyszczonego miejsca,
  • Sprzedawcy muszą mieć specjalne miejsce do składowania odpadów,
  • Podczas gotowania oraz czyszczenia naczyń kuchennych powinna być używana czysta woda,
  • Pochodzenie produktów stosowanych w kuchni powinno być jasne.

Viet Nam Food Administration (VFA) organizuje dla sprzedawców szereg szkoleń, dotyczących higieny oraz bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zależy im, aby miejsc, w których czystość pozostawia wiele do życzenia było coraz mniej, dlatego przeprowadzane są częste kontrole. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara grzywny.

Najczęstszymi chorobami związanymi z żywnością są choroby układu pokarmowego, powodujące biegunkę. Odpowiadają za nie przede wszytskim zanieczyszczenia oraz niewłaściwie przechowywane produktów.

Wieczorny street food w Wietnamie
Jeść czy nie jeść, oto jest pytanie!
Dim sun - wietnamskie przekąski

Wielu turystów, na początku przygody z Wietnamem boi się jeść w ulicznych knajpkach. Takie obawy miał też Adrian Zagrodzki – pilot naszej specjalnej, autorskiej wycieczki – Food Trip. Jednakże, po początkowych trudnościach, zaakceptował, a następnie... zakochał się w kuchni wietnamskiej do tego stopnia, że prowadził kilka różnych programów o jedzeniu ulicznym, kuchni regionalnej oraz bezpieczeństwie żywności w wietnamskiej i polskiej telewizji.

Jeśli marzy Ci się kulinarna eksploracja Wietnamu pod okiem Adriana, to serdecznie zapraszamy na 14-dniową wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach kraju połączoną ze smakowaniem oryginalnych dań kuchni wietnamskiej.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!